قاطعیت دیرهنگام روحانی/ چه کسی قوه قضائیه را مدیریت می‌کند؟

شرق: فهرست منتشرشده از شوی شورای نگهبان و اعلام نهایی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو، تکلیف دست‌کم دو نهاد مهم را نامشخص کرده و هر روز هم اخبار تازه‌ای دراین‌باره منتشر می‌شود. حالا رئیس قوه مهم قضائیه درگیر انتخابات و تبلیغات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری است و مشخص نیست چه کسی رسما سکان مدیریت این قوه را در دست گرفته است. در سمت دیگر نیز بانک مرکزی ایران در دو روز گذشته محل بحث و موضوع اخبار شده و مشخص نیست در لحظه تنظیم این گزارش، ریاست آن به‌طور رسمی در دست چه کسی است.

آفتاب‌نیوز :

پس از تأیید صلاحیت عبدالناصر همتی برای انتخابات پیش‌رو، بحث تغییر یا انتخاب جایگزین برای او در این حدود یک ماه تبلیغات انتخابات، محل پرسش شد و با وجود اینکه همتی معتقد بود نیازی به تغییرات در ریاست این بانک مهم نیست، به نظر می‌آید نظر ریاست کنونی جمهور متفاوت است. دیروز و در ساعات مختلف، اخبار متفاوتی منتشر شد که از انتخاب سرپرست یا جایگزین رئیس بانک مرکزی حکایت داشت. در لحظات پایانی این گزارش، اما به نظر می‌آید رسما اختیارات همتی به فردی دیگر واگذار شده و قائم‌مقام او حالا سکان‌دار بانک مرکزی است. در بانک مرکزی چه می‌گذرد و آیا این تغییرات مدیریتی تأثیری بر روند اقتصادی کشور در این حدود یک ماه خواهد داشت؟

کمیجانی رئیس بانک مرکزی شد؟

آخرین خبری که روز گذشته درباره ریاست بانک مرکزی منتشر شد، همین یک جمله است: «کمیجانی رئیس بانک مرکزی شد». عصر روز گذشته و پس از انتشار و تکذیب چندین خبر، بالاخره از تغییر همتی و انتخاب جایگزین برای او سخن به میان آمد و به نظر می‌آید این تغییر حالا دیگر قطعی است. پس از تأیید صلاحیت عبدالناصر همتی از سوی شورای نگهبان، زمزمه‌هایی مبنی بر تغییر رئیس کل بانک مرکزی شنیده شد و پیش از این شایعه شده بود سیدحمید پورمحمدی، معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه، رئیس کل بانک مرکزی شده است که پیگیری‌های صورت‌گرفته حاکی از آن بود که خبر انتصاب حمید پورمحمدی به‌عنوان رئیس کل بانک مرکزی به جای عبدالناصر همتی تکذیب شده است. دو روز پیش هم عبدالناصر همتی در کلاب‌هاوس درباره جابه‌جایی خود گفته بود: «با آقای رئیس‌جمهور صحبت کردم و ایشان معتقد بودند حضور من در صحنه انتخابات تا آخر می‌تواند روی نظام پولی و بانکی کشور تأثیر داشته باشد. البته من نظرم این بود حضور من در انتخابات تأثیری بر نظام پولی و بانکی کشور ندارد، اما از تصمیم رئیس‌جمهور هم خبر ندارم. شنیدم ایشان با تعدادی از اقتصاددانان برای پست رئیس‌کلی بانک مرکزی صحبت کرده‌اند». دیروز اما به‌ جای عبدالناصر همتی، اکبر کمیجانی، قائم‌مقام بانک مرکزی، در جلسه هیئت دولت شرکت و فعالیت خود را به‌عنوان رئیس بانک مرکزی آغاز کرد.

جایگزین همتی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی

زمزمه‌های اصلی، روز گذشته و پس از برگزاری جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی مطرح شد؛ درحالی‌که پیش از این اخباری مبنی بر عزل رئیس کل بانک مرکزی در فضای مجازی مطرح شده بود، رئیس کل بانک مرکزی این موضوع را تلویحا تأیید کرد و در جلسه دیروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت نیز حضور نداشت. علاوه‌ بر این و بر اساس گزارش ایسنا، چندروزی است که پس از احراز صلاحیت عبدالناصر همتی برای کاندیدای ریاست‌جمهوری، اخبار تأییدنشده‌ای مبنی بر «فشارها بر ارزپاشی بانک مرکزی برای کاهش نرخ ارز و مخالفت رئیس کل این بانک» مطرح شده است. در پی این موضوع، دو شب پیش همتی در واکنش به این موضوع در کلاب‌هاوس با تأکید بر اینکه رئیس‌جمهور درخواستی برای ارزپاشی از من نداشته‌اند، توضیح داد: رئیس‌جمهور به من گفتند اگر بخواهید در رقابت‌ها بمانید، باید استعفا بدهید. من گفتم به نظرم مشکلی ندارد، اما اگر شما نظرتان بر این است، قبول می‌کنم. ایشان صاحب‌اختیار هستند و حتما تشخیصشان درست است. همچنین، طبق گفته وی، مدتی است که قائم‌مقام بانک مرکزی امور این بانک را در دست گرفته است. در این زمینه، دیروز نیز در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، عبدالناصر همتی حضور نداشت و اکبر کمیجانی، قائم‌مقام رئیس کل بانک مرکزی، در این جلسه حاضر بود. بر این اساس، این شائبه تقویت شده است که همتی احتمالا دیگر رئیس کل بانک مرکزی نیست. البته تا ظهر دیروز این خبر از هیچ مبادی رسمی تأیید و اعلام نشد، اما به نظر می‌آید این تغییر قطعی است.

پورمحمدی جایگزین همتی نیست

تکلیف ریاست بانک مرکزی در حالی روز گذشته خبرساز شد که اوایل روز اخباری مبنی بر انتصاب چند نفر به‌ این سمت مطرح شد که البته در هر مورد هم خبر رسما تکذیب شد. در این میان، احتمالاتی در رابطه با جایگزینی حمید پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه، به جای همتی در ریاست کل بانک مرکزی مطرح شده است که سازمان برنامه و بودجه این مورد را تکذیب کرد. پیگیری‌ها از سازمان برنامه و بودجه با این اعلام همراه شد که با وجود پیشنهادی که به پورمحمدی برای ریاست کل بانک مرکزی شده، وی به دلایلی از پذیرش این سمت خودداری کرده است. در کنار پورمحمدی، گزینه اکبر کمیجانی مطرح شد، ولی هنوز گزینه نهایی مشخص نشده و بانک مرکزی نیز موضعی در این رابطه نداشته است که البته تمام اخبار حالا از سکان‌داری کمیجانی حکایت دارد. دیروز همچنین روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه، در واکنش به خبر انتصاب حمید پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه، به ریاست بانک مرکزی گفت: این موضوع چند روز قبل مطرح شد، ولی اینجانب به دلیل عدم آمادگی، پیشنهاد ریاست بانک مرکزی را نپذیرفتم. بنابراین تمامی اخبار در این زمینه فاقد صحت بوده و تکذیب می‌شود. همتی دو شب پیش در گفت‌وگویی آزاد با مردم در کلاب‌هاوس اعلام کرد رئیس‌جمهوری به وی گفته نمی‌تواند هم فعالیت‌های انتخاباتی داشته باشد و هم در رأس بانک مرکزی حضور داشته باشد. بنابراین با برخی از اقتصاددان‌ها برای جایگزین‌شدن وی وارد مذاکره شده‌اند. البته وی به این موضوع انتقاد داشت که رئیس قوه قضائیه هم فعالیت انتخاباتی دارد و در سمت فعلی مشغول به کار است. حالا و با توجه به اینکه صبح دیروز اکبر کمیجانی، قائم‌مقام بانک مرکزی، در جلسه هیئت دولت حضور داشت، برخی گمانه‌زنی می‌کنند که او جایگزین احتمالی همتی خواهد بود.

تأیید همتی بر اخبار تغییرات؛ اختیاراتم را تفویض کردم

آخرین خبر درباره تغییرات در ریاست بانک مرکزی به سخنان عصر دیروز عبدالناصر همتی، داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری برمی‌گردد که گفت: در دوران رقابت‌های انتخاباتی به دلیل اینکه فرصت کمتری دارم که به مسائل بانکی برسم، اختیارات خود را به جناب آقای دکتر کمیجانی تفویض کردم. رئیس کل بانک مرکزی دیروز در جمع خبرنگاران درباره خبر برکناری‌اش گفت: قائم‌مقام بانک مرکزی را خودم مشخص کردم و طبق قانون بانک مرکزی در مواقع غیبت و معذوریت رئیس کل، قائم مقام می‌تواند تمام اختیارات رئیس کل را داشته باشد. همتی اضافه کرد: همچنین حکم قائم مقام هم با رئیس‌جمهور است. او افزود: در دوران رقابت‌های انتخاباتی به دلیل اینکه فرصت کمتری دارم که به مسائل بانکی برسم، اختیارات خود را به جناب آقای دکتر کمیجانی تفویض کردم.

کد خبر 109359

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =