آخرین اخبار

اگر سیارکی به زمین برخورد کند چه اتفاقی می افتد؟

این هفته، آژانس‌های فضایی سراسر جهان همه فعالیت‌های خود را رها می‌کنند تا واکنش اضطراری سیاره زمین با برخورد یک سیارک عظیم را شناسایی کنند. نگران نباشید شما نیازی به ذخیره مواد غذایی برای بقاء ندارید، زیرا برخورد سیارک فرضی است و بخشی از برنامه‌ریزی سناریویی است که در هفتمین کنفرانس دفاع سیاره IAA انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا،اعضای دفتر هماهنگی دفاع سیاره ناسا( PDCO) بهمراه سایر دانشمندان در این شبیه سازی ، چگونگی واکنش آژانس ها، دولت ها و افراد عادی را در صورت تهدید سیاره ما توسط سیارک را بررسی می کنند. طی پنج روز، آنان سناریوی در حال توسعه یک تأثیر را شبیه سازی می کنند و باید پاسخ های خویش را به داده های جدید دریافتی( البته خیالی) اختصاص دهند.

لیندلی جانسون، افسر دفاع سیاره ناسا در بیانیه ای بیان کرد:« هر بار که در تمرینی از این قبیل شرکت می کنیم، اطلاعات بیشتری در خصوص اشخاص کلیدی در این فاجعه و اینکه چه کسی باید چه اطلاعاتی را در چه زمانی دریافت کند را بهتر درک می کنیم. این تمرینات درنهایت به جامعه دفاعی سیاره کمک می کند تا با یکدیگر و با دولت های دیگر ارتباط برقرار کرده تا اطمینان حاصل شود که در صورت شناسایی تهدید و تأثیر احتمالی آن در آینده، همه هماهنگ هستیم.»

اکنون ما یک سیستم تلسکوپ بسیار پیچیده داریم که میتواند سیارک ها یا دنباله دارهایی را که به زمین نزدیک میشوند و اجسام خطرناک بالقوه( PHO) نامیده میشوند را شناسایی کند. ولی در صورتیکه چنین جسمی را در مسیر برخورد با این سیاره شناسایی کنیم، چگونه باید به آن واکنش نشان دهیم؟ این همان چیزی است که این تمرین بعنوان بخشی از یک راهبرد برای محافظت از سیارات در نظر گرفته است.

دکتر پاول چوداس، مدیر مرکز آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا و مطالعات اجرام نزدیک به زمین( CNEOS) بیان کرد:« تمرینات فرضی برخورد سیارک فرصت هایی را برای ما فراهم می کند تا به این فکر کنیم، در صورتی که یک سیارک بزرگ احتمال تاثیرگذاری بر روی سیاره ما را داشته باشد، چگونه پاسخ خواهیم داد. جزئیات سناریو از جمله احتمال برخورد سیارک، کجا و چه موقع ممکن است برخورد رخ دهد، طی چند مرحله در طول روزهای کنفرانس برای شرکت کنندگان منتشر می شود تا نحوه تکامل یک وضعیت واقعی را شبیه سازی کند.»

کد خبر 102781

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =