آخرین اخبار

اسپرم خود را چگونه تقویت کنیم؟

تعداد اسپرم‌ کم و ناباروری در مردان شایع‌تر از آن چیزی است که فکرش را بکنید. مردم فکر می‌کنند اگر زنی باردار نمی‌شود، مشکل از اوست، در صورتی که لزوماً همیشه اینطور نیست و گاهی اوقات تعداد اسپرم کم مردان و ناباروری آن‌ها باعث باردار نشدن زنان می‌‎شود. در این مطلب روش های تقویت اسپرم را خدمتتان بیان میکنیم. با ما همراه باشید.

با افزایش شیوع اختلالات بارداری و ناباروری در میان زوج های جوان تلاش برای پیدا کردن بهترین راه حل درمانی بیش از پیش ادامه دارد. تقریباً 50 درصد ناباروری ها علت مردانه داشته و نیازمند درمان پدر هستند. برای مثال یکی از شایع ترین مشکلات در مردان تعداد کم اسپرم ها و البته ضعیف بودن اسپرم ها است.

از میان هر 25 مرد یک نفر اختلال کم بودن تعداد اسپرم ها را دارد. فاکتورهای سبک زندگی نظیر استرس، چاقی، و رژیم غذایی نامناسب می تواند بر تعداد و فعالیت اسپرم ها تأثیرگذار باشد. اگر شما و همسرتان قصد داشتن فرزند را دارید، تغییرات تغذیه ای روش خوبی برای تضمین سلامت باروری است. در واقع تغییرات رژیم غذایی به تولید اسپرم های سلامت و قوی کمک خواهد کرد.

نشانه های کمبود اسپرم در مردان

مهم ترین نشانه کمبود اسپرم عدم موفقیت در باروری به صورت طبیعی است. پایین بودن میل جنسی، اختلال در نعوظ، کاهش موهای بدن و صورت و سایر نشانه های اختلال هورمونی و کروموزومی از جمله نشانه های کمبود اسپرم در مردان هستند. همچنین درد، تورم یا برآمدگی بیضه ها نیز از نشانه های دیگر کمبود اسپرم می باشند.

در صورتی که سابقه مشکلات مربوط به بیضه، پروستات یا اختلال عملکرد جنسی داشتید و در ناحیه کشاله ران، بیضه یا آلت تناسلی جراحی انجام دادید و با گذشت یک سال نتوانستید بارور شوید توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید و برای درمان اقدام کنید. پزشک از طریق سونوگرافی بیضه ، آزمایشات هورمونی، تست ژنتیک، نمونه گیری از بیضه و... مشکل را تشخیص می دهد و برای درمان از دارو و یا سایر درمان ها استفاده می کند.

اسپرم

علل کاهش تعداد اسپرم

کم نطفگی یا الیگواسپرمی ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. برخی از این دلایل عبارت هستند از:

 • آسیب دیدن لوله ی اسپرم
 • وجود عفونت در پروستات
 • عفونت مایع منی
 • وجود ناهنجاری هایی در تولید منی
 • مصرف الکل
 • مصرف بیش از اندازه ی سیگار
 • مسمومیت شیمیایی
 • قرار گرفتن در معرض اشعه
 • واریکوسل
 • استفاده از برخی داروها
 • استفاده از استروئیدها
 • ابتلا به بیماری های مقاربتی نظیر تریکومونا و عفونت کلامیدیا

گاهی اوقات، حتی استفاده از روان کننده های واژن نیز می تواند به اسپرم ها آسیب بزند، تعداد کلی شان را کاهش دهد، و باعث ناباروری شود.

ناباروری در مردان می تواند برای هر دو نفری که خواهان بچه دار شدن هستند، مشکلات واقعی ایجاد کند. البته، اگر در خصوص باردار شدن همسرتان دچار مشکل هستید، توصیه می شود هر دو نفر جهت انجام آزمایش باروری اقدام کنید، زیرا ناباروری در زنان نیز بسیار شایع است.

روش های اصلی تقویت اسپرم مردان

کمبود اسپرم و تخمک یعنی ضعف در قدرت باروری زن و مرد و این ضعف یعنی ناتوانی در بارداری . بخشی از راههای درمانی مشکلات باروری و چگونگی تقویت اسپرم و تخمک با برنامه غذایی و تغذیه مناسب با نسخه های گیاهی و طبیعی درمان می شود. در بعضی از زوجین نبود اسپرم و تخمک کافی مانع از بارداری می شود در نتیجه دوران ناباروری برای این زن و مردها آغاز می گردد. تقویت و افزایش میزان اسپرم مردان و تخمک در زنان اصلی ترین هدف در انجام راه و روش های درمان است.

1- به طور منظم ورزش کنید

ورزش نه تنها باعث افزایش اعتماد به نفس و عملکرد جسمی می شود، بلکه باعث افزایش سطح تستوسترون می شود مطالعات نشان می دهد که مردان دارای ورزش منظم دارای سطوح بالاتر تستوسترون و کیفیت بهتر اسپرم نسبت به مردان غیر فعال هستند با این حال، شما باید ورزش بیش از حد را اجتناب کنید، زیرا ممکن است اثر متفاوتی داشته و سطح تستوسترون را به طور بالقوه کاهش دهد. مصرف مناسب روی می تواند این خطر را به حداقل برساند .اگر به ندرت ورزش کنید اما می خواهید باروری خود را بهبود ببخشید، فعال شدن فیزیکی بیشتر باید یکی از اولویت های برنامه روزانه شما باشد. برای تقویت اسپرم ها لازم نیست ورزش های سنگین یا بدنسازی انجام دهید ورزش هایی نظیر شنا هوازی دوچرخه سواری پیاده روی مفید است که سبب می شود از انقباض رگ های خونی جلوگیری کند.

2- مکمل های اسیداری اسیدپتیک را مصرف کنید

اسید D-آسپارتاتیک (D-AA) یک فرم اسیدآپارکیک است که یک نوع اسید آمینه است که به عنوان یک مکمل غذایی به فروش می رسد.این نباید با اسید L-آسپارتیک اشتباه گرفته شود، که ساختار بسیاری از پروتئین ها را تشکیل می دهد و بسیار رایج تر از D-AA است.D-AA عمدتا در غدد معینی از قبیل بیضه ها و نیز در سلول های اسپرم و منی وجود دارد.محققان معتقدند که D-AA در باروری مردان دخیل است. در واقع، سطح D-AA در مردان نابارور به طور معنی داری کمتر از مردان بارور است این مطالعات نشان می دهد که مکمل های D-AA ممکن است سطح تستوسترون، هورمون جنسی مردانه ای را که نقش باروری در مردان را بازی می کند، افزایش دهد.به عنوان مثال، یک مطالعه مشاهده ای در مردان نابارور نشان داد که مصرف 2.66 گرم D-AA برای سه ماه سطح تستوسترون خود را 30-60 درصد افزایش داد و تعداد اسپرم و تحرک را با 60 تا 100 درصد افزایش داد.با این حال، شواهد کاملا سازگار نیستند. مطالعات انجام شده در ورزشکاران و مردان قدرتمند با سطح طبیعی تستوسترون بالا نشان داد که D-AA سطوح بیشتری را افزایش نمی دهد و حتی آنها را در دوزهای بالا (6، 7) کاهش می دهد.شواهد کنونی نشان می دهد که مکمل های D-AA ممکن است باروری در مردان با سطوح پایین تستوسترون را بهبود بخشد، در حالی که آنها به طور مداوم مزایای اضافی در مردان با سطح طبیعی به حد بالا را ارائه نمی دهد.

3- مصرف ریشه ماکا

ریشه ماکا یک غذای گیاهی شناخته شده است که از مرکز پرو تهیه شده است و به نام جنسینگ پرویی شهرت دارد.به طور سنتی، از این گیاه برای افزایش میل جنسی و باروری استفاده شده است و با ناباروری خانم ها مقابله می کند.مطالعات متعدد در مردان نشان داد که استفاده از 1.5 تا 3 گرم ریشه خشک شده ماکا برای سه ماه باعث بهبود میل جنسی مردان می شود.مطالعات همچنین نشان می دهد که ریشه ماکا می تواند عملکرد جنسی را بهبود بخشد. در مردان مبتلا به اختلال نعوظ خفیف،با مصرف 2.4 گرم ریشه خشک شده ماکا کمی بهبود عملکرد نعوظ خود و رفاه جنسی را بهبود بخشید همچنین با مصرف 1.75 گرم پودر ریشه ماکا هر روز به مدت سه ماه تعداد اسپرم و تحرک را در مردان سالم افزایش داد علاوه بر این، ریشه ماکا به نظر نمی رسد بر سطح هورمون تاثیر بگذارد. با مصرف 1.5 تا 3 گرم ریشه ماکا در روز به مدت سه ماه تاثیری بر تستوسترون و سایر هورمونهای تولید مثل در مردان سالم و بارور نداشت. ریشه ماکا در تقویت اسپرم مردان بسیار مفید است و می توان آن را از بهترین ها نامید .

4- استراحت کافی و کاهش استرس

استرس ممکن است رضایت جنسی شما را کاهش دهد و باروری شما را کاهش دهد محققان بر این باورند که هورمون کورتیزول ممکن است بخشی از این اثرات نامطلوب استرس را افزایش دهد.استرس طولانی مدت سطح کورتیزول را افزایش می دهد که اثر منفی قوی بر روی تستوسترون دارد وقتی کورتیزول بالا می رود، سطح تستوسترون کاهش می یابد در حالی که اضطراب شدید و ناشناخته به طور معمول با دارو درمان می شود، می توان از روش های آرام سازی متعدد، سبک های خفیف تنش را کاهش داد. متاسفانه یکی از دلایل مهم انزال زودرس مردان استرس و نداشتن تمرکز کافی رخ می دهد که آنان را مجبور به استفاده از اسپری های تاخیری می کند که عموما عوارض جانبی کمتری از قرص های تاخیری دارند.مدیریت استرس می تواند به همان اندازه مانند قدم زدن در طبیعت، مدیتیشن، تمرین یا صرف وقت با دوستان ساده باشد. دوش آب گرم و ماساژ برای از بین بردن استرس قبل از رابطه جنسی کارامد است.

چند نکته دیگر:

 • شیوه زندگی ناسالم سلامت کلی شما، از جمله باروری را از بین می برد
 • چاقی با ناباروری رابطه مستقیم دارد اگر ناباروری و چاقی دارید، از دست دادن وزن باید یکی از اهداف شما باشد.
 • اگر مشروبات الکلی و دخانیات مصرف میکنید برای تقویت اسپرم ها و ناباروری جدا خودداری نمایید زیرا ممکن است سطح تستوسترون را پایین آورد و کیفیت اسپرم را کاهش دهد.
 • چند مطالعه نشان می دهد که مصرف کم فولات ممکن است کیفیت کرم اسپرم را تحت تاثیر قرار دهد پس به اندازه کافی فولات دریافت کنید. فولات همان ویتامین B9 است که بیشتر به عنوان فولات یا فولیک اسید شناخته می شود که در مواد غذایی شامل: سبزیجات برگ سبز نظیر اسفناج ,کاهو, کرفس و غلات و گوشت و میوه یافت می شود.
 • دریافت خواب مناسب برای حفظ سلامتی شما ضروری است. خواب محدود و یا بیش از حد نیز به کیفیت منی معروف مرتبط است.
 • خوردن غذاهای غنی از آنتی اکسیدان، مانند گردو، به نظر می رسد برای باروری مفید باشد که علاوه بر تقویت اسپرم ها برای زودانزالی نیز مهم است.
 • از خوردن بیش از حد زیاد سویا اجتناب کنید سویا غنی از ایزوفلاون ها است که با کیفیت پایین اسپرم همراه است.

  اسپرم

برای تقویت اسپرم چه بخوریم؟

چیزهای ساده ای وجود دارند که به شما کمک می کنند تا حداکثر بهره وری را از سیستم تولید مثل خود داشته باشید و در نتیجه بهترین نتیجه را بگیرید.خوراکی های مصرفی شما جزو همان دسته هستند. برای داشتن اسپرم هایی سالم و همچنین تقویت آنها مصرف مواد غذایی زیر بشدت توصیه می شود:

تقویت قوای جنسی با مصرف موز

موز میوه ای است که به خاطر تقویت قوای جنسی شهرت فراوان دارد و می تواند به بهبود وضعیت قوای جنسی افراد کمک کند. این میوه سرشار از ویتامین های B1، C و منیزیم است و موجب بهبود تعداد و تحرک اسپرم افراد می شود. این میوه سرشار از آنزیم بروملین است، آنزیم نادری که هورمون های جنسی بدن را تنظیم می کند.

افزایش حجم اسپرم با شکلات تلخ

شکلات تلخ نیز به تقویت قوای جنسی و کیفیت اسپرم ها کمک می کند. این ماده غذایی حاوی ال-آرژنین است، آمینو اسیدی که حجم اسپرم موجود در بدن افراد را افزایش می دهد. همچنین به بهبود وضعیت ارگاسم افراد نیز کمک می کند. شکلات تلخ سرشار از آنتی اکسیدان هاست. با این حال دقت داشته باشید که مصرف بیش از حد این ماده غذایی می تواند مضر باشد.

سلامت اسپرم با اسفناج

اسفناج سرشار از فولیک اسید است، ماده ای که برای تقویت اسپرم ها ضرورت دارد. این ماده به رشد طبیعی اسپرم ها کمک می کند. کاهش سطح فولیک اسید منجر به ایجاد اسپرم های غیرعادی در بدن می شود. این رخداد باعث می شود اسپرم ها به سختی بتوانند خود را به تخمک برسانند و در آن نفوذ کنند. همچنین زمانی که اسپرم ها چنین وضعیتی دارند، حتی اگر بتوانند تخمک را بارور کنند، خطر نقایص مادرزادی را به همراه دارند.

افزایش شانس باروری با مصرف تخم مرغ

تخم مرغ سرشار از ویتامین E و پروتئین است، این ماده غذایی به شکل گیری اسپرم های سالم کمک می کند و تحرک اسپرم ها را نیز افزایش می دهد. این ماده غذایی از اسپرم ها در برابر رادیکال های آزاد مراقبت می کند. اسپرم های سالم و قدرتمند موجب افزایش شانس بارور شدن تخمک می شوند.

افزایش تولید اسپرم با مصرف گوجی بری

گوجی بری یا دیوخار میوه ای از خانواده تمشک هاست که سرشار از اسید آمینه ها، ویتامین ها و ۲۱ ماده معدنی ازجمله زینک، فسفر و کلسیم است. گوجی بری به حفظ دمای کیسه بیضه در محدوده مناسب تولید اسپرم کمک می کند. اسپرم توسط بیضه های موجود در کیسه بیضه ها تولید می شود. گوجی بری از اسپرم ها در برابر آثار مخرب رادیکال های آزاد محافظت می کند و تولید اسپرم را افزایش می دهد.

افزایش جریان خون در بیضه ها با مصرف سیر

امروزه نیز بسیاری از پزشکان و متخصصان طب سنتی مردم را به مصرف این گیاه پر خاصیت تشویق می کنند تا همه بتوانند از خواص بی نظیر سیر بهره ببرند. سیر حاوی سلنیم و ویتامین B6 است، موادی که برای تولید اسپرم های سالم مفید هستند. این ماده غذایی به افزایش جریان خون بیضه ها نیز کمک می کند.

افزایش تحرک اسپرم با مصرف گردو

خوردن گردو فواید بسیاری برای سلامتی انسان دارد، کاهش بیماری های قلبی، پیشگیری از سرطان و بهبود عملکرد مغز از فواید گردو است.مصرف روزانه ۷۵ گرم گردو توسط مردان می تواند به تقویت فرم، قابلیت های حرکتی و توانایی زنده ماندن اسپرم آنها کمک زیادی کند. گردو حاوی ال-آرژنین است و می تواند تعداد اسپرم های افراد را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

بهبود کیفیت منی با مصرف انار

انار ماده غذایی فوق العاده ای است که روی سلامت اسپرم ها تاثیر قابل توجهی دارد. این میوه به واسطه بهبود کیفیت منی و افزایش تعداد اسپرم ها شهرت دارد. آنتی اکسیدان های موجود در این میوه، اسپرم ها را ایمن نگه می دارند و از آنها در برابر رادیکال های آزاد مراقبت می کنند. آب انار برای تقویت باروری استفاده می شود.

افزایش حجم اسپرم در بدن با مصرف مارچوبه

مارچوبه مقادیر زیادی از ویتامین C را در خود دارد. مارچوبه نوعی سبزیست که می تواند به افزایش حجم اسپرم موجود در بدن افراد کمک کند.

همچنین با نوشیدن مقادیر زیادی آب در طول روز، شما می توانید مانع از کم آبی بدن خود شوید. کم آبی یکی از دلایل اصلی است که موجب کاهش حجم آب منی در بدن آقایان می شود.

تقویت اسپرم با مصرف ویتامین

مولتی ویتامین، راه حل خوبی برای افرادی است که احساس می کنند بدن آنها نمی تواند مقادیر مناسبی از ویتامین های پشتیبانی کننده از اسپرم ها را از طریق رژیم غذایی خود دریافت کند. با وجود این که دریافت مواد مغذی از رژیم غذایی اهمیت زیادی دارد، استفاده از مولتی ویتامین ها یکی از راه هایی است که برای غلبه بر کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی توصیه می شود.

ویتامین A

کمبود ویتامین A با کاهش تحرک اسپرم و در نتیجه کاهش قدرت باروری ارتباط مستقیم دارد. برای دریافت این ویتامین بهتر است مقادیر زیادی فلفل قرمز، جو دوسر، هویج، برگه زردآلو، سیب زمینی شیرین، اسفناج و بروکلی بخورید تا بدن خود را از نظر دریافت این ویتامین تقویت کنید.

ویتامین C

ویتامین C نیز در مقادیر زیادی درون توت فرنگی، مارچوبه، میوه و سبزیجات زردرنگ پیدا می شود و تاثیر مثبتی بر روی زنده ماندن و تحرک اسپرم دارد (این مسائل توانایی شنا کردن و قوای حرکتی اسپرم برای جابجایی به سمت تخمک را افزایش می دهند).

آنتی اکسیدان ها

هریک از ما به طور مداوم میزبان آنتی اکسیدان ها و رادیکا ل های آزاد در بدن خود هستیم. برخی از آنتی اکسیدان ها توسط خود بدن ساخته می شوند و بقیه ی موارد از طریق تغذیه و خوردن غذاهای حاویِ آنتی اکسیدان که به عنوان غذاهای ضد التهاب نیز شناخته می شوند، تأمین می شوند. ویتامین های Cو B12 ،Eآنتی اکسیدان های قدرتمندی هستند که از اسپرم در برابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو مراقبت می کنند.

مواد معدنی

زینک نقش مهمی در تولید تستوسترون و منی ایفا می کند. منابع طبیعی این ماده معدنی، تخم مرغ ها، بوقلمون، صدف، غذای دریایی، تخم کدو، گوشت گاو، جو دوسر، گوشت بره، ماست، آجیل ها و جو هستند. سلنیوم نیز بر روی تحرک اسپرم و سلامت آن تاثیر زیادی می گذارد. شما می توانید با مصرف آجیل برزیلی، گوشت قرمز، پنیر دلمه شده، مرغ و تخم مرغ این ماده معدنی را به میزان مورد نیاز کسب کنید. اگر فکر می کنید بدن شما زینک و سلنیوم کافی دریافت نمی کند، مولتی ویتامین می تواند به شما کمک کند.

اسیدهای چرب

مطالعات نشان می دهند که اسپرم مردان بارور نسبت به مردان نابارور حاوی مقادیر بیشتری از چربی های اشباع نشده خصوصا اسید های چرب امگا-۳ و امگا-۶، هستند.

این اسیدهای چرب در گردو، دانه چیا، مکمل های امگا-۳ و بعضی ماهی ها نظیر ماهی کولی، ساردین و سالمون یافت می شوند.

فولیک اسید

فولیک اسید شکل مصنوعی ویتامین B۹ است که در مکمل های دارویی وجود دارد. برخلاف فولات، فولیک اسیدها در دستگاه گوارش تبدیل به شکل فعال نمی شوند، بلکه این تبدیل علاوه بر کبد در بافت های دیگر نیز انجام می شود.بعضی از مردان، از مکمل های حاوی فولیک اسید در کنار زینک برای حفظ و تقویت سلامتی سیستم تولید مثل خود استفاده می کنند. شما می توانید سطح فولیک اسید بدن خود را با خوردن سبزیجات با برگ های سبز، غلات، آووکادو، لوبیا و میوه افزایش دهید.

لیکوپن

لیکوپن یک عضو از کاروتنوئیدها از خانواده ی فیتوکمیکال ها و یک رنگدانه ی طبیعی است که بر خلاف دیگر کاروتنوئیدها، به ویتامین A تبدیل نمی شود. لیکوپن مسئول رنگ قرمز در بسیاری از میوه ها و مخصوصاً گوجه فرنگی است.لیکوپن کاروتن قرمزی است که در گوجه فرنگی، سس های قرمز، هویج، هندوانه و پاپایا یافت می شود. این ماده غذایی تعداد اسپرم های افراد را افزایش می دهد.

مواد غذایی مضر برای اسپرم ها

حیات و سلامت اسپرم برای باروری در مردان ضروری است این در حالی است که مطالعات اخیر نشان داده اند میزان تولید مایع منی در مردان و کیفیت آن رو به کاهش است.آلودگی های محیطی، نوع مشاغل و سبک زندگی از عوامل محیطی دخیل در این قضیه می باشند مصرف برخی مواد خوراکی به مرور زمان از کیفیت و تحرک اسپرم می کاهند، موادی مانند:

میوه ها و سبزیجاتی که به سموم آغشته هستند.

پیش از مصرف مواد غذایی تازه، آنها را به خوبی شستشو دهید. از طرفی می توانید مواد غذایی ارگانیک را جایگزین آنها کنید، تا از نبود سموم مضر بر روی آنها اطمینان داشته باشید و یا در صورت خرید میوه و سبزی مشکوک آنها را با محلول مخصوص ضد عفونی کردن سبزیجات بشویید و بعدا میل کنید.

غذاهای کنسرو شده

درون بسیاری از غذاهای کنسروی، رزین حاوی BPA وجود دارد. این ماده شیمیایی خصوصا در کنسروهای حاوی میوه های اسیدی و سس های گوجه به وفور یافت می شود. از غذاهای تازه استفاده کنید و غذاهایی را مصرف کنید که در ظروف شیشه ای نگهداری می شوند.یادتان نرود تغذیه تاثیر مستقیمی بر کیفیت اسپرم و زندگی جنسی کردان دارد.

غذاهای فراوری شده و فست فودها

غذاهای فراوری شده و فست فودها نیز برای سلامتی سیستم تولید مثل مخرب هستند. دانشگاه روچستر تحقیقی بر روی مردان جوان انجام داده است، در این تحقیق گروهی از افراد از رژیمی استفاده کردند که سرشار از گوشت های فراوری شده، گوشت قرمز، غلات اصلاح شده، فست فود و نوشابه های انرژی زا بوده است. گروه دیگر رژیم غذایی سالمی از مرغ، ماهی، میوه، سبزیجات، غلات و حبوبات را دنبال کردند.

یافته های پژوهشی نشان می دهد، گروهی که رژیم غذایی سالمی را دنبال کرده اند، تحرک اسپرم بیشتری داشتند. به غیر از این موضوع، مطالعات مختلفی در سرتاسر جهان انجام شده اند که نشان می دهد، رژیم غذایی نقش موثری، در وضعیت سلامت دستگاه تولید مثل افراد دارد. رژیم غذایی سالم برای سلامت اسپرم و باروری، رژیمی است که حاوی غلات کامل، حبوبات، میوه ها، سبزیجات و چربی های سالم باشد..

ساعدنیوز

کد خبر 113715

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =