آخرین اخبار

مشکلی سر راه برگزاری مجامع نیست

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار: مشکلات مختلفی سر راه برگزاری مجامع آنلاین شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی وجود داشت که هم اکنون برطرف شده و جای نگرانی نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سنا، میثم  فدایی واحد با اشاره به برگزاری مجامع چهار استان در روز گذشته بیان کرد: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، سامانه دیما را راه‌اندازی کرد که با کمک این سامانه، قابلیت رای‌گیری به صورت الکترونیکی فراهم شده است.

وی ادامه داد: موضوع دوم، تایید صلاحیت حرفه‌ای مدیران بود که در یک ماه گذشته این موضوع بررسی و مقرر شد بر اساس دستورالعمل تایید صلاحیت حرفه‌ای مدیران مصوب شورای عالی بورس و اوراق بهادار انجام شود. بنابراین در این زمینه دیگر مشکلی وجود ندارد.

فدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا سهامداران سهام عدالت از برگزاری مجامع بی‌خبر هستند؟ گفت: مجمع عمومی عادی شرکت‌ها، چهار ماه پس از پایان سال مالی شرکت‌ها برگزار می‌شود. اما مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری در موعد مقرر برگزار نشد. از همین رو شرکت‌ها باید مجمع عمومی به طور فوق‌العاده برگزار کنند که در دو نوبت برگزار می‌شود. در نوبت اول باید ۵۰+۱ نفر از افرادی که حق رای دارند، حضور داشته باشند. البته ممکن است در برخی از استان‌ها، مجمع به حد نصاب لازم نرسد. اما در نوبت دوم که با یک فاصله زمانی از نوبت اول تشکیل می‌شود با هر تعداد سهامدار، مجمع رسمیت پیدا می‌کند.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار کرد: توصیه اکید به سهامداران سهام عدالت، شرکت در مجامع است. زیرا در مجامع شرکت‌های استانی هیچ سهامدار عمده‌ای وجود ندارد و سهم همه سهامداران در تعیین هیات مدیره این شرکت‌ها موثر است.

فدایی واحد درخصوص نامه‌نگاری‌هایی مبنی بر به تعویق انداختن مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی گفت: سازمان بازرسی کل کشور چنین نامه‌ای را ابلاغ کرده بود و جوابیه‌ای در این زمینه دریافت کردیم. بندهای متعددی در این نامه وجود داشته و مهم‌ترین بند این نامه، موضوع برگزاری مجامع به صورت الکترونیکی است. در برنامه توسعه ششم این اجازه به سازمان بورس داده شده که شرکت‌هایی که تحت نظارت سازمان هستند و به عنوان ناشر یا نهاد مالی در سازمان ثبت می‌شوند، مجامع خود را به صورت الکترونیکی برگزار کنند. سایر موارد عنوان شده هم بررسی و پاسخگویی لازم شد.

وی در خصوص ایرادات برگزاری مجامع بیان کرد: موضوع گستره کاندیداها و داوطلبان یکی از چالش‌های مجامع بود که طی یک ماه گذشته موضوع تایید صلاحیت حرفه‌ای مدیران با بالاترین کیفیت برگزار شد و با سوالات پیچیده در حوزه شرکت‌داری، حقوقی و مالی، صلاحیت عمومی و تخصصی متقاضیان بررسی شد. از همین رو، در مجامعی که به حد نصاب برسد این داوطلبان به مردم معرفی می‌شوند و سهام‌داران می‌توانند به گزینه خود رای دهند.

کد خبر 104099

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =