موشک چینی سرانجام در اقیانوس هند سقوط کرد

رسانه‌های دولتی چین اعلام کردند که بقایای بزرگ‌ترین موشک فضایی چین روز یکشنبه (امروز) در اقیانوس هند فرود آمده و قسمت عمده‌ای از اجزای آن با ورود دوباره به جو زمین منهدم شده است.

بدین ترتیب روزها گمانه‌زنی در مورد محل اصابت بقایای موشک لانگ مارچ بی 5 وای 2 اکنون به پایان رسیده است. به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از رویترز، مختصات ارائه شده توسط رسانه‌های دولتی چین، به نقل از دفتر مهندسی فضایی سرنشین‌دار این کشور، نقطه برخورد را، اقیانوس هند و غرب مجمع‌الجزایر مالدیو عنوان کرده است.

رسانه‌های دولتی گزارش داده‌اند که قسمت‌هایی از این موشک در ساعت 10:24 صبح به وقت پکن دوباره وارد جو شده و در مکانی با مختصات طول 72.47 درجه شرقی و عرض جغرافیایی 2.65 درجه شمالی سقوط کرده است.

پیش‌تر، ارتش آمریکا محل سقوط را در ترکمنستان اعلام کرده بود.

روزنامه گلوبال‌تایمز چین، نگرانی در مورد «خارج از کنترل بودن موشک» و آسیب‌رسان بودن آن را «اخبار غرب» اعلام کرد.

وانگ ون بین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین  در نشست رسانه‌ای خود در روز هفتم ماه مه (جمعه) گفت: «این امر در سراسر جهان معمول است که بقایای موشک‌ها در جو می‌سوزند.»

بقایای موشک 23 تنی لانگ مارچ بی5 وای 2 پس از انجام ماموریتش که بردن ماژول‌ هسته برای ایستگاه فضایی درحال ساخت چینی‌ها بود، به عنوان یک زباله فضایی وارد جو زمین شد.

کد خبر 105141

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =