پارسینه در گزارشی به پیش بینی وضعیت بازارها تا خردادماه امسال پرداخته است.

به گزارش پارسینه، وضعیت عمومی اقتصاد ایران در ماه‌های اخیر بهتر شده و بخشی از این فرآیند، به بهبود روابط خارجی ایران برمی‌گردد. در شرایطی که مذاکرات هسته‌ای این روزها در پایتخت اتریش، وین به پیش می‌رود. عربستان سعودی هم اعلام کرده که قصد دارد روابط خود با ایران را بهبود بدهد.

همزمان، خبر سرمایه گذاری چین در اقتصاد ایران که موضوعی درازمدت هم خواهد بود، با کاهش عوامل نااطمینانی در اقتصاد کشور، موجب کند شدن روند افت ارزش پول ملی شده و به عموم سرمایه گذاران این سیگنال را ارسال کرده است که وضعیت کشور در درازمدت می‌تواند بهبود پیدا کند اما این رخدادهای بیرونی، چه تاثیری بر تک تک بازارها در ایران بر جای خواهند گذاشت؟

بازار ارز: آیا ممکن است دلار به کمتر از ۲۰ هزار تومان برسد؟

نخستین تاثیر مستقیم رخدادهای بیرونی و عمدتاً سیاسی، بر بازار ارز خواهد بود. بر این اساس، بازار ارز در هفته‌های اخیر عمدتاً کاهشی بوده و قیمت دلار در بازار آزاد ایران، به کانال ۲۱ هزار تومان برگشته است. در این میان، برخی فعالان بازار معتقدند دلار می‌تواند قیمت‌های پایین‌تر را هم تجربه کند.

با این همه، واقعیت‌های بنیادین اقتصاد ایران یک شبه تغییر نمی‌کنند. بر این اساس، ایران حتی در صورت رفع تحریم‌ها هم به دشواری قادر خواهد بود نفت خود را در بازارهای جهانی عرضه کند، چرا که تقاضای جهانی برای نفت کاهش پیدا کرده است.

به این ترتیب، در صورت تسهیل روابط خارجی ایران، تقاضا برای واردات، به افزایش تقاضا برای دلار در بازار آزاد ختم می‌شود و این هم به نوبه خود، قیمت دلار را در سطحی نه چندان پایین حفظ خواهد کرد. بر این اساس، هر چند ممکن است دلار برای مدتی کوتاه کانال‌های قیمتی کمتر از ۲۰ هزار تومان را هم تجربه کند، بعید است ماندگاری بالایی در این کانال‌ها داشته باشد.

بازار خودرو: احتمال کاهش قیمت همچنان بالا است

بازار خودرو، اما وضعیت متفاوتی خواهد داشت. شورای رقابت اخیراً اعلام کرده که قیمت برخی خودروهای داخلی توسط ساز و کار بورس کالا تعیین می شود، اما این شورا افزایش دستوری قیمت برای تعیین قیمت پایه در بورس کالا را هم عهده دار است.

به این ترتیب، در شرایطی که به نظر می‌رسد آمار تولید خودرو تقریباً با آمار تقاضا برای خودرو مساوی است، رشد قیمت خودرو در یک ماه آینده بعید است. به طریقی معکوس، اگر امکان واردات خودروهای خارجی از سر گرفته شود و یا قیمت دلار کاهشی باشد، خودروهای خریداری شده به قصد واسطه گری در ماه‌های اخیر به بازار سرازیر می‌شوند و این می‌تواند به افت قیمت خودرو ختم شود.

بازار مسکن: دلالان، متضرر شدند

وضعیت در بازار مسکن هم مشابه بازار خودرو است و با توجه به اینکه ماه‌های اخیر در زمینه خرید و فروش خودروی رکوردهای رکودی را شکسته اند، به نظر می‌رسد بهبود روابط خارجی ایران، موجب افت قیمت در بازار مسکن شوند.

همزمان، مجلس به دنبال ارائه طرحی است که براساس آن، ساخت واحدهای مسکونی به شیوه انبوه در کشور تسهیل می‌شود. همزمانی این طرح با اجرای طرح مالیات بر خانه‌های خالی، می‌تواند به افزایش عرضه مسکن در کشور بینجامد و قیمت‌ها حتی اگر افت هم نداشته باشند، قطعاً صعودی نخواهند بود.

بازار سرمایه: وضعیت می‌تواند بهتر شود

وضعیت در بازار سرمایه، اما تقریباً ثابت است. نماگر اصلی بازار سرمایه (شاخص کل بورس) همچنان در حوالی کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی به سر می‌برد و هر چند برخی پیش بینی می‌کنند شاخص به زیر یک میلیون واحد هم سقوط می‌کند، واقعیت‌های بنیادی بازار سرمایه ایران این را نشان نمی‌دهند.

در صورت بهبود روابط خارجی ایران و فرض عدم نزول قابل توجه نرخ ارز، شرکت‌های صادرکننده‌ای که عمده وزن بورس را تشکیل می‌دهند، افزایش سودآوری خواهند داشت. به این ترتیب، احتمالاً در ماه‌های آینده و حتی در نیمه دوم سال ۱۴۰۰، بورس تهران روزهای بهتری را تجربه خواهد کرد. قدر مسلم این است که نزول‌های دامنه دار یا وضعیت سقوط در بازار سرمایه، بسیار بعید به نظر می‌رسد.

کد خبر 105236

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =