آخرین اخبار

۳ نکته در باب اعتراضات خیابانی سهامداران

شاید این اعتراضات کمکی به اصلاح وضعیت بازار نکند، ولی عمق مشکلات سهامداران را نشان می‌دهد و می‌تواند رسانه‌ها را مطالبه گر کند. نباید فراموش کنیم که همین سرمایه گذاران خرد بودند که سال گذشته باعث رشد بازار سرمایه شدند.

به گزارش بورس نیوز چند روزی است که شاهد اعتراضات خیابانی سهامداران زیان‌دیده بورس در تهران و برخی شهرها هستیم. گفته می‌شود معترضان چندنفری بیش نیستند و اکثریت فعالان بازار سرمایه از وضعیت موجود راضی هستند.

بهنام مرادی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص آثار و تبعات این اعتراضات بیان کرد: شرایط فعلی بازار سرمایه خوب نیست و قطعاً اکثریت سهامداران از این شرایط راضی نیستند اما؛ اگر اعتراض را یک رفتار مترقی اجتماعی در نظر بگیریم، حتی اگر معترضان عده اندکی هم باشند باید اجازه اعتراض داشته باشند. شاید این اعتراضات کمکی به اصلاح وضعیت بازار نکند، ولی عمق مشکلات سهامداران را نشان می‌دهد و می‌تواند رسانه‌ها را مطالبه گر کند.

وی ادامه داد: نباید فراموش کنیم که همین سرمایه‌گذاران خرد بودند که سال گذشته باعث رشد بازار سرمایه شدند.

مرادی در رابطه با تأثیر ورود نهادهای بالاتر مثل مجلس و قوه قضائیه به بازار سرمایه و پیگیری خواسته‌های سهامداران این بازار گفت: به‌عنوان شخصی که سابقه ۳دوره حضور در مجلس شورای اسلامی را دارد، معتقدم مجلس فعلی به‌هیچ‌عنوان درکی از ابعاد موضوع نداشته و توان تخصصی و فنی برای ورود به بازار سرمایه و پیگیری خواسته‌های سهامداران را ندارد.

این کارشناس بازارسرمایه افزود: مشکلات بازار سرمایه ما ناشی از مشکلات بزرگ اقتصاد کلان کشور است. عدم توان فنی و تخصصی مجلس و روزهای پایانی دولت سبب شده مجلس آن‌طور که باید، پیگیر مشکلات بازار سرمایه نباشد.

مرادی اضافه کرد: بازار سرمایه آینه تمام نمای اقتصاد و وضعیت صنایع کشور بوده و واقعیت این است که تحریم‌ها تبعات منفی زیادی روی اقتصاد ما داشته و بحران جدی ایجاد کرده و ما شاهد آثار چندساله تحریم‌ها در اقتصاد بحران‌زده کشور هستیم.

وی ادامه داد: بنابراین بهبود وضعیت بازار سرمایه نیازمند اتفاقاتی ویژه دارد و حمایت از این بازار هم مستلزم اقدامات جدی ازجمله تزریق نقدینگی بانک‌ها در این بازار و بازنگری نحوه سرمایه‌گذاری صندوق‌ها و توسعه ابزارهای مالی و البته نظارت مستقیم بر عملکرد صاحبان اوراق بدهی در این بازار است.

مرادی در پاسخ به "منتقدانی که مخالف حمایت از سهامداران زیان دیده بورس هستند و معتقدند سرمایه‌گذاران در بورس، مثل سرمایه‌گذاران هر بازار دیگری باید ریسک سرمایه‌گذاری خود را بپذیرند"، اظهار کرد : مقایسه بازار سرمایه با بازارهای ارز و سکه و خودرو، مقایسه‌ای نادرست بوده و دفاع از سهامداران بازار سرمایه درواقع دفاع از بهره‌گیری درست از جریان نقدینگی در کشور است. تصور می‌کنم اگر پیگیر اعتراضات و انتقادات فعالان بازار سرمایه باشیم و تحلیل صحیحی از وضعیت بازار سرمایه به مجموعه‌های مجلس شورای اسلامی و دولت و بانک مرکزی و وزارت صمت ارائه کنیم و این نهادها دم ترتیب اثر بدهند، اتفاقات مبارکی رقم خواهد خورد.

این کارشناس بازارسرمایه در پایان خاطرنشان کرد: اگرچه باید نوسانات این بازار را هم پذیرفت، ولی برخورد چکشی با معترضان بازار سرمایه توجیهی ندارد و حتماً باید به انتقادات و اعتراضات سهامداران توجه داشت و تلاش کرد از بین نظرات کارشناسی شده برای بهبود وضعیت بازار، راهکارهای مناسبی برای حمایت از فعالان این بازار انتخاب کرد.

  •  
کد خبر 102861

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =