انتخابات ایران؛ ورود به دور جدیدی از چالش

با قدری تأمل بر روی فهرست مزبور به نظر می‌رسد که اگر اتفاق غیرمترقبه‌ای رخ ندهد آقایان ابراهیم رئیسی، علی لاریجانی و اسحاق جهانگیری نسبت به بقیه داوطلبان شانس بیشتری برای پیروزی دارند.

 

انتشار مطالب رسانه های خارجی تنها با هدف اطلاع رسانی و اگاهی از تحلیل های آنان در «تلکسیران» انجام می شود و به هیچ عنوان به منزله تایید آن از سوی «پایگاه خبری تلکسیران» نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تلکسیران به نقل از BBC: اینطور که به نظر می‌رسد و از موضع‌گیری رسانه‌های اصولگرا بر می‌آید کاندیدای مورد نظر این جریان آقای رئیسی است. استدلال غالب در میان این گروه این است که با توجه به انتخابات سال ۱۳۹۶ آقای رئیسی از یک پشتوانه اجتماعی ۱۶ میلیونی برخوردار است که می‌توان بر روی آن سرمایه‌گذاری کرد، ضمن اینکه ایشان به لحاظ نقطه نظرهای سیاسی، شاید با قاطعیت زیادی بتوان گفت که نزدیک‌ترین فرد در میان این گروه سه نفره به رهبر جمهوری اسلامی، آیت‌الله علی خامنه‌ای است. در حرکتی نمادین از سوی جریان اصولگرا، محمد باقر قالیباف، رئیس کنونی مجلس به نفع آقای رئیسی از حضور در صحنه انتخابات کناره گرفت.

علی لاریجانی در حالی وارد میدان انتخابات شده است که حمایت تمام عیار هیچ یک از دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب را پشت سر خود ندارد. در حالی که تکلیف اصولگرایان و حمایت از آقای رئیسی قطعی است، با توجه به روندی که در دوران ریاست جمهوری آقای حسن روحانی شکل گرفت جریان اصلاح‌طلب دیگر نمی‌خواهد از یک نامزد نیابتی حمایت کند و تمرکز آنان بر روی یک نامزد اختصاصی است.

چندی پیش آذر منصوری سخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: "به خاطر آن چیزی که پشت سر گذاشتیم جبهه اصلاحات به کاندیدای خودش فکر می‌کند تا بتواند کابینه اصلاحاتی نیز داشته باشد. سعید شریعتی از فعالین اصلاح طلب در اظهار نظر صریحتری گفته است: "به اجماع رسیدن روی آقای لاریجانی بعید است چرا که دو سوم اصلاحات با وی مخالفند ... اگر اصلاحات آقای لاریجانی را معرفی کند دیگر چیزی از اصلاحات باقی نخواهد ماند و از هم می‌پاشد".

به این ترتیب به نظر نمی‌رسد که لاریجانی از شانس بالائی در رقابت با ابراهیم رئیسی برخوردار باشد.

اسحاق جهانگیری به احتمال قوی کاندیدای مورد حمایت اصلاح‌طلبان خواهد بود. خبرهائی به گوش می‌رسد که آقایان محمد خاتمی و مهدی کروبی از کاندیداتوری آقای جهانگیری حمایت خواهند کرد. در صورت تحقق این امر و با توجه به نفوذی که به خصوص آقای خاتمی در میان اصلاح‌طلبان دارد سبد آراء آقای جهانگیری بزرگتر خواهد شد. اما سئوال این است که آیا این افزایش می‌تواند به آن اندازه باشد که بر آراء رئیسی غلبه کند؟ ضمن اینکه آیا اصلا دستکم برخی از رای‌دهندگان اکنون به حمایت آقای خاتمی و یا آقای کروبی تمایلی نشان می‌دهند.

آقای جهانگیری در مناظره‌های سال ۹۶ موفق بود اما نهایتا به نفع آقای روحانی کنار رفت. با این حال شاید او شانس خود را برای احراز مقام ریاست جمهوری با شرکت در کابینه روحانی، آن هم در لباس معاون اولی، تقریبا از دست داده باشد. ضربه سنگین را اعلام دلار ۴۲۰۰ تومانی (معروف به دلار جهانگیری) به او وارد کرد هر چند که وی گفته است که تصمیم او نبوده ولی نهایتا به اسم او تمام شد. آقای روحانی نتوانست با "کلیدش" قفل مشکلات کشور را باز کند. لذا این احتمال وجود دارد که با توجه به جو منفی‌ای که نسبت به عملکرد دولت روحانی وجود دارد مردم با رای ندادن به آقای جهانگیری در واقع اعتراض خود را به دولت روحانی که او در آن نقش معاون اولی رئیس جمهور را بازی می‌کرده ابراز کنند.

به این ترتیب پیروزی آقای رئیسی در انتخابات، دور از انتظار نیست. اما، چنین نتیجه‌ای می‌تواند بطور بالقوه دوره جدیدی از تنش و چالش را بین جمهوری اسلامی و آمریکا و به تبع آن غرب رقم بزند.

 حسن روحانی در جریان انتخابات سال ۹۶ در رقابت با رئیسی، برای تحریک مردم و جذب آراء آنان گفت: "مردم ایران اعلام می‌کنند آنهایی که در طول ۳۸ سال فقط اعدام و زندان بلد بودند، را قبول ندارند".

در نوامبر سال ۲۰۱۹ در پی صدور دستور اجرائی ۱۳۸۷۶ توسط دونالد ترامپ، آقای رئیسی به دلیل حضور در "هیئت مرگ" و از افراد منتخب توسط آقای خامنه‌ای و شرکت در نقض حقوق بشر در ایران وارد لیست تحریمی‌های آمریکا شد.

با همه این تفاسیر، فراموش نکنیم که در انتخابات ۲ خرداد ۱۳۷۶، در حالی که اکثریت قاطع تحلیلگران در داخل و خارج ایران پیروزی آقای ناطق نوری را با حمایت هستۀ مرکزی قدرت قطعی می‌دانستند، حضور گسترده مردم، به پیروزی غیرمنتظره محمد خاتمی اصلاح‌طلب و شگفت‌زدگی نه تنها مردم داخل ایران بلکه حکومت‌ها و تحلیلگران خارجی انجامید. تحول مزبور بار دیگر به ما یادآوری کرد که در عرصۀ سیاست "هرگز نگوئید هرگز".

کد خبر 106740

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =