در حالی که با شیوع کرونا سفر به عتبات ممنوع شده است، برخی افراد سودجو با راه‌اندازی کاروان‌های غیرمجاز، مسافرگیری می‌کنند و برای جذب زائر و حتی اخذ ویزای عراق بساط دلالی پهن کرده‌اند.

صراط:

در حالی که وزارت کشور، خروج از مرزهای زمینی به عراق را از اوایل سال جاری ممنوع کرده و حتی حسین قاسمی، مدیر کل امور مرزی وزارت کشور چند بار از زائران خواسته تا برای خروج از کشور و سفر به عراق به مرزهای زمینی مراجعه نکنند، برخی از افراد در قالب کاروان و حتی به صورت انفرادی از مرزهای زمینی خارج می‌شوند.

تردد غیرمجاز از مرزها چگونه انجام می‌شود؟

خبرگزاری فارس در چند گزارش به عبور غیرمجاز افراد از مرزها در زمان ممنوعیت تردد اشاره کرد و حتی وزارت کشور نیز پیگیر این امر شد، اما مشخص نیست چه کسانی پشت پرده این ترددها هستند که هیچ کسی نمی‌تواند از ترددهای غیرمجاز ممانعت کند و حتی کسی هم پاسخگوی چنین سفرهایی به عراق نیست. نکته جالب این‌که برخی مسؤولان نیز منکر این ترددها می‌شوند.

با این وجود، در هفته‌ گذشته و به رغم ادامه روند ممنوعیت تردد از مرز زمینی، سفر به عتبات از طریق مرزهای هوایی نیز برقرار شد و در طول هفته در کنار پروازهای خارجی، چند پرواز داخلی به نجف و بغداد برقرار شده تا افراد بتوانند به راحتی به عتبات سفر کنند. این امر در حالی است که سفرهای زیارتی از سوی سازمان حج و زیارت به دلیل مصوبه ستاد کرونا همچنان ممنوع است و هیچ کاروانی از اسفند سال ۹۸ تاکنون به عتبات اعزام نشده است.

سفر ۸ هزار نفر به عراق در سال جاری در برابر ممنوعیت اعزام کاروان‌های حج و زیارت

اما کاروان‌های غیرمجاز که به صورت مستقل مسافرگیری و با هزینه‌های بالا زائران را به عتبات اعزام می‌کنند، بدون هیچ محدودیتی از مرزهای زمینی و هوایی خارج می‌شوند؛ تا جایی که از ابتدای سال جاری بیش از هشت هزار نفر به عراق سفر کرده‌اند که البته بیش از ۸۰ درصد آنها از طریق هوایی عازم عراق شده بودند و همچنان نیز سفر به عتبات نه تنها از طریق هوایی، بلکه از طریق زمینی نیز برقرار است و افراد فرصت‌طلب با هزینه‌های ۱۴ تا ۲۵ میلیون تومانی اقدام به اعزام زائران می‌کنند. زائران نیز که بیش از یک سال مشتاق زیارت امام حسین (ع) هستند، با این افراد و کاروان‌ها راهی عراق می‌شوند.

دلالان در کمین زائران عتبات

یکی از مدیران دفاتر حج و زیارت که خواست نامش فاش نشود، می‌گوید: این افراد که در قالب کاروان غیرمجاز فعالیت می‌کنند، همان افرادی هستند که در گذشته کاروان می‌بردند و حتی برخی از مدیران دفتر حج و زیارت اکنون که بیش از ۱۵ ماه فعالیت ندارند، به دلیل نظارت نکردن هیچ سازمان و نهادی بر کاروان‌های آزادبر ، اقدام به راه‌اندازی کاروان غیرمجاز کرده‌اند و از این طریق درآمدزایی می‌کنند و با هزینه بالایی که از زائران می‌گیرند، شاید در این مدت درآمد یک سال یک دفتر حج و زیارت را هم کسب کرده باشند.

اخذ ویزای عراق با ۱۵۰ دلار!

علاوه بر این، اخذ ویزای عراق نیز در ماه‌های اخیر بهانه‌ای برای کسب درآمد برخی افراد سودجو شده است. با توجه به ممنوعیت سفر به عتبات، اخذ ویزای عراق هم برای زائران هزینه‌هایی را به همراه دارد؛ چرا که برخی دلالان به واسطه روابطی که با سفارت عراق دارند، از زائران هزینه‌هایی معادل ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار اخذ می‌کنند تا ویزا بگیرند. این امر در حالی است که از اوایل سال ۹۸ هزینه ویزای عراق برداشته شد و زائران بدون هزینه ویزا می‌گرفتند و سازمان حج و زیارت هم در زمان برقراری کاروان‌های زیارتی، بدون اخذ حتی یک ریال برای زائران ویزای عراق می‌گرفت.

منابع آگاه نیز می‌گویند که حتی برخی از این متولیان کاروان‌های غیرمجاز برای اینکه زائر بیش‌تری جذب کنند، به افراد وعده می‌دهند که مثلا در صورت جذب هر زائر ۱۰ دلار به آورنده اعطا خواهد شد و با توجه به اینکه با وجود استقبال از سفرهای زیارتی، سازمان حج و زیارت هم هیچ کاروانی اعزام نمی‌کند، برخی به دلالی سفر زیارتی روی آورده‌اند.

دلالی به سفرهای زیارتی هم رسید/ ویزای عراق ۱۵۰ دلار!

حتی در این زمینه حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت دلیل تشکیل شبکه زیرزمینی و قاچاق در سفرهای زیارتی را نبود کاروان‌های سازمان حج و زیارت عنوان می‌کند و با انتقاد از برقراری سفرهای زیارتی توسط آزادبرها و ممنوعیت اعزام توسط سازمان حج و زیارت، می‌گوید: برخی کاروان‌های غیرمجاز با اخذ پول بیشتر ویزا دریافت می‌کنند.

سودجویانی که برای عاشقان زیارت بساط دلالی پهن کردند

با وجود اینکه همچنان سفرهای زیارتی با مصوبه ستاد کرونا به عراق ممنوع است، مشخص نیست چرا همچنان کاروان‌های غیرمجاز فعال هستند و حتی چند پرواز به عراق در طول هفته انجام می‌شود! اگر سفر به عراق مجاز است، چرا مسؤولان ستاد کرونا اجازه برقراری اعزام‌ها به عتبات را نمی‌دهند تا جلوی برخی افراد سودجو که در نبود کاروان‌های حج و زیارت برای عاشقان امام حسین (ع) بساط دلالی پهن کردند، گرفته شود.

سازمان حج و زیارت پس از شیوع کرونا با تدوین پروتکل‌های بهداشتی برای اعزام زائران، اعلام  آمادگی کرد اما در آن زمان عراق از پذیرش زائر خارجی امتناع کرد و پس از آن نیز ستاد مقابله با کرونا تاکنون با برقراری این سفرها موافقت نکرده است. این امر در حالی است که با کاهش تعداد مبتلایان به کرونا ، بسیاری از مشاغل، فعالیت خود را از سر گرفته‌اند و حتی سفرهای زیارتی به کشورهایی با وضعیت قرمز کرونایی همچنان در حال انجام است، اما سفرهای زیارتی ممنوع است و عاشقان کربلا در حسرت زیارت امام حسین (ع) به سر می‌برند.

کد خبر 106707

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =