آخرین اخبار

ریشه یابی و راه حل برای از بین بردن استرس در دوران نامردی

در دوران نامزدی و عقد هستید و نمی‌دانید که چطور باید استرستان را مدیریت کنید؟ اصلا نمی‌دانید ریشه این استرس کجاست؟ ادامه مطلب را از دست ندهید.

ترس قبل از ادواج در میان جوانان ناشی از چه عواملی ایجاد می شود؟ آن ها در چه زمینه هایی برای تشکیل زندگی مشترک نگران هستند؟ ازدواج و دوران نامزدی در زندگی ما بسیار سرنوشت ساز خواهند بود و می توانند مسیر زندگی ما را عوض کنند می خواهیم به بررسی علل ترس از تشکیل زندگی مشترک و مقابله با آن ها بپردازیم تجربیات ناموفق دیگران، از دست دادن آزادی های دوران مجردی ،هراس از تغییر و طلاق یا شکست عاطفی از جمله موانع ازدواج جوانان به شمار می روند.

قبل از هرگونه تصمیم گیری برای ازدواج و اقدامی برای آن، باید از نظر ذهنی و روانی خود را آماده کنید و با مقوله ازدواج و همه جزییات آن کنار بیایید. نداشتن آمادگی ذهنی برای این اتفاق مهم یکی از عوامل مهمی است که باعث ایجاد استرس و نگرانی در تمام طول دوران نامزدی یا عقد می شود.

بیشتر مردم معتقدند چند ماه قبل از ازدواج یا همان دوران نامزدی، شیرین ترین بخش زندگی مشترک است و ماه های اول بعد از ازدواج هم به ماه عسل معروف است. اما ازدواج هم مانند بقیه مراحل زندگی علاوه بر تمام شیرینی ها و لذت هایش، مشکلات و سختی هایی هم دارد؛ به خصوص در همین چند ماه قبل و بعد از آن. اگر شما هم در آستانه ازدواج قرار دارید با ما همراه شوید تا از بروز این قبیل مشکلات پیشگیری کنید.

علل استرس دوران نامزدی

 • عوامل روان شناختی

عوامل روان شناختی مهم ترین عامل استرس زا در دوران نامزدی یا عقد، است.

 • نداشتن آمادگی ذهنی و روانی

نداشتن آمادگی ذهنی و روانی برای ازدواج عامل مهمی است که سبب استرس و اضطراب در تمام طول نامزدی یا عقد می شود. مثلا بیشتر افرادی که در سن ازدواج نیستند و به طور ناگهانی زمینه ازدوجشان فراهم می شود ممکن است این احساس را تجربه کنند. برخی از افراد نیز با اینکه در سن ازدواج به سر می برند چون برنامه ای برای ازدواج خود ندارند وبه آن فکر نمی کنند دچار اضطراب خواهند شد.

 • تجربه تلخ قبلی دختر و پسر

از عواملی که می تواند دوران نامزدی را برای زوجین جوان استرس زا کند ، شکست هایی است که دختر یا پسر از نظر عاطفی داشته اند. برخی از دختران به علت خاطره خوبی که از خواستگاری های قبلی خود ندارند و اینکه بسیاری از افراد متاهل دور و برشان شرایط زندگی خوبی ندارند ازدواج برایشان ترسناک یا مایه نگرانی و استرس است .

 • داشتن انتظارات غیرواقعی

یکی از عوامل دیگری که سبب ایجاد استرس و اضطراب در دوران به یاد ماندنی نامزدی و عقد می شود، داشتن انتظارات غیرواقعی از طرف مقابل، خانواده، مراسم عروسی آن چنانی و... است، هر چه فاصله تان از واقعیت بیشتر باشد، استرس شما تشدید خواهد شد.

عروس بیشتر استرس دارد یا داماد؟

استرس های قبل از ازدواج هم بر عروس تاثیر دارد و هم بر داماد؛ البته به شکل های مختلف. هرچند استثناهایی هم وجود دارد. با این حال مردها معمولا استرس را درونی می کنند و ساکت و کم حرف می شوند یا ارتباطشان با دیگران کم می شود ولی خانم ها به شکل های بیرونی تری با این استرس مقابله می کنند. معمولا دوران استرس پیش از ازدواج محدود است و با رفتن عروس و داماد سر خانه و زندگی شان تا حدی برطرف می شود اما بعضی از افراد به طور کلی شخصیتی پراسترس دارند. برای آنها، هر موقعیتی در طول زندگی شان می تواند وسیله ای برای نگرانی باشد، بنابراین وقتی که موقعیت ازدواج برایشان پیش می آید، آن را هم به عاملی جدید برای استرس تبدیل می کنند. این گروه از خانم ها یا آقایان حتی اگر وارد زندگی مستقلی شوند، باز هم عاملی برای اضطراب می یابند.

با استرس دوران نامزدی چه کنیم؟

 • قاطع بودن در مقابل خانواده ها

روان شناسان معتقد اند که همسو بودن زوجین و داشتن قاطعیّت آنها در برخورد با خانواده های یک دیگر در این دوران بسیار مهم است. در واقع، طرفین زمانی که تصمیم به مراسم ازدواج و تشکیل خانواده گرفته اند، در واقع نشان داده اند که میتوانند از پس مسوولیت های سخت آن هم بربیایند. مدیریت رفتارها و برخوردهای دو خانواده هم از اصلی ترین نشانه هایی است که اثبات می کند شخص امادگی و بلوغ لازم برای این تصمیم بزرگ را دارد. در این مسیر، لازم است که زوجین پیش از هر چیز به یک تصمیم و دیدگاه واحد در خصوص هر موضوع برسند و پس از آن بطور مصمم و قاطع این تصمیم را با خانواده های خویش در بین بگذارند. به این ترتیب، احتمال مداخله خانواده ها و ایجاد تنش و اضطراب به حداقل خواهد رسید.

 • پذیرفتن استرس

استرس در بعضی از مرحله های زندگی اجتناب ناپذیر است. در چنین شرایطی به ناچار باید آنرا پذیرفت و با آن کنار آمد.

 • ورزش

انجام ورزش های منظم و مداوم از جمله یوگا هم میتواند به شما کمک کند تا استرستان را مهار کنید و سطح سلامت روانیتان را افزایش دهید.

 • گوش دادن به حرفهای یکدیگر

برای این که این دوران را با استرس کمتری بگذرانید، به حرف های یک دیگر خوب گوش دهید.

 • برنامه ریزی

عروس و داماد جدا از خانواده های خویش، جداگانه باید آنچه را که فکر می کنند باید انجام شود روی کاغذ بیاورند، سپس آن ها را تنها با والدین خویش مطرح کنند و پس از نتیجه گیری، موضوعات را تنها به همسر خویش بگویند. در این زمان امکان دارد زوجین با هم دچار تعارض شوند؛ به این معنی که شخص تمایل به انجام کاری دارد، درصورتی که شخص مقابل وی از انتخاب چنین حالتی سر باز می زند؛ برای مدیریت تعارضات پیش آمده سه کار را انجام دهند؛ اول آنکه برای مواردی که در نظر گرفته اند اولویت قائل شوند. کدام مورد برطبق زمان باقی مانده و شرایط مالی و همچنین شرایطی که میتواند برای آن ها در آینده به وجود آورد ، ارجحیت دارد؟ در مرحله پایان حالا که عروس و داماد در جریان تمامی امور قرار گرفته اند، به تقسیم وظایف بین خودشان بپردازند.

 • تغییر نگرش و نگاه اشخاص

یکی از مهم ترین رویکردهای درمانی برای از بین بردن اضطراب و استرس زوج های جوانی که در دوران عقد و نامزدی هستند، تغییر نگرش و نگاه اشخاص است.

 • از کاه کوه نسازید

اجازه ندهید مسائلی که شما را دچار استرس کرده روی هم جمع شود.

 • انعطاف پذیر باشید

قرار نیست همه چیز مطابق با میل شما پیش رود!

 • عذرخواهی کنید

اشتباهات تان را قبول کرده و عذرخواهی کنید.

 • پرورش توانمندی های فردی

پرورش توانمندی های فردی هم به شما کمک می کند تا ارام تر شوید.

 • گوش کردن به یک موسیقی ملایم و ارامش بخش

موسیقی یکی از بهترین ترین روشها برای کاهش استرس است. سعی کنید همیشه لیستی از محبوب ترین آهنگ هایتان را در موبایل خود داشته باشید تا در این گونه مواقع با گوش دادن به آن قدری ارامش بگیرید.

 • برخی از کارها و وظایف را به افراد دیگر محول کنید

برای انجام برخی از کارها و وظایف از نامزدتان، دوستان یا آشنایان تان کمک بگیرید و تنها وظایفی را به عهده بگیرید، که تنها خودتان قادر به انجام دادنشان هستید.کمک گرفتن از موسسات برپا کننده جشن عروسی هم استرس شما را تا حدودی می کاهدزیرا این موسسات در برگزاری مراسم ازدواج مهارت دارند و خیلی راحت تر از شما از عهده امور بر می آیند.

 • روان درمانی و دارودرمانی

روان درمانی و دارودرمانی شیوه هایی هستند که روان شناسان و روان پزشکان برای مبارزه با استرس های شدید یا طول کشیده پیشنهاد می کنند. درصورتی که استرس خیلی شدید باشد و بر کیفیت زندگی و ارتباطات بین فردی تاثیربگذارد، زوج جوان حتماً باید به مراکز درمانی مراجعه کنند و تحت درمان قرار گیرند.

کد خبر 102793

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =