گروه خبری اقتصادی

نوبخت: بودجه سال آینده ویژه خواهد بود

پول‌نیوزمحمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: ما قطعا بیش از گذشته نیازمند ثبات در کشورمان هستیم و تکانه‌های سیاسی و بین المللی اثر خود را در منابع و مصارف و بودجه سال آینده خواهد داشت.

وی ادامه داد: ما بی ارتباط با دنیا نیستیم و برای فروش نفتمان باید با کشور‌های دیگر در ارتباط باشیم و همچنین نیاز‌های قابل توجهی برای کشور ما از خارج وارد می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت:: کشور ما 50 میلیارد دلار صادرات نفتی و حدود 50 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی دارد؛ همچنین حدود 45 میلیارد دلار واردات داریم و در مجموع حدود 200 میلیارد دلار برای صادرات و واردات گره خورده با جهان هستیم به همین دلیل نمی‌توانیم ایزوله و بدون ارتباط با جهان باشیم.

وی افزود: با اعلام تحریم، وضعیت ما متفاوت است البته باید این را در نظر بگیریم که کشور‌های دیگر برخلاف سال‌های گذشته در کنار کشور ما قرار گرفته اند. ما شرایط تحریمی داریم و بودجه ما باید با توجه به تحریم برنامه ریزی شود و ما امیدواریم در این زمینه موفق باشیم.

نوبخت با اشاره به برگزاری اولین جلسه بودجه ریزی برای سال آینده افزود: دولت تا 15 آذر موظف است که بودجه را به مجلس ارائه دهد و ما طبق برنامه زمان بندی باید از اول شهریور بودجه ریزی را آغاز کنیم، اما با توجه به اینکه بودجه سال 98 با توجه به شرایط داخلی و خارجی به مطالعه بیشتری نیاز دارد اولین جلسه بودجه ریزی سال آینده را امروز تشکیل دادیم.

وی با بیان اینکه در این جلسه از بخش خصوصی، مجلس و دانشگاه حضور دارند گفت: ما یک مجموعه تهیه کردیم تا هفته به هفته بدانیم چه کاری باید به اتمام برسد و ما از سال 92 موفق شدیم که بدون استثنا در وقت مقرر بودجه را به مجلس ارائه دهیم به غیر از سالی که برجام بود.

نوبخت افزود: ارائه به موقع بودجه به مجلس این حسن را دارد که نماینده‌ها وقت بیشتری دارند تا لایحه را بررسی کنند و ما هم می‌توانیم در موعد مقرر آیین نامه اجرایی آن را ارائه دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه بودجه یک پیش بینی از منابع و مصارف است گفت:: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبنای عمل ماست. ما در شرایطی هستیم که پیش بینی برای سال آینده کار سخت و خطیری است و بودجه سال آینده باید دقیق تهیه شود.

نوبخت افزود: با توجه به مسائل داخلی و خارجی ما نمی‌توانیم از الان یک بودجه برای سال آینده بدهیم بلکه باید سناریو‌های مختلفی را ارائه دهیم و ما با برگزاری این جلسه می‌خواهیم از همه عقل جمعی کارشناسی کشور برای یک بودجه مناسب برای سال آینده استفاده کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت:: هر برنامه و سیاستی را که بخواهیم اجرا کنیم باید منابع و مصارف آن مشخص باشد و بودجه سال 98 با توجه به شرایط داخلی و بین المللی و انتظارات مردم یک بودجه ویژه خواهد بود و سال آینده یک سال استثنایی است.

قیمت بنزین در آلمان به دلیل تحریم‌های ایران افزایش یافته است

پول‌نیوز - به نوشته رسانه‌های آلمان تحریم‌های آمریکا علیه ایران و کاهش تولیدات نفتی ونزوئلا باعث کاهش عرضه نفت در سراسر جهان شده و در افزایش بهای بنزین تاثیر گذشته است.

 بنزین در سه سال گذشته در آلمان به بالاترین سطح خود رسیده است. رسانه‌های آلمان نوشتند که تحریم‌های آمریکا علیه ایران و کاهش تولیدات نفتی ونزوئلا باعث کاهش عرضه نفت در سراسر جهان شده و در افزایش بهای بنزین تاثیر گذشته است.

"کلوب رانندگان خودروی آلمان" ADAC در تازه‌ترین آمار خود اعلام کرده است که نرخ بنزین و گازوئیل نسبت به ماه‌ها و سال‌های پیش در آلمان افزایش پیدا کرده است. میانگین قیمت یک لیتر گازوئیل در هفته گذشته به یک یورو و 29 سنت رسید. طبق این آمار رانندگان آلمانی به طور متوسط ? دو سنت بیشتر از ماه پیش بابت بنزین پرداخت کرده‌اند و قیمت بنزین بعد از سال 2015 به بالاترین نرخ رسیده است.

روزنامه بیلد نوشته است که یکی از دلایل افزایش قمیت بنزین تحریم‌های آمریکا علیه ایران بوده است. بیلد اضافه می‌کند که قمیت بنزین در 4 نوامبر 2018 با اعلام تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران می‌تواند حتی بیشتر از این هم افزایش پیدا کند و رانندگان آلمانی به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ملایان باید بیشتر بپردازند.

به نوشته بیلد "تحریم‌ها نه تنها فشار را بر ملایان ایران، بلکه رانندگان آلمانی هم بیشتر کرده" است.

عدم اطمینان به بازار نفت خام هم بر روند افزایش قیمت بنزین در آلمان تأثیر گذاشته است. اشپیگل آنلاین با اشاره به وضعیت سیاسی آشفته ونزوئلا تاکید می‌کند که قیمت یک بشکه نفت خام برنت طی 12 ماه گذشته حدود 40 درصد افزایش یافته است.

ADAC یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت بنزین در آلمان را کاهش ارزش یورو در برابر دلار دانسته است. یورو ظرف هفته گذشته تقریبا دو درصد از ارزش خود را در مقابل دلار از دست داد. داد و ستد نفت خام با دلار انجام می‌شود و در نتیجه واردات نفتی برای آلمان گران‌تر شده است.

افزایش 16 درصدی قیمت نهاده‌های دامی

پول‌نیوز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: قیمت نهاده‌های دامی 16 درصد افزایش داشته است.

 «محمدرضا صفی‌خانی» در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در بررسی کاملاً کارشناسی که انجام دادیم، متوجه شدیم نرخ ارزی که هم‌اکنون با آن نهاده‌های دامی وارد می‌شود از سال گذشته تا امسال 16 درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون نهاده‌های دامی از جمله سویا، ذرت و ... از ارز 4200 تومانی استفاده می‌کنند.

صفی‌خانی در بخشی دیگر ازسخنان خود افزود: در بحث نظارت بر بازار و جلوگیری از احتکار کالا، تمام انبارها شناسایی شد که نظارت بر ارائه لاستیک هم داشته‌ایم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: شمار لاستیک‌های استان به ازای شهرستان‌ها شناسایی شد و تمام این اطلاعات در اختیار راهداری قرار داده شد.

وی تصریح کرد: برای توزیع لاستیک باید راهداری با هماهنگی انجمن کامیون‌داران نسبت به صدور حواله اقدام کند و بلافاصله نسخه‌ای برای ما بفرستند که نظارت کنیم.

صفی‌خانی یادآور شد: فروشنده‌های لاستیک در شهرستان‌ها مشخص هستند.


آدرس غلط قاچاق در مناطق آزاد فرافکنی بعضی رسانه‌هاست

پول‌نیوز - مشاور رئیس‌جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: آدرس غلط قاچاق در مناطق آزاد فرافکنی بعضی رسانه‌هاست که ناآگاهانه حاشیه‌ای امن را برای متخلفین اصلی ایجاد می‌کنند.

هشتاد و یکمین جلسه شورای اداری جزیره کیش با حضور فریدون همتی استاندار هرمزگان، مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، برخی از نمایندگان استان در مجلس و مدیران عامل مناطق آزاد کیش و قشم برگزار شد.

مشاور رئیس‌جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این نشست بیان کرد: هم‌اکنون در شرایط سختی قرار داریم اما ضامن موفقیت و عبور از سختی‌ها؛ وحدت و انسجام داخلی است.

مرتضی بانک اظهار کرد: می‌توان با تفکر صحیح و مدیریت منطقی شرایط سخت را تبدیل به فرصت کرد. این شرایط سخت به معنی تسلیم شدن نیست. باید راه‌ها را پیدا کرد و ادامه مسیر داد.

وی ادامه داد: ضامن موفقیت و عبور از سختی‌ها؛ وحدت و انسجام داخلی است. این انسجام به یک پویایی اجتماعی و سیاسی در کشور منجر می‌شود و موفقیت در اجرای برنامه‌ها را به همراه دارد

بانک با اشاره به اینکه مناطق آزاد موجود در استان هرمزگان می‌توانند به توسعه اقتصادی این استان کمک کنند، تصریح کرد: ظرفیت‌های توسعه اقتصادی در استان هرمزگان با دو منطقه آزاد کیش و قشم و در آینده منطقه آزاد جاسک مضاعف خواهد شد.

وی اضافه کرد: دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از برقراری تعامل، انسجام و هماهنگی میان استانداری هرمزگان و مناطق آزاد کیش و قشم حمایت می‌کند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: در شرایط فعلی کشور؛ موقعیت ویژه و قانونی مناطق آزاد می‌تواند راهگشا باشد و مدیریت کلان کشور باید از این ظرفیت موجود استفاده کند.

وی افزود: برقراری آرامش و امنیت برای سرمایه‌گذاران اولویت برنامه‌های ما در مناطق آزاد است و ابلاغ آیین‌نامه ثبت سفارش مخصوص این مناطق تبیین‌کننده این تلاش‌هاست.

مشاور رئیس‌جمهوری همچنین در واکنش به انتقادات این روزهای رسانه‌ها نسبت به مناطق آزاد گفت: آدرس غلط قاچاق در مناطق آزاد فرافکنی بعضی رسانه‌هاست که ناآگاهانه حاشیه‌ای امن را برای متخلفین اصلی ایجاد می‌کنند. اختیارات قانونی مناطق آزاد باید در چارچوب مقررات مصوب شده برقرار باشد.

بانک در ادامه این نشست ساخت اسکله 35 هزار تنی جزیره کیش را گام بلندی در راستای توسعه اقتصادی این جزیره دانست و عنوان کرد: این اسکله شرایط متفاوتی را برای جزیره کیش ایجاد می‌کند که البته نیازمند لایروبی است ولی در نهایت منجر به افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری در این منطقه می‌شود. هم‌چنین با افتتاح این اسکله ظرفیت‌های گردشگری منطقه نیز بیش‌ازپیش افزایش خواهد یافت.

وی فعالیت‌ها و تلاش‌ها برای حل مشکل تأمین آب و برق در جزیره کیش را کاری بسیار مهم قلمداد کرد و گفت در شرایطی که در برخی نقاط کشور با قطعی آب و برق مواجه بودیم اما این اتفاق در جزیره کیش نیفتاد که این کار حاصل فعالیت‌های سازمان منطقه آزاد کیش است.

مشاور رئیس‌جمهوری هم‌چنین بر ضرورت اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های متنوع برای جذب گردشگران در جزیره کیش تأکید کرد و گفت: رویکرد اصلی فعالیت‌های منطقه آزاد کیش، صنعت گردشگری و اقتصاد وابسته به آن است.

وی جزیره کیش را یکی از مقاصد برتر گردشگری در کشور معرفی کرد و خاطرنشان کرد: باید برای اجرای برنامه‌های سفر ارزان و آسان به کیش تلاش بیشتری شود و هزینه‌ها تا حد امکان کاهش پیداکرده تا فضا برای استفاده بیشتر اقشار مردم از امکانات و خدمات گردشگری کیش افزایش یابد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنعت گردشگری در جزیره کیش را یک ضرورت دانست و اظهار کرد: سرمایه‌گذار باید از امنیت سرمایه خود اطمینان داشته باشد. اجرای برنامه‌هایی که منجر به ماندگاری 4 تا 5 روز گردشگران در کیش شود این نتیجه را در بر خواهد داشت که ابتدا سرمایه‌گذار و فعالان این حوزه به بازگشت سرمایه خود امیدوار می‌شوند و بعد از آن گردشگران و مردم نیز از خدماتی که دریافت می‌کنند رضایت خواهند داشت.

بانک تأکید کرد هدف اصلی مدیران سازمان منطقه آزاد کیش و متولیان صنعت گردشگری در این منطقه ارائه خدمات خوب به گردشگران باشد.

وی ساماندهی آژانس‌های مسافرتی، استفاده از منابع مالی غیرمستقیم، ورود به بازار پولی و مالی، ایجاد بورس بین‌المللی در منطقه آزاد کیش، ایجاد پنجره واحد اقتصادی، ایجاد صندوق حمایت و ضمانت، ایجاد اکوسیستم کسب‌وکارهای فعال در مناطق آزاد و توسعه مراکز نوآوری و فناورانه را از مهم‌ترین طرح‌هایی عنوان کرد که در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در حال پیگیری است تا رونق خوبی به مناطق آزاد وارد شود.

استاندار هرمزگان نیز در این نشست عنوان کرد: این استان به‌تنهایی قابلیت و توان تأمین نیازهای مختلف اقتصادی کشور را دارا است.

فریدون همتی خاطرنشان کرد: ظرفیت، کشش و پتانسیل در استان هرمزگان آن‌قدر وجود دارد که اگر همه آن‌ها را باهم بکار ببریم و پیوند ایجاد کنیم استان هرمزگان با 2 منطقه آزاد و جزایر متنوع خود، کشش لازم برای کمک به اقتصاد کشور را دارا است.

وی یادآور شد: این ظرفیت و توان وجود دارد که در استان‌های مرزی می‌توانیم اشتعال ایجاد کنیم و اقتصاد را تغییر و تولید را نشاط دهیم.

همتی اظهار کرد: بازرگانان و فعالان اقتصادی اعلام آمادگی کردند که در صورت واگذاری اختیار لازم، به‌خوبی نیازهای کشور را تأمین کنیم.

وی اضافه کرد: در صورت توجه و دادن اختیار لازم به مناطق آزاد و مرزی، تصمیمات خوب برای اداره شرایط موجود و خروج از این جو سخت اقتصادی گرفت و آرامش و آسایش برای مردم فراهم کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش هم در این نشست با بیان اینکه شرایط سخت اقتصادی کشور، مناطق آزاد را هم تحت تأثیر خود قرار داده است، گفت: تمام تلاشمان برای حفظ جایگاه گردشگری کیش بوده که در این بین با برنامه‌ریزی‌هایی که شد نه‌تنها کاهش ورود گردشگر به کیش نداشتیم بلکه با افزایش نزدیک به 10 درصدی ورود گردشگر در طول جشنواره تابستانی روبرو بوده‌ایم.

محمدابراهیم انصاری لاری با اشاره به روند رو به رشد تکمیل و بهره‌برداری از پروژه‌های متعدد کیش، افزود: در شرایطی طرح‌های مختلف را در کیش به بهره‌برداری رساندیم که در 10 ماه گذشته حتی یک متر زمین هم نفروخته‌ایم و با سیاست تهاتر معکوس سرمایه‌گذاران را تشویق به فعالیت در کیش کرده‌ایم.

معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش هم به‌عنوان متولی اصلی توسعه، عمران و تکمیل طرح‌های زیرساختی سخنران این جلسه بود.

خانزادی فاز اول اسکله 35 هزار تنی در بندر تجاری کیش را یکی از مهم‌ترین پروژه‌های عمرانی کیش دانست و عنوان کرد: با بهره‌برداری کامل از این اسکله که ظرفیت پذیرش کشتی‌های اقیانوس‌پیمای کانتینر بر را دارا است، تا حدود یک و نیم میلیون تن کالا در سال تخلیه و بارگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه برای تکمیل این پروژه عظیم نزدیک به 550 میلیارد ریال برآورد هزینه شده است، اضافه کرد: پیوند دو نیروگاه برق جزیره به یکدیگر با هدف تأمین برق پایدار در جزیره دیگر طرحی بود که امروز اجرایی می‌شود.

این مقام مسئول افزود: پیوند دو آب‌شیرین‌کن جزیره برای تأمین 5 هزار مترمکعب آب در روز با هزینه اجرایی 60 میلیارد ریال از دیگر طرح‌هایی بود که امروز به بهره‌برداری می‌رسد.

خانزادی با اشاره به‌ پیش راه‌اندازی مخازن روزانه سوخت هواپیما در فرودگاه کیش، گفت: هدف از ساخت این مخازن تأمین روزانه مصرف سوخت هواپیما است.

معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش با اعلام اینکه برای ساخت این مخازن 15 میلیارد ریال هزینه شده است افزود: با ساخته‌ شدن این چهار مخزن در مجموع 360مترمکعب سوخت ذخیره و مورداستفاده قرار می‌گیرد. مخزن هوایی تعادل فشار آب جزیره هم دیگر طرحی است که بالاخره پس از سال‌ها به بهره‌برداری می‌رسد.

خانزادی ادامه داد: این طرح با ظرفیت مخزن 1200 مترمکعبی با اعتباری بالغ‌ بر 300 میلیارد ریال ساخته‌ شده و با هدف بهبود و تأمین فشار مستمر آب در شبکه توزیع بهره‌برداری و هفته آینده عملیاتی می‌شود.

معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش در خصوص این طرح تصریح کرد: برای تحقق این موضوع 50 میلیارد ریال هزینه شده تا 20 مگاوات برق به شبکه توزیع کیش افزوده شود.

وی با بیان اینکه این جزیره در 60 هکتار  و با مشارکت بخش خصوصی ساخته خواهد شد، تصریح کرد: احداث جزیره مصنوعی با استفاده از مصالح لایروبی در کیش یکی از مهم‌ترین طرح‌های گردشگری است که قرار است با حجم سرمایه‌گذاری 15 هزار میلیارد ریال در سه سال ساخته شود.

معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش اظهار کرد: عملیات اجرایی پلاژ جدید آقایان و بانوان  در 4 هکتار، ساخت گراند هتل 2 جزیره کیش با اعتباری بالغ‌ بر 2650 میلیارد ریال را از دیگر طرح‌های جزیره کیش برشمرد.

وی افزود: هتل میراژ 5 ستاره کیش در هشت طبقه با اعتباری در حدود 4 هزار میلیارد ریال امروز به بهره‌برداری می‌رسد.

خانزادی با اشاره به اینکه بازطراحی بازار ماهی‌فروشان کیش با اعتباری بالغ‌ بر 50 میلیارد ریال دیگر طرحی بود که عملیات اجرایی آن آغاز شده و ظرف سه ماه آینده تکمیل می‌شود، اظهار کرد: کار ساخت معابر فاز هفت شهرک صدف از امروز با اعتباری بالغ‌ بر 3850 میلیارد ریال آغاز می‌شود.

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش هم به جشنواره تابستانی کیش اشاره کرد و گفت: با ارائه کارت‌های هدیه به مسافران چیزی در حدود 300 میلیارد ریال به‌صورت مستقیم به چرخه اقتصادی کیش وارد می‌شود.

قائدیان با اشاره به برنامه‌های در نظر گرفته‌شده در جشنواره تابستانی کیش، افزود: نسبت به مدت مشابه سال قبل، با افزایش 8 و نیم درصدی ورود مسافر به کیش مواجه شدیم به‌صورت که در این مدت 160 هزار نفر به کیش مسافرت کرده‌اند و روزانه چیزی در حدود 3 هزار و 550 مسافر به کیش سفر کرده‌اند.

عضو هیئت‌ رئیسه مجلس شورای اسلامی هم با تأکید بر تلاش‌های خوبی که در مناطق آزاد رخ‌داده است گفت: یکی از مشکلات مناطق آزاد ضعف اختیارات منطقه‌ای است.

محمد آشوری با حمایت از نشست‌های مشترک مناطق آزاد هرمزگان با مسئولان این استان، این راهبرد را برای توسعه همه‌جانبه هرمزگان لازم و ضروری برشمرد.

شرکت راه‌آهن آلمان از قطع همکاری با ایران خبر داد


شرکت راه‌آهن آلمان (Deutsche Bahn) اعلام کرده، به دلیل "مشکلات بانکی" ناشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران نمی‌تواند به همکاری با جمهوری اسلامی ادامه دهد.
شرکت راه‌آهن آلمان از قطع همکاری با ایران خبر داد
شرکت راه‌آهن آلمان از قطع همکاری با ایران خبر دادپول‌نیوز - شرکت راه‌آهن آلمان با توجه به تحریم‌های آمریکا اعلام کرده که به همکاری با ایران ادامه نخواهد داد. این شرکت در حال حاضر دو پروژه را در ایران پیش می‌برد که هر دو پروژه حداکثر در ماه سپتامبر متوقف خواهند شد.

 شرکت راه‌آهن آلمان (Deutsche Bahn) اعلام کرده، به دلیل "مشکلات بانکی" ناشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران نمی‌تواند به همکاری با جمهوری اسلامی ادامه دهد.

دویچه وله فارسی به نقل از رویترز اعلام کرد، سخنگوی این شرکت روز پنج‌شنبه گفته است، این شرکت در حال حاضر با شرکت تابعه خود در زمینه مهندسی و مشاوره در دو پروژه در ایران فعال است. اما هر دوی این پروژه‌ها در ماه اوت یا حداکثر در ماه سپتامبر 2018 پایان خواهند یافت.

وی "تغییر مقررات بانکی" برخاسته از تحریم‌های آمریکا علیه ایران را علت این تصمیم خواند. سخنگوی شرکت راه‌آهن آلمان یادآور شد که بسیاری از بانک‌های بین‌المللی در چنین شرایطی حاضر به نقل و انتقال‌های مالی بزرگ در رابطه با ایران نیستند و این مسئله معامله با ایران را برای این شرکت دشوار ساخته است.

این خبر ابتدا در هفته‌نامه اقتصادی آلمانی "ویرت‌شافتس‌ووخه" گزارش شده بود.

شرکت راه‌آهن آلمان (DB) برای اولین پروژه خود در ماه مه سال 2017 یک تفاهم‌نامه همکاری با شرکت راه‌آهن "بنیاد شرقی" ایران امضا کرده بود. رسانه‌های ایران نیز در آن زمان خبر دادند که این تفاهم‌نامه در جهت "بهبود کیفیت خدمات ارائه‌شده به مسافران" و "ارتقای خدمات ریلی" امضا شده است.

محور دومین پروژه نیز همکاری‌های مشورتی با شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران (RAI) بود.

رویترز می‌نویسد، پیش از شرکت راه‌آهن آلمان شرکت‌های خودروسازی دایملر و دور (Dürr)  آلمان نیز از پایان فعالیت در ایران خبر داده بودند.

بعد از شروع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران شرکت‌های اروپایی با مشکلات زیادی برای ادامه فعالیت در ایران روبرو شدند. اتحادیه اروپا در حال حاضر در تلاش است تا در برابر پیامدهای حاصل از تحریم‌های آمریکا از این شرکت‌ها که دست به فعالیت درون ایران زده‌اند حفاظت کند.

قیمت جهانی طلا افزایش یافت


قیمت طلای آمریکا نیز امروز بدون تغییر در رقم 1184 دلار معامله شد.
پول‌نیوز - قیمت هر اونس طلا امروز با 0.3 درصد افزایش به 1177 دلار و 38 سنت رسید. در جلسه قبلی، ارزش هر اونس طلا به پایین‌ترین رقم 19 ماه اخیر یعنی 1159 دلار و 96 سنت رسیده بود.

در حالی که ارزش دلار ثابت مانده، قیمت طلا در معاملات اولیه امروز با افزایش همراه بود، اما فلز زرد در مسیر ثبت بزرگترین کاهش هفتگی از می 2017 قرار گرفته است.

قیمت طلا از ابتدای هفته جاری تاکنون 2.8 درصد کاهش یافته و در مسیر ثبت ششمین هفته کاهشی متوالی قرار دارد.

قیمت طلای آمریکا نیز امروز بدون تغییر در رقم 1184 دلار معامله شد.

در حالی که سرمایه گذاران در انتظار تحولات جدید جنگ تجاری میان آمریکا و چین هستند، ارزش دلار پس از فاصله گرفتن از بالاترین رقم‌های 13 ماه و نیم گذشته، امروز تغییر اندکی را در برابر سایر ارز‌های معتبر شاهد بود.

دو مقام دولتی گفتند، چین و آمریکا در ماه جاری میلادی مذاکراتی تجاری را نه در سطح بالا برگزار خواهند کرد. این امیدواری وجود دارد که دو طرف بتوانند تنش تجاری رو به افزایش خود را که ممکن است به کل روابط تجاری میان این دو کشور گسترش یابد مهار کنند.

آمریکا دیروز به ترکیه هشدار داد که اگر اندرو برانسون، کشیش آمریکایی زندانی را تحویل ندهد، آنکارا باید انتظار تحریم‌های بیشتری را داشته باشد.

برات البایراک، وزیر دارایی ترکیه به سرمایه گذاران بین المللی اطمینان داده که ترکیه از بحران ارزی اخیر قوی‌تر از گذشته سر بر خواهد اورد. وی همچنان تاکید کرده که بانک‌ها وضعیت مطلوبی دارند و ترکیه ممکن است از اختلاف فعلی با آمریکا رها شود.
>