آخرین اخبار

پشت پرده خریدهای میلیاردی سهام عدالت چه کسانی هستند؟

رئیس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور گفت: حدود ۱۰۰ نفر در کشور سهام عدالت را خریدند تا مدیریت سهام هر استان و بعد از آن مدیریت شرکت‌های بزرگ را به عهده بگیرند.

عسگر توکلی رئیس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ،  گفت: بر اساس آنچه ما رصد کردیم حدود ۱۰۰ نفر به صورت هماهنگ و سازماندهی شده سهام‌ها را خریدند تا مدیریت سهام هر استان و در آینده مدیریت شرکت‌های بزرگ کشور را به عهده بگیرند.

او با بیان اینکه ۴۰ درصد تاثیرپذیری اقتصاد کشور و بنگاه‌های تاثیرگذار اقتصادی مانند شرکت‌های نفتی و هلدینگ‌ها از سهام عدالت است، افزود: اگر همان ۱۰۰ نفر مدیریت این شرکت‌ها را به عهده بگیرند هر دولتی هم که بیاید باز کشور دست این صد نفر است که حرکت و نظام اقتصادی را می‌توانند شکل دهند.

رئیس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور ادامه داد: این افراد همان‌هایی هستند که بازار سرمایه را به این روز انداختند و مردم را گرفتار کردند و بر اساس آنچه ما رصد کردیم پشت این قضیه پول‌هایی است که از بورس خارج شده است.

عسگر توکلی گفت: بعد از اینکه بحث واگذاری و آزاد سازی سهام عدالت مطرح شد پول‌ها توسط یک عده خاص از بورس خارج شد و همان‌ها هم الان دارند فشار می‌آوردند تا انتخابات مجمع سهام عدالت را برگزار کنند.

او با اشاره به اینکه این موضوع سازماندهی شده است و چه بسا دست افراد بیگانه هم درکار باشد، افزود: فردی را شناسایی کردیم که با مبلغ بسیار بالایی در ۵ استان سهام خریداری کرده و در هر ۵ استان نیز کاندیدای هیات مدیره شرکت شده است.

رئیس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور  با بیان اینکه برخی از این افراد بومی استان‌ها نیستند، افزود: مثلا در انتخابات مجمع مازندران که با دستور مقام قضایی استان متوقف شد ۲۰ غیر بومی از استان‌های دیگر به عنوان سهامدار آمده بودند تا در انتخابات مجمع کاندیدا شوند.

عسگر توکلی ادامه داد: در توزیع سهام عدالت قرار بود استان‌های کم برخوردار از توزیع عادلانه برخوردار شوند، اما برخی افراد خاص سهام مردم کم بضاعت و ناآگاه را جمع می‌کنند تا مدیریت سهام را خودشان به عهده بگیرند.

 

او گفت: اگر همه چیز شکل قانونی انجام شود آن وقت پیگیری و رصد موضوعات دست مردم و نمایندگان تعاونی‌ها می‌افتد، اما هدف این افراد حذف تعاونی‌ها و مدیریت بر شرکت‌های بزرگ است.

رئیس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور افزود: این افراد مدیریت را به عهده می‌گیرند و وقتی با ناکارآمدی خودشان سرمایه های مردم را به باد دادند در خصوص چرایی زیان مردمی می‌گویند بازار سرمایه ریسک دارد و دیگر هم به کسی پاسخگو نیستند.

توکلی از دستگاه‌های نظارتی کشور خواست این موارد را رصد کنند تا مشخص شود این پول‌ها از کجا آورده شده است.

برگزاری مجمع عمومی شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت غیرقانونی است

عسگر توکلی در خصوص برگزاری مجمع عمومی و دلایل غیرقانونی بودن آن نیز گفت: بر اساس بند ۵ ابلاغیه سال ۱۳۸۵ مقام معظم رهبری، شرکت‌های سرمایه گذاری به نسبت سهامداران هر شرکت تعاونی باید تشکیل شود یعنی شرکت‌های تعاونی، سهامداران شرکت‌های سرمایه گذاری استان‌ها هستند.

او افزود: در بند ۸ ابلاغیه مقام معظم رهبری نیز به صراحت تاکید شده است که واگذاری سهام عدالت نباید سبب تداوم تصدی گری دولت در شرکت‌های مشمول واگذاری شود.

رئیس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور ادامه داد: قانون می‌گوید شرکت‌های تعاونی باید اعضای مجمع را انتخاب کنند نه اینکه افراد غیر بومی از استان‌های دیگر بیایند و تصمیم بگیرند.

عسگر توکلی گفت: بعد از ابلاغیه ۹ اردیبهشت پارسال مقام معظم رهبری درخصوص آزاد سازی سهام عدالت مقرر شده بود مدیریت و مالکیت شرکت‌های سرمایه پذیر را شرکت‌های استانی به نمایندگی از مردم به عهده بگیرند و دولتی‌ها آن را باید تحویل بدهند تا مردم مستقیم از طریق کانال‌هایی که دارند شرکت‌ها را مدیریت کنند، اما دولتی‌ها عجله و تفسیر به رای کردند و مصوبه‌ای در خصوص برگزاری مجامع الکترونیکی اجرایی کردند که غیرقانونی است.

رئیس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور با بیان اینکه هر شرکت تعاونی اساسنامه و قانون خودش را دارد، گفت: اساسنامه شرکت‌های تعاونی را ستاد واگذاری سهام عدالت در سال ۸۵ بر اساس ابلاغیه رهبری و با حضور ۱۱ وزارتخانه، رئیس جمهور سازمان بازرسی کل کشور و مجموعه دستگاه‌های نظارتی تدوین کرده بود.

توکلی افزود: در اساسنامه صراحتا آمده است شرکت‌های تعاونی سهامدار شرکت‌های سرمایه گذاری استانی هستند و مردم ابتدا در بخش‌ها و روستاها انتخابات را برگزار می‌کنند و سپس منتخبان بخش در شهرستان‌ها افراد را انتخاب می‌کردند و منتخبان شهرستانی نیز افراد منتخب استان را باید انتخاب کنند.

او با اشاره به اینکه این مجمع از سال ۸۵ تا ۹۹ به همین شیوه برگزار می‌شد، ادامه داد: در این روش که قانون هم به آن اشاره دارد ابتدا اهلیت افراد که ساکن استان بودند شناسایی می‌شد و سهامداران از شهرها و استان‌های دیگر نمی‌توانستند کاندیدای مجمع در یک شهر دیگر شوند.

رئیس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور گفت: مشارکت مردمی در این روش بیشتر است، چون افراد بر اساس تعداد سهام رای می‌دهد، اما در این روشی که قرار بود برگزار شود یک نفر هزار میلیارد سهام می‌خرد و برای چند صد هزار نفر تصمیم می‌گیرد.


توکلی افزود: سازمان بازرسی کشور با توجه به غیر قانونی بودن برگزاری مجمع عمومی شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت ۳۱ فروردین امسال با ارسال نامه‌ای به وزیر اقتصاد ابلاغ کرد تا تدوین آیین نامه، ابتدا باید مجمع فوق العاده تشکیل و سپس مجمع عادی برگزار شود، اما برخی افراد مجمع فوق العاده را رها کردند و به دنبال برگزاری انتخابات در مجمع عمومی هستند.

او گفت: مقام قضایی، دادستان‌ها و اداره بازرسی در ۶ یا ۷ استان برگزاری مجامع سهام عدالت را غیر قانونی اعلام و انتخابات را متوقف کردند.

رئیس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور ادامه داد: اگر استانی اصرار بر اجرای این تخلف دارد می‌تواند انجام دهد، اما تا جایی که اطلاع داریم مجامعی که تشکیل شد هیچ کدام از اعضا شرکت نکردند و در برخی استان‌ها به انتخاب هیات رئیسه هم نرسید، چون کار غیر قانونی است و کسی راضی نمی‌شود در این مجمع غیرقانونی به عنوان هیات رئیسه شرکت کند.

او با بیان اینکه کار باید بر روال قانون باشد، گفت: قرار بود انتخابات مجمع را به صورت الکترونیکی برگزار کنند، اما آیا زیرساخت‌ها برای حضور سهام داران در انتخابات الکترونیکی فراهم شده است؟

توکلی گفت: نیمی از سهامداران سهام عدالت روستاییان و عشایر هستند که نه از بورس طلاعات ندارند و نه آموزش دیدند چگونه برخی‌ها که حتی سواد خواندن و نوشتن را ندارد می‌توانند با استفاده از موبایل و لب تاپ صورت‌های مالی شرکت‌های بزرگ را تحلیل کنند.

رئیس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور با بیان اینکه دولت برخی شرکت‌های اقتصادی و بانکی را مدیریت دارد که کوچکتر از سهام عدالت هستند، این پرسش را مطرح کرد که چرا دولت این شیوه انتخابات را ابتدا در شرکت‌های زیرمجموعه خود برگزار نمی‌کند تا بعد از آزمون و خطا برای ۵۰ میلیون سهامدار کشور تصمیم بگیرد.

انتهای پیام / ک

کد خبر 104281

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =