گروه خبری اقتصادی

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

پول‌نیوزاحتمال کاهش تقاضا در جهان در اثر تنش تجاری سبب شد تا قیمت نفت امروز در بازار‌های جهانی به 71.74 دلار در هر بشکه کاهش یابد.

قیمت نفت به علت نگرانی در مورد تشدید اختلاف تجاری میان واشنگتن و پکن که رشد اقتصادی و تقاضا برای سوخت را تحت تاثیر قرار می‌دهد، کاهش یافت.

همچنین از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران نیز عرضه نفت در بازار‌های جهانی را کم خواهد کرد.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 33 سنت کاهش 71.74 دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با 46 سنت کاهش 66.35 دلار معامله شد.

کاهش قیمت‌ها ناشی از احتمال کاهش رشد اقتصادی در نتیجه تشدید تنش‌های تجاری بود. تاکنون طی هفته گذشته 2 درصد از ارزش نفت برنت کاهش یافته و نفت خام آمریکا نیز نزدیک به 3 درصد از ارزش خود را از دست داده است.

ویلیام الافلینگ، تحلیلگر بازار گفت: «به نظر می‌رسد که بازار بر نگرانی در مورد کاهش تقاضا از سوی چین به علت تاثیرات جنگ تجاری میان چین و آمریکا متمرکز شده است.»

در آخرین دور تحریم‌ها، چین اعلام کرده است تعرفه‌های اضافی 25 درصدی بر 16 میلیارد دلار از کالا‌های وارداتی از آمریکا اعمال خواهد کرد.

هرچند اعمال تعرفه بر نفت خام از فهرست چین حذف شده و به جای آن محصولات نفتی و ال پی جی قرار گرفته است، اما بسیاری تحلیلگران می‌گویند، واردات نفت چین از آمریکا به میزان چشم‌گیری کاهش خواهد یافت.

بانک‌ای ان زد اعلام کرد: «علی رغم حذف نفت خام آمریکا از فهرست تعرفه‌ای چین، اما هم اکنون می‌شنویم که پالایشگاه‌های چینی از خرید نفت خام آمریکا عقب کشیده‌اند.»

تشدید تنش‌های تجاری در جهان همچنین به کاهش ارزش ارز‌های کشور‌های نوظهور نظیر هند، ترکیه و چین منجر شده است.

این کاهش ارزش، واردات نفت را که به دلار قیمت‌گذاری می‌شود، بسیار گران می‌سازد و احتمال کاهش تقاضا وجود دارد.

مشکلی در بازار گوشت قرمز نداریم

پول‌نیوز - مدیر کل تعزیرات حکومتی لرستان گفت: مشکلی در بازار گوشت قرمز نداریم.

«براری» در حاشیه ستاد تنظیم بازار استان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در بحث گوشت قرمز نسبت به استان‌های همجوار وضعیت بهتری داریم.

وی ادامه داد: گوشت قرمز در لرستان نسبت به استانی مانند کرمانشاه بین 5000 تا 7000 تومان کمتر فروخته می‌شود.

براری افزود: مشکلی در برخورد با متخلفان و احتکارکنندگان نداریم ولی بدون شک عدم عرضه گوشت در استان تبعاتی دارد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی لرستان خاطر نشان کرد: قیمتی که مرغ عرضه شده با قیمت کارشناسی، منطبق بر قیمت تمام شده برای تولید کننده و عرضه کننده نیست.

وی اضافه کرد: پایه قیمتی که در استان برای گوشت ماده گاو گذاشتند 32 هزار تومان است که قیمت پایین‌تری نسبت به دیگر استان‌هاست.

براری یادآور شد: الان برخی قصابی‌ها هم گوشت را 32 تومان عرضه می‌کنند و هم گوشت گوساله را با قیمت 50 تومان می‌فروشند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی لرستان از نظارت دقیق این نهاد بر بازار گوشت قرمز و مرغ استان خبر داد و گفت: در زمینه قیمت مرغ در استان مشکل داریم. البته این مشکل، کشوری است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه برای برخی از شهرستان‌های استان تا سال گذشته چارت تشکیلاتی پیش‌بینی نشده بود، عنوان کرد: چارت تعزیرات حکومتی لرستان مربوط به سال 74 است.

براری یادآور شد: براساس پیشنهاداتی که از سوی فرمانداران داشته‌ایم هم‌چنین ضرورت ایجاد تعزیرات حکومتی در شهرستان‌ها، مکاتباتی در این زمینه داشته‌ایم و خوشبختانه برای اکثر شهرستان‌ها پیش‌بینی چارت شده است.

خیز طلا از پایین‌ترین قیمت 19 ماه گذشته

پول‌نیوز - قیمت طلا در معاملات روز جمعه بازار آسیا تحت تاثیر افت بیشتر ارزش دلار آمریکا، افزایش پیدا کرد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور با 0.2 درصد افزایش، به 1176.2 دلار رسید.

در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر تغییر چندانی نداشت و در 1183.30 دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز چهارشنبه با یک دلار یا کمتر از 0.1 درصد کاهش، در 1184 دلار بسته شده بود.

بهای معاملات طلا از ابتدای هفته جاری تاکنون 2.9 درصد کاهش داشته است و به سوی ششمین کاهش هفتگی متوالی پیش می رود. طلا روز پنجشنبه به پایین‌ترین قیمت در 19 ماه گذشته سقوط کرده بود.

به گفته برایان لان، مدیرکل شرکت "گلدسیلور سنترال"، سرمایه گذاران و خریداران عادی به دلیل قیمتهای پایین طلا خریداری می کنند و این امر به بهبود قیمتها کمک کرده است. افت ارزش دلار که اخیرا به بالاترین حد در یک سال گذشته صعود کرده بود نیز کمک کرده است قیمت طلا اندکی افزایش پیدا کند.

ارزش دلار پس از اینکه چین موافقت کرد برای حل اختلافات تجاری، گفت و گوهایی در رده مقامات پایین‌تر با واشنگتن انجام دهد، در برابر ارزهای رقیب کاهش پیدا کرد.

امیدواری سرمایه گذاران به حل اختلافات تجاری چین و آمریکا به صعود بازارهای سهام آسیا کمک کرد و همچنین بهبود ارزش لیر ترکیه را بدنبال داشت که اوایل هفته ریزش شدیدی را تجربه کرده بود.

بر اساس گزارش رویترز، طلا معمولا به عنوان بیمه‌ای در برابر ناملایمات سیاسی و اقتصادی استفاده می‌شود اما امسال نتوانسته از تنش‌های ژئوپلیتیکی و تجاری سود ببرد. سرمایه‌گذاران در عوض به اوراق قرضه آمریکا به عنوان یک دارایی امن روی آورده‌اند که به معنای افزایش تقاضا برای خرید دلار بوده است.

وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز درباره روند قیمت طلا گفت: هر اونس طلا برای تحویل فوری در محدوده 1173 تا 1182 دلار خنثی به نظر می رسد و اگر از این محدوده قیمت خارج شود، جهت حرکت مشخصی پیدا خواهد کرد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری 0.3 درصد افزایش یافت و به 14.64 دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری 0.1 درصد افزایش یافت و 777.99 دلار معامله شد. هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری در 889.50 دلار ثابت بود.

نفت آمریکا از چشم چینی‌ها افتاد

پول‌نیوز - واردکنندگان نفت چینی به دلیل نگرانی از تصمیم احتمالی پکن برای وضع تعرفه روی واردات انرژی آمریکا، از خرید نفت آمریکا فاصله گرفتند.

آمار رهگیری کشتی تامسون رویترز نشان داد در مقایسه با حدود 300 هزار بشکه در روز نفت که در ماه‌های ژوئن و ژوییه بارگیری شده است، هیچ نفتکشی از آغاز اوت نفت آمریکا را به مقصد چین بارگیری نکرده است.

آمریکا و چین طی چند ماه گذشته وارد یک جنگ تجاری شده اند با این حال نفت در فهرست افزایش تعرفه واردات کالاهای آمریکایی به ارزش 16 میلیارد دلار که اخیرا از سوی پکن منتشر شد، قرار نگرفت.

این اقدام بارزکننده اهمیت رو به رشد آمریکا به عنوان یک تولیدکننده نفت بزرگ و منبع تامین مهم برای چین است که بزرگترین واردکننده نفت جهان است.

با این حال خریداران در چین از این واهمه دارند که پکن تصمیم بگیرد به عنوان یکی از آخرین حربه‌های خود، واردات نفت آمریکا را هدف تعرفه قرار دهد.

سوشانت گوپتا، مدیر تحقیقات در شرکت مشاوره انرژی "وود مک کنزی" اظهار کرد از آنجا که ماه‌ها زمان می‌برد تا نفت آمریکا به چین برسد، عدم خرید نفت آمریکا یک اقدام احتیاطی در برابر تصمیم دولت چین برای وضع تعرفه روی واردات نفت آمریکا است.

طبق آمار کشتیرانی و به گفته معامله‌گران، چین به نفت خاورمیانه، غرب آفریقا و آمریکای لاتین به عنوان جایگزینی برای نفت آمریکا روی آورده است.

بر اساس گزارش رویترز، این امر کمک کرده اختلاف قیمت میان نفت برنت و نفت دوبی کاهش پیدا کند.

اگرچه بزرگترین تامین کنندگان نفت چین در خاورمیانه، روسیه و غرب آفریقا هستند اما آمریکا از زمانی که در سال 2016 بازار خود را به روی صادرات گشود، به یک تامین‌کننده جهانی قابل توجه بدل شده است.

فراتر از پیچیدگی‌هایی که برای یافتن جایگزین برای نفت آمریکا ایجاد شده، اختلافات تجاری میان چین و آمریکا ریسک‌هایی را برای رشد اقتصادی جهانی ایجاد کرده است.

تولید مینی‌بوس دو برابر شد

پول‌نیوز - تیر ماه امسال تولید انواع مینی‌بوس و میدل‌باس به طور میانگین 103.7 درصد افزایش یافت.

در این مدت تولید این محصولات از 81 دستگاه در تیر ماه سال گذشته به 165 دستگاه رسید.

تولید انواع مینی‌بوس و میدل‌باس در پیشرو دیزل‌ آسیا صعودی بوده و از 20 دستگاه در تیر ماه 1396 به 39 دستگاه افزایش یافت.

تیر ماه امسال تولید این محصولات در سروش دیزل مبنا نیز افزایش یافته و از 15 دستگاه در تیر ماه سال گذشته به 90 دستگاه رسید.

در این مدت تولید انواع مینی‌بوس و میدل‌باس در ایران خودرو دیزل نیز با افزایش همراه بوده و از صفر دستگاه در تیر ماه 1396 به 11 دستگاه افزایش یافت.

برخلاف این شرکتها اما تولید انواع مینی‌بوس و میدل‌باس در دو شرکت با کاهش همراه بوده است.

تولید این محصولات در گروه بهمن نزولی بوده و از 36 دستگاه در تیر ماه سال گذشته به 21 دستگاه کاهش یافت.

تیر ماه امسال تولید انواع مینی‌بوس و میدل‌باس در عقاب افشان نیز با کاهش همراه بوده و از 10 دستگاه در تیر ماه 1396 به 4 دستگاه رسید.

یارانه نقدی مرداد امشب واریز می شود

پول‌نیوز - نودمین یارانه نقدی مربوط به مرداد ماه سال جاری به ازای هر نفر 455 هزار ریال امشب به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود.

افزون بر یارانه ها، افزایش حداقل مستمری خانوارهای مددجویان تحت حمایت کمیته امدادامام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور نیز واریز می شود که بلافاصله امکان برداشت آن وجود دارد.

یارانه نقدی در چارچوب قانون هدفمندی یارانه ها از آذرماه 1389 تاکنون پرداخت می شود.دولت پرداخت 34 هزار میلیارد ریال یارانه نقدی ماهانه را از محل افزایش قیمت‎‎ها و بودجه عمومی پرداخت می کند.
>