آخرین اخبار

سازمان فضایی روسیه (روسکاسموس) و اداره ملی فضایی چین (CNSA) دیروز در بیانیه‌ای از ساخت ایستگاه تحقیقاتی مشترک در ماه با نام انحصاری

خبرگزاری تسنیم: سازمان فضایی روسیه (روسکاسموس) و اداره ملی فضایی چین (CNSA) دیروز در بیانیه‌ای از ساخت ایستگاه تحقیقاتی مشترک در ماه با نام انحصاری" ISLS" خبر دادند و از تمام شرکای بین‌المللی خود برای حضور در این پروژه عظیم دعوت به عمل آوردند.

روسیه و چین روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کردند که ایستگاه تحقیقاتی این دو کشور در ماه ساخته خواهد شد و تمامی شرکای بین‌المللی علاقه‌مند، برای شرکت در این پروژه آزاد هستند.

در متن این بیانیه آمده است که این ایستگاه تحقیقاتی با نام انحصاری ISLS فعالیت خواهد کرد و ISLS برای همه کشورها،‌ سازمان‌های بین‌المللی و شرکای علاقه‌مند به همکاری در زمینه برنامه‌ریزی، طراحی، توسعه، اجرا و بهره‌برداری مفید خواهد بود.

"وویان هوا" معاون رئیس اداره ملی فضایی چین گفت که ISLS پروژه‌ای است که دو کشور برای توسعه پایدار فعالیت‌های فضایی خود به مدت طولانی انجام خواهند داد و این امر نشان‌دهنده عزم دولت چین و روسیه برای همکاری در اکتشافات فضایی است

آژانس فضایی روسیه (روسکاسموس) درباره این قرارداد همکاری اعلام کرد:‌ روسیه و چین به طور سنتی در تلاش هستند تا همکاری در زمینه فناوری‌های فضایی، علوم فضایی و استفاده از فضا را توسعه دهند؛ این دو کشور همکاری در زمینه ISLS را در ژوئیه 2020 تایید کرده بودند و این بیانیه بعد از تفاهم‌نامه‌ای که دو کشور در اوایل ماه مارس امضا کرده بودند، ارائه شده است.

دو کشور به طور مشترک یک نقشه راه برای ساخت یک ایستگاه تحقیقاتی بین‌المللی ماه با همکاری‌های بسیار نزدیک در زمینه برنامه‌ریزی، نمایش، طراحی، توسعه، اجرا و بهره‌برداری از پروژه تنظیم خواهند کرد. طبق گفته "وو" اگر پروژه ایستگاه تحقیقاتی ماه بتواند با موفقیت اجرا شود، چین تا رسیدن به فرود نهایی بر روی سطح ماه، راه چندانی نخواهد داشت ضمن اینکه دانشمندان و مهندسان چینی در حال مطالعه درباره نحوه فرود بر روی ماه هستند.

کد خبر 102703

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =