آخرین اخبار

سفر رئیس موساد و چند مقام اسرائیلی برای لابی علیه ایران

کاخ سفید: سفر هیئت اسرائیلی، موضع آمریکا رادر قبال توافق ایران را تغییر نخواهد داد

انتشار مطالب رسانه های خارجی تنها با هدف اطلاع رسانی و اگاهی از تحلیل های آنان در «تلکسیران» انجام می شود و به هیچ عنوان به منزله تایید آن از سوی «پایگاه خبری تلکسیران» نیست.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تلکسیران به نقل از روزنامه تایمزاسرائیل: رئیس موساد و  مشاور امنیت ملی روز دوشنبه عازم واشنگتن می‌شود تا در خصوص بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای لابی کند. رئیس ستاد ارتش اسرائیل و هیئت همراه او به دلیل حاد شدن اوضاع امنیتی سفر خود را به تأخیر انداختند.

دبیر مطبوعاتی کاخ‌سفید در نشست روز جمعه گفت: سفر هیئت اسرائیلی به واشنگتن دی.سی. موضع ایالات متحده در مورد پیوستن دوباره به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران را تغییر نخواهد داد. روز دوشنبه، یک هیئت عالی رتبه اسرائیلی برای اعتراض به بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای ایران، و نه گفتگو در مورد جزئیات این توافق به واشنگتن سفر می‌کند. یوسی کوهن، رئیس موساد و میر بن شبات، مشاورامنیت‌ملی، در این سفر حضور دارند.

دبیر مطبوعاتی کاخ سفید، جن ساکی، در پاسخ به این سؤال که آیا این دیدار بر موضع دولت آمریکا در پیوستن مجدد به این توافق تاثیر خواهد گذاشت؛ وی در جواب این سوال عنوان کرد: «خیر هیچ تاثیری در روند مذاکره وین ندارد ».

ساکی در مورد مذاکرات غیر مستقیم با ایران عنوان کرد: که اگرچه کاخ سفید «می‌دانست این مذاکرات چالش‌برانگیز است، اما دلگرم هستیم ، هنوز گفتگوها بین همه طرفین توافق وجود دارد و این مذاکره تا زمان حصول نتیجه ادامه می یابد

ساکی دبیر مطبوعاتی کاخ سفید افزود: «همان‌طور که به اسرائیل مربوط می‌شود، ما آن‌ها را به عنوان یک طرف اصلی در این بحث‌ها، در جریان اهداف خود قرار داده‌ایم و در هر دیدار در آینده نیز این کار را ادامه خواهیم داد.»

یک مقام اسرائیلی روز جمعه گفت: بنیامین نتانیاهو در دیدار هفته گذشته با هیئت نمایندگان تأکید کرد که اسرائیل به توافق هسته‌ای ایران پایبند نبوده و «اسرائیل فقط به منافع امنیتی خود متعهد است و طبق آن عمل خواهد کرد.»

این مقام اسرائیلی که به شرط ناشناس باقی ماندن سخن می‌گفت، افزود:  « نتانیاهو به مقامات ارشد امنیتی که برای گفتگو به واشنگتن، مبنی بر ابلاغ مخالفت اسرائیل با توافق ایران می باشد و نه مذاکره بر سر آن، زیرا ایران برای اسرائیل و منطقه خطرناک است.

این مقام مسئول افزود: «اگر در آینده تماس های جدیدی از جانب ایران بر سر توافقنامه‌ای جدید صورت بگیرد، اسرائیل موضع خود را در مورد ویژگی‌ها و محتوای لازم برای یک چنین توافقی، اعلام خواهد کرد.»

رئیس ستاد ارتش اسرائیل، آویو کوهاوی، حضور خود در این هیئت را در بحبوحۀ درگیری‌ها در بیت المقدس و غزه لغو کرد.

با شلیک ۳۶ موشک از نوار غزه به سمت اسرائیل در جمعه شب و شدت گرفتن درگیری میان فلسطینیان و نیروهای امنیتی اسرائیل در بیت المقدس و کرانه باختری ، بقیه اعضای این هیئت سفر خود را یک روز به تعویق انداختند.

اسرائیل به طورکلی نگران است تا ایالات متحده خیلی سریع  به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، که به طور رسمی تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می‌شود بازگردد، و نگرانی‌های اسرائیل و سایر کشورهای خاورمیانه، به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس، را نادیده گرفته شود.

اسرائیل و ایالات متحده گروه استراتژیک را تشکیل دادند که آخرین بار در ۱۳ آوریل تشکیل جلسه داد تا تلاش‌های خود را برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هماهنگ کنند. این گروه توسط مشاور امنیت ملی بایدن، جیک سالیوان، و همتای اسرائیلی وی، بن شبات، هدایت می‌شود.در اوایل هفته گذشته، کانون نیوز گزارش داد که اسرائیل در حال رایزنی برای راضی کردن آمریکا مبنی تشدید  نظارت بین‌المللی بهتر بر برنامه هسته‌ای ایران است؛

رئیس جمهور ایران حسن روحانی روز سه شنبه گفت ۷۰- ۶۰ درصد از مسائل در میان حل شده است.

ایران با افزایش غنی‌سازی اورانیوم به 60 درصد باعث نگرانی بسیاری از قدرت های اروپایی شده است . کشورهای اروپایی این اقدام ایران را پاسخی  در برابر حملۀ اسرائیل به تأسیسات اصلی نطنز می‌داند

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اظهار داشت که واشنگتن از یک پیش شرط اصلی برای بازگشت این کشور به توافق دست‌کشیده است.

دولت بایدن بارها گفته بود که تنها در صورت بازگشت ایران به پذیرش توافق هسته ای به برجام باز می گردد. با این حال ، هفته گذشته ، ند پرایس ، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: آمریکا فقط باید مطمئن باشد که ایران قصد دارد به برجام برگردد.این توافق نامه همچنین صرفاً بر روی مسئله هسته ای متمرکز شده است، و توسعه موشکهای بالستیک با قابلیت هسته‌ای که می‌تواند به اسرائیل برسد نادیده گرفته شده است.

از طرفی طرفداران توافق به طور کلی معتقدند که اگرچه این توافق ناقص است، اما بهترین توافق ممکن بود که توانست تحت شرایط انجام شود و حداقل تولید سلاح هسته ای ایران را به تعویق بیندازد.

حال باید دید که نتیجه این سفر جنجال برانگیز هیئت اسرائیلی به آمریکا چه خواهد بود.

کد خبر 102929

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =