آخرین اخبار

اختلال یادگارپرستی یا شی پرستی جنسی چیست و چگونه درمان می شود؟

صَنَم یا فِتیش وضعیتی روان شناختی است که در آن یک شیء باعث برانگیختن جنسی و حتی در مواردِ خاص، ارضای جنسی می شود. به کسی که فتیش داشته باشد فتیشیست می گویند. اسم های دیگر این وضعیت عبارتند از:نمادکامی، صَنَم پَرَستی، فتیشیسم جنسی، فتیشِ جنسی، یا شیءپرستی جنسی.

یادگارخواهی یا یادگارپرستی جنسی( فتیشیسم)

معمولاً این اختلال در دوره نوجوانی آغاز می شود و بعد از استقرار معمولاً به گونه مزمن در می آید.

این اختلال تقریبا منحصرا در مردها دیده می شود. فعالیت جنسی امکان دارد مستقیماً معطوف بخود یادگار باشد( استمنا با شورت) و یا امکان دارد در ارتباط جنسی به کار گرفته شود.

( به عنوان مثال تقاضا از شریک جنسی برای پوشیدن کفش پاشنه بلند حین سکس یا در دست گرفتن یا بوییدن یادگار)

اختلال یادگار خواهی در اشخاص مبتلا به گونه استفاده ی پی در پی و وابستگی به اشیای بیجان و تمرکز ویژه بر بخشی از بدن که باعث تحریک جنسی می شود، پیدایش می کند.

این اختلال در اشخاص مبتلا ناراحتی قابل ملاحظه بالینی و ایجاد مشکل در زمینه ی روانشناختی و اجتماعی می کند.

این اشیاء شامل لباس‌های زیر زنانه، کفش مردانه یا زنانه، اقلام لاستیکی، لباس چرمی و قسمت هایی از بدن مثل پاها، انگشتان پاها و مو می باشند.

فروید معتقد بود یادگار در اشخاص با ترس از اختگی به عنوان نماد احلیل عمل می کند.

نظریه پردازان یادگیری معتقد هستند یادگار با تحریک جنسی در سنین پائین رابطه دارد.

یادگارخواهی یا یادگارپرستی جنسی

دلایل اختلال فتیشیسم

اقسام اختلال های پارافیلی من جمله فتیشیسم معمولاً در دوران بلوغ ظهور می کنند و تا به حال علت قطعی برای بروز این اختلال به اثبات نرسیده است.

بعضی از نظریه پردازان معتقد هستند که فتیشیسم از تجربیات نخستین بچگی شکل می گیرد که در آن یک شئ خاص با نوعی برانگیختن یا رضایت جنسی قدرتمند برای کودک همراه بوده است.

بررسی الگوهای یادگیری رفتاری نشان می دهد که کودکان قربانی یا شاهد رفتارهای جنسی نامطلوب این رفتار را آموخته و بعدها به تقلید از آن می پردازند.

بعضی اشخاص از تماس های جنسی درست محروم میشوند ( به فرض آنکه شرایط ازدواج ندارند) و لذت جنسی را در ابزارها جست و جو می کنند.

بعضی از متخصصان معتقد هستند که اختلال فتیشیسم از شک و تردید در خصوص مردانگی، قدرت و یا ترس از رد و تحقیر شدن ناشی می شود.

بعضی از انسانها برای رهایی از حس عدم کفایت به این تمایلات روی می آورند.

کد خبر 101474

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =