آخرین اخبار

پیشنهاد پاکستان به استرالیا برای کمک به مهار آتش سوزی در جنگل‌ها

منابع خبری گزارش دادند: پس از اعلام آمادگی اخیر ارتش پاکستان برای کمک به مهار آتش سوزی در جنگل‌های استرالیا که زندگی انسان ها و صدها گونه حیات وحش را به خطر انداخته است، نخست وزیر پاکستان نیز در پیام جداگانه ای به همتای استرالیایی خود، پیشنهاد مشابهی را به وی ارائه کرد.

به گزارش تلکسیران،رسانه های پاکستان روز سه شنبه گزارش دادند: «عمران خان» در پیامی به «اسکات موریسون» نخست وزیر استرالیا نسبت به تلفات جانی و آسیب های زیست محیطی در پی آتش سوزی گسترده در جنگل های این کشور ابراز تاسف کرد.

وی با تاکید بر لزوم برداشتن اقدامات مشترک مرتبط با تغییرات اقلیمی، افزود: یک کشور تنها قادر به پرداختن به چالش های پدیده اقلیم نخواهد بود و ما اطمینان داریم که بحران فعلی در استرالیا باعث تقویت همکاری های بین المللی و پیدا کردن راه حل جمعی خواهد شد.

نخست وزیر پاکستان در نامه خود خطاب به همتای استرالیایی گفت: پاکستان آماده کمک به استرالیا برای مهار آتش سوزی است.

فرمانده ارتش پاکستان نیز چهار روز پیش از آمادگی نیروهای این کشور برای کمک به مهار آتش سوزی های گسترده در جنگل های استرالیا خبر داد.

ژنرال «قمر جاوید باجوا» که روزهای اخیر میزبان «دیوید جانستن» معاون فرماندهی نیروهای دفاعی استرالیا در شهر «راولپندی» بود، گفت: ارتش پاکستان آماده هرگونه کمک به استرالیا برای غلبه بر جنگ سوزی است.

طبق گزارش ناسا، آتش سوزی‌های گسترده در استرالیا سبب ایجاد طوفان‌های جوی موسوم به "پیروکومولونیمبوس"  شده که در اثر آن مقادیر زیادی دود  تا ارتفاع بیش از ۱۶ کیلومتری از سطح زمین به استراتوسفر (جو زمین) تزریق شده است. ابرهای دودزا شامل خاکستر، دود و مواد سوزانده هستند که از طریق جریان‌های هوایی به جو احاطه کنند کره زمین منتقل شدند.  

ناسا هشدار داد این طوفان‌ها، معمولاً رعد و برق‌های خشک ایجاد می‌کنند که می‌تواند باعث بروز آتش سوزی‌های جدید شود.  

دولت استرالیا تاکنون با ایجاد صندوق ۴۶ میلیون دلاری درصدد نجات زندگی حیات وحش  به ویژه کوالاهای در محاصره آتش سوزی اختصاص داده است اما خسارات ناشی از جنگل‌های این کشور سراسر دنیا را با بحران زیست محیطی روبه رو کرده است.  

کد خبر 10643

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =