طرحی جدید از سناتورهای آمریکایی علیه برجام

گروهی از نمایندگان مجلس سنای آمریکا با معرفی طرحی جدید در صدد سنگ‌اندازی در ورود احتمالی دولت «جو بایدن» به برجام هستند.

خبرگزاری فارس: گروهی از نمایندگان مجلس سنای آمریکا با معرفی طرحی جدید در صدد سنگ‌اندازی در ورود احتمالی دولت «جو بایدن» به برجام هستند.

پایگاه «واشنگتن‌فری‌بیکن»، نزدیک به محافظه‌کاران آمریکایی که نسخه‌ای از پیش‌نویس این طرح را دیده می‌گوید حامیان طرح مذکور خواستار ملزم کردن دولت «جو بایدن» به کسب اجازه از کنگره قبل از حصول توافق با ایران هستند.

طرحی جدید از سناتورهای آمریکایی علیه برجام

طبق تحلیل واشنگتن‌فری‌بیکن این طرح که به عنوان متمم برای اضافه شدن به یک طرح قانونی دیگر پیشنهاد شده در صورت تصویب در هر دو مجلس کنگره و تبدیل شدن به قانون مانعی عمده درتلاش دولت بایدن برای ورود مجدد به برجام ایجاد خواهد کرد.

با این حال، از آنجا که برجام مسئله‌ای کاملاً حزبی در سیاست آمریکا است، طرح مذکور احتمالاً مورد مخالفت دموکرات‌ها خواهد بود و تنها از حمایت قانونگذاران جمهوری‌خواه برخوردار خواهد بود.

«ران جانسون»، قانونگذار حزب جمهوری‌خواه این طرح را ارائه کرده و تا کنون موفق به جلب حمایت چندین سناتور جمهوری‌خواه دیگر که مخالفت دیپلماسی با ایران هستند شده است.

با آنکه بعید است نماینده‌های حزب دموکرات بر خلاف دیدگاه‌های حزب خود رفتار کرده و از این طرح حمایت کنند برخی از قانونگذاران این حزب سال ۲۰۱۵ جزو مخالفان توافق هسته‌ای با ایران بودند. دولت «باراک اوباما» در آن زمان مجبور شد برای اجرایی کردن برجام، کنگره را دور بزند و بدون تأیید نهاد قانونگذار آمریکایی آن را اجرایی کند. نماینده‌های جمهوری‌خواه کنگره می‌خواهند این بار شاهد این اتفاق نباشند.

جانسون در بیانیه‌ای به واشنگتن‌فری‌بیکن گفت: «دشمنان ما می‌دانند که دولت بایدن همان مسیر ضعیف و فاجعه‌با رئیس‌جمهور اوباما را ادامه خواهد داد.»

وی اضافه کرد: «به همین دلیل برای تأمین امنیت آمریکا و صلح جهانی ضرورت دارد هر گونه توافقی که بایدن بر سر آن با ایران مذاکره می‌کند به معاهده تبدیل شده و به تأیید سنای آمریکا برسد.»

طرح سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا علاوه بر آنکه دولت این کشور را به کسب اجازه از کنگره برای توافق با ایران ملزم می‌کند خواستار جلوگیری از رفع تحریم‌های اقتصادی علیه ایران است.

کد خبر 108785

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =