مردم فریب تست‌های استعداد ژنتیک را نخورند

مدیر گروه ژنتیک پزشکی و پزشکی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تست‌های استعداد ژنتیک ورزشی تحصیلی و تغذیه و بهداشت به لحاظ علمی در مرحله تحقیقات قرار دارد و مورد تایید وزارت بهداشت نیستند.

به گزارش  تلکسیران، دکتر مجید مجرد مدیر گروه ژنتیک پزشکی و پزشکی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: موضوع جدیدی که هم اکنون در مشهد به راه افتاده است بحث تست‌های استعداد ژنتیک است که علاقه‌مندان زیادی را به خود جلب کرده، اما نکته قابل توجه این است که قبل از این که تست‌های استعداد ژنتیک به جامعه تعمیم داده شود باید بومی سازی شود این مطالعات هنوز در مرحله ابتدایی است و به مرحله بلوغ نرسیده است.
او ادامه داد: تحقیقات در خصوص این تست‌ها در جمعیت ایرانی انجام نشده و تفسیر نتایج آن تفسیر مطمئنی نخواهد بود و شاهدی مبنی بر این‌که تست‌های استعداد ژنتیک تایید شده باشند وجود ندارد.
مجرد افزود: تست‌هایی که توسط یک شرکت دانش بنیان در حال انجام است بر پایه ژنتیک مولکولی زیست شناسی است و این در حالی است که این نوع تشخیص‌ها در حوزه ژنتیک پزشکی است.
او گفت: مردم علاقه‌مند هستند که فرزندان آن‌ها در رشته تحصیلی یا ورزشی و سلامت جسمی به سمت و سویی هدایت شوند که استعداد واقعی آن‌ها در آن باشد و به همین دلیل به دنبال تست‌های استعداد ژنتیک می‌روند اما تحقیقات انجام شده روی بحث استعداد یابی بیشتر جنبه بازاریابی دارد و پایه محکم علمی هنوز ندارد.
انتهای پیام // ف.ا
کد خبر 10883

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =