آخرین اخبار

سفر وزیر خارجه چین به کشورهای آفریقایی

وزیر خارجه چین روز دوشنبه سفر خود به پنج کشور آفریقایی را آغاز کرده است.

به گزارش گروه بین الملل تلکسیران و به نقل از خبرگزاری فرانسه، وانگ یی وزیر خارجه چین در آغاز سفر خود به پنج کشور آفریقایی روز دوشنبه وارد زیمبابوه شده و وعده داده است که پکن همکاری های خود را با کشورهای منطقه تقویت خواهد کرد. این در شرایطی است که برخی اختلافات بین چین و کشورهای آفریقایی بر سر میزان کمک های مالی وجود دارد.

بر اساس این گزارش امرسون امنانگاگوا رئیس جمهور زیمبابوه گفت: وزیر خارجه چین در شرایطی به کشورش بازخواهد گشت که از تقویت روابط دو جانبه راضی خواهد بود. ما به عنوان زیمبابوه از روابط فعلی خود با چین خوشنود و خوشحال هستیم.

وزیر خارجه چین قرار است به کشورهای مصر، جیبوتی، اریتره و بروندی نیز سفر کند. این سفر نشانگر اهمیت منافع اقتصادی و سیاسی چین در قاره آفریقا است.

روابط چین با زیمبابوه به دهه 1970 میلادی باز می گردد. پس از پایان حکومت اقلیت سفیدپوست در 1980 میلادی، چین یکی از نخستین کشورهایی بود که روابط دیپلماتیک با این کشور برقرار کرد.

ولی روابط دو کشور در ماه نوامبر زمانی دچار تنش و اختلاف شد که زیمبابوه اعلام کرد تنها 3.6 میلیون دلار کمک مالی از چین در سال 2019 دریافت کرده است، این رقم 40 برابر کمتر از آمار ارائه شده از سوی چین بود.

انتهای پیام/

کد خبر 10645

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =