آخرین اخبار

ده کلید برای موفقیت در روابط بلند مدت / از انتظارات تا روابط جنسی

۱) انتظارات متوازن، معقول و مشترک

۲) توانایی در حفظ صمیمیت با وجود اختلافات حل نشده

۳) توانایی جبران و تمرین بخشش

۴) جدا کردن مسئله رابطه از صمیمیت جنسی

۵) نوبت گذاشتن

۶) سخت کوشی

۷) سوگواری در کنار یکدیگر برای از دست دادن دلخوشیها (باغ بهشت)

۸) ارج نهادن به تفاوتها

۹) پلی از همدردی

۱۰) زیستن در دنیای شاد خود

چرا یک زندگی جنسی رضایت بخش برای بسیاری از زوجها دشوار است

یکی از اثرات جانبی پیچیده فمینیستها و انقلابهای جنسی در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ ما شاهد افزایش انتظارات زوجها از زندگی عاشقانه و جنسی که برای هر دو رضایت بخش باشد هستیم. اکنون زنان احساس می کنند واقعا محق رضایت جنسی خود هستند و این امر هر دو نفر را تحت فشار قرار می دهد تا عشاق بهتری باشند. افزایش انتظارات از رابطه جنسی برای رفع نیازهای عاشقانه و عاطفی تبدیل به اضطراب در رابطه جنسی هم برای زنان و هم مردان می شود.

۱. اشباع جنسی

ما به واقع در فرهنگمان تمام مدت با تصاویر محرک جنسی در تلوزیون، فیلمها، آگهی ها، مجلات، و دیگر رسانه ها بمباران می شویم. نیز، پورنوگرافی پربازدیدترین موضوع در فضای مجازی است. و تقریبا در تمام رابطه های جنسی که نمایش داده می شوند، مردان فتوشاپ شده بسیار خوش چهره و عضلانی و زنانی حضور دارند که غیر ممکن است بدنهایی تا این حد بینقص داشته باشند. این امر افراد عادی را درباره کافی بودن جذابیت جنسی خودشان، به وحشت می اندازد، مستأصل می کند و به چالش می کشد. هر فردی مایل است تصور کند که همه افراد دیگر رابطه جنسی بینقصی دارند اما در دنیای واقعی، ما شاهد یک مشکل فراگیر در زوجها هستیم: آنها پشت درهای بسته و در خلوت، بسیار به ندرت با هم رابطه جنسی دارند.

۲. مذاکره درباره تفاوتهای معمول در سطح تمایلات جنسی

هنگامی که افراد برای نخستین بار عاشق می شوند، به قدری تمایل به شاد کردن یکدیگر دارند که به سختی به خود یا طرف مقابل اقرار می کنند که از لحاظ جنسی با هم سازگار و هماهنگ نیستند. و هنگام قرارهای عاشقانه دوست دارند روابط جنسی متقابل و آسانی را آغاز کنند. اما هنگامی که به عادات خود باز می گردند و به حضور یکدیگر عادت می کنند، تعهدات دیگر زندگی روزمره ارجحیت می یابند.

و این زمانی است که برخی از تفاوتهای عادی در نیازهای جنسی زن و مرد شروع به ایجاد تنش در رابطه با این پرسش می کنند که چه مقدار رابطه جنسی به اندازه کافی خوب است؛ و سپس شیوه مذاکره درباره رابطه جنسی نیز تبدیل به یک چالش بزرگ می شود. افراد تمایل دارند یا روال عادی رابطه شان را در پیش بگیرند یا مذاکرات کم خطری مانند مورد زیر داشته باشند:

"می خواهی؟ بعدا؟“

"بعد از روزی که پشت سر گذاشتم، شوخیت گرفته؟

این نوع معامله مثل رد و بدل کردن کارتهای عاشقانه نیست و در واقع به زوجها کمک می کند تا احساسات یکدیگر را بیش از حد جریحه دار نکنند. رد کردن خواسته های عاشقانه شریک زندگی با مهربانی و به شکلی مثبت کار دشواری است.

٣. تمام راهها به یک نتیجه ختم نمی شوند

هر فرد روش خاص خود را برای برانگیختگی جنسی و ایجاد ارتباط صمیمانه دارد. در تقسیم بندی سنتی، ظاهرا بیشتر مردان تصور می کردند که رابطه جنسی بهترین راه برای ایجاد صمیمیت است اما بیشتر زنان قبل از رابطه جنسی نیاز به احساس صمیمیت داشتند. اما با در هم شکستن کلیشه های جنسیتی، تنوع تمایلات جنسی و سطح تناوب آنها به تدریج در حال افزایش هستند. امروزه تمایل زنان برای رابطه جنسی بیشتر بسیار عادی تر است، واقعیتی که به ویژه برای هر دو جنس دردناک است. همیشه برای یک فرد بسیار سخت است که رابطه جنسی مکررتری بخواهد و به طور مکرر هم طرد شود. نیز برای فردی که رابطه جنسی کمتری می خواهد بسیار سخت است که همیشه نقش طرد کننده را ایفا کند اما همزمان برای اینکه همسر اشریک خوبی باشد متحمل فشار شود. حتی دردناکتر این است که این واقعیت بازتاب دهنده نقش جنسیتی سنتی نیست. زن بودن و ترغیب مرد به رابطه جنسی احساس بسیار بدی ایجاد می کند زیرا زن به شدت احساس می کند که مرد او را دوست ندارد. مردی که از رابطه جنسی دوری می کند، دچار اضطراب می شود و احساس می کند که رفتارش مردانه نیست و نالایق است.

۴. تجربه ناکامی جنسی

این واقعیت که شدت رابطه جنسی و رضایت از این رابطه با آشنایی و ارتباط بیشتر طرفین رنگ می بازد کاملا مشخص است. انزال زودرس، اشکال در رسیدن به ارگاسم یا نعوظ و عدم تمایل به رابطه جنسی می توانند منجر به چرخه ای از روابط دلسرد کننده و تمایل به انجام این رابطه به عنوان یک وظیفه شوند و نه به قصد لذت.

۵. زندگی روزمره محرک قوای جنسی نیست

اختلاف، استرس، بچه ها، و کار موجب کاهش زمان و فرصت برای احساسات عاشقانه می شوند. برای یک مادر احساس کشش جنسی به همسری که یک ساعت برای آوردن کودک سه ساله شان از مهد کودک به خانه تأخیر کرده است دشوار است. زوجها غالبا تلاش می کنند از طریق فکر نکردن به مسائل دشوار روز و پناه بردن به دنیای شهوانی خیالی خود، یعنی جایی که بدنها شاداب، شهوت انگیز، جوان و مهیج هستند و رابطه جنسی یک ماجراجویی محسوب می شود، ارتباط جنسی برقرار کنند. این یک راه حل خوب برای تهییج جنسی است اما غالبا بدین معناست که بین دو نفر واقعا از لحاظ ارتباطی، پیوندی وجود ندارد بنابراین این نوع تجربه از رابطه جنسی الزاما موجب احساس صمیمیت و رضایت بسیار نمی شود. معاشقه ممکن است بیشتر حسی شبیه به خودارضایی داشته باشد.

۶. خودارضایی و پورن

با توجه به اینکه هر نوع تصویر محرک جنسی را می توان با یک اشاره انگشت بر روی صفحه کلید کامپیوتر با تلفن همراه تماشا کرد، دسترسی آسان به محرکهای جنسی و تسکین جنسی همیشه ممکن است. مردان و زنان، به جای روی آوردن به همسر اشریکشان در کنار تمام پیچیدگهای انسانی، مذاکرات، و چالشهایی که رابطه جنسی به آنها تحمیل می کند، بیشتر و بیشتر به سراغ پورنوگرافی و ابزار ارضا کننده جنسی، به عنوان راهی برای ارضای آسان و مؤثرتر نیازهای جنسیشان می روند.

توصیه هایی برای هنر و کمدی، جادو و ناامیدی از یافتن صمیمیت جنسی

راههای گفتگو

من تجاربم را برای تو تعریف می کنم؛ تو هم تجاربت را برای من تعریف کن

این تکنیک زوجها را تشویق می کند تا در دفتر یا خارج از دفتر درمانگر این موارد را با هم به اشتراک بگذارند: نخستین تجارب از جنسیت خود، دیدگاههای خانواده نخست درباره روابط ، بلوغ جنسی، اولین احساسات جنسی، احساسات عاشقانه و......

انگشتان عاشق /احساسات رنجش و خشم

این تمرین یکی از آن تمرینهایی است که معمولا طرفین در خانه به نوبت باید انجام دهند و با چشمان بسته کمر یکدیگر را با ملایمت ماساژ می دهند و همزمان به خود اجازه می دهند تا طیف کاملی از احساسات شامل مقاومت، ترس، رنجش، و خشم را تجربه کنند.

این تکنیک به آنها کمک می کند تا بپذیرند که در حین لمس و نزیک تر شدن به یکدیگر ممکن است احساساتی متناقض و حتی منفی را تجربه کنند.

خواندن کتاب موقع خواب

زوجها کتابهایی درباره رابطه جنسی و صمیمیت می خوانند که به آنها کمک می کنند تا احساس بسیار قویتری از ممکنها داشته باشند.

شروع کنید، دست نگهدارید، صحبت کنید، دوباره شروع کنید

این تمرین زوجها را تشویق می کند تا شروع به لمس یکدیگر، بوسیدن یکدیگر، توقف، و صحبت درباره احساساتشان کنند و دوباره شروع کننده نیز به آنها کمک می کند تا با هم پیوند داشته باشند و احساس کنند که با هم راحت هستند و در این حین شروع به نشان دادن جذابیت جنسی خود کنند.

افسوس بابت رانده شدن از باغ بهشت

تقریبا تمام زوجها به نوعی در گذار از مرحله عاشق بودن و ورود به مرحله زندگی کردن مشکل دارند. معمولا هر یک از طرفین با این نوع احساسات به تنهایی مبارزه می کند. از طریق این تمرین، آنها یاد می گیرند که همراه با هم و به راحتی درباره فقدان صمیمیت عاشقانه صحبت کنند و برای فقدان آن احساسات دورانی که در دام عشق یکدیگر گرفتار شده بودند احساس تأسف و اندوه کنند. این امر می تواند موجب احساس صمیمیت و محبت بسیار شود.

نامه های عاشقانه

زوجها برخی از خاطرات جنسی یا عاشقانه مورد علاقه خود را می نویسند. یا برای طرف مقابل، درباره تخیلات شهوانی خود نامه می نویسند. این تمرین به آنها کمک می کند تا برخی از آن بارقه های جنسی گذشته دوباره شعله ور شوند یا درباره تخیلات شهوانی خصوصیشان صمیمانه تر صحبت کنند.

پایگاه خبری تحلیلی تلکسیران

کد خبر 113313

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =