• رئیس جمهوری نظامی

  یادداشت سعید پورفرهادی

  رئیس جمهوری نظامی

  سابقه کاندیداتوری نظامیان درایران به سال‌های اول انقلاب برمی‌گردد، زمانی که دریادارمدنی از فرماندهان ارتش در سال 1358 خود را نامزد اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران کرد که نتوانست آراء لازم را برای احراز ریاست جمهوری به دست آورد، پس از آن نیزنظامیان دیگری مانند علی شمخنانی، محسن رضایی و محمد باقر قالیباف نیز وارد عرصه انتخابات شدند که آنها نیزدرکسب آرای مردم موفق نبودند.

 • ممنوع بودن خروج زنان از ایران توجیه ندارد | چرا یک دختر ۴۰ ساله برای سفر خارجی باید اجازه پدر را داشته باشد؟

  یک حقوقدان:

  ممنوع بودن خروج زنان از ایران توجیه ندارد | چرا یک دختر ۴۰ ساله برای سفر خارجی باید اجازه پدر را داشته باشد؟

  یک حقوقدان می‌گوید: ممنوع شدن خروج زنان از کشور در این زمانه که زنان پا به پای مردها در حال فعالیت و کار و تلاش و اثرگذاری بر جامعه هستند، هیچ توجیهی ندارد.

 • بیزینسی به نام کرونا

  بیزینسی به نام کرونا

  دوران مدرسه رفتن دوستی داشتم که اسمش ابوطالب بود، یک روزی با بچه های محل بعد از بازی فوتبال تو زمین خاکی محلمون دور هم جمع شده بودیم و با هم گرم صحبت بودیم ، نمی دونم چی شد که من از دوستاهایم یک سئوال پرسیدم و اون سئوال این بود که تو این دنیا از چه چیزی بیشتر می ترسید؟

 • آنچه وزیر صمت باید بداند

  سعید پورفرهادی / عضو اتحادیه صادرکنندگان نفت.گاز و پتروشیمی ایران .

  آنچه وزیر صمت باید بداند

  همواره از سال 1390 که سه وزارتخانه بازرگانی ، صنایع و معادن، ادغام و وزارت صمت تشکیل گردید. صمت یکی از وزارتخانه های کلیدی و البته پرحاشیه در هرکابینه ای بوده است. اغراق نیست اگر بگوئیم در شرایط ویژه کشورکه تحریم ها، امان اقتصاد و صنعت کشور را بریده است وزارت صمت تبدیل به مهمترین بازوی اقتصادی دولت شده است.

 • چرا ۱۰ درصد ما چپ دست می‌شوند؟

  درباره چپ‌دستی | تشخیص چپ‌دستی‌ در جنین

  چرا ۱۰ درصد ما چپ دست می‌شوند؟

  ۱۳ اوت (۲۳ مرداد) هر سال روز بین‌المللی چپ‌دست‌ها نامیده شده است تا آگاهی مردم را نسبت مشکلاتی که ۱۰ درصد انسان‌های جهان به علت در زندگی روزانه با آن مواجهند، جلب کند.

 • چرا در ایران با کار کردن نمی‌شود به جایی رسید؟

  چرا در ایران با کار کردن نمی‌شود به جایی رسید؟

  دراین‌باره اقتصاد تورمی ایران باعث شده بازدهی دستمزد نیروی کار همواره کمتر از سایر عوامل تولیدی باشد که این هم به نوبه خود منجر به کاهش ارزش جریان درآمدی نیروی کار و ارزش کارکردن در فرهنگ و رفتار جامعه می‌شود.

 • اجاره کوتاه نمی آید،‌ کیسه خواب چند؟

  /سقف سنگین/

  اجاره کوتاه نمی آید،‌ کیسه خواب چند؟

  این روزها سریال اجاره‌ منزل، در ژانر تراژدی خود را به نمایش گذاشته است، قصه جابجایی منازل، افزایش اجاره بها، جابجایی اثاثیه، حق الزحمه بنگاه‌های املاک و ...، قصه خالی شدن جیب افرادی است که توان پرداخت این هزینه‌ها را ندارند و این سریال اشک آور همچنان بر مدار تکرار است و هر روز که می گذرد بیشتر اشک مستاجران را در می آورد و آنها را هر روز بدهکارتر می کند.

 • ۵ ماه بعد؛ کرونا ۱۱۰ میلیون تومان! | درمان کرونا در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی برای جیب مردم چقدر آب می‌خورد؟

  ۵ ماه بعد؛ کرونا ۱۱۰ میلیون تومان! | درمان کرونا در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی برای جیب مردم چقدر آب می‌خورد؟

  ترس از ابتلا به ویروس کرونا تنها بخشی از نگرانی مردم ایران است که بیش از ۱۵۰ روز است با این ویروس زندگی می‌کنند. هراس و نگرانی اصلی این است که اگر روزی مبتلا شدند، چگونه از پس هزینه‌های آن بر بیایند و اصلا چقدر هزینه در بر دارد.

 • چرا مذاکره با آمریکا ؟

  سعید پورفرهادی / عضو اتاق بازرگانی تهران و اتحادیه صادرکنندگان نفت،گاز و پتروشیمی

  چرا مذاکره با آمریکا ؟

  بیش از چهار دهه است که ایران درگیر تقابلی فرسایشی و پرهزینه با ایالات متحده آمریکا شده است. تقابلی که در آن استراتژی نخست آمریکا کسب یک پیروزی خلق‌الساعه نیست.

 • علت اصلی قتل رومینا را کجا بیابیم؟ فرار دختران، کودک‌همسری یا ناموس‌پرستی؟

  علت اصلی قتل رومینا را کجا بیابیم؟ فرار دختران، کودک‌همسری یا ناموس‌پرستی؟

  ایرنا نوشت: «شیوا پروایی» دکترای جامعه‌شناسی دانشگاه تهران می‌گوید: قتل رومینا محصول عواملی چندگانه‌ است. آنچه برای تحلیل این قتل اهمیت دارد بررسی بستر و عوامل زمینه‌ساز آن است. ناموس‌پرستی و جریحه‌دار شدن غیرت مردانگی پدر زیر ساطور فشارهای فرهنگی و اجتماعی از جمله این عوامل زمینه‌ساز به شمار می‎آید.

 • ۱۰۰۰ خودرو احتکاری، ۳۰هزار مدرک جعلی، این‌ها را لک‌لک می‌آورد؟

  ۱۰۰۰ خودرو احتکاری، ۳۰هزار مدرک جعلی، این‌ها را لک‌لک می‌آورد؟

  برترین‌ها: دادگاه‌های ویژه برای رسیدگی به پرونده متخلفان اقتصادی برگزار می شوند و به نظر می‌رسد قوه قضاییه در برخوردهایش جدی است. مجلسی که روی کار آمده است هم با عنوان «انقلابی» انتظارات بسیاری را برانگیخته است.

 • روحانی ، ناو تدارکاتی خودی را ساقط کرد

  سعید پورفرهادی: عضو اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی تهران

  روحانی ، ناو تدارکاتی خودی را ساقط کرد

  سرعت انتشار این ویروس درسراسر عالم به نحوی بود که تمامی کشورها و دولت های جهان را غافلگیرکرد.

 • سرنوشت پروازهای کنسل شده و پول مردم به کجا رسید؟

  با وجود گذشت بیش از دو ماه از شیوع کرونا

  سرنوشت پروازهای کنسل شده و پول مردم به کجا رسید؟

  با وجود دستور وزیر راه و شهرسازی برای بازگشت بهای بلیت کنسل شده هواپیما و قطار، برخی هنوز پولشان را دریافت نکرده اند. سخنگوی سازمان هواپیمایی در این باره اعلام کرده که ایرلاین‌های داخلی باید بهای بلیت استرداد شده را بازگردانند و درحال پیگیری این مسئله از طریق ایرلاین‌های خارجی نیز هستیم.

 • حذف پراید موجب تنش در بازار خودرو شد/ احتمال افزایش ۴۰ درصدی خودرو تا پایان سال

  حذف پراید موجب تنش در بازار خودرو شد/ احتمال افزایش ۴۰ درصدی خودرو تا پایان سال

  عضو هیات علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت اظهار داشت: درحال حاضر وضعیت فعلی به گونه‌ای است که باید به هرشکلی که می‌توان ظرفیت تولید را افزایش داد تا بتوان جوابگوی بخشی از تقاضای بازار شد و خودرو از موقعیت سرمایه‌گذاری خارج شود. این تنها راهکاری است که می‌توان برای نجات بازار خودرو و صنعت رو به موت خودرو انجام داد.

 • آیا سقوط بورس نزدیک است؟

  آیا سقوط بورس نزدیک است؟

  افشاگری "رضا راعی" معاون ارزی اسبق بانک مرکزی در پشت صحنه برنامه تلویزیونی: سقوط بورس یک ماه بعد از فروش سهام دولت!

 • جنگ جهانی سوم بدون جنگ

  شاپور اعتماد درباره پیامدهای بحران کرونا در ایران می‌گوید

  جنگ جهانی سوم بدون جنگ

  ‌شیوع ویروس کرونا نشان داد دولت‌های جهان نظام بهداشت و درمان مشترکی ندارند، ولی معضلاتی مشترک دارند. ولی اغلب گفته می‌شود که در کل دنیا وضع بحرانی است و از این طریق ناکارآمدی‌های داخلی به بیرون فرافکنی می‌شود.

 • جوانان با حقوق چند ماه می‌توانند صاحب خودرو شوند؟

  جوانان با حقوق چند ماه می‌توانند صاحب خودرو شوند؟

  در سال ۹۸، حداقل حقوق کارگران، یک میلیون و۵۱۷ هزار تومان بوده است که این رقم با احتساب افزایش ۲۱درصدی، در سال ۹۹ به یک میلیون و ۸۳۵ هزار و ۵۰۰تومان افزایش یافت که تسهیلات و مزایایی چون بن خواروبار ۴۰۰ هزار تومانی، حق مسکن ۱۰۰ هزار تومانی و پایه سنوات ۱۷۵ هزار تومانی نیز به آن اضافه شد که بر این مبنا، حقوق یک کارگر بدون فرزند با حداقل دستمزد در یک ماه ۳۰ روزه، ۲ میلیون و ۳۳۵ هزار و ۵۴۲ تومان و حقوق یک کارگر با یک فرزند با حداقل دستمزد در یک ماه ۳۱روزه، ۲ میلیون و ۵۸۰ هزار و ۱۵۰ تومان است.

 • چرا مردان شدیدتر از زنان به کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند؟

  چرا مردان شدیدتر از زنان به کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند؟

  دانشمندان با همکاری بیمارستان بیماری‌های عفونی "کاستوربا"در بمبئی هند، برای اولین بار نشان دادند که مردان کروناویروس را آهسته‌تر از زنان از بدن خود می‌زدایند و یک توضیح احتمالی نیز پیدا کردند؛ اینکه بدن مردان یک مخزن بالقوه برای ذخیره کروناویروس دارد.

 • نمره مردودی فروشگاه های اینترنتی در ایام کرونا

  نمره مردودی فروشگاه های اینترنتی در ایام کرونا

  شاید به جرات بتوان گفت ایام کرونا، بهترین زمان برای این بود که فروشگاه های اینترنتی بتوانند خودی نشان بدهند چرا که در طرح فاصله گذاری اجتماعی یکی از مواردی که بیشتر مورد توجه قرار گرفت موضوع خرید اینترنتی بود؛ مسئولین بر این عقیده بودند که افراد، کمتر برای خرید از خانه خارج شوند و بیشتر خریدهای شان را به صورت اینترنتی انجام دهند اما در عمل اتفاقی که شاهد آن هستیم این است که فروشگاه های اینترنتی به شدت ضعیف عمل می کنند به طوری که خیلی از خریداران از این وضعیت ناراضی به نظر می رسند.

 • لزوم برخورد بازدارنده با هتاکان

  لزوم برخورد بازدارنده با هتاکان

  آن روزهایی که در حرم حضرت معصومه(س) به رئیس جمهور وقت توهین شد، به رئیس مجلس وقت توهین شد درخواست می‌کردیم که جلوی این افراد را بگیرید به این گونه گروه‌ها اختیار ندهید که در غیر این صورت در آینده نزدیک در مقابل همه تصمیمات کشور چالش آفرین می‌شوند. از قوه قضاییه وقت درخواست کردیم اگر برخوردی صورت گرفت عبرت آموز نبود که برخی رفتارها تکرار نشود. امروز نیز تصمیمی در سطح ملی است که حجت عقلی، قانونی و شرعی را در پی دارد و بزرگان نظام نیز گفتند همه تابع ستاد ملی مبارزه با کرونا باشید اما عده ای آمدند حرمت حرم حضرت معصومه (س) را شکستند و در مشهد هم تا مرز هتک حرمت پیش رفتند!

 • درس‌هایی از بارش بادمجون

  درس‌هایی از بارش بادمجون

  حتما شما هم فیلم منتشرشده از بارش بادمجان در فضای مجازی را دیده‌اید. بالاخره هم مشخص شد که این فیلم ساختگی و حاصل تفریحات یک فرد در قرنطینه است؛ اما این موضوع به ما درس‌های مهمی داد.مثلا متوجه شدیم که مسئولیت یک خبرگزاری معتبر و اسم و رسم‌دار، انتشار هر چیزی است که دستش می‌دهند.  اصلا مهم نیست که فیلم، خبر فوت هنرمند محبوب، عکس یا نقل قولی که به دستش رسیده واقعی باشد بلکه مهم انتشار زودتر آن از بقیه کانال‌های خبری است

 • آقای دولت! اندازه جیب‌تان وعده بدهید

  آقای دولت! اندازه جیب‌تان وعده بدهید

  لیکن جالب اینجا بود که هنوز ساعتی از وعده‌های سرخرمن آقایان نگذشته بود که سیل پیامک‌های اخطار و تهدید از جانب بانک و دولت روانه گوشی‌های همراه مردم شد. اما نقطه اوج بی‌تدبیری و بی‌توجهی آنجا بود که آقایان به جای اینکه صریحا اعلام کنند بی صداقتی کردند و وعده باطلی دادند ماجرا را گردن مسائل سیستمی‌انداختند و گفتند یکسری از بانک‌ها بی اطلاع بودند و پیامک‌ها منتشر شده!ولی جالب تر اینکه بعد از همین توجیه هم مجددا پیامک‌های هشدار برقرار بود

 • آقای نمکی ! شما درست می‌فرمایید اما …

  آقای نمکی ! شما درست می‌فرمایید اما …

  وزیر بهداشت اخیرا ضمن طرح گلایه هایی از مردم مجدد توصیه کرده اند که افراد تا حدی که می توانند در منزل بمانند چرا که بهترین پناهگاه است.حتما این فرمایشات وزیر صحیح است و شکی در آن نیست ولی در عین حال یک ابهام بزرگ نیز در درون خود دارد.بیایید فرض را براین بگذاریم که مردم مو به مو به توصیه های وزیر بهداشت عمل کنند و کلا در این شب عید کسب و کار خود را تعطیل نموده و در خانه بمانند اما پرسش جدی اینجاست پس اقتصاد و معیشت خانواده در این طوفان گرانی چه می شود؟برای مثال تکلیف آن کارگری که روزمزد است چه می شود؟در این روزهای قرنطینه چه باید بر سر سفره خانواده خود بگذارد؟

 • از چین درس نگرفتیم از ایتالیا بیاموزیم

  از چین درس نگرفتیم از ایتالیا بیاموزیم

  چین کشوری که کرونا ویروس از آنجا نشات گرفت و از زمان رسانه‌ای کردن آن توسط مقامات این کشور با سیر صعودی مبتلایان روبه رو شد به طوری که مجبور شد طی ده روز بیمارستانی را مخصوص بیماران کرونایی بسازد، حالا با اقدامات پیشگیرانه‌ای از جمله قرنطینه شهر ووهان و صد البته رعایت نکات بهداشتی توسط شهروندان این کشور، توانسته این بیماری را کنترل کند و تعداد مبتلایان را به پایین‌ترین سطح خود برساند حتی در این راستا یکی از بیمارستان‌هایی را که به بیماران کرونایی اختصاص داده بودند نیز تعطیل کردند. در واقع اپیدمی کرونا ویروس در چین به پایان رسیده است. اکنون این مسئله از دید کاربران شبکه‌های اجتماعی دور نمانده و واکنش‌هایی آن را در پی داشته است

 • قرنطینه محال و قرنطینه ممکن

  قرنطینه محال و قرنطینه ممکن

  متاسفانه ضوابط قرنطینه نیز مانند بسیاری از موارد در کشورمان به شوخی گرفته شده و بعضی از هم‌وطنان تعطیلات پیش آمده را فرصتی مناسب برای سفر رفتن دیده‌اند. اینکه دولت بخواهد قرنطینه اجباری ایجاد کند و اجازه ندهد افراد از خانه خارج شوند مشکلاتی به همراه دارد که کمترین آن، تهیه مایحتاج یا انجام کارهای بسیار ضروری است. به همین علت بعضی از دولت‌ها قوانینی را به تصویب می‌رسانند که قرنطینه خودخواسته توسط مردم به اجرا درآید. در قرنطینه خودخواسته فرض بر این است که افراد از سطح درک بهداشتی و مشکلات موجود آگاه بوده و اجازه نخواهند داد تا با انتشار گسترده‌تر ویروس، مشکلات جامعه و همنوعان آنها بیشتر گردد. درحال حاضر در بسیاری ازشهرهای اروپایی قرنطینه خودخواسته اجرا می‌گردد و غیر ازموارد بسیار اضطراری افراد از خانه‌های خودخارج نمی‌شوند و همکاری‌های لازم را با مقامات بهداشتی به اجرا درمی‌آورند

 • مجری: زیاده گویی کردم!

  مجری: زیاده گویی کردم!

  چندی پیش فریدالدین حداد عادل تنها فرزند پسر غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در حساب توئیترش از ابتلای خود به کرونا خبر داده بود. او نوشته بود:« خب، کرونایی شدم. رفته بودم قم به مدرسه‌ سر بزنم که مبتلا شدم و الان قرنطینه‌ خانگی‌ام. از همه‌ دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان مدرسه بابت پیام‌های محبت‌آمیزشون تشکر می‌کنم. سعی می‌کنم تجربه‌ این چند روز رو براتون بنویسم». بعد از این موضوع مجری شبکه استانی قم در یک برنامه تلویزیونی ضمن تفکیک کرونا به «کرونای مردمی» و «کرونای مسئولین» با کرونا گرفتن فرید الدین حدادعادل شوخی کرد. او گفته بود: «کرونای مردم کمی زجرآور و کرونای مسئولین خنده دار است. آقازاده‌ای گفته بود که یک ساعته اومده بودم قم و کرونا گرفتم. باید بگم تو که مامانت برات مدرسه غیر انتفاعی درست کرد الانم بگو مامانی برات یک بیمارستان غیرانتفاعی درست کنه که زود خوب بشی. جالبه میگه اومدم قم کرونا گرفتم تو خودت عامل کرونا بودی آقازاده‌ای که به چین میرفتی»

 • رئیس جمهور هم مانند مردم منتقد وزارت صمت شد

  رئیس جمهور هم مانند مردم منتقد وزارت صمت شد

  حالا بسیاری از داروخانه‌ها با برگه‌ای که روی آن نوشته ماسک و ژل ضدعفونی کننده نداریم از مشتریان استقبال می‌کنند! اینکه وقتی ویروسی اینچنین همه‌گیر شود شاید طبیعی باشد کمبودهایی هم وجود داشته باشد اما مشکل جای دیگری است، وقتی در داروخانه یعنی همان جایی که باید این اقلام را ببینیم، نمی‌بینیم اما در میان مترو دستفروشان را ماسک به دست می‌بینیم که در غیربهداشتی‌ترین حالت ممکن به فروش ماسک یا دستکش مشغولند مشخص می‌شود که موضوع تنها کمبود اقلام نیست بلکه موضوع چگونگی مدیریت اقلام و توزیع آنها است

 • یک اقدام مثبت؛ مشاوره روانشناسی رایگان

  یک اقدام مثبت؛ مشاوره روانشناسی رایگان

  با ورود کرونا به کشور و نایاب شدن اقلام بهداشتی، موجی از نگرانی‌ها در جامعه فراگیر شد و ترس از ابتلا به بیماری جدید الورود کرونا ویروس که چین آن را اسرار آمیز نامیده بود، جامعه را تا اندازه‌ای دچار تشویش کرد که شاهد مراجعه بیش از حد افراد به بیمارستان‌ها جهت انجام تست کرونا بودیم که این روند سبب شده بود کار رسیدگی به بیماران با اختلال مواجه شود. با این حال کارشناسان بر این باورند که ترس از بیماری کرونا ویروس از خود بیماری کشنده‌تر است و نباید از ترس مرگ، خودکشی کنیم.

 • مردم همچنان در خیابان ها

  مردم همچنان در خیابان ها

  با اینکه کیانوش جهانپور با استناد به گزارش سازمان‌های مختلف تأکید می‌کند که در روزهای گذشته میزان ترددها و سفرهای بین‌شهری و درون‌شهری در بسیاری از استان‌ها تا حدودی کاهش پیدا کرده است، اما علیرضا زالی، رئیس ستاد عملیات مبارزه با کرونا در تهران می‌گوید با توجه به هشدارهای داده شده، انتظار می‌رفت میزان ترددها در سطح شهر کاهش محسوسی داشته باشد، اما آن‌طور که انتظار می‌رفت، نبود: «این مسأله نشان‌می‌دهد که هنوز مردم به‌طور جدی ملاحظات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.» از آن طرف هم وزارت بهداشت از مردم می‌خواهد سفرهای بین‌شهری را پیش از اینکه نیاز به برخورد دستوری داشته باشد، کم کنند و مجالس شادی، ترحیم و تجمعات را لغو کنند. رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت هم تأکید می‌کند که باید میزان ترددها را تا ۶٠‌درصد کاهش داد. علیرضا سلیمی، معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی هم این نکته را مورد توجه قرار می‌دهد

 • از شعار همبستگی با مردم تا گرانی ۲۵ درصدی کرایه تاکسی و مترو

  از شعار همبستگی با مردم تا گرانی ۲۵ درصدی کرایه تاکسی و مترو

  در شرایطی که بحران کرونا و از رونق افتادن کسب وکارها، کشور را تحت الشعاع قرار داده و مسئولان شعار همبستگی ملی برای غلبه بر این ویروس خطرناک را سر می‌دهند، روز گذشته شورای شهر تهران در اقدامی‌عجیب افزایش قیمت 25 درصدی حمل ونقل عمومی‌در پایتخت را تصویب کرد.بر اساس این گزارش، اعضای شورای شهر تهران در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۹ شهر تهران به افزایش ۲۵ درصدی نرخ کرایه حمل و نقل عمومی‌در سال آینده رای مثبت دادند؛ این درحالیست که این افزایش در صورت تصویب فرمانداری تهران برای سال آینده اعمال واهد شد.این تصمیم در حالی اتخاذ می‌شود که مردم زیر فشار سنگین معیشت و «بحران درآمد» به خاطر گسترش ویروس کرونا هستند و البته در این میان تهران رتبه نخست همه گیری و شیوع این ویروس در کشور را دارد.اعلام این تصمیم از سوی شورای شهر تهران همچنین در حالی است که از چند روز گذشته تاکنون طبق اعلام دولت قرار است حتی بانک‌ها در خصوص اقساط مردم همکاری لازم را داشته باشند

google-site-verification=xOfEnyPTVTx7UpgdVdsxzyeQcK5tvKmOeCBIf_Obr0I content="VXPwiFkdgriLaROjOxmc-H-zlGjIGexakKFUiyN1jDc" />