جداسازی طحال از بدن فضانوردان کار درستی است؟

دانشمندان معتقدند که سفر به فضا و ماموریت‌های طولانی برای فضانوردان خطرناک است و می‌خواهند قبل از سفر آن‌ها برخی از اعضای بدنشان را خارج کنند.

آفتاب‌نیوز :

به نقل از اخبار الیوم؛ تیمی از دانشمندان روسی و آمریکایی در حال انجام مطالعه بر روی لزوم برداشتن طحال فضانوردان قبل از عزیمت به پروازهای طولانی هستند، تا آسیب این ماموریت‌های طولانی مدت را کاهش دهند. طحال در بدن انسان مسئول تشکیل خون، ایمنی و خونرسانی است.


تاثیرات خطرناک فضا روی فضانوردان
سوالی که امروزه برای پزشکان و فضانوردان پیش آمده این است که آیا پرواز به فضا و بودن در سیاره‌ای دیگر روی عملکرد اعضای بدن انسان خصوصا طحال تاثیر بدی می‌گذارد؟ آیا قبل از پروازهای طولانی باید طحال برداشته شود تا احتمال آسیب دیدگی کاهش یابد؟ دانشمندان هنوز به جواب کامل و درستی برای این سوال نرسیده اند اما معتقدند تشعشعات و تاثیرات اقامت طولانی مدت در فضا به دلیل نبود نیروی جاذبه می‎تواند تاثیرات غیرقابل جبرانی روی فضانوردان داشته باشد.

در دسامبر ۲۰۱۹، ویاچسلاو چورچاکوف، رئیس بخش ایمنی پرتوی پروازهای فضایی سرنشین دار در ایستگاه فضایی بین المللی اظهار داشت که خطر تشعشع مانع اصلی پروازهای سرنشین دار به مریخ است. فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی ۱۰ برابر بیشتر از زمینی ها، در معرض پرتوهای کیهانی هستند.

سفر به فضا به خاطر نبود نیروی جاذبه تاثیرات بدی را روی بدن فضانوردان می‌گذارد، از جمله مشکلاتی که برای این افراد پیش می‌آید می‌توان به احساس بیماری در روزهای اول سفر، تضعیف استخوان‌ها و ماهیچه ها، تغییر وزن مایعات بدن، بلند شدن قد، کوچک شدن قلب، کاهش اکسیژن خون و تضعیف سیستم ایمنی فضانوردان اشاره کرد.

کد خبر 113841

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =