آخرین اخبار

کوچ بهاره عشایر اندیکا به مناطق ییلاقی آغاز شد

اهواز - ایرنا - رییس اداره امور عشایر شهرستان اندیکا گفت : کوچ بهاره عشایر این شهرستان از اوایل اردیبهشت به سمت مناطق ییلاقی آغاز شده و حدود یک ماه ادامه دارد.

رسول مدملیل روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد : امسال به دلیل خشکسالی و بیماری کرونا بخش زیادی از این عشایر به وسیله ماشین در حال جابجایی هستند .

وی افزود : البته برخی از این خانوارها نیز به صورت سنتی و با پای پیاده از ایل‌ راهای منار ، تاراز و هزار چمه در حال کوچ هستند .

رییس اداره امور عشایر شهرستان اندیکا ادامه داد : مقصد عشایر شهرستان اندیکا مناطق ییلاقی استان چهارمحال و بختیاری و بخشی از ارتفاعات شهرستان مانند کینو ، لیله ، تازه ، سروند و دشت آبدار است.

وی گفت : توزیع آرد ، آب شرب ، اقلام بهداشتی و غذایی ، برپایی ایستگاه غربالگری ، واکسیناسیون دام و تامین امنیت از جمله خدمات ارایه شده به این عشایر در مسیر کوچ است.

رییس اداره امور عشایر شهرستان اندیکا افزود : پارسال بیش از ۳۰ میلیارد ریال تسهیلات خرید علوفه و هفت میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به این عشایر پرداخت شد.

شهرستان اندیکا با بیش از ۲۶هزار نفر جمعیت عشایری بیشترین جمعیت عشایری خوزستان را به خود اختصاص داده است.
براساس آخرین سرشماری ، این خانوارهای عشایری دارای ۲۱۰ هزار راس دام سبک و سه هزار و ۸۰۰ راس دام سنگین هستند .
اندیکا در فاصله حدود ۱۸۰ کیلومتری شمال شرقی شهر اهواز قرار دارد و سال ۸۶ از شهرستان مسجدسلیمان جدا و به شهرستان مستقل تبدیل شد .

کد خبر 103497

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =