حلقه های میانی شاسی بلند و هاچ بک در محصولات چینی (+عکس)

حلقه های میانی شاسی بلند و هاچ بک در محصولات چینی (+عکس)
گروه خبری خودرو پول‌نیوز -اگر نخواهیم بگوییم که برخی از محصولات برندهای چینی حاضر در ایران، از لحاظ کلاس بدنه عجیب و ناشناخته هستند، لااقل می توانیم بگوییم که تعریف های جدیدی از شاسی بلند میان قامت و یا هاچ بک های اسپرت هستند.

دو خودروی جالب در این کلاس جدید، یکی ام وی ام x۲۲ و دیگری لیفان  x۵۰ هستند. خودروسازی برلیانس نیز در این محدوده، محصولی ارائه کرده که می تواند با محصولات لیفان و چری مقایسه گردد. البته محصول برلیانس بیشتر با ام وی ام ۳۱۵ مقایسه شده و یک هاچ بک محسوب می شود.

ام وی ام x۲۲این خودرو از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به محصول دیگر مدیران خودرو یعنی ام وی ام ۳۱۵ است. لیکن با افزایش قابل توجّه ارتفاع شاسی از سطح زمین، چرخ های بزرگ تری را در درون گلگیرهای کمتر برآمده ی خود جای داده است. نمای جلوپنجره ی آن نیز با هدف گیری های اسپرت، بسیار تهاجمی تر از ام وی ام ۳۱۵ طراحی شده و تا حدودی مستقل است. ارتفاع این جلو پنجره در القای یک تشخّص ویژه به ام وی ام x۲۲ بسیار مؤثر بوده است.

 افزایش ارتفاع البته در نمای عقبی خودرو بسیار مشهود است و فرم چراغ های بزرگتر امّا مشابه به ام وی ام ۳۱۵ و شیب نسبتاً کمتر شیشه ی عقب در تثبیت حس شاسی بلند بودن، مفید واقع شده اند. ابعاد بدنه ی ام وی ام x۲۲ معادل ۴.۲ در ۱.۷۶ در ۱.۵۷ متر است.

ام وی ام x۲۲ که بزرگتر و اسپرت تر است و بیشتر تصاویر تبلیغاتی آن نیز در فضاهای خارج شهر و آفرود تهیه شده است، در اصل در سال ۲۰۱۶ به خانواده ی خودروهای چری اضافه شد و با فاصله ی اندکی به ایران نیز رسید. موتور ۱.۵ لیتری با قدرت ۱۰۵ اسب بخار و گشتاور ۱۳۵ نیوتون متر در آن به کار رفته که از نوع ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه است. حدّاکثر سرعتی که این هاچ بک بزرگ به مدد جعبه دنده ی اتوماتیک ۴ سرعته ی خود به آن دست می یابد، ۱۶۰ کیلومتر در ساعت است. این سطح از کارایی، مصرف متوسط سوختی برابر با ۶.۱ لیتر را برای ام وی ام x۲۲ به همراه داشته است.

استاندارد آلایندگی یورو ۵، سیستم ترمز دیسکی ضد قفل، دو کیسه ی هوا، کروز کنترل، سنسور دنده عقب، دوربین عقب، سانروف، روکش چرمی صندلی ها، رینگ ۱۶ اینچی آلومینیومی و تهویه الکتریکی از امکانات و ویژگی های فنّی دیگر این خودرو است. قیمت ام وی ام x۲۲ در نمایندگی های مدیران خودرو، ۷۲ میلیون تومان است. امّا مانند اکثر محصولات چینی بازار خودرو، با ورود به بازار مبادلات آزاد قیمت آن افت نموده و به حدود ۶۲ تا ۶۳ میلیون تومان کاهش پیدا می کند.
 
لیفان x۵۰

حلقه های میانی شاسی بلند و هاچ بک در محصولات چینی (+عکس)

در همین کلاس غریب، باز هم از برندهای چینی، محصولی در بازار ایران حضور دارد که از نظر برخی ویژگی های فنّی می تواند با ام وی ام x۲۲ مقایسه شود. لیفان x۵۰ هاچ بک بزرگ قامت یا شاسی بلند کوچک قامتی است که در سال ۲۰۱۵ توسط لیفان معرّفی شده است.

این خودرو با بیشتر تجربه هایی که مصرف کننده های ایرانی از محصولات لیفان دارند، قدری متفاوت است. خودرویی شهری است امّا ظاهری اسپرت دارد. گرچه سعی شده تا حدودی تهاجمی به نظر برسد، لیکن ابعاد بدنه ی آن باعث شده تا بیشتر حس لطافت و نرمی یک خودروی تمام شهری را القا نماید. لیفانx۵۰ قامت نسبتاً بزرگی دارد امّا در ویژگی های فنّی با هاچ بک های بازار برابری می کند. این خودرو حدود ۷۰ کیلوگرم از X۲۲ سبک تر است و وزنی برابر با ۱۱۷۵ کیلوگرم دارد.

 اندازه های آن ۴.۱ در ۱.۷۲ در ۱.۵۴ متر است. طرّاحی زیبایی دارد، لیکن بیشتر مبتنی بر ایده ی تنوّع اسمی است تا تفاوت در کیفیت ها.

لیفان x۵۰ با یک موتور ۲ لیتری تقریباً مشابه با ام وی ام x۲۲ می تواند حدود ۱۰۲ اسب بخار قدرت تولید کند و ۱۳۳ نیوتون متر گشتاور فراهم نماید. با کمک یک جعبه دنده ی CVT و محور متحرّک جلویی، می تواند به سقف سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت برسد. این عملکرد در هر ۱۰۰ کیلومتر ۶.۵ لیتر از سوخت موجود در باک ۴۲ لیتری لیفان x۵۰ را طبق استانداردهای آلایندگی یورو ۵ خواهد سوزاند.

علاوه بر سیستم الکترونیک توزیع نیروی ترمز، و سیستم دیسکی ضدّ قفل، ترمز کمکی BAS نیز در زمره ی امکانات ایمنی لیفان X۵۰ قرار دارد. لیفان x۵۰ دو کیسه ی هوا برای سرنشینان جلویی دارد. سنسور دنده عقب، صندلی چرمی، کامپیوتر سفری و سانروف از تجهیزات رفاهی این لیفان میان قامت هستند. قیمت لیفان X۵۰ در نمایندگی های کرمان خودرو ۵۶ میلیون تومان است.

برلیانس H۲۲۰

حلقه های میانی شاسی بلند و هاچ بک در محصولات چینی (+عکس)

برلیانس نیز در کلاس هاچ بک های بزرگ قامت محصولی با نام برلیانس H۲۲۰ در ایران دارد. این محصول در سال ۲۰۱۴ طرّاحی شده و مدل سدان آن نیز به موازات مدل هاچ بک در بازار حاضر شده است. موتور ۱.۵ لیتری ۱۶ سوپاپه از نوع ۴ سیلندر، با ۱۰۳ اسب بخار قدرت و ۱۳۸ نیوتون متر گشتاور، در همان حدّ دو محصول لیفان x۵۰ و ام وی ام x۲۲ است. دیفرانسیل جلو و جعبه دنده ی ۶ سرعته ی AMT برلیانس h۲۲۰، در رسیدن به حدّاکثر سرعت ۱۸۰ کیلومتر در ساعت، موتور و بدنه ی ۱۲۱۴ کیلوگرمی آن را یاری می کنند. مصرف سوخت برلیانس  h۲۲۰به طور متوسط ۶.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است.  ارتفاع شاسی و حتّی ارتفاع کلّی این خودرو از ام وی ام x۲۲ و لیفان x۵۰ کمتر است و لذا از لحاظ ظاهری قدری کوچکتر به نظر می رسد.

امکانات ایمنی و تجهیزات رفاهی این محصول مونتاژ شده توسط پارس خودرو، شامل ترمزهای ضدّ قفل، دو کیسه ی هوا، سنسور دنده ی عقب، سیستم تهویه ی مطبوع، سانروف و سیستم صوتی با ۶ بلندگو است. آخرین قیمت برلیانس در نمایندگی های پارس خودرو، ۴۱ میلیون تومان است. البته قیمت انواع کارکرده ی این خودرو بسیار کمتر و در حدود ۳۳ تا ۳۸ میلیون تومان است.لینک کوتاه : https://goo.gl/UL1X81
حلقه های میانی شاسی بلند و هاچ بک در محصولات چینی (+عکس)

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن