آخرین اخبار

بادبان خورشیدی ناسا تا سال ۲۰۲۲ به فضا پرتاب می‌شود

سازمان تحقیقات فضایی ناسا قصد دارد تا سال ۲۰۲۲ فناوری بادبان خورشیدی را به فضا پرتاب کند.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، ناسا به تازگی اعلام کرده است قصد دارد تا سال ۲۰۲۲ نسل جدیدی از ماهواره‌های تحقیقاتی با نام «بادبان خورشیدی» را به فضا پرتاب کند. این ماهواره تمامی نیروی مورد نیاز خود را از انرژی خورشید تأمین می‌کند و مانند دیگر ماهواره‌های تحقیقاتی مجهز به پیشرانه‌های موشکی نیست.

 

به‌روزرسانی سیستم نرم‌افزاری بادبان خورشیدی هم اکنون به پایان رسیده و هدف از پرتاب این ماهواره کسب اطلاعاتی دقیق از سیارک‌های موجود در منظومه شمسی و تأمین انرژی مورد نیاز برای سیستم‌های ارتباطی فضانوردان عنوان شده است. مهندسان ناسا برای کاهش جرم و هزینه‌های ساخت این ماهواره تحقیقاتی بدنه آن را از کامپوزیت ساخته‌اند و معتقدند با چنین طراحی مصرف انرژی به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. طول بال‌های بادبان خورشیدی از هر طرف ۹ متر است.

طبق اطلاعات منتشر شده این ماهواره ۷۵ درصد سبک‌تر از سایر مدارگرهای موجود در منظومه شمسی است و مقاومت بسیار بالایی در برابر آسیب‌های وارده به وسیله تابش‌های خورشیدی دارد. یکی از مدیران ارشد ناسا گفت: «بادبان خورشیدی دارای قابلیتی است که در شرایط لازم به سادگی بال‌های خود را جمع کرده و به شکل مکعبی کوچک در می‌آید و در صورت نیاز تمامی قسمت‌ها باز شده تا حداکثر انرژی را از خورشید دریافت کنند. نکته قابل توجه در مورد بادبان خورشیدی این است که چنین ماهواره‌ای به دلیل استفاده از انرژی بی‌پایان خورشید همانند ماهواره‌های مجهز به پیشرانه‌های شیمیایی و برقی عمر محدودی ندارد و قادر است سال‌های طولانی مأموریت تحقیقاتی خود را ادامه دهد.

انتهای پیام/۴۱۴۴/

کد خبر 115687

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =