آخرین اخبار

چالش های «بهروز» و «جواد» در «بچه مهندس 4»/ جاهدی: هنوز مردم مرا با برنامه «عموپورنگ» می شناسند

بازیگر سریال «بچه مهندس4» گفت: جواد جوادی برای بهروز همان رفیقی است که شاید با یک جمله و یا رفتار خوبش بهروز را از مشکلاتش نجات دهد.

خبرگزاری فارس-گروهرادیوو تلویزیون: «بچه مهندس» دیگر یکی از سریال های پرمخاطبتلویزیوناست. سریالی که ۴ فصل از آن تولید و به پخش رسیده است و بسیاری از بازیگران با حضور در این سریال به موفقیت مطلوبی دست پیدا کردند. «سهند جاهدی» بازیگری است که کار بازی را از کودکی آغاز کرده است و شاخص ترین حضورش در برنامه «عمو پورنگ» بوده است. 

او این شب ها در سریال «بچه مهندس۴» نقش بهروز دوست و همراه همیشگی جواد جوادی را بازی می کند. با جاهدی از کودکی تا بچه مهندس گفت و گو کردیم.

** با توجه به اینکه شما در فصل چهار سریال بچه مهندس بازی کردید، آیا خودتان مخاطب فصل های قبلی سریال بودید؟

من قرار بود از فصل یک در این سریال بازی کنم و در هر فصل یک نقشی داشتند که به من پیشنهاد می دادند که حالا به هر دلیلی به توافق نمی رسیدیم. تا اینکه چند سال پیش فیلم سینمایی را برای آقای کاوری بازی کردم و آشنایی ما از آنجا شروع شد و زمانیکه با من تماس گرفتند خیلی مطمئن گفتند بیا دفتر قراردادت را ببند و برو.

** همان زمان می دانستید که قرار است نقش بهروز را بازی کنید؟

بله آقای کاوری درباره نقش توضیحاتی داده بودند و نقش جذابی بود و با جلسه هایی که با آقای وارسته و کارگردان داشتیم شخصیت به سمتی رفت که الان می بینید.

** شخصیت بهروز از چه لحاظ برای شما جذابیت داشت؟

بهروز در سریال ما شخصیت کاملی دارد و فکر می کنم یکی از کاملترین شخصیت های حتی همه چهار فصل سریال است. چون بهروز فراز و فرودهایی دارد که برای مخاطب جذاب است. اول سریال مخاطبان با بُعد بامعرفتی بهروز آشنا می شوند و بعد از مدتی متوجه می شوند او دزد است و بعد از اینکه دزدی را کنار می گذارد می فهمیم کارش جایی گیر کرده است و همه اینها در کنار هم باعث شد که من جذب این شخصیت شوم. بهروز فردی دوست داشتنی است و قصه که جلوتر برود متوجه این می شویم.

یا اینکه رفاقتش با جواد جوادی مثل رفاقت های جواد در فصل های قبلی نبود. آشنایی این دو سر چاقو خوردن بهروز شکل گرفت و جواد هم او را به بیمارستان برد و این رفاقت از جایخوبیشکل گرفت، خودم خیلیدوست ندارمکه دو نفر در دانشگاه و کتابخانه با هم آشنا شوند.

** دوست دارید شروع رفاقت با هیجان همراه باشد؟

بله قطعا. اصولا رفاقت ها را طوری نشان می دهیم که یا دو نفر هم کلاسی هستند یا همسایه و هم دانشگاهی اما اینکه جواد و بهروز اصلا همدیگر را نمی شناختند و یک باره با هم آشنا شدند خیلی جالب بود.

** با توجه به اینکه از قسمت ابتدایی تا الان مخاطبان شاهد تغییراتی در این شخصیت بودند، بهروز در ادامه سریال باز هم تغییر می کند؟

این شخصیت در سه یا چهار بازه زمانی دچار تغییراتی می شود که مخاطبان تا الان دو موردش را دیدند. بهروز وارد فضایی می شود که هر آدمی اگر در آن فضا قرار بگیرد دچار تغییراتی می شود.

از ابتدا که با نویسنده سریال صحبت می کردیم تاکیدم روی این بود که بهروز را خیلی منفی نشان ندهیم که به سرعت هم بخواهیم مثبت اش کنیم و بگوییم او به راه راست هدایت شد. همینطور هم شد و بهروز دزد به تمام معنا و فرد منفی ای نبود. حتی خاکستری هم نبود. این به این خاطر بود که او مجبور به یکسری اتفاق ها شده بود و هیچ وقت او دزد و خلافکار به دنیا نیامده بود که بگوییم ذاتش دزد است و به دلیل مشکلات جامعه و هر اتفاق دیگری مجبور شده بود به آن سمت برود. مشکلاتی که همه با آن درگیرند و شاید به خاطر اینکه اعتماد به نفسی که نداشت به سمت دزدی برود و از دانشگاه انصراف دهد.

** و در پایان هم در کنار جواد آدم خوبی شده و عاقبت به خیر می شود؟

نه. من آدم ساختار شکنی هستم و دوست دارم این اتفاق هابه صورتساختارشکن رخ دهد و اینکه در پایان همه چیز خوب می شود و اینها را نمی توانم بگویم و باید تا انتها ببینیم. اما فقط اینکه تغییر می کند اما دیگر کار خلاف نمی کند.

** و همین در نوع خود می تواند برای مخاطبان تلویزیونی جنبه فرهنگسازی نیز داشته باشد.

بله به هر حال بهروز نماینده خیلی از جوان های جامعه است و ما کلی آدم شبیه به بهروز داریم که به خاطر نبود پدر باید خرج خانه را بدهد و به خاطر مشکلات مالی مجبور شده به این سمت برود و چون دانشجوی انصرافی بوده به او کار ندادند. خیلی از این نمونه ها داریم و همیشه نمی توانیم بگوییم کلیشه است. وقتی چنین موضوعی را در فیلمی می بینیم برایمان کلیشه است و وقتی در زندگی خودمان همان را می بینیم برایمان اتفاق جذابی است. اینکه همیشه یک نفر هست که می آید و آدم ها را نجات می دهد نه به آن معنا که دست شما را بگیرد و به سمت دیگری ببرد نه برخی مواقع برخی افراد هستند که با گفتن یک جمله مسیر زندگی شما را تغییر می دهند. همه ما در زندگی مان چنین تجربه ای داشتیم و جواد برای بهروز همان رفیقی است که شاید با یک جمله و یا رفتار خوبش بهروز را از این مشکلات نجات دهد.

** در عالم واقعیت و در اطراف ما چقدر از این اتفاق ها در رفاقت می افتد؟

خیلی زیاد و در هر نوعسبک زندگیمی تواند رخ دهد. در زندگی شخصی خودم رفیقی داشتم که بعد از رفاقت با او خیلی از مسیرهای زندگیم تغییر کرد و ایشان در این تغییرات خیلی موثر بود. همه مان از این طور آدم ها کنارمان داریم حالا به هر نحوی. منظورم این نیست که طرف خلافکار باشد و به راه راست  هدایت شود نه، منظورم در هر نوع سبک زندگی است که با وجود چنین افرادی ممکن است تغییر کند.

** بچه مهندس در فصل های دیگر هم ادامه دارد و شما در فصل های بعدی هم حضور دارید؟

این دیگر دست آقای سعدی و وارسته و کاوری و شبکه دو است که تصمیم بگیرند می خواهند این سریال را ادامه دهند یا نه. بعد از آن فیلم نامه باید نوشته شود. به هر حال من دوست دارم این شخصیت در فصل های بعدی هم حضور داشته باشد. الان ۶ ماه است که با این نقش زندگی می کنم و بسیار زیاد برای آنچه شما می بینید وقت گذاشتم و سر هیچ کار دیگری نرفتم و روی این نقش متمرکز بودم. چون بهروز را دوست دارم به این خاطر که نماینده جوان های ما است که خیلی هایشان گرفتارند.

** به هر حال شما با سریالی رمضانی دیده شدید و همین شانس دیده شدنتان را افزایش می دهد.

بله برای هر بازیگری اتفاق ویژه ای است که در این باکس ویژه سریالی بازی کند. شانس بزرگترم این بود که در این سریال بازی می کنم که سه فصلش پخش شده و مخاطبان خودش را دارد و فصل چهارم نیز به درخواست مردم ساخته شده است. اما خب کار سختی داشتم چون که ما در این سریال دو شخصیت داریم که مردم انها را بیشتر دوست دارند (جواد و مرضیه) و مخاطبان سه چهار سال است با این شخصیت ها آشنا هستند. به شخصه کار سختی داشتم که بیایم در شرایطی که مخاطب فقط جواد و مرضیه را می بیند، اتفاقی را رقم بزنم که بهروز را هم دوست داشته باشد. از همان روز اولی که قرارداد بستم به این قضیه فکر کردم که باید اتفاق ویژه ای برای بهروز رخ دهد که مخاطب دوستش داشته باشد. مطمئنا اتفاق های جذاب تری در قسمت های آینده برای بهروز می افتد و مطمئنم مردم هم او را دوست خواهند داشت. امیدوارم بهروز را طوری ایفا کرده باشم که مردم دوستش داشته باشند.

**بازخوردها چطور بوده؟

خداراشکر خوب بوده است. البته من زیاد اهل فضای مجازی و اینستاگرام نیستم و همیشه می گویم ای کاش وجود نداشت و یا اینکه اگر وجود داشت قبلش فرهنگ استفاده از آن آموزش داده می شد. بعد از هر قسمت پیام هایی که مردم برایم می گذارند را می خوانم و اتفاقا یکی از دوستان گفت چه حوصله ای داری. در جواب گفتم نه اتفاقا من این تعامل با مخاطب را دوست دارم و یکبار در برنامه عموپورنگ تجربه اش کردم و دوست ندارم به سادگی از دستش دهم و اخلاق و مهربانی با مردم مهم ترین اتفاق است چون آنها هستند که ما سرکاریم و اگر نبودند ما هم نبودیم. از مردم می خواهم صبوری کنند و سریال را ببینند و زود قضاوت نکنند.

** قبل از بچه مهندس، آخرین تصویری که شاید مخاطبان از شما داشته باشند در برنامهعمو پورنگاست. چطور شد که به سمت بازیگری آمدید؟

البته خبر اشتباهی از من در سایت ها درج شده مبنی بر اینکه کارم را از برنامه عمو پورنگ شروع کردم. من کارم را از سال ۸۱ شروع کردم و اولین کارم فیلم سینمایی آقای داودی بود. ۸ سال قبل از اینکه به برنامه عمو پورنگ بروم در چندین کار بازی کرده بودم و یکی از آنها حضور در جشنواره کودک و نوجوان بود.

** یعنی از چند سالگی بازی می کنید؟

از ۶ سالگی.

** حضورتان در آن سن و سال در عرصه بازیگری خواسته خودتان بود یاخانوادهدوست داشتند شما در این حیطه فعالیت کنید؟

یک طورهایی به واسطه یکی از آشناهایم وارد بازیگری شدم. آقای جواد مزدآبادی پسردایی پدرم هستند و به واسطه او به سمت بازیگری آمدم. در آن سن و سال هر کودکی آنقدر منطق ندارد که بتواند شغلی را انتخاب کند و به هر حال خواسته پدر و مادرم بوده و در ادامه خودم تصمیم گرفتم این راه را ادامه بدهم.

** اولین کارهایتان چه کارهایی بود؟

چند فیلم تلویزیونی برای آقای مزدآبادی بود و بعد سینمایی تقاطع، یک وجب از آسمان، از ما بهترون، مهمانخانه ای در برف و سریال های مدرسه ما،‌پس از سالها، عید امسال، محکومین، هیئت مدیره،آچمزو ...

** شما در برنامه عموپورنگ کار اجرا را در کنار بازی انجام می دادید. چقدر با روحیه خودتان در آن سالها یکی بود؟

به هر حال اتفاق ویژه ای برای هر فردی در آن زمان بود چون آقای فرضیایی در ژانر کودک ما در جایگاه بسیار بالایی قرار دارند و هر آدمی دوست دارد که با ایشان همکاری کند. روحیات آن برنامه هم به من نزدیک بود. یکی از دلیل هایی که دوست داشتم در آن برنامه باشم این بود که اجرا بازیگری بود و من و امیرمحمد و محمدمتن حیدری نیا نمایش اجرا می کردیم. مجری اصلی خود آقای فرضیایی بودند و شاید اگر خودشان مجری نبودند من نمی رفتم چون از کودکی اجرا را دوست نداشتم.

** چطور شد که شما سر از برنامه عموپورنگ در آوردید؟

آن زمان یادم هست می خواستند ویژه برنامه ای را به مدت یکسال اجرا کنند و سه پسر می خواستند و با من تماس گرفتند و رفتم صحبت کردیم و خیلی دوست داشتم تا به آن برنامه بروم و حضورم در برنامه عمو پورنگ اتفاق ویژه ای را در زندگی کاری من و در بین مردم رقم زد. به غیر از برنامه هایی که در استودیو داشتیم برای اجراهای زنده به شهرستان ها می رفتیم و معتقدم تجربه جذابی بود.

** آن زمان چند سال داشتید؟

۱۲ سالم بود.

** در واقع می توان گفت شما آن زمان هم سن مخاطبان آن برنامه بودید. بازخوردهایی که بین هم کلاسی ها در مدرسه داشتید چطور بود؟

قبل از آن با بازی در سریال مدرسه ما این حس را تجربه کرده بودم اما خب با برنامه عموپورنگ دوچندان حسش کردم. حقیقت اینکه چون سرکار می رفتم و در سریال و فیلم های مختلفی بازی می کردم فرصت نداشتم به مدرسه بروم. اما خب در همان عالم بچگی یادم است وقتی در خیابان مرا می شناختند برایم خیلی جذاب بود.


** شما در کارهای بسیاری بازی کردید اما به اندازه ای که در برنامه عموپورنگ و سریال بچه مهندس دیده شدید در آنها دیده نشدید.

بله درست است. همین الان هم اگر از سمت مردم لطفی به من می شود به خاطر حضورم در برنامه عمو پورنگ است و برای خودم خیلی خاطره زیبایی است که بعد از ۱۲ سال هنوز مردم من را با آن برنامه به خاطر می آورند. فکر می کنم دهه هفتادی ها با من و برنامه هایی که آنجا داشتم خاطره دارند. درست می گویید کارهای زیادی انجام دادم اما ماندگار نشدند و در همان زمان خودش دیده شدند اما این دو کار از کارهای ماندگار کارنامه کاریم است. در این مدت سه سال مشغول بازی در سریال سرزمین کهن بودم و به خاطر گریمی که داشتم نمی توانستم در کار دیگری بازی کنم. در فصل دو این سریال نقش پسر کوچک خانواده را بازی می کردم که اتفاق های جذابی برایش می افتاد و در فصل سه نقش دیگری را بازی کردم.

** برنامه ای برای آینده کاری تان دارید؟ می خواهید بازیگری را ادامه دهید یا اینکه دوست دارید شاخه های دیگر را هم تجربه کنید؟

در عالم بچگی کارگردانی را دوست داشتم اما الان نه و از من دور شده است. برنامه هایم این است که آن اتفاقی که در ذهنم در بازیگری دارم باید برایم بیفتد و بعدش را نمی دانم که می خواهم کارگردانی کنم یا نه. حداقل فکر کنم تا ۱۰ سال آینده برنامه ریزی برای کارگردانی ندارم.

به گزارش فارس،‌سریال «بچه مهندس4» به کارگردانی احمد کاوری، نویسندگی حسن وارسته و تهیه کنندگی سعید سعدی هر شب در ماه مبارک رمضان از شبکه دو بروی آنتن می رود.

انتهای پیام/

کد خبر 105127

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =