آخرین اخبار

آیا خواب‌ها می‌توانند وقایع آینده را پیش بینی کنند؟

بر اساس شواهد یک مطالعه جدید، رویاها از فرآیندی حاصل می‌شوند که اغلب ترکیبی از تجربیات متعدد زندگی و پیش بینی وقایع آینده است.

باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از مدیکال اکسپرس، نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد ۵۳.۵ درصد از خواب‌ها با حافظه در ارتباط هستند و تقریبا ۵۰ درصد از گزارش‌های دارای منبع حافظه به چندین تجربه در گذشته مرتبط بوده‌اند. این مطالعه همچنین نشان داد که ۲۵.۷ درصد از خواب‌ها مربوط به وقایع خاص قریب‌الوقوع بوده و ۳۷.۴ درصد خواب‌ها با منبع رویداد آینده علاوه بر این به یک یا چند خاطره خاص از تجربیات گذشته مربوط می‌شود. رویاهای صادقانه یا آینده گرا در اواخر شب به نسبت متداول‌تر می‌شوند.

ارین وامسلی، محقق اصلی این مطالعه که دکترای علوم اعصاب شناختی دارد و دانشیار گروه روانشناسی و برنامه علوم اعصاب در دانشگاه فورمن در گرینویل کارولینای جنوبی است، می‌گوید: انسان‌ها برای درک معنای رویاها هزاران سال تلاش کرده‌اند. ما شواهد جدیدی ارائه می‌دهیم که نشان می‌دهد رویاها عملکرد پردازش حافظه را منعکس می‌کنند. اگرچه از مدتها قبل مشخص شده است که رویاها بخشی از تجربه‌های گذشته را شامل می‌شوند، اما داده‌های ما نشان می‌دهد رویاها نیز وقایع احتمالی آینده را پیش بینی می‌کنند.

در این مطالعه ۴۸ دانشجو برای ارزیابی خواب شبانه با استفاده از سونوگرافی شب را در آزمایشگاه گذرانده بودند. در طول شب شرکت کنندگان ۱۳ بار از خواب بیدار شدند تا از تجربیات خود در هنگام شروع خواب، خواب REM و خواب غیر REM گزارش دهند. صبح روز بعد شرکت کنندگان منابع بیداری هر یک از خواب‌های گزارش شده در شب گذشته را شناسایی و توصیف کردند. در مجموع ۴۸۱ گزارش مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

وامسلی می‌گوید این توصیف جدیدی از چگونگی ترسیم رویاها به طور همزمان از منابع مختلف بیداری با استفاده از بخش‌هایی از تجربه گذشته برای ساخت سناریوهای جدید پیش بینی وقایع آینده است.

به گفته وامسلی افزایش متناسب رویاهای صادقانه در اواخر شب ممکن است ناشی از مجاورت زمانی با حوادث آینده باشد. در حالی که این رویاها به ندرت وقایع آینده را واقع بینانه به تصویر می‌کشند با این وجود فعال سازی و ترکیب مجدد قطعات حافظه مربوط به آینده می‌تواند عملکردی سازگارانه داشته باشد.

کد خبر 111464

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =