آخرین اخبار

دیدار روسای جمهور و پارلمان عراق با هیأت آمریکایی

رئیس جمهوری عراق و رئیس پارلمان این کشور دیدارهای جداگانه‌ای با یک هیأت دولتی آمریکایی داشتند و در این دیدارها پرونده‌های عراقی و منطقه‌ای مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، به نقل از شفق نیوز، برهم صالح، رئیس جمهوری عراق و محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان این کشور دیدارهای جداگانه‌ای با یک هیأت دولتی آمریکا به ریاست برت مک گورک، هماهنگ کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا داشتند و در این دیدارها پرونده‌های عراقی و منطقه‌ای مورد بررسی قرار گرفت.

این هیأت آمریکایی همچنین شامل درک چولت، مشاور وزیر خارجه، جویی هود، دستیار وزیر خارجه در امور خاور نزدیک و دانا استرول، معاون دستیار وزیر دفاع در امور خاورمیانه است.

در همین راستا، ریاست جمهوری عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، برهم صالح و هیأت آمریکایی در جریان این دیدار در خصوص روابط دوجانبه و راه‌های تقویت آن در زمینه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی بر اساس منافع مشترک به بحث و تبادل نظر پرداختند و بر اهمیت تداوم همکاری در زمینه مقابله با تروریسم و ریشه‌کن کردن آن در سرتاسر منطقه تاکید کردند.

دو طرف همچنین به بررسی آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی مهم و مورد توجه دو کشور پرداختند.

صالح در جریان این دیدار بر لزوم کاهش تنش‌های منطقه‌ای و محوریت عراق در مقابله با چالش‌های امنیتی و زیست محیطی در کل منطقه تاکید کرد.

در همین راستا، هیأت آمریکایی بر پایبندی واشنگتن به حمایت از امنیت و ثبات عراق، تضمین حاکمیت آن، مبارزه با تروریسم، تقویت اقتصاد این کشور و تداوم همکاری و هماهنگی مشترک بین دو کشور در زمینه‌های مختلف که در خدمت منافع عراق و آمریکا باشد، تأکید کرد.

دفتر محمد الحلبوسی نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، الحلبوسی و هیأت آمریکایی در جریان دیدارشان با یکدیگر، توسعه همکاری میان عراق و آمریکا در زمینه های امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و تجاری و همچنین بهداشتی در سایه مبارزه با همه گیری ویروس کرونا و همچنین اهمیت فعال سازی نتایج گفت‌وگوی راهبردی میان دو کشور را مورد بررسی قرار دادند.

الحلبوسی در جریان این دیدار بر اهمیت تقویت همکاری و هماهنگی بین عراق و آمریکا در تمامی زمینه‌ها و حمایت از امنیت و ثبات عراق تاکید کرد.

در همین راستا، هیأت آمریکایی نیز بر تداوم حمایت و پشتیبانی ایالات متحده از عراق و نیز بر پایبندی خود به شراکت راهبردی میان دو کشور و همکاری با یکدیگر در راستای یک عراق قدرتمند و دارای حاکمیت تاکید کرد.

روز سه‌شنبه نیز مصطفی الکاظمی و هیئت دولت آمریکا خروج نیروهای جنگی خارجی از عراق را طبق گفت‌وگوی استراتژیک بین دو کشور بررسی کردند.

انتهای پیام

کد خبر 104526

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =