آخرین اخبار

بایدن در مقابل ایران در حال عقب نشینی ست؛ دارد تمام اهرم های فشار را از دست می دهد، آن هم بدون دریافت چیزی

تیم بایدن حتی پیش از این که گفتگوهای غیرمستقیم آمریکا و ایران در وین تمام شود در برابر ایران عقب‌نشینی کرد. این عقب‌نشینی زمانی روی داد که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از آمادگی دولت برای لغو تحریم‌ها در ازای بازگشت ایران به توافق هسته‌ای خبر داد. به این ترتیب تمام اهرم‌های فشار را بدون دریافت چیزی رها کردند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

هیات تحریریه نیویورک پست در سرمقاله‌ای نوشته است تیم بایدن حتی پیش از این که گفتگوهای غیرمستقیم آمریکا و ایران در وین تمام شود در برابر ایران عقب‌نشینی کرد. این عقب‌نشینی زمانی روی داد که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از آمادگی دولت برای لغو تحریم‌ها در ازای بازگشت ایران به توافق هسته‌ای خبر داد. به این ترتیب تمام اهرم‌های فشار را بدون دریافت چیزی رها کردند.

به گزارش «انتخاب»؛ تحریریه نیویورک پست می‌گوید ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، حتی حاضر نشد در برابر پرسش های متعدد احتمال لغو تحریم های جداگانه ای که برای تروریسم، نقض حقوق بشر، و برنامه موشک های بالستیک وضع شده است را رد کند.

این عقب نشینی تنها دو روز پس از مذاکرات غیرمستقیم عنوان شد. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، آن را یک موفقیت توصیف کرد.

اروپایی ها تلاش کردند بایدن را مجاب کنند در روز نخست ریاست جمهوری اش بعضی تحریم های ایران را لغو کند، اما او گفت تهران باید گام اول را بردارد و به توافق بازگردد.

کمپین فشار حداکثری دونالد ترامپ تقریبا به ایران فشار بسیاری آورد. بایدن در مسیر از دست دادن اهرم فشار است و به ایران اجازه خواهد داد منابع مالی را صرف اقدامات خود بیشتری کند.

تهران از آمریکا خواسته است تمام درآمد توقیف شده حاصل از صادرات خود را که ۳۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود در ازای یک ماه توقف فعالیت های هسته ای آزاد کند. واشنگتن این پیشنهاد را رد کرده، ولی در مقابل پیشنهاد کرده است بعضی منابع مالی توقیف شده را آزاد کند و صدور معافیت هایی برای صادرات نفتی در ازای توقف غنی سازی ۲۰ درصدی و کار بر روی سنتریفیوژهای پیشرفته را در نظر بگیرد. ایران این پیشنهاد را رد کرده است.

هیچ دلیلی برای عجله نیست. با انقضای محدودیت های برجام ایران در هر صورت طی یک دهه همین مسیر هسته ای شدن را خواهد رفت. این تهران است که باید عجله کند؛ زیرا به غیر از چین و نزوئلا با کشور دیگری نمی تواند رابطه تجاری داشته باشد.

حال بایدن، برای حفظ «میراث» رئیس قبلی‌اش، در آستانه ارائه دسترسی ایران به میلیاردها دلار دیگر است.

لینک کوتاه کپی لینک
کد خبر 100534

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =