آخرین اخبار

خصوصیات افرادی که عزت نفس پایینی دارند !

هر فرد یک صدای درونی منتقد دارد. ولی در افرادی که عزت نفس پایینی دارند این صدا بلندتر و خطرناک تر است. منتقد شما را به خاطر اشتباهاتتان سرزنش می کند و شما را با دیگران (موفقیت ها و توانایی های آن ها) مقایسه می کند تا نشان دهد شما چندان خوب نیستید.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز، افزایش عزت نفس، پروسه ای است که هر کسی باید به تنهایی طی کند. برای اینکه بتوانیم خوشحال باشیم و از خود رضایت داشته باشیم؛ عزت نفس یکی از اصلی ترین چیزهایی است که نیاز داریم. عزت نفس است که باعث می شود باور کنیم که می توانیم، خود را در جایگاه موفقیت ببینیم و از موفق شدن واقعا خوشحال شویم.

عزت نفس بالا کاری می کند که خودِ خودتان باشید. باعث می شود با سختی ها دربیفتید و در حین دست و پنجه نرم کردن با غول مشکلات، باور داشته باشید که شکستش خواهید داد؛ حتی اگر بارها و بارها پشت تان به خاک مالیده شود. عزت نفس یک قدرت در درون شماست که نیرومندتان می کند و باعث می شود دل و جرئت پیدا کنید تا به کسی تبدیل شوید که دل تان می خواهد.

اما عزت نفس پایین، دقیقا برعکس این کار را می کند. عزت نفس پایین، برادر دوقلوی تردید به خود است. ماری است که همیشه از درون آدم در گوشش هیس هیس کنان می گوید: «تو اونقدر خوب نیستی که از جنگ با زندگی سربلند بیرون بیایی.» وقتی عزت نفس آدم پایین باشد، باورش می شود که توانایی رسیدن به آرزوهایش را ندارد. شاید حتی با خودش فکر کند که اصلا حق ندارد آرزویی داشته باشد! در حقیقت عزت نفس پایین جزو علایم چندین اختلال روانی است و می تواند انواع گوناگونی از احساسات منفی را با خود به همراه بیاورد: از جمله نگرانی، ناراحتی، پرخاشگری، خجالت، شرم، تنهایی و فقدان خودانگیختگی.

نشانه های شخصی که عزت نفس پایینی

شخصی که عزت نفس پایینی دارد خود را سرزنش می کند-عصبانی و نا امید می شود و ممکن است خود را در فعالیت های آرمان گرایانه غرق کند و گاه به الکل یا مواد مخدر-روابط جنسی ناسالم و حتی بزهکاری متوسل شود.

عزت نفس با آسیب های فردی و اجتماعی فراوان همراه است.

افراد دارای عزت نفس پایین خود را به درستی نمی بینند.

در تصویری که آن ها از خودشان می بینند-نقاط ضعف بزرگ شده و نقاط مثبت کوچک شده است. این گونه تصویر تحریف شده معمولا منجر به یک احساس شدید بی کفایتی در شخص می گردد چرا که او در مقایسه با اطرافیان خود را خیلی حقیر می بیند. چنین فردی دیگران را در مقایسه با خودش با دقت و درستی بیش تری می بیند چرا که می داند آن ها در کنار نقاط ضعف-نقاط قوتی هم دارند. در مقایسه با این همه آدم های بهنجار- تصویر تحریف شده فرد از خودش پر از عیب و نقص به نظر می رسد.

هر فرد یک صدای درونی منتقد دارد. ولی در افرادی که عزت نفس پایینی دارند این صدا بلندتر و خطرناک تر است. منتقد شما را به خاطر اشتباهاتتان سرزنش می کند و شما را با دیگران (موفقیت ها و توانایی های آن ها) مقایسه می کند تا نشان دهد شما چندان خوب نیستید. منتقد معیارهای غیر ممکنی را برای کامل بودن تعیین می کند و سپس با کوچکترین اشتباه شما را به باد سرزنش می گیرد.منتقد حساب همه شکست های شما را دارد ولی هرگز نقاط قوت یا موفقیت های شما را به یادتان نمی آورد. منتقد به شما می گوید که چگونه باید زندگی کنید و اگر نیازهای شما باعث نقض قوانین او شود فریاد می زند که شما بد و خطا کار هستید. او به شما ناسزا می گوید زشت-تنبل و..و به شما می قبولاند که همه این ها درست است. منتقد فکر دیگران را می خواند و به شما می گوید که آن ها حوصله شما را ندارند یا از شما بدشان می آید.

کد خبر 105618

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =