آخرین اخبار

آثار جالب روانی و جسمی در آغوش گرفتن همسر

آیا از مزایای در آغوش کشیدن Health Benefits Of Hugging یا در آغوش گرفته شدن اطلاعی دارید؟ امروز بغل شده اید یا یکی از عزیزانتان را در آغوش کشیده اید؟ شاید این سوال عجیب به نظر برسد، اما لازم است بدانید که در آغوش کشیدن می تواند تقریباً به اندازه سایر عادت های مفید شما مانند ورزش ، مراقبه و موارد دیگر برای بدن و سلامتی شما شما مفید باشد.

در آغوش گرفتن همسر آثار روحی و جسمی منحصر به فردی بر هر یک از زوجین دارد. ایجاد آرامش، کاهش استرس، انتقال عواطف و مصونیت از بیماری ها را می توان از مهمترین آثار در آغوش گرفتن ها دانست. خداوند، جهان را بر پایه عشق آفریده است. بر همین اساس، انسان ها به طور غریزی نیاز به محبت کردن و محبت دیدن دارند. ازدواج بخشی از این نیاز را مرتفع می کند. اما لازم است ابراز محبت در طول زندگی مشترک نیز تداوم داشته باشد.

در بَر گرفتن همسر و تماس فیزیکی ناشی از آن، باعث ایجاد حس اعتماد و افزایش صمیمیت بین زوجین می شود. هر احساسی، باعث ترشح هورمون های خاصی در بدن می شود و عملکرد ذهن را تحت تاثیر قرار می دهد. اکسی توسین باعث کاهش هورمون استرس و کاهش فشار خون می شود. مطالعات نشان داده که فواید مثبت اکسی توسین در زنان و مردانی که روابط بهتری با یکدیگر دارند و همدیگر را در آغوش می گیرند، بیشتر است.

رازهای مردانه برای تسخیر قلب همسر!!

ثواب در آغوش گرفتن همسر

رفتار مناسب با همسر و محبت به او، همواره از سفارشات ائمه بوده است و آیات و احادیث بسیاری در این باره وجود دارد.

پیامبر عزیز خدا می فرمایند: هر قدر ایمان بنده زیاد شود، محبت [وی] به همسرش نیز زیاد می گردد.

همچنین می فرمایند: هرگاه شخصی به چهره همسرش و همسرش به چهره او بنگرد، خداوند به آن دو با نگاه مهرآمیز می نگرد و هر گاه دست یکدیگر را بگیرند، گناهان آن دو، از لای انگشتان شان فرو می ریزد.

امام صادق (ع) به نقل از پیامبر (ص) می فرمایند: گفتار مرد به زن که «من تو را دوست دارم» هیچگاه از قلب زن خارج نمی شود.

حضرت علی (ع): زن معشوقه است هر کسی زن گرفت پس باید او را در آغوش بگیرد.

در قرآن آمده است: او کسی است که برایتان از جنس خودتان همسری آفرید تا به وسیله آن آرامش بگیرید.

چنانچه از آیات و روایات بر می آید، داشتن رفتاری نیکو با همسر، باعث ثواب و پاداش در آخرت و رضایت خداوند از زوجین می شود. این محبت می تواند کلامی و یا رفتاری باشد و با روش های مختلف نشان داده شود.

در مجموع، نگاه عاشقانه و استفاده از جمله های محبت آمیز و بدرقه و استقبال از همسر در موقعیت های مختلف، در کنار آغوشی امن و مهربان سبب تحکیم رابطه شما خواهد شد.

انواع در آغوش کشیدن

 • در آغوش کشیدن گونه ای

وقتی یک فرد همسر خود را در آغوش می گیرد احساس شادی، محبت، دوست داشتن و تعلق خاطر و توجه را به او هدیه می دهد. در این حالت که راحت ترین حالت آغوش کشیدن است، شما در هر حالتی که هستید چه ایستاده و چه نشسته می توانید آن را انجام بدهید. در این حالت، زوج ها باید به سمت یکدیگر بچرخند و یک طرف صورت خود را از قسمت گونه به یکدیگر بچسباند و کمی فشار دهند به صورتی که گونه طرف مقابل را احساس کنند. می توان در این حالت یک دست خود را دور کمر همرتان بگذارید تا راحت تر بتوانید فشار گونه هایتان را احساس کنید.

 • در آغوش کشیدن شانه به شانه

در این حالت که در موقع راه رفتن می تواند تاثیر فوق العاده ای را بگذارد، این گونه است که همسران آهسته در کنار هم راه می روند و دستان همدیگر را روی شانه ها یا دور کمر یکدیگر می گذارند و هر از چندگاهی فشار ملایمی با دستانشان به یکدیگر وارد می کنند.

 • در آغوش کشیدن از پشت سر

در این حالت، بغل کننده از پشت سر به فرد نزدیک می شود و با حلقه کردن دست هایش دور کمر طرف مقابلش و وارد کردن فشار ملایمی به او، می تواند حس مثبت بغل کردن را انتقال دهد. این نوع بغل کردن در زمانی که همسرتان مشغول انجام دادن کاری است می تواند مناسب باشد و حس مثبت را منتقل کند.

 • در آغوش کشیدن سینه به سینه

در آغوش کشیدن همسر نشان دهنده محبت و تعلق پذیری و مهم بودن برای همسر بوده و احساس اعتماد به نفس زوج ها را بالا می برد. این نوع در آغوش کشیدن بسیار رایج است و احساس رضایتمندی افراد را نشان می دهد. در این حالت، با تماس مستقیم بدنی دو نفر که رو به روی هم ایستاده اند، بغل کردن انجام می شود. هر دو نفر باید دو دست خود را دور کمر یا دور شانه های طرف مقابل خود بیاندازند و حلقه کنند و سرها را به هم نزدیک کنند. در این مدل تماس کامل بدنی وجود دارد. به دلیل راحتی انجام این حالت، ممکن است مدت زمان انجام آن طولانی تر از بیقه مدل ها باشد.

 • در آغوش کشیدن خرس مانند

در این مدل آن همسری که قد بلندتر و یا جثه بدنی بزرگتری دارد همسرش را در آغوش می گیرد. بغل کننده صاف می ایستد کمی به سمت همسرش خم می شود و دست هایش را محکم دور شانه هایش حلقه می زند. زوج کوتاه قد تر نیز سرش را روی شانه یا قفسه سینه همسرش می گذارد.

اهمیت آغوش و تاثیر آن بر عمکرد جسم

آغوش همسر می تواند مشکلات و ناامیدی های روز را از بین ببرد. در واقع آغوش یک درمان بدون عوارض است برای مشکلات و بیماری ها و یک راه علمی جهت تقویت سیستم ایمنی بدن.

 • کاهش فشارهای روانی

از دیدگاه فیزیولوژیک بغل کردن باعث ترشح هورمون هایی در بدن میشود کـه بـه نوبه خود عملکرد های مثبتی در ذهن پدید می آورد کـه بـه کاهش استرس و فشار عصبی کمک می کند.

 • ریکاوری بدن

اوکسیتوسینی که هنگام در آغوش گرفته شدن در جریان خون مان ترشح می شود، به بدن کمک می کند تا سریع تر عضلات را بازسازی کند و این کار از طریق توانمند کردن چربی جهت تبدیل شدن به انرژی و به کار رفتن برای ترمیم عضلات، صورت می گیرد. میزان ایده آل اوکسیتوسین در خون، منجر به تبادل بهتر انرژی شده و بنابراین، عضلات بهتر ترمیم شده و رشد می کنند.

 • بالا بردن کیفیت خواب

آغوش موجب ترشح سروتونین در مغز شده که آرام سازی سیستم عصبی را در پی دارد. وقتی سیستم عصبی آرام می گیرد، بدن می تواند به خوابی عمیق تر و راحت تر فرو برود.

 • بالا بردن کیفیت رابطه

از دیدگاه روانشناختی زمانی کـه شـما یک دیگر را در آغوش میگیرید در واقع یک ارتباط غیرکلامی بسیار قوی برقرار میکنید کـه از طریق آن می توانید مفاهیمی عمیق رابه طرف مقابلتان منتقل کنید کـه کلام از انتقال آن درمانده اسـت. در آغوش کشیدن بـه برقرای و دوام رابطه کمک می کند. متخصصین حوزه روابط انسانی طی مطالعات مختلف روی تاثیر تماس و لمس بر کیفیت روابط عنوان نموده اند کـه برقراری تماس فیزیکی باعث ایجاد حس اعتماد و صداقت متقابل در افراد می شود.

 • یادآوری جریان دو سویه زندگی به زوجین

در آغوش کشیدن، یک عمل دو طرفه و متقابل است؛ ما در آغوش می گیریم و در آغوش گرفته می شویم. در این عمل، ما می فهمیم که در بده و بستان های زندگی، تساوی وجود دارد و مهربان تر و پذیراتر می شویم. در آغوش گرفتن به ما یاد می دهد که عشق، جریان دو سویه دارد.

 • کاهش تنش های زندگی مشترک

وقتی در آغوش می گیریم یا در آغوش گرفته می شویم، اوکسیتوسین مان بالا می رود و میزان شادی مان افزایش پیدا می کند. شادی زوجین زندگی مشترک با نشاط تری را برای آن ها رقم می زند و از تنش ها تا مقدار زیادی می کاهد.

 • افزایش حس تعلق

بغل کردن می تواند باعث ترشح اکسی توسین از مغز، و موجب افزایش حس تعلق زنان بـه شخص مقابل شود. ترشح این هورمون سبب بالا رفتن حس تعهد زن نسبت بطرف مقابل نیز می شود. بغل کردن با انتقال احساسات از طریق بدن باعث ایجاد صمیمیت میشود.

 • بهبود روابط جنسی

تحقیقات نشان داده زوج هایی که زمان بیشتری را صرف آغوش و نوازش می کنند، از روابط جنسی خود نیز، رضایت بیشتری دارند. حتی اثرات این رضایت، می تواند بسیار بلند مدت باشد.

از هر فرصتی برای در آغوش گرفتن همسرتان استفاده کنید

نزدیک بودن بـه همسرتان بشما صد ها فرصت برای در آغوش گرفتن یک دیگر میدهد. در آغوش گرفتن می تواند فاصله های ایجاد شده را بین طرفین در اتفاقات روزمره ی زندگی، پُر کند. در آغوش کشیدن همسرتان پس از بیدار شدن از خواب، قبل از ترک خانه و رفتن بـه محل کار، هنگام ورود به خانه، هنگام تشکر، هنگام خوابیدن، زمانی که همسرتان تغییری در ظاهرش ایجاد می کند، مثلا لباس جدیدی به تن می کند و...

هر نوع آغوشی میتواند حسی خاص و قوی تر را منتقل کند. می توانید دست هایتان را دور کمر همسرتان حلقه و یا با یکی از دست هایتان موهای او را نوازش کنید. می توانید بدن همسرتان را را به بدن خود فشرده و نگه دارید. نفس های عمیق بکشید و همراه با بازدم فشار های روحی روانی را از خود دور کنید. البته بـه یاد داشته باشید فشاری کـه وارد می کنید نباید برای شخص مقابل اذیت کننده باشد و باید اجازه دهید طرف مقابل نیز همین میزان اسانی را در آغوش شـما تجربه کند.

یکی دیگر پوزیشن های بغل کردن کـه می تواند سوپرایز کننده باشد، در آغوش گرفتن همسرتان از پشت سر اسـت. دراین حالت میتوانید از پشت بـه او نزدیک شده دستانتان را دور کمرش حلقه کنید و با تکیه دادن سرتان روی شانه های وی حس آرامش رابه خود و شریکتان القا کنید. هنگامیکه همسرتان را بغل کرده اید، می توانید در حالی کـه او را در آغوش دارید با او حرکت کرده و بدین ترتیب بر مدت زمانی کـه او را در آغوش دارید بیافزایید.

بـه یاد داشته باشید کـه همیشه درخواست شریکتان برای در آغوش کشیده شدن بـه معنای درخواست رابطه جنسی نیست. در برخی موارد نیاز خانم ها از بـه آغوش کشیده شدن دریافت احساس امنیت و دوست داشته شدن می باشد.

هنگام جدا کردن همسرتان از آغوشتان بـه یاد داشته باشید اینکار رابه آرامی انجام دهید و تا جای ممکن، بعنوان مثال با گرفتن دست او و یا روش های دیگر بـه برقرار ماندن تماس فیزیکی کمک کنید. این هنگام بهترین لحظه برای برقراری تماس چشمی و لبخند زدن بـه همسرتان و انتقال حس رضایت میباشد.

کد خبر 103004

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =