آخرین اخبار

عربستان؛ پشت پرده معضل حق پخش لیگ قهرمانان آسیا

فارس نوشت: در این گزارش به معضل حق پخش لیگ قهرمانان 2021 و دست داشتن سعودی ها در پشت پرده این موضوع پرداخته شده است.

معضل حق پخش لیگ قهرمانان آسیا 2021 با وجود گذشت 3 هفته از این بازی ها همچنان پابرجاست و کشورهای غرب آسیا جز ایران و عربستان این دیدارها را به صورت زنده نمی توانند تماشا کنند.

پیش از این شبکه بین المللی «بین اسپورت» قطر تمام لیگ قهرمانان را در غرب آسیا و خاورمیانه پوشش می داد. امسال AFC درخواست نامتعارفی برای فروش پخش زنده این دیدارها داشت و این باعث شد تا شبکه های مشهور ماهواره ای از خرید آن منصرف شوند.

این اقدام AFC نارضایتی زیادی را به همراه داشت و هواداران فوتبال در کشورهای عربی به جز عربستان با این مشکل دسته و پنجه نرم می کنند و نمی توانند بازی تیم های محبوب خود را مشاهده کنند.

نکته جالب این است که عربستان امسال برای اولین بار یک شبکه فوتبالی راه انداخت و با خریداری حق پخش لیگ قهرمانان، تمام بازی ها را در کشورش پخش می کند. نکته جالب تر این است که سعودی ها برای خرید حق پخش در کشور خودشان مبلغی نجومی و غیرباور را به AFC پرداخت کردند.

پیش از این بنا به منابع آگاه مطرح شد، کنفدراسیون آسیا از شبکه بین اسپورت مبلغ 27 میلیون دلار را برای فروش یک ساله بازی های فوتبال قاره کهن درخواست کرده ولی شبکه قطری به دلیل بالا بودن رقم، این درخواست را رد کرده تا معضل عدم پخش زنده در کشورهای حاشیه خلیج فارس این روزها بوجود بیاید.

حال سوال اینجاست کنفدراسیون آسیا چرا در ایام کرونا دریافت حق پخش از شبکه ها را به صورت یکباره دوبرابر کرده و نسبت به سال گذشته رقم بسیار بالایی را درخواست کرده است. مهمتر از همه سعودی ها چرا زیربار این رقم سرسام آور رفتند و با راه اندازی یک شبکه به نام «GSA» به صورت انحصاری این دیدارها را تنها در خاک عربستان پخش می کنند.

با واکاوی این موضوع به چند نکته روشن می رسید. در ابتدا طبق منابع آگاه، سعودی ها برای راه اندازی و حق پخش این مسابقات در عربستان مبلغ نجومی 40 میلیون دلار را به کنفدراسیون آسیا پرداخت کردند.

این مبلغ با مقایسه با مبلغ درخواستی AFC از شبکه بین اسپورت که 27 میلیون دلار بود، بسیار بالاتر است. اما نکته اینجاست شبکه بین اسپورت می توانست این بازی ها را به تمام کشورهای عربی بفروشد و به نوعی بسیاری از این منابع پرداختی اش به AFC را جبران کند.

اما شبکه سعودی فقط حق پخش لیگ قهرمانان 2021 را تنها در خاک عربستان را دارد و نمی تواند حق پخش را به کشور دیگری بفروشد. با وجود این محدودیت، سعودی ها حاضر به پرداخت 40 میلیون دلار به AFC شدند و به نوعی برای پخش بازی های آسیایی تنها 40 میلیون دلار از جیب ضرر کردند.

البته نکته اینجاست که کنفدراسیون فوتبال آسیا پیش از آغاز مرحله گروهی لیگ قهرمانان 2021 خوش خدمتی بزرگی در میزبانی به سعودی ها کرده بود. نمایندگان کشورمان که در 5 سال گذشته به دلیل روابط سیاسی با عربستان بازی هایشان در کشور ثالث برگزار می شد ولی با حکم عجیب و غیرمنتظره AFC مجبور شدند راهی عربستان شوند.

شرایط کرونایی بهانه ای برای کنفدراسیون آسیا شد تا میزبانی 3 گروه از 5 گروه لیگ قهرمانان در منطقه غرب را تقدیم سعودی ها کند. اکنون مسابقات گروه های اول، سوم و چهارم به میزبانی عربستان در حال برگزاری است. بازی های دو گروه دیگر نیز به میزبانی امارات و هند برگزار می شوند.

با نگاه تحلیلی به این موضوع می توانید معضل حق پخش و پرداخت نجومی سعودی ها به AFC بابت این موضوع را درک کنید. عربستان 40 میلیون دلار نفتی را به جیب مسئولان کنفدراسیون آسیا سرازیر کرد و به نوعی رقمی غیرمتعارف را برای خرید حق پخش پرداخت.

پشت پرده این بود که سعودی ها 40 میلیون دلار را بابت حق پخش پرداخت نکردند بلکه برای خرید میزبانی 3 گروه یعنی برگزاری 70 درصد بازی ها به میزبانی ریاض و جده را پرداخت کردند. مبلغ حق پخش به نوعی پوششی برای این موضوع بوده تا مسئله لابی سعودی ها برای کسب میزبانی لیگ قهرمانان 2021 پوشیده بماند.

بیشتر بخوانید: کلین شیت بیرانوند و شکست آنتورپ!

253 251

کد خبر 102448

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =