آخرین اخبار

ذوب شدن یخ های قطب شمال شیوه زندگی نهنگ ها را تغییر داده‌است

تهران- ایرنا- روزنامه گاردین نوشت: ذوب‌ شدن یخ‌های قطب شمال به دلیل تغییرات آب و هوایی در شیوه زندگی نوعی نهنگ قطبی اثرگذار بوده و سبب شده آنها مهاجرت سالانه خود را متوقف کنند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از تارنمای خبری این روزنامه انگلیسی، محققان در کانادا دریافته اند که جمعیت نهنگ های قطبی در سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ مسیر مهاجرتی ۶ هزار کیلومتری که سالانه طی می کرده اند را نپیموده اند.  

از سوی دیگر و همزمان با ذوب شدن یخ ها در قطب شمال، صنعت معدن و کشتیرانی فرصت را برای برون رفت از بحران مغتنم شمرده و این در حالی است که اکوسیستم دریایی علاوه بر این مشکلات نوظهور در حال دست و پنجه نرم کردن با گرمای بیش از حد ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای، سر و صدا، آلودگی و موجی از تغییرات دیگر زیست محیطی است.

اکنون پژوهشگران دریافته اند گونه ای از نهنگ ها که به طور معمول هر سال در پاییز از دریاهای منجمد فاصله می گرفت و هر تابستان برای ضیافت با سخت پوستان کوچک برمی گشت؛ در سال های اخیر این مسیر را طی نکرده است.

نهنگ های سرکمانی (bowhead whales) از جمله این گونه ها هستند که تقریبا به شکل منحصر به فردی تنها در آب های قطب شمال و قطب جنوب زندگی می کند و در بازه دمایی بسیار محدود نیم تا دو درجه سانتیگراد بسر می برد. محققان کانادایی با استفاده از داده های استخراج شده از ضبط صوت های زیر آب، نتیجه گرفتند که این نهنگ ها سفر سالانه خود را در سال های ۲۰۱۸-۲۰۱۹ انجام نداده اند.

پژوهشگران مجموعه ای از عوامل بالقوه را به عنوان دلایل احتمالی این امر عنوان کرده اند از جمله  افزایش دمای آب و ازدیاد نهنگ های شکارچی مانند نهنگ های قاتل (اورکا یا  orca).

دانشمندان یک عامل بالقوه دیگر را که می تواند در مهاجرت نکردن نهنگ های قطبی دخیل باشد وجود مواد غذایی فراوانی مانند پلانکتون به دلیل بالاتر رفتن دمای آب عنوان کرده اند. موضوعی که به زعم پژوهشگران می تواند سبب شده باشد نهنگ ها تصمیم گرفته باشند با صرفنظر از سفر، انرژی خود را ذخیره کنند و وزن بیشتری داشته باشند.

از سوی دیگر «اریش هویت» از بنیاد حفاظت از نهنگ ها و  دلفین ها (Whale and Dolphin Conservation)  مستقر در انگلیس که در این مطالعه نقش نداشت، گفت که نتیجه این پژوهش شگفتی ایجاد نکرده است.

وی افزود: این تغییرات در شرایط زندگی نهنگ ها اغلب مربوط به غذا است و همانطور که ​​گفته شد، نهنگ های قاتل هم می توانند در این موضوع دخیل باشند.

هویت تاکید کرد: با گرم شدن چشمگیر دمای آب های قطب شمال، تفسیر تغییرات آب و هوایی بر روی موجوداتی که در خشکی زندگی می کنند دشوار است چه رسد به بررسی تاثیر تغییرات اقلیمی بر روی موجوداتی که زیر یخ های اقیانوس ها زندگی می کنند.

کد خبر 102085

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =