بیش از یک تن بذر گیاهان دارویی در آذربایجان‌شرقی تولید شد

تبریز - ایرنا - رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: امسال برای نخستین بار بیش از یک تن بذور انواع گیاهان دارویی در این استان تولید شد.

اکبر فتحی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بذور تولید شده گیاهان دارویی از جمله سیاهدانه، زیره سبز، بادرشبویه، زنیان، انیسون، رازیانه و بالنگو بوده که بین کشاورزان علاقه مند آذربایجان شرقی توزیع شد و بر این اساس پیش بینی می شود امسال حدود ۴۰۰ هکتار به مساحت گیاهان دارویی استان افزوده شود.  

وی همچنین با اشاره به اهمیت توسعه کشت گیاهان دارویی در راستای اصلاح الگوی کشت، اضافه کرد: حدود ۶۰۰ هزار اصله نشا گیاهان دارویی سازگار با منطقه از جمله اسطوخودوس، رزماری، زوفا، سنبل‌الطیب، آویشن، بادرنجبویه، گل راعی و گل گاو زبان در این واحد گلخانه ای به روش علمی و کنترل شده در بسترهای کشت تولید و بین متقاضیان ۲۱ شهرستان استان توزیع شد.

وی خاطر نشان کرد: تغییرات اقلیمی در سال های اخیر، کاهش منابع آبی، کمک به اشتغال زایی در مناطق روستایی به ویژه برای زنان و جوانان روستایی، ترویج کشت و جایگزینی گونه های گیاهان دارویی دارای ارزش افزوده بالا از جمله مزایای پرورش گیاهان دارویی در آذربایجان شرقی است.

فتحی ادامه داد: بر این اساس سازمان جهاد کشاورزی در سال جاری برای اولین بار با مشارکت و همکاری بخش خصوصی اقدام به تامین و تولید بذر و نشا گونه های مختلف از گیاهان دارویی سازگار با شرایط اکولوژیکی استان و بومی سازی کرده است.

رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی یادآور شد: از دیگر مزایای تولید بذر و نشا در آذربایجان شرقی می توان به استاندارد سازی تولید از اولین حلقه (نهاده بذری و نشا گیاهان دارویی)، اشتغالزایی، نظارت فنی بر مراحل تولید و توزیع، کاهش هزینه حمل و نقل و جلوگیری از افت گیرایی نشاها به علت بعد مسافت نام برد.

کد خبر 105993

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =