_  

گروه خبری خودرو

تقاضای خرید كوییك در بازار خودرو افزایش یافت


پیگیری ها از نمایندگی های فروش سایپا در نقاط مختلف حاکی از آن است که مراجعه مشتریان برای ثبت نام این خودرو از روز چهارشنبه افزایش پیدا كرده است.
پول‌نیوز - پس از آن كه دو روز پیش گروه خودروسازی سایپا به طور رسمی، عرضه خودرو كوییك در بازار را آغاز كرد، تقاضا برای خرید این محصول در بین مشتریان افزایش پیدا كرده است.

به گزارش گروه خودرو پول‌نیوز، پیگیری ها  از نمایندگی های فروش سایپا در نقاط مختلف حاکی از آن است که مراجعه مشتریان برای ثبت نام این خودرو از روز چهارشنبه افزایش پیدا كرده است.

به گفته یک منبع آگاه در سایپا افزایش تماس مشتریان جهت مراجعه به سایت فروش اینترنتی خودروهای گروه سایپا و تقاضای مراجعان برای فراهم شدن امكان ثبت نام خودرو كوییك نیز در همین راستاست که این موضوع نشان می دهد، خودرو کوییک در بازار با استقبال روبه رو شده است.

البته دو روز قبل در مراسمی كه برای ورود این خودرو به بازار برگزار شده بود، محسن جهرودی مدیرعامل سایپا به خبرنگاران گفت كه تا پایان سال جاری، این گروه اقدام به پیش فروش كوییك نخواهد كرد و قصد دارد تعهدات قبلی را كه ۴۰۰۰ هزار دستگاه است، پاسخ دهد.

كوییك اولین خودروی اتوماتیك ساخت ایران است كه گروه سایپا آن را با برخورداری از امكانات متفاوتی نظیر كروز كنترل، سیستم ورود به خودرو بدون سوییچ، استارت دكمه ای، مولتی مدیا، فرمان برقی و بسیاری آپشن های دیگر عرضه كرده و در حال حاضر سه تیپ مختلف از آن با امكانات گوناگون در این شركت خودروسازی تولید می شود.

قیمت جدید انواع خودرو لکسوس (+جدول)

قیمت جدید انواع خودرو لکسوس (+جدول)
پول‌نیوز - آنچه در زیر می‌آید قیمت روز انواع خودرو لکسوس در سطح بازار پایتخت طی خرداد ماه ۹۷ است که ممکن است تا ۵ درصد در مناطق مختلف تهران دارای نوسان باشد.


منبع: اقتصاد آنلاین

تداوم حضور رنو در ایران؛ امیدها و چالش ها

پول‌نیوز - تداوم حضور رنو در ایران که جمعه گذشته از سوی مدیرعامل ائتلاف خودروسازی رنو- میتسوبیشی- نیسان اعلام شد، با وجود تعامل سازنده آن با فعالان صنعت خودرو و قطعه سازی کشور، اما با مسائلی همچون مشکلات سرمایه گذاری جدید این شرکت و شمار تیراژ (شمارگان) تولید همراه است.

خارج شدن آمریکا از برجام و در پی آن خروج شرکای خودروسازان ایرانی از جمله پژو- سیتروئن، هیوندای موتورز، فولکس واگن و کیاموتورز را به دنبال داشت، با این وجود «کارلو گوس»(Carlos Ghosn) مدیرعامل شرکت رنو- نیسان- میتسوبیشی بر ادامه حضور در ایران با وجود خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های مربوط به صنعت خودرو، تاکید کرد.
در دور پیشین تحریم ها، گرچه رنو از بازار کشورمان خارج نشد، اما محدودیت های بانکی سبب شده بود تا نقل و انتقال پول بین رنو و ایران با مشکلاتی مواجه شده و در نتیجه نتواند در سطح وسیع قطعات مورد نیاز را برای مونتاژ خودروهای خود در ایران ارسال کند که در نتیجه تولیدات محصولات آن به شدت کاهش یافت، اما قطع نشد.
کمتر از ۲ ماه دیگر صنعت خودروی کشور بار دیگر از سوی آمریکا تحریم خواهد شد، تحریم هایی که این بار سخت تر از دوره های گذشته عنوان شده است.
محدودیت ارسال قطعات در نتیجه محدودیت نقل و انتقال بانکی و در نتیجه کاهش تیراژ (شمارگان) تولید که کاهش عرضه و افزایش قیمت را به دنبال دارد، از جمله موضوع هایی است که در نتیجه فشارهای آمریکا بر این خودروساز انتظار می رود.
رنو در قالب ائتلاف با نیسان و میتسوبیشی در بازار آمریکا حضور داشته و گرچه خودش در این بازار نیست، اما ۲ شریک دیگرش در آن حضور دارند.
کارشناسان معتقدند با وجود وفاداری رنو به ایران، اما با توجه به محدودیت هایی که آمریکا در عرصه نقل و انتقال پول ایجاد می کند، با چالش هایی همچون سرمایه گذاری نکردن جدید، کاهش تولید محصولات کنونی رنو، افزایش قیمت این خودروها و برخوردار نشدن از فناوری های جدید مواجه خواهیم شد.

** ابهام در سرمایه گذاری جدید رنو در ایران
«امیرحسن کاکایی» کارشناس صنعت خودرو در این رابطه به ایرنا گفت: در دور پیشین تحریم های آمریکا، شاهد کاهش شمارگان تولید رنو در ایران بودیم، موضوعی که این بار نیز انتظار می رود؛ با این حال احتمال می رود سرمایه گذاری جدید این شرکت در ایران نیز متوقف شود.
به گفته این استاد دانشگاه علم و صنعت، در شرایط کنونی و اعلام حمایت اتحادیه اروپا از ایران، شرکت های اروپایی می توانند به صورت منطقی در برابر آمریکا مقاومت کنند و قراردادهای گذشته خود را ادامه دهند؛ براین اساس پیش بینی می شود تولید تندر ۹۰ و ساندرو شرکت رنو ادامه یابد.
وی تاکید کرد: در چنین شرایطی رابطه رنو با برخی تامین کنندگان بین المللی قطعه حفظ می شود و شبکه تامین قطعات می تواند همچون سابق به فعالیت خود ادامه دهد؛ همچنین می توان برنامه های داخلی سازی قطعات را نیز دنبال کرد.
عضو هیات علمی گروه مهندسی خودرو در دانشگاه علم و صنعت ایران ادامه داد: ائتلاف رنو- نیسان- میتسوبیشی همه جوانب امر را دیده و اینک در چارچوب قوانین کنونی تا مدتی می تواند به حضور خود در بازار ایران ادامه دهد.
کاکایی افزود: حتی به نظر می رسد پژو- سیتروئن در خروج از بازار کشورمان و رها کردن سرمایه گذاری هایشان در ایران عجله کرده اند و دلیل آن تاکنون مشخص نشده است.
وی تاکید کرد: تا زمان سر رسید تحریم ها، هرچند شرکای خودروسازان ایرانی به دنبال وارد کردن حداکثر قطعات به کشورمان هستند، اما باید به دنبال جایگزین بین المللی برای تامین قطعات و مواد مورد نیازمان برای تداوم تولید باشیم.

** لزوم تامین مالی برای برنامه های توسعه صنعت خودرو
این کارشناس صنعت خودرو، چگونگی تداوم برنامه های توسعه ای و انتقال فناوری های جدید را موضوعی زمان بر دانست و گفت: زمانی مشکل بیشتر آشکار می شود که می بینیم در عمل، پولی نیز وجود ندارد.
وی با یادآوری برنامه سازمان بورس و اوراق بهادار برای تامین مالی برنامه های صنعت نفت، تاکید کرد: مشابه چنین برنامه ای باید برای صنعت خودرو نیز اجرا شود.
کاکایی ادامه داد: این روزها سرمایه های سرگردانی در کشور وجود دارد که به سمت بازارهای غیرمولد سکه، طلا، ارز و غیره منحرف شده است؛ باید بتوانیم آنها را به سمت بازارهای مولدی همچون صنعت خودرو هدایت کنیم.

** تعاملات منصفانه رنو با زنجیره تامین
دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان کشور نیز در این زمینه به ایرنا گفت: رنو در روزها و هفته های گذشته هرگز اعلام خروج از بازار ایران نکرده بود؛ در دور گذشته تحریم ها نیز چنین سیاستی را در پیش گرفته بود.
به گفته «آرش محبی نژاد»، تنها نگرانی ما، محدود شدن شمارگان تولید و تنوع مدل های خودرویی رنو در ایران در شرایط کنونی است.
وی اضافه کرد: رنو همواره با قطعه سازان و زنجیره تامین خود در زمینه پرداخت ها و تعاملات دوجانبه منصفانه عمل کرده و به قراردادهایش با ایران وفادار مانده بود؛ در تحریم های گذشته نیزهرچند تولیدات خود را کاهش داد اما هیچگاه به صفر نرساند.
این مقام صنفی ادامه داد: اکنون نیز پیش بینی می شود رنو برای عمل به همه تعهداتش تلاش کند، اما اینکه در چه ابعاد و حجمی از تولید و با چه تیراژی ادامه دهد، باید صبر کنیم.
وی، هرگونه تلاش رنو برای انجام سرمایه گذاری های جدید در شرایط کنونی را نیز منطقی ندانست و اظهار داشت: پیش بینی می شود با خودروهای موجود در کشور به حضور در بازارمان ادامه دهد.
محبی نژاد تاکید کرد: در چنین شرایطی و با تداوم محدودیت نقل و انتقال بانکی، پیش بینی می شود عرضه خودروهای رنو در ایران با کاهش مواجه شده و حتی افزایش قیمت ها را نیز شاهد باشیم.
به گزارش ایرنا، مدیرعامل خودروسازی رنو جمعه گذشته در جلسه سالیانه سهامداران رنو اعلام کرد، با وجود بازگشت تحریم‌های آمریکا، این شرکت همچنان به فعالیتش در ایران ادامه خواهد داد.
«کارلو گوس» گفت که با وجود احتمال جریمه شدن از سوی آمریکا، این شرکت فرانسوی در ایران باقی خواهد ماند تا «در زمان بازگشایی مجدد بازار» برتری خود را نسبت به دیگر خودروسازها حفظ کرده باشد.
مدیرعامل رنو ادامه داد: حتی اگر ناچار شویم حجم فعالیت خود را کاهش دهیم، بازار ایران را ترک نخواهیم کرد. ما در ایران آینده داریم. وضعیت را به دقت نظاره خواهیم کرد تا اطمینان یابیم حضور ما در ایران به اقدامات تلافی‌جویانه مستقیم یا غیرمستقیم آمریکا منجر نشود.
رنو سال گذشته قراردادی ۷۸۰ میلیون دلاری با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) امضا کرده بود تا بر مبنای آن و برای نخستین بار، مراکز توزیع و خدمات پس از فروش خود را در ایران مستقر کند.
این شرکت همچنین متعهد شده بود، در حوزه تحقیق و توسعه، بومی سازی تولید خودرو و نیز توزیع آن در بازار داخل و خارج از ایران فعال باشد.یک سوم خودروهای ولوو تا سال 2025 برقی و خودران خواهند بود

یک سوم خودروهای ولوو تا سال 2025 برقی و خودران خواهند بود
پول‌نیوز - مدیران ارشد شرکت ولوو اعلام کرده‌اند که تا سال ۲۰۲۵ میلادی، یک سوم از کل خودروهای تولیدی این خودروساز سوئدی، برقی و خودران خواهد شد.

بسیاری از کشورهای جهان قصد دارند با هدف مقابله با آلودگی هوا و کاهش میزان انتشار آلاینده ها و گازهای گلخانه ای و حفظ بیشتر محیط زیست، خودروهای تمام الکتریکی و برقی را به تولید انبوه برسانند.

بنابراین بسیاری از شرکتهای خودروسازی در جهان عزم خود را برای تولید انبوه خودروهای برقی جزم کرده و از برنامه‌های خود بدین منظور رونمایی کرده‌اند. افزایش روزافزون خودروهای برقی و محبوبیت استفاده بیشتر از این خودروهای پاک، موجب شده است شرکت های خودروسازی در سراسر جهان به رقابتی تنگاتنگ پرداخته و هر یک از برنامه های خود برای طراحی و تولید خودروهایی بهتر و با توان پیمایش بیشتر رونمایی کنند.

دولتهای بسیاری همچون انگلستان، فرانسه، نروژ، اسپانیا، یونان، مکزیک، چین و هند از جمله پیشگامانی هستند که قصد دارند به منظور جلوگیری از آلودگی هوا و حفظ محیط زیست، تولید و فروش خودروهای بنزینی و دیزلی را تا دهه ۲۰۳۰ و نهایتا تا دهه ۲۰۴۰ میلادی (حدودا دو دهه آینده) ممنوع و متوقف اعلام کنند.

در سپتامبر سال ۲۰۱۷ میلادی بود که شرکت چند ملیتی جیلی مستقر در چین بعنوان یکی از بزرگترین سهامداران شرکت خودروسازی ولوو اعلام کرد که قرار است از سال ۲۰۱۹ میلادی خودروهای سواری این خودروساز سوئدی به موتورهای برقی و الکتریکی مجهز شده و روانه بازار شوند.

اما حالا به نظر می رسد که عزم این شرکت خودروسازی سوئدی به منظور تولید بیشتر خودروهای الکتریکی و خودران بیشتر جزم شده است و به همین خاطر هم مدیران ارشد ولوو از اهداف بلندمدت و کوتاه مدت خود گفته و همچنین از تولید بیشتر خودروهای برقی و خودران تا سال ۲۰۲۵ میلادی یعنی حدود ۷ سال آینده، خبر داده اند.

بنابراین به نظر می رسد که ولوو قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ میلادی، ۵۰ درصد از آمار فروش خود را به خودروهای برقی و توسعه خدمات اشتراک آن اختصاص دهد.

سال گذشته بود که مقامات ولوو از عرضه خودروهای مجهز به نیروی محرکه برقی در مدل های نیمه هیبریدی و پلاگین هیبریدی و تمام برقی از سال ۲۰۱۹ خبر داده بودند.

این سخنان در راستای اقدامات اخیر ولوو در زمینه حذف مدل های دیزلی و جایگزینی مدل های برقی گفته شده است و کاملا با هم در تطابق است.شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن