آخرین اخبار

۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۹
طعنه چین به اجلاس گروه هفت

ایرنا نوشت: سفارت چین در انگلیس با صدور بیانیه‌ای به اجلاس گروه هفت که با تمرکز بر احیای اقتصاد جهان پس از همه‌گیری ویروس کرونا جریان دارد واکنش نشان داد و اعلام کرد: خیلی وقت است که از روزگاری که تصمیم‌های جهانی به یک گروه کوچکی از کشورها اختصاص داشت می‌گذرد.

این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای سفارت چین در انگلیس منتشر شده آمده است: تنها یک نظام در جهان وجود دارد تحت عنوان نظام بین‌الملل که سازمان ملل متحد در مرکز آن قرار دارد و نظامی که بر پایه قوانین بین‌المللی استوار است.

اجلاس سران هفت کشور صنعتی برتر جهان دیروز (جمعه) با حضور نخست‌وزیران و روسای جمهوری گروه هفت (انگلیس، ایالات متحده آمریکا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، کانادا و ژاپن) به عنوان اعضای اصلی و شمار دیگری از رهبران کشورها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله استرالیا، هند، کره جنوبی، آفریقای جنوبی و روسای کمیسیون و شورای اروپا در انگلیس آغاز به کار کرد.

در این نشست سه روزه که در دهکده ساحلی "کورنوال" جریان دارد دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس سازمان بهداشت جهانی بهداشت هم حضور دارند.

نشست امروز گروه هفت در حالی از سر گرفته شد که شرکت کنندگان روی مقابله با آنچه افزایش نفوذ جهانی چین می‌نامند متمرکز هستند. جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا خواستار اتحادی جدید برای رقابت با هزینه‌هایی است که چین صرف زیرساخت‌ها در کشورهای در حال توسعه می‌کند.

چین میلیاردها دلار در سراسر جهان در زمینه عملی کردن "ابتکار کمربند و راه" سرمایه گذاری کرده است.

طرح یک کمربند و یک جاده شی جین‌پینگ رئیس‌جمهوری چین که به طرح راه ابریشم جدید هم معروف است، می‌خواهد دو سوم جمعیت جهان در هفتاد کشور را از طریق شبکه‌ای از خطوط زمینی (کمربند) و مسیرهای دریایی (جاده) به هم متصل کند.

اما منتقدان می‌گویند که این طرح چین کشورهای فقیر را با بدهی‌هایی که قادر به بازپرداخت آن نیستند، روبرو می‌کند.

این در حالیست که چین نشست رهبران گروه هفت را به دقت زیر نظر دارد و در هفته گذشته، یک سخنگوی دولتی در پکن، به طرح آمریکا برای گنجاندن چین در دستور جلسه گروه هفت اشاره کرد.

اجلاس گروه هفت روز یکشنبه به پایان می رسد و بایدن از آنجا راهی بروکسل می‌شود تا روز دوشنبه در نشست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شرکت کند. آمریکا در اجلاس ناتو نیز از راهبردی برای مقابله با نفوذ جهانی چین دفاع خواهد کرد.

با این همه، انتظار می‌رود که بایدن با چالش‌هایی در بروکسل مواجه شود که شامل بی میلی بسیاری از کشورهای اروپایی به معرض خطر قرار دادن روابط اقتصادی عمیق خود با پکن هستند.

کد خبر 111716

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =