همه چیز درباره بیت کوین
بیت کوین با این هدف به مراودات مالی وارد شد تا نقل و انتقال مالی بدون وجود هرگونه واسطه اعم از بانک ها یا دولت ها انجام شود اما به محض جدی شدن این ارز دیجیتالی انتقادها سر به فلک گذاشت که در چنین بستری پول‌شویی و فرار مالیاتی شیوع پیدا می‌کند.
گروه خبری اقتصادی
پول‌نیوز - کافی است یک کیف‌پول بیت‌کوینی روی کامپیوتر یا گوشی تلفن همراه خود نصب کنید؛ کار تمام است. اولین آدرس بیت کوینی شما تولید شده و می توانید در صورت نیاز، آدرسهای بیشتری هم بسازید. البته فراموش نکنید که هر آدرس‌ بیت‌کوینی که به دست می‌آورید، یک بار مصرف است.
طرز کار بیت‌کوین هم مانند ایمیل است.

بیت کوین نوعی ارز است که در سال ۲۰۰۹ توسط فرد یا گروهی ناشناس با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» ابداع شد. در این سیستم، تراکنش‌ها بدون واسطه انجام شده و بنابراین هیچ هزینه ای برای انجام مراودات مالی وجود ندارد، ضمن اینکه هیچ نیازی به ارائه نام واقعی هیچ کدام از طرفین نیست.

برای استفاده از این ارز، می توانید به راحتی یک کیف پول مجازی ایجاد کرده و از طریق آن به دریافت، مدیریت و خرج کردن بیت کوین های خود بپردازید.

واقعیت این است که بیت کوین با این هدف به مراودات مالی وارد شد تا  نقل و انتقال مالی بدون وجود هرگونه واسطه اعم از بانک ها یا دولت ها انجام شود اما به محض جدی شدن این ارز دیجیتالی انتقادها سر به فلک گذاشت که در چنین بستری پول‌شویی و فرار مالیاتی شیوع پیدا می‌کند.

گفتنی است تا لحظه نگارش این گزارش در کشورهای مختلف، کسب و کارهای متعددی بیت کوین را به عنوان واحد پولی پذیرفته‌اند.

اما ارزش دلاری بیت کوین چقدر است؟ روز گذشته رویترز خبر داد که ارزش این ارز دیجیتالی بعد از رشد حدودا ۶۷ درصدی در یک هفته اخیر به بالای ۱۶ هزار دلار رسیده است و این به این معناست که ارزش بزرگترین ارز دیجیتالی جهان از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۷ برابر شده است!

اما آیا این رشد تساعدی موقتی و حبابی است یا قرار است به زودی بیت کوین در صدر ارزهای جهان نشسته و حکومت کند؟
 

افزایش بدهی کشورهای نوظهور اسلامی
گروه خبری اقتصادی
پول‌نیوز - آمارهای جدید نشان می‌دهد نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی کشورهای مالزی و ترکیه افزایش یافته است.

ماهاتیر محمد- نخست وزیر مالزی- اعلام کرد نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی این کشور با ۱۰ درصد افزایش نسبت به بدهی این کشور در زمان آغاز به کار دولت نجیب رزاق- نخست وزیر سابق- به ۶۵ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور رسیده است و رقم ۱ تریلیون رینگت را به ثبت رسانده است. وی گفت دولتش در نظردارد با بازنگری در برخی پروژه ها و کاهش حقوق وزرا و مقامات ارشد کابینه در هزینه ها صرفه جوئی کند و بدهی های این کشور را کاهش دهد.

وی که در جریان یک کنفرانس خبری سخن می گفت اعلام کرد: مطلع شده ام که بدهی کشور اکنون به یک تریلیون رینگت رسیده است، اما امروز می‌توانیم کار مطالعه و یافتن راهکارهایی برای کاهش بدهی را بررسی کنیم.

هم چنین خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز گزارش داد بانک مرکزی این کشور اعلام کرده است نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی این کشور تا پایان ماه آوریل، با ۱۵.۸ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۲۲۶.۸ میلیارد دلار رسیده است.  

به گفته بانک مرکزی ترکیه، ۶۰ درصد بدهی های این کشور (معادل ۱۳۶.۲ میلیارد دلار)   باید به لیر و ۴۰ درصد دیگر ( ۹۰.۶ میلیارد دلار) به ارزهای خارجی دیگر پرداخت شود.  این بانک هم چنین اعلام کرد به طور میانگین هر دلار در ماه آوریل با ۴.۰۶ لیر مبادله شده است در حالی که این رقم برای مدت مشابه سال قبل ۳.۶۶ لیر بوده است.
شرکت های سوئیسی برای خروج از ایران آماده می‌شوند
گروه خبری اقتصادی
پول‌نیوز - بعد از اقدام آمریکا در وضع تحریم های جدید علیه ایران و تهدید شرکت های طرف همکاری با ایران به تحریم، شرکت های بزرگ سوئیسی در حال آماده شدن جهت خروج از ایران هستند.

چند روزنامه سوئیسی گزارش دادند که شرکت های سوئیسی فعال در ایران از دو هفته پیش انعقاد قراردادهای جدید در ایران را متوقف کرده اند.

شریف نظام مافی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس گفت، چند شرکت سوئیسی قرار است شعبات خود در ایران را تعطیل کنند.

اما دقیقا مشخص نیست که شرکت های سوئیسی به خصوص در حوزه های مهندسی، داروسازی و عرضه کالا و خدمات از سیاست جدید آمریکا علیه ایران متاثر خواهند شد. به گفته تحلیلگران، جامعه تجاری سوئیس امیدوار است که تلاش های اتحادیه اروپایی جهت محافظت از شرکت های اروپایی در مقابل تحریم ها، موجب حمایت از آنها شود. بروکسل قصد دارد با توسل به مقررات منع کننده در مقابل تحریم های ضد ایرانی آمریکا ایستادگی کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه سوئیس هفته گذشته گفت، یک هیئت سوئیسی قرار است در ماه آینده میلادی به تهران سفر کند و در مورد برداشتن گام های بیشتر جهت تقویت روابط دوجانبه مطابق توافق سال ۲۰۱۶ دو کشور با مقامات ایرانی گفت وگو نماید.

سوئیس از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دعوت کرده که امسال به این کشور سفر کند، اما هنوز تاریخ دقیقی برای این سفر اعلام نشده است.

میزان صادرات سوئیس به ایران در سال ۲۰۱۵ یعنی زمانی که توافق هسته ای به امضا رسید، با ۴۰ درصد رشد به ۵۳۰ میلیون دلار رسید.
نرخ بیکاری کشورهای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی اعلام شد
نرخ بیکاری کشورهای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی بدون تغییر نسبت به ماه گذشته و در سطح ۵.۴ درصد باقی ماند.
گروه خبری اقتصادی
پول‌نیوز - این سازمان اعلام کرد ۳۴ میلیون نفر از جمعیت در سن کار کشورهای عضو این سازمان بیکار هستند که ۱.۴ میلیون نفر بیشتر از آوریل ۲۰۰۸ و ۱۵.۱ میلیون نفر بیشتر از ژانویه ۲۰۱۳ است که نرخ بیکاری کشورهای عضو این سازمان به پایین ترین سطح خود رسیده بود.

نرخ بیکاری منطقه یورو در ماه مارس نیز نسبتا بدون تغییر نسبت به ماه گذشته و در سطح ۸.۵ درصد باقی ماند. بیشترین کاهش در بیکاری کشورهای عضو این منطقه در هلند و پرتغال مشاهده شد که نرخ بیکاری در هر ۲ کشور با ۰.۲ درصد کاهش به ۳.۹ و ۷.۴ درصد رسید.

نرخ بیکاری در کشورهای کانادا، ژاپن و آمریکا نیز بدون تغییر و به ترتیب در سطح ۵.۸ درصد، ۲.۵ درصد و ۴.۱ درصد باقی ماند. نرخ بیکاری در رژیم صهیونیستی با ۰.۲ درصد کاهش به ۳.۶ درصد و در مکزیک با ۰.۱ درصد کاهش به ۳.۲ درصد رسید.

کره جنوبی بیشترین افزایش در نرخ بیکاری را در بین کشورهای عضو این سازمان داشت و نرخ بیکاری این کشور با ۰.۴ درصد افزایش به ۴ درصد رسید.

هم چنین به گفته این سازمان، نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله با ۰.۱ درصد کاهش به ۱۱.۱ درصد رسید و در منطقه یورو با ۰.۲ درصد کاهش رقم ۱۷.۳ درصد را به ثبت رساند که پایین ترین سطح از اکتبر ۲۰۰۸ تاکنون محسوب می‌شود. بیشترین کاهش در نرخ بیکاری جوانان متعلق به یونان با ۱.۲ درصد، ایتالیا با ۰.۸ درصد و اسپانیا با ۰.۷ درصد بوده است. با این حال بیکاری جوانان در این سه کشور هنوز در سطح بالایی است و به ترتیب به ۴۲.۳ درصد، ۳۱.۷ درصد و ۳۵ درصد رسیده است.
كرسی‌های دولتی از آن ِ مردهاست
در حالی معاونین زنان رییس جمهورهای مختلف در ادوار گذشته كشور بارها و بارها شعاری قشنگی درباره لزوم افزایش سهم اشتغال زنان داده اند كه در تمامی این سال ها تنها سالی ۰.۶ درصد به سهم اشتغال دولتی زنان كشورمان اضافه شده است.
گروه خبری اقتصادی
پول نیوز- جنگ زنان برای تصاحب حقوق شان ادامه دارد. در حالی كه معاونین زنان رییس جمهورهای مختلف در ادوار گذشته كشور بارها و بارها شعاری قشنگی درباره لزوم افزایش سهم اشتغال زنان داده اند كه در تمامی این سال ها تنها سالی ۰.۶ درصد به سهم اشتغال دولتی زنان كشورمان اضافه شده است. 

مرکز آمار ایران امروز اعلام کرده كه در  سال ۱۳۸۰، ۶۹ درصد کارمندان دولت مرد و ۳۱ درصد زن بوده‌اند. حالا در حالی ۹۶ را پشت سر گذاشته ایم كه طبق آخرین آمار  سهم زنان تنها با ۱۰ درصد افزایش در ۱۵ سال، به ۴۱ درصد رسیده است. همچنان مردان ایرانی كرسی های بیشتری از اشتغال كشور را از آن خود كرده و ۵۹ درصد سهم دارند.

تنها ۴ درصد دولتی ها دكترا دارند

بر اساس آخرین آمارهای اعلام شده، در سال ۱۳۹۵ ،۴۳ درصد از کارمندان دولت در آموزش و پرورش، ۱۸ درصد در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فعالیت می‌کردند، یعنی ۶۱ درصد کارمندان دولت دراین دو وزارتخانه و ۳۹ درصد در مابقی دستگاه‌های دولتی مشغول فعالیت بوده اند.

اما ۱۵ سال پیش اوضاع از چه قرار بوده است؟  در سال ۱۳۸۰، کارکنان تابع قانون خدمات کشوری و سایر مقررات استخدامی، از نظر تحصیلات : ۲۰درصد پایین‌تر از دیپلم،  ۲۹ درصد دیپلم، ۲۱ درصد فوق دیپلم، ۲۷ درصد لیسانس، ۲ درصد فوق لیسانس و ۱,۶ درصد دکترا بوده‌اند که در سال ۱۳۹۵، به ۵درصد زیر دیپلم، ۱۷ درصد دیپلم، ۱۵ درصد فوق دیپلم، ۵۰ درصد لیسانس، حدود ۱۰ درصد فوق لیسانس و ۴درصد دکترا، تغییر یافته است.

گفتنی است در سال ۱۳۹۵، تحصیلات کارمندان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ۲۶ درصد لیسانس، ۱۹ درصد فوق لیسانس، ۲۶ درصد دکترا؛ و وزارت بهداشت : ۴۴ درصد لیسانس، ۳۸ درصد فوق لیسانس و ۱۲ درصد دکترا؛ و تحصیلات کارمندان وزارت خارجه ۳۳ درصد لیسانس، ۳۶ درصد فوق لیسانس و ۳,۶ درصد دکترا ؛ و تحصیلات کارمندان وزارت صنعت، معدن و تجارت ۳۰ درصد لیسانس، ۶درصد فوق لیسانس، ۷در هزار دکترا؛ و تحصیلات کارمندان وزارت دادگستری ۵۵ درصد لیسانس، ۱۰ درصد فوق لیسانس، ۱.۶ درصد دکترا و تحصیلات کارمندان وزارت اقتصاد، ۴۸ درصد لیسانس، ۸درصد فوق لیسانس و ۳ درهزار دکترا بوده است.
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن