• اجرای زنده بحران

  سایه سوءمدیریت بر سر قدیمی‌ترین ارکسترسمفونیک خاورمیانه

  اجرای زنده بحران

  منوچهر صهبایی هم اگر چه نسبت به این تصمیم دلخور بود، چوب رهبر ارکستری را در دست گرفت و حرف‌های خود را این‌چنین آغاز کرد: «من به هیچ عنوان قرار نبود که در این کنسرت ارکستر سمفونیک تهران به‌عنوان رهبر حضور داشته باشم اما گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است!

 • جامعه سالم به زندگی معنا می‌بخشد

  جامعه سالم به زندگی معنا می‌بخشد

  جامعه‌ای که حوادث اجتماعی متعددی را پشت‌سر می‌گذارد مانند آنچه جامعه ایران در روزهای گذشته تجربه کرد سلامت روانش را تهدید شده می بیند. سلامت روانی و اجتماعی محدود به افسردگی نیست چون افسردگی مشکلی است که باید روندی را پشت‌سر بگذارد تا بروز یابد. در گفتن از سلامت روان باید این نکته را در نظر گرفت که وجود سلامت روان به معنای ‌وجود نداشتن بیماری نیست به این معنا که لازم نیست بیماری شناخته‌شده‌ای نباشد تا به این باور برسیم جامعه از سلامت روان بهره‌مند است. سلامت روان یعنی جامعه از شوق، نشاط و احساس زندگی برخوردار باشد و این امکان وجود داشته باشد برای آینده برنامه‌ریزی کند

 • چگونه می‌شود با فساد مبارزه کرد؟

  چگونه می‌شود با فساد مبارزه کرد؟

  سیستم اداری کهنه، راه را برای فساد باز گذاشته است و تا این روند، جاری هست، فساد هم جاریست و باید از نو پایه های این سیستم کهنه را بنا نهاد، و اما مشکل اینست که کدام دست ها و با کدام مصالح می خواهند سیستم خالی از فساد جدید را بنا کنند و بسازند؟برای مبارزه با فساد، به «زمان» و «دست های پاک» و «قضات شجاع» و «رسانه های آزاد» و «خبرنگاران آگاه» نیاز است.دلیل رشد فساد در ایران، سیستم معیوب، و فاقد پاسخگو دولتی بوده است و به همین دلیل ساده، مبارزه با فساد در ایران مشکل شده است.آیت‌االله رئیسی می خواهد با فساد مبارزه کرده و شیشه هایی را که طی سال های سال مدام سیاه و کثیف شده، تمیز کند

 • هنگام استحمام چه نکات بهداشتی را باید رعایت کنیم؟

  مشاوره پزشکی

  هنگام استحمام چه نکات بهداشتی را باید رعایت کنیم؟

  حمام کردن اصول خود را دارد که برای برخورداری از فایده ها آن باید رعایت کنید

 • وقتی از پس مشکلات ناشی از یک باران ساده بر نمی‌آییم

  وقتی از پس مشکلات ناشی از یک باران ساده بر نمی‌آییم

  یکی از مشکلات مهمی‌که این روزها بیشتر از هر زمان دیگری به چشم می‌آید بحث سوء مدیریت در هنگام وقوع بحران است اما واقعیت آن است که گاهی غیر از سوء مدیریت در بحران‌هایی همچون سیل، در ابتدایی ترین مسائل همچون یک آبگرفتگی ساده ناشی از بارش باران هم کشور دچار چالش‌هایی است که می‌تواند زیان بار باشد.صبح روز گذشته در منطقه 6 تهران حد فاصل خیابان قائم مقام به هفت تیر، بارش باران موجب قطع چند ساعته برق در این محدوده شد که این اتفاق آن هم در ابتدای روز هفته موجب مختل شدن امور به خصوص برای کسانی شد که برای پیگیری امورات خود به ادارات واقع در این بخش یا بیمارستان‌های واقع در این محدوده آمده بودند.

 • آسیب های تخریب اعتماد اجتماعی

  آسیب های تخریب اعتماد اجتماعی

  یکی از دستگاه‌های اعتمادساز در جامعه مجلس و قوه قانونگذاری است که متاسفانه با عملکرد مجلس حاضر می‌توان گفت امیدی چندان به اعتمادسازی توسط این نهاد وجود ندارد، چرا که براساس اعلام نهادهای متولی بخشی از نمایندگان حاضر در مجلس به علت مشکلات مالی از تائید صلاحیت عبور نکردند. وقتی کسانی که به عنوان وکیل مردم انتخاب شده‌اند تا از حقوق آنها دفاع کرده و اعتماد آنها را به دولت و دستگاه‌های حکومتی پررنگ کنند ،اما در چنین شرایطی هستند دیگر باید به حال اعتماد عمومی گریه کرد. در موضوع سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین نیز باز بحث اعتمادسوزی و یا اعتمادسازی به میان می‌آید

 • مقاومت برای عذرخواهی

  مقاومت برای عذرخواهی

  این همه مقاومت برای یک عذرخواهی ساده نوبر و حیرت‌انگیز است. کوشکی کارشناس صدا و سیما و کاندیدای اصولگرایان در انتخابات مجلس در برنامه‌ای در مورد یک هنرمند و فرزندانش الفاظ خاصی را به کار می‌برد – که بنده نیز از بازخوانی آن پرهیز دارم- واکنش‌های بسیاری را به دنبال دارد اما وی دیروز در مصاحبه‌ای نه تنها از اظهارات مورد انتقاد خود عقب‌نشینی نکرد بلکه مدعی هم است که حرف ناصوابی نگفته است!جالب این است وی برای اینکه مجبور به پوزش از پیشگاه ملت نشود هندوانه‌ای نیز زیربغل یک گروه خونخوار و تروریستی قرار داده است. او وقتی با اصرار خبرنگار مواجه می‌شود به جای اذعان به اشتباه – اقدامی که ابوطالبی مجری تلویزیونی کرد- ادعا نمود که ریگی و تیم‌اش فقط می‌کشتند و تجاوز نمی‌کردند! به عبارت ساده او برای فرار از یک عذرخواهی ساده حاضر شد برخی گناهان یک تروریست را پاک کند.

 • ولی حالا چرا؟...

  ولی حالا چرا؟...

  صرف نظر از تالماتی که این ماجرا بر قلب خانواده قربانیان و روح و روان مردم ایران گذاشت خسارات مادی فراوانی بود که از این واقعه متوجه بیت‌المال مردم ایران گردید. با یک حساب سرانگشتی ظاهرا اینگونه که گفته شده بالای صد میلیون دلار، مطابق استانداردهای جهانی می‌بایستی خسارت به خانواده قربانیان داده شود و این چیزی است به غیر از بهای سنگین هواپیما و سایر خسارات از جمله خسارات معنوی که ممکن است از سوی شرکت هواپیمایی و یا اشخاص حقیقی مطالبه شود

 • اجازه دهید لطفا !

  اجازه دهید لطفا !

  این روزها فراتر از آنکه دقیقا چه کسی در ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی مقصر است کاسه‌های داغ‌تر از آشی هستند که جلوتر از مقامات و پیش‌روتر از آنان، چشم در چشم مردم می‌کنند و اصطلاحا ماله می‌کشند و بعضا شکوه دارند که چرا مردم عزادارند و یا انتقاد دارند. هیهات.طی چند روز گذشته برخی هنرمندان کشورمان در جمع‌بندی‌های خودشان به این نتیجه رسیدند که یا نمایش و کنسرت و یا حضور خود در فستیوال‌های مختلف از جمله جشنواره فجر را ملغی نمایند تا بتوانند قدری با جامعه ابراز همدردی کنند و از التهاب جامعه بکاهند. در مقابل، برخی هنرمندان هم در جمع‌بندی خود به این نتیجه رسیدند که حضور و ظهور لازم است و هنر ولو برای یک ساعت نباید خاموش شود

 • فرق ما و کانادایی ها درباره حادثه هواپیما و چند سئوال ساده و غیر امنیتی

  فرق ما و کانادایی ها درباره حادثه هواپیما و چند سئوال ساده و غیر امنیتی

  امروز باواسطه‌ (از فردی موثق) شنیدم که از دفتر نخست‌وزیر کانادا با خانواده یکی از قربانیان تماس تلفنی گرفته‌اند و احوال‌شان را پرسیده‌اند، تسلیت گفته‌اند، پیشنهاد زندگی در کانادا داده‌اند و پرسیده‌اند آیا نمی‌خواهید به کانادا سفر کنید و خانه و زندگی عزیز از دست‌ رفته را مشاهده کنید. دو سه ساعت بعد تصادفاً به تلویزیون نگاه کردم و دریغ از یک نوار سیاه که نشان عزا باشد. امروز هیچ خبری از دیدار تسلی‌بخش مقامات با خانواده قربانیان نبود.

 • نکاتی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی

  نکاتی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی

  خطای انسانی قابل پذیرش است ولی بی‌صداقتی با مردم هرگز. اگر سقوط هواپیما، زخم بود، کتمان حقیقت و دروغ، نمک بر زخم است. آدمی احساس می‌کند که شعورش نادیده انگاشته شده است؛ خاصه آن که از همان لحظه اول می‌دانستند چه اتفاقی افتاده است ولی چند شب و روز اطلاعات غلط به مردم ایران و جهان دادند.

 • چه کسی خبر دروغ شلیک کروزهای آمریکا را داده بود؟

  چه کسی خبر دروغ شلیک کروزهای آمریکا را داده بود؟

  سردار حاجی زاده گفته است که در زمان حادثه، خبر رسیده بود که موشک های کروز آمریکایی شلیک شده اند و به سمت ایران در حرکت اند و به همین دلیل نیز اپراتور موشک تصور کرده که هواپیمای اوکراینی، موشک کروز آمریکایی بوده و شلیک کرده است. حال سوال این است که خبر نادرست  شلیک موشک های کروز آمریکایی به سمت ایران از کجا رسیده بود؟ و با توجه به سیستم راداری فراگیری که در اختیار نیروهای مسلح قرار دارد، چرا راستی آزمایی نشد

 • اردوغان: هیچ کس حق ندارد در راستای منافع خود کل منطقه به ویژه عراق را وارد دور جدیدی از درگیری‌ها کند.

  اردوغان: هیچ کس حق ندارد در راستای منافع خود کل منطقه به ویژه عراق را وارد دور جدیدی از درگیری‌ها کند.

  رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه امروز (پنج‌شنبه) توییت کرد: تمامی مردم عراق چه عرب، کرد، ترکمان، سنی یا شیعه همگی به معنای واقعی کلمه برادر ما هستند و هیچ کسی در منطقه جغرافیایی ما دیگر فرصت این را ندارد فشارهای جدیدی را تحمیل کند.رئیس جمهوری ترکیه در ادامه نوشت: منطقه ما در پی درگیری‌های مستمر در طول ۲۰ سال اخیر نیروهای خود را از دست داده است و متاسفانه میلیون‌ها تن از برادران بیگناه ما از عراق تا سوریه هزینه جنگ‌های نیابتی میان گروه‌های مختلف را متحمل شده‌اند.

 • «جاسوس بازی» و »خودشیرینی» در باشگاه استقلال/منافع شخص مهمتر است؟

  «جاسوس بازی» و »خودشیرینی» در باشگاه استقلال/منافع شخص مهمتر است؟

  یکی از مواردی که باعث قطع ارتباط و همکاری آندره استراماچونی با باشگاه استقلال شد، انتشار قرارداد محرمانه وی در رسانه بود. این قرارداد درحالی در اختیار رسانه ها قرار گرفت که طبق توافق قرارداد محرمانه بوده و نباید منتشر می شد.با این حال مسئولان باشگاه استقلال نسبت به جاسوسی که در باشگاه حضور داشت (در هر بخش باشگاه) و این قرارداد را به بیرون داد واکنشی نشان ندادند تا زمینه جدایی یک مربی تاثیرگذار فراهم شود و فرد خاطی هم با قدرت به کارش در باشگاه ادامه دهد!

 • تحلیلگر آمریکایی: باید از عراق برویم

  تحلیلگر آمریکایی: باید از عراق برویم

  ۱۵ سال پس از حمله ایالات متحده به عراق با هدف سرنگونی دیکتاتوری صدام حسین و برقراری دموکراسی، حالا پارلمان عراق در میان فریادهای مرگ بر آمریکا، رای به اخراج همه نیروهای آمریکایی از کشور داد.هرچند این رای برای دولت عراق لازم‌الاجرا نیست ... اما پرسشی که مطرح می شود این است چه چیزی باعث شد مجلس عراق خواستار خروج همه نیروهای آمریکایی شود؟

 • نیویورک‌تایمز:مردم ایران با شهادت سردار سلیمانی متحدتر شده‌اند

  نیویورک‌تایمز:مردم ایران با شهادت سردار سلیمانی متحدتر شده‌اند

  نیویورک تایمز در گزارشی به پوشش مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی پرداخت.این جمعیت عظیم بیانگر محبوبیت این سردار است. سلیمانی فردی محبوب بود که در مقابل تهدیدهای خارجی ایستادگی می‌کرد. به نظر می‌رسد این جمعیت نشان می‌دهد با شهادت سردار سلیمانی مردم ایران متحدتر  شده است. 

 • ویلموتس، یک انتخاب اشتباه و رسیدن به وضعیت قرمز

  ویلموتس، یک انتخاب اشتباه و رسیدن به وضعیت قرمز

  در این زمینه حالا چند سؤال ساده وجود دارد. اینکه با کنار گذاشتن کی‌روش، چرا باید به ویلموتس، پناه ببریم؟ عدم آشنایی کامل با مربیان حاضر در بازار مربیان خارجی، علت اصلی این انتخاب بوده؟ بودجه کافی برای پرداخت حقوق این مربی را نداشته‌ایم یا شاید در گیر و بند دلالان برای انتخاب یک مربی خارجی بهتر از کی‌روش، اسیر بوده‌ایم؟

 • سردار سلیمانی، فاتح دل‌های مردمان این سرزمین

  سردار سلیمانی، فاتح دل‌های مردمان این سرزمین

  در بین جملات و اظهارنظرها ی عمدتا بغض آلود و غمگینانه ای که در واکنش به ترور ناجوانمردانه شهید حاج قاسم سلیمانی ابراز شده است نکته ها و آموختنی های فراوانی را می توان از جامعه و انسانِ ایرانی این روزها به دست آورد.

 • وقتی همه می روند

  وقتی همه می روند

  کسی هست که به ما بگوید دلیل این همه آمدن و رفتن چیست و چرا باید از این همه رفت و آمد متضرر شویم در حالی که در تمام دنیا، از آمدن هر مستشاری چنان سود کنند که سرمایه گذاری اولیه بارها و بارها جبران شود.با این خارجی ها، با این از فرنگ آمده هایی که تعارفی نیستند و بی اندازه از دروغ گفتن تنفر دارند، چه می کنیم که سرنوشت همه شان فرار کردن از مرزهایی است که با سلام و صلوات به آن پا گذاشته بودند؟

 • چه کسی دروغ می گوید؟

  چه کسی دروغ می گوید؟

  دیگر نمی توان تشخیص داد چه کسی دروغ می گوید و چه کسی نه. قصه تلخ تر اینجاست که هر چه در یافتن بعضی دروغ ها و دروغگویان ناشی یا تابلو خبره شده ایم، بر مهارت دروغگویان حرفه ای افزوده می شود. این روزها در مواجهه با مسئله ای به نام دروغ، نه تنها باید بفهمیم که آیا طرف مقابل ما با مهارت دروغ می گوید یا نه، بلکه با این سوال سنگین هم روبرو خواهیم شد که در مواجهه با چنین دورغگویی آشکاری باید چه کنیم.

 • استراماچونی و بحران زندگی زیر دست نامدیران ایرانی:تازه فهمیدی «ما» چه می کشیم برادر! 

  استراماچونی و بحران زندگی زیر دست نامدیران ایرانی:تازه فهمیدی «ما» چه می کشیم برادر! 

  عصر اینترنت، عصری است که در آن، هزینه یک اشتباه از هر زمانه دیگری سنگین تر است. واقعیت این است که در رقم خوردن قصه استراماچونی، همان مولفه های آشکاری را باید دید که در فوتبال، سیاست، اقتصاد، جامعه و زندگی ایرانی می بینیم. هرجا که پای یک نامدیر ایرانی در میان باشد با همین مولفه ها مواجه می شویم که ماجرای استرا را رقم زدند.

google-site-verification=Xs5t2avihty62k-cWBW_tL4wR38FhgEcQ8_PHQ5m0y8