آخرین اخبار

کاهش ۳۰۰ هزار تنی تولید گندم در کردستان

سنندج- مدیر زراعت جهاد کشاورزی کردستان گفت: متاسفانه به دلیل کاهش شدید بارندگی در سال زراعی جاری پیش بینی می شود ظرفیت تولید گندم امسال در استان بیش از ۳۰۰ هزار تن کاهش یابد.

حیدر مرادی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در سال زراعی جاری شاهد تأخیر در آغاز بارندگی‌های پاییزه بودیم و همین امر مراحل رشد گندم و جو در استان را به تأخیر انداخت.

وی افزود: علی رغم اینکه در فصل زمستان شاهد افزایش دما و جبران تأخیر رشد جوانه‌ها بودیم اما به دلیل کاهش بارندگی‌های بهاره این مشکل دوچندان شد.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد: هر سال به صورت میانگین در فروردین ماه بیش از ۶۰ میلیمتر بارندگی در استان داریم که متأسفانه در فروردین جاری این مهم کمتر از ۱۵ میلیمتر بوده است.

مرادی اعلام کرد: کاهش ۸۰ درصدی میانگین بارندگی در فروردین ماه و افزایش بیش از سه درجه‌ای دما موجب خسارت زیادی به مزارع آبی و دیم کردستان شده است.

وی افزود: کارشناسان حوزه زراعت استان تا پایان روز دوم اردیبهشت ماه جاری پیش بینی کرده بودند که میزان تولید گندم استان از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن پیش بینی اول سال زراعی به کمتر از ۶۸۰ هزار تن کاهش یابد.

مرادی خاطرنشان کرد: اگر طی دو هفته پیش رو شاهد بارندگی در استان نباشیم بدون شک آسیب بیشتری به مزارع و به تبع آن به تولید گندم در استان وارد خواهد شد.

کد خبر 103105

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =