آخرین اخبار

آمار چاقی در ایران ۲برابر میانگین جهانی | سالانه نیم میلیون نفر در دنیا با مصرف غذای ناسالم می‌میرند

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: شاخص‌های متوسط جهانی چاقی در بزرگسالان ۱۳.۲ درصد است اما در کشور ما این شاخص به ۲۵ درصد می‌رسد که نشان می‌دهد باید حتما روی موضوع سبک زندگی کار کنیم. 

 تسنیم، محمدرضا شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و دارو در مراسم گرامیداشت روز جهانی ایمنی غذا گفت: مهمترین ابزار ما در حوزه سلامت، غذای سالم است، اما متاسفانه براساس آمار، سالانه ۶۰۰ میلیون نفر در دنیا به دلیل مصرف غذای ناسالم بیمار می‌شوند و حداقل ۴۵۰ هزار فوت ناشی از غذا در دنیا ثبت می‌شود که این مبین عدم توجه کافی دولت‌ها به سلامت و ایمنی مواد غذایی است.

رئیس‌ سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: در حال حاضر از زندگی سنتی به سمت صنعتی پیش می‌رویم و بشر اجباراً به مصرف غذاهای آماده و فست‌فودها روی آورده است. بنابراین دولت‌ها باید در کنار امنیت غذایی به موضوع سلامت آن نیز توجه ویژه داشته باشند.

 وی با اشاره به کاهش ۹۵ درصدی میزان اسید چرب مضر در فرآورده‌های غذایی طی ۲ دهه گذشته، گفت: با تلاش‌های صورت‌گرفته توسط این سازمان، میزان نمک در فرآورده‌های غذایی به شدت کاهش یافته است اما با تمام اقدامات مناسبی که در راستای بهبود وضعیت فرآورده های غذایی و افزایش سلامت آنها انجام گرفته، فاصله زیادی با وضعیت مطلوب داریم.

شیوع چاقی در ایران

شانه‌ساز با اشاره به عادت‌های غلط غذایی در ایران اعلام کرد: متاسفانه شیوع چاقی در کشور ما تقریبا ۲ برابر متوسط جهانی است و بی‌توجهی خانواده‌ها به وضعیت تغذیه خود، خطرات زیانباری را برای افراد جامعه ایجاد خواهد کرد.

وی ادامه داد: به دور از هرگونه اغراق، خدمات بسیار ارزشمندی در حوزه غذا و آب در کشور ارائه شده است. به طوری که در دسترسی به آب آشامیدنی سالم آمارها در دنیا ۷۰ درصد است اما این عدد در کشور ما به ۹۲ درصد می‌رسد. در حوزه غذا هم علی‌رغم تمام تحریم‌ها و مشکلاتی که در نقل و انتقالات مالی برای کشور ایجاد شده است، به برکت توانمندی‌های حاصل‌شده در صنعت غذا وضعیت مناسبی داریم.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت نامناسب اضافه‌وزن و چاقی در کشورمان نسبت به آمارهای جهانی گفت: شاخص‌های متوسط جهانی چاقی در بزرگسالان ۱۳.۲ درصد است، اما در کشور ما این شاخص به  ۲۵ درصد می‌رسد  که نشان می‌دهد باید حتما روی موضوع سبک زندگی کار کنیم. در مورد کودکان نیز این عدد بسیار بزرگ‌تر می‌شود. در مورد موضوع کم‌وزنی نیز شاخص‌های جهانی ۹ درصد است که این عدد در ایران به ۳.۶ درصد می‌رسد.

نحوه استعلام سلامت محصولات سلامت‌محور

رئیس‌ سازمان غذا و دارو با تاکید بر لزوم توجه ویژه به بیماری‌های غیرواگیر و مرگ و میر ناشی از آن در آینده اظهار کرد: شاخص متوسط کم‌خونی در زنان باردار در دنیا ۳۰ درصد است که این رقم در کشور ما به ۲۴ درصد می‌رسد. اگرچه وضعیت مناسب‌تری نسبت به دنیا داریم، می‌توانیم عددهای بهتری را نیز تجربه کنیم.

 وی با تأکید بر لزوم برخورد با تقلب و قاچاق در حوزه محصولات سلامت‌محور عنوان کرد: ما در حوزه سلامت تقلب و قاچاق را یکسان می‌دانیم چراکه در مورد کالاهای قاچاق هیچ اطلاعات صحیحی از سازنده، نحوه تولید و حتی کشور محل ساخت وجود ندارد و سلامت آنان‌ها تضمین نمی‌شود.

این مسئول گفت: سازمان غذا و دارو از ۱۰ سال پیش درخصوص ایجاد و امکان ردگیری و اصالت محصولات غذایی و کلیه اقلام سلامت‌محور وارد این عمل شده و نظارت‌های دقیق را جزء محورهای اصلی برنامه‌های خود قرار داده است.

شانه‌ساز خاطرنشان کرد: سیستم نظارتی تیتک به همه مصرف‌کنندگان امکان می‌دهد که از سلامت مواد غذایی وارداتی اطمینان حاصل کنند.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: افتخار ما این است که در حال حاضر تمام کالاهای سلامت‌محور وارداتی اعم از غذا، دارو، تجهیزات پزشکی، مکمل و شیرخشک دارای برچسب اصالت هستند و به راحتی از طریق این سامانه www.ttac.ir و یا شماره ۲۰۰۰۸۸۲۲ سلامت این محصولات برای هر مصرف‌کننده‌ای به راحتی قابل استعلام است.

کد خبر 111263

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =