آخرین اخبار

۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۴
چین: دموکراسی کوکاکولا نیست

وزیر خارجه چین از آمریکا خواست تا به دنبال همزیستی مسالمت‌آمیز با پکن باشد و سیستم و مسیر مستقل این کشور را بپذیرد.

"وانگ یی" وزیر امور خارجه چین از آمریکا خواست تا رویکرد ایدئولوژیک سیاست خارجی خود را کنار بگذارد و افزود: تلاش آمریکا برای تبدیل رویکرد دیگر کشورها به تصویر خود اشتباه است.

به گزارش عصرایران به نقل از "راشا تودی"، پکن می‌گوید آمریکا نباید فکر کند که دولت‌های منتخب در سراسر جهان "ذائقه‌ای" یکسان دارند.

"وانگ یی" و مشاورانش از طریق تماس ویدئویی با شورای روابط خارجه آمریکا گفت وگو می کنند/ عکس: شینهوا

وانگ یی در روز جمعه و از طریق تماس ویدئویی با شورای روابط خارجه آمریکا مجموعه‌ای از پیشنهادات را به اعضای این شورا ارائه کرد و افزود که این مجموعه روابط بین دو کشور را بهبود می‌بخشد.

او از آمریکا خواست تا به دنبال همزیستی مسالمت‌آمیز با پکن باشد و قبول کند که چین سیستم و مسیر مستقلی را انتخاب کرده است.

این دیپلمات ارشد چینی افزود: "دموکراسی کوکاکولای آمریکایی نیست که طعم آن در سراسر جهان یکسان باشد. اگر تنها یک مدل از تمدن وجود داشته باشد جهان بی روح و کسل کننده خواهد بود".

وی گفت که تعبیر چین "اقتدارگرا" به دلیل "تفاوت شکل و فرم دموکراسی با آمریکا" اشتباه است.

وانگ افزود: واشنگتن باید از دموکراسی و حقوق بشر برای دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر یا برانگیختن درگیری‌های "منجر به فاجعه" خودداری کند.

وزیر امور خارجه چین دولت سابق آمریکا در زمان ترامپ را به "اخلال در سیستم بین‌الملل" و فاصله گرفتن از تعهدات و مسئولیت‌های جهانی واشنگتن متهم کرد. وی افزود: پکن از "بازگشت دولت جو بایدن به چندجانیه‌گرایی" استقبال می‌کند.

پکن و واشنگتن همچنان به دلیل طیف وسیعی از مسایل اقتصادی، سیاسی، نظامی مانند جنگ تجاری تا اختلافات منطقه‌ای در دریای چین جنوبی با هم درگیر هستند. جنگ تجاری چین و آمریکا در دولت ترامپ شروع شده و همچنان ادامه دارد.

چین نیز به دخالت ایالات متحده در امور داخلی کشورش اعتراض دارد. ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا و کانادا در ماه گذشته شماری از مقامات چین را به اتهام نقض حقوق بشر در ایالت "سین‌کیانگ" تحریم کردند، امری که از آن به عنوان نخستین اقدام هماهنگ غرب علیه پکن تحت ریاست جمهوری جو بایدن در ایالات متحده نام برده شده است.

چین در سال‌های اخیر حدود یک میلیون نفر از مسلمانان قوم ایغور در استان سین‌کیانگ را در اردوگاه‌های ویژه نگه داشته و آنها را "مراکز کارآموزی" می‌نامد. سازمان‌ ملل و نهادهای حقوق بشری از این مراکز را اردوگاه کار اجباری می‌نامند و گزارش‌های از آزار و اذیت ساکنان آن منتشر شده است.

کد خبر 102681

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =