آخرین اخبار

دانشنامه تاریخ مغان و مشگین‌شهر در حال تدوین است

اردبیل- استاد تاریخ دانشگاه‌های استان اردبیل گفت: جلد دوم و سوم دانشنامه تاریخ اردبیل مربوط به مغان و مشگین‌شهر در حال تدوین و تهیه است.

سید مهدی جوادی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: با توجه به خلائی که در حوزه تاریخ استان احساس می‌کردیم از چند سال پیش با همکاری پژوهشگران و محققان حوزه تاریخ شروع به تهیه و گردآوری مجموعه مجلد با عنوان دانشنامه تاریخ اردبیل کردیم تا مرجع تحقیقات و بررسی‌های بیشتر در سال‌های آینده باشد.

وی جایگاه ویژه بنیاد دایره‌المعارف را در تدوین و تهیه این دانشنامه یادآور شد و تصریح کرد: با محوریت نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل و پیگیری استاندار اردبیل و سایر مسئولان جلد اول دانشنامه تاریخ اردبیل با محوریت تاریخ شهر اردبیل تهیه و تدوین شد تا علاقمندان از این مجلد استفاده کنند.

استاد تاریخ دانشگاه‌های استان اردبیل گفت: کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی در این زمینه از سال ۹۷ شکل منسجمی به خود گرفت تا با بررسی دقیق مدخل‌ها و مباحث گردآوری شده شاهد تدوین این دانشنامه در تقویت مجموعه تاریخی استان اردبیل باشیم.

جوادی افزود: برای تهیه این دانشنامه علمی و پژوهشی با محوریت تاریخ اردبیل ۲۰ نفر از محققان و پژوهشگران تلاش شبانه‌روزی انجام دادند تا در قالب ۳۵ مدخل و بیش از ۴۶۴ صفحه دانشنامه تهیه و در اختیار علاقمندان قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ما سعی کردیم در تهیه دانشنامه از چهره برتر ملی دانشنامه‌نویسی کشور استفاده کرده و یک مجموعه ارزشمند را تهیه و در اختیار علاقمندان قرار دهیم.

جوادی اضافه کرد: با توجه به اینکه برای هر ملت، قوم و قبیله‌ای شناسنامه تاریخی نیاز است، ما نیز سعی کردیم تا از دوره ظهور اسلام تا قرن ششم هجری و بعد از آن مراحل سیر تاریخی اردبیل را در این مجموعه بازگو کرده و به اهمیت و جایگاه اردبیل نگاهی واقع‌بینانه داشته باشیم.

وی تنوع آثار تاریخی و باستانی را در اردبیل و سایر شهرها یادآور شد و بیان کرد: امیدواریم با تدوین جلد دو و سه ویژه تاریخ منطقه مغان و مشگین‌شهر بتوانیم این دانشنامه را به زبان‌های زنده دنیا از جمله عربی، ترکی و انگلیسی ترجمه کرده و در اختیار علاقمندان، پژوهشگران و محققان قرار دهیم.

جوادی ادامه داد: برای تهیه جلد دوم شامل منطقه مغان اعم از شهرستان‌های پارس‌آباد، بیله‌سوار، گرمی و انگوت امسال ۲۰ میلیارد تومان اعتبار از محل منابع پژوهشی در نظر گرفته شده و قرار است برای طرح پژوهشی مشگین‌شهر نیز به همین میزان منابع تأمین و اختصاص یابد.

مدیرکل برنامه، بودجه و تحول اداری استانداری اردبیل تصریح کرد: ما هر چند تأخیر و تعلل را در تهیه و تدوین این دانشنامه شاهد بودیم اما با یک دورخیز مناسب سعی داریم تا بهترین مجموعه را برای استفاده علاقمندان فراهم کنیم.

کد خبر 111329

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =