آخرین اخبار

۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۷
چرا آروغ نوزاد باید گرفته شود؟

وقتی نوزاد دچار دل درد و نفخ معده باشد باعث تاخیر در آروغ زدن نوزاد می شود که در این شرایط استفاده از محصولاتی مانند شربت و مشابه آن باعث سهولت در خارج کردن گاز معده می شود.

آروغ زدن نوزاد یک کار ضروری پس از هر بار تغذیه نوزاد با شیر مادر و یا شیر خشک است. هنگامی که نوزادان از شیر خشک و یا شیر مادر تغذیه می کنند، آن ها مقدار زیادی از هوا را هم همراه شیر می بلعند. بنابراین، اگر نوزاد شما آروغ کاملی نزند، حباب های هوا موجود در داخل شکم کوچک او می توانند نوزاد را ناراحت کرده و باعث دل پیچیدگی، افزایش آب دهان و شکم درد در او شوند. از این رو، آروغ زدن مکرر نوزاد بین وعده های شیر خوردن و پس از هر بار تغذیه نوزاد شما با شیر مادر و یا شیر خشک بسیار مهم است. حتی زمانی که نوزاد شما درد شکم هم ندارد، آروغ زدن نوزاد ضروری است و خواباندن شیرخواری که آروغ نزده اشتباه است زیرا خوابی پریشان و ناآرام دارد و مدام بیدار می شود.

ضرورت آروغ گیری از نوزاد چیست؟

آروغ گرفتن از نوزاد بعد از شیردهی به دلیل خارج کردن گاز معده نوزادان انجام می شود. سه دلیل اصلی ایجاد گاز معده نوزاد عبارتند از:

 1. قورت دادن هوا: وقتی که بچه ها شیر می خورند، همراه شیر مقداری هم هوا وارد شکم خود می کنند. هر چه سریع تر شیر بخورند هوای بیشتری وارد شکمشان می شود به همین دلیل است که کودکانی که با شیشه شیر می خورند هوای بیشتری وارد شکمشان می شود.
 2. هضم غذا: هضم غذا در روده بزرگ به طور طبیعی گاز تولید می کند و این موضوع هم شامل غذایی می شود که نوزاد می خورد و هم غذایی که مادر خورده و از طریق شیرش به نوزاد منتقل می کند. این غذاها شامل کربوهیدرات ها و برخی سبزیجات مثل بروکلی، کلم و لوبیا هستند.
 3. آلرژی یا عدم تحمل غذایی: اگر نوزاد غذایی را که مادرش خورده نتواند تحمل کند معده گاز بیشتری تولید می کند.

آروغ گیری از نوزاد

برای کاهش میزان گاز که وارد شده به شکم نوزاد می توانید موارد زیر را رعایت کنید:

 1. تغییر تغذیه مادر: تغذیه مادران شیرده روی میزان گازی که نوزاد تولید می کند اثر دارد این تاثیر در افراد مختلف متفاوت است ولی در بیشتر موارد مواد لبنی مثل شیر و بستنی چنین تاثیری دارند.
 2. شیر خشک: تکان دادن زیاد شیشه هنگام مخلوط کردن شیر باعث ورود مقدار زیادی هوا به شیر می شود. بعد از درست کردن شیر برای نوزاد کمی آن را ثابت نگه دارید تا هوا از آن خارج شود.
 3. سرشیشه: سرشیشه ها انواع مختلفی دارند و معمولا از نظر سنی درجه بندی می شوند. استفاده از سرشیشه بزرگ تر برای نوزادتان باعث ورود سریع تر شیر به دهان می شود و نوزادان برای قورت دادن سریع تر، هوای بیشتری وارد شکم خود می کنند. پس از سرشیر مناسب سنشان استفاده کنید.
 4. مدل شیشه شیر: می توانید از شیشه هایی که شیر را بیشتر در سمت سرشیشه نگه می دارند، استفاده کنید تا هوای کم تری وارد شیر شود و یا شیشه هایی که سیستمی برای خارج کردن هوای داخل شیشه دارند.

چگونه متوجه شویم که شیرخوار به دلیل آروغ نزدن ناراحت است؟

مرتبا تکان خوردن، این طرف و آن طرف بردن سر و ناراحت بودن، نگرفتن دوباره سینه یا شیشه می تواند نشانه داشتن بادگلو باشد. در این شرایط او را بنشانید و با دست گردن او را نگه دارید و چند دقیقه ای صبر کنید.

آروغ گیری از نوزاد

آیا شیرخواری که از سینه شیر میخورد هم آروغ می زند؟

شیرخوارانی که از سینه شیر میخورند در مقایسه با آن دسته که از شیشه شیر می خورند، کمتر باد گلو دارند. در واقع وقتی شیرخواری درست مقابل سینه مادر قرار میگیرد و تمامی یا میزان زیادی از هاله قهوه ای سینه را به داخل دهان می کشد، هوای زیادی وارد معده او نمی شود. در حال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان شیشه های شیر نیز تلاش میکنند سرشیشه هایی شبیه به سینه مادر بسازند، اما با این حال باز هم شیشه در مقایسه با سینه مادر سبب می شود هوای بیشتری به داخل معده شیرخوار وارد شود.

زمان های مناسب برای آروغ گیری نوزاد

 1. هنگام تعویض پستان برای نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند.
 2. بین هر 30 تا 60 میلی لیتر برای نوزادانی که از شیر خشک استفاده می کنند.
 3. بعد از اتمام شیردهی
 4. آروغ گیری قبل از اتمام شیردهی به شیرخوردن بیشتر نوزاد، کمک می کند.

آروغ نوزاد را تا چند ماهگی باید گرفت

برای آروغ گرفتن از نوزاد سن دقیقی وجود ندارد ولی با بزرگ شدن نوزاد سیستم گوارشی او بالغ تر می شود و گرفتن باد گلو کمتر نیاز است. معمولاً بین ۴ ماهگی تا ۶ ماهگی این تغییر را می بینید یعنی زمانی که شروع به خوردن غذای جامد می کند. ولی اگر حتی بعد از 6 ماهگی هم اکر احساس کنید که که به نوزادتان کمک می کند تا گاز خارج کند، این کار را انجام دهید.

ساعدنیوز

کد خبر 100056

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =