بورس با دلار 18 هزر تومانی تطبیق پیدا کرده/ سود سپرده کوتاه مدت حذف می شود

رییس بانک مرکزی با اشاره به مخالفت با فروش صندوق های دولتی و دارا یکم، دریافت مالیات ناحق از بانکها بابت تسعیر ارز از تطبیق بازار سهام با دلار 18 هزار تومانی وحذف تدریجی پرداخت سود سپرده کوتاه مدت خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، عبدالناصر همتی در جمع ۳۰ مدیر بازار سرمایه گفت: پشت پرده رشد ۲۰ درصد واحد پایه پولی در بهمن و اسفند ۹۸ کسری بودجه ۶۰ میلیارد تومانی دولت بود. پولی که قرار شد در قالب ۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت شود، اصلا وجود نداشت و بی پشتوانه بود.

وی افزود: متعاقب این اتفاق به دلیل کرونا ۷۵ هزار میلیارد تومان نیز بابت خسارت و بیکاری ناشی از کووید ۱۹ در قالب وام‌های یک میلیون تومانی با نرخ ۱۲ درصد پرداخت شد که این نقدینگی با ضریب فزاینده ۷.۵ درصد رشد کرد. پولی که بانک‌ها به دلیل شرایط خاص کرونا نتوانستند با آن کاری کنند. بخشی از این پول به بورس آمد و آن شرایط عجیب در ماه‌های نخستین سال ۹۹ رقم خورد.

این مقام مسئول ادامه داد: برای اینکه رشد پایه پولی را درک کنید باید بدانید از فروردین تا بهمن ۹۸ رشد پایه پولی ۱۰ واحد درصد پایه پولی بود و این رشد در بهمن و اسفند ۹۸ به ۲۰ واحد درصد پایه پولی رسید. در نهایت در بهار ۹۹ معادل ۸۰ هزار میلیارد تومان عرضه مازاد پول ایجاد شد و کشور تاب تحمل چنین نقدینگی فاقد پشتوانه ای را نداشت. آرزوی من نرخ بهره کمتر از ۱۰ درصد است.

همتی عنوان کرد: بانک های عامل حدود ۱۰ میلیارد دلار بابت تفاوت نرخ ارز از صندوق توسعه ملی طلب دارند ولی این طلب قابل وصول نیست. مالیات ناحقی از بانک‌ها بابت تسعیر ارز دریافت می‌شود و نباید سهامدار زیر بار این موضوع برود. پرداخت سود سپرده کوتاه مدت به تدریج حذف می شود و فقط به سپرده های بلند مدت و یکساله سود پرداخت می شود.

وی با اشاره به مخالفت با فروش صندوق های دولتی و دارا یکم در سال گذشته تصریح کرد: دولت می خواست با فروش سهام همچنان در بانک ها مدیر بماند! راه اندازی صندوق دارایکم و پالایشی یکم با اصرار وزارت اقتصاد بود. بانک مرکزی در خیلی از رخدادهای بازار سهام دخیل نبوده و نیست. اختیارات بانک مرکزی از آنچه که تصور می کنید کمتر است.

به گفته همتی، بورس با دلار ۱۸ هزار تومانی تطبیق پیدا کرده است. روزهایی را می گذرانیم که دلار تقاضایی ندارد و تنها متقاضی دلار اکنون بانک مرکزی است که آن هم در نقش بازار ساز است. دیروز ۳۰۰ میلیون دلار در سامانه نیما با نرخ ۲۰۳۰۰ تومان خریداری نداشت. وضعیت ارزی در سمت عرضه و تقاضا برعکس سال گذشته است و نرخ دلار نزولی خواهد بود.

انتهای پیام

کد خبر 107578

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =