گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سیاسی

پورمختار: در گام چهارم کاهش تعهدات برجامی بازرسی‌های آژانس محدود خواهد شد

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سیاسی

تهران (پانا) - عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی سومین گام کاهش تعهدات هسته‌ای ایران را اتمام حجت با کشورهای اروپایی دانست و تاکید کرد که در صورت اجرایی نشدن تعهدات اتحادیه اروپا، ایران در گام چهارم محدودیت‌هایی را در مقابل بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایجاد خواهد کرد.

تهران (پانا) - عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی سومین گام کاهش تعهدات هسته‌ای ایران را اتمام حجت با کشورهای اروپایی دانست و تاکید کرد که در صورت اجرایی نشدن تعهدات اتحادیه اروپا، ایران در گام چهارم محدودیت‌هایی را در مقابل بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایجاد خواهد کرد.

محمدعلی پورمختار، نماینده مردم کبودر آهنگ در مجلس شورای اسلامی درباره آثار سومین گام از مجموعه گام های جمهوری اسلامی در راستای کاهش تعهدات برجامی خود اظهار کرد: نخستین اثری که اجرای گام سوم گذاشت، آن است که جمهوری اسلامی بار دیگر ثابت کرد که در مسیر احقاق حقوق مردم ایران با هیچ فرد و کشوری به اصطلاح شوخی ندارد.

او ادامه داد: جمهوری اسلامی ثابت کرد که بر حرف های پیشین خود استوار است و اگر کشورهای باقی مانده در برجام به تعهدات خود ذیل این توافق عمل نکنند و در راستای تامین منافع ایران گام برندارند، ایران به کاهش گام به گام تعهدات خود ادامه خواهد داد و به وعده ها دل خوش نخواهد کرد.

عضو اصولگرای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در بخش دیگری از اظهارات خود، گام سوم جمهوری اسلامی را به منزله هشداری جدی برای کشورهای اروپایی دانست.

او تصریح کرد: به رغم اقدامات خصمانه لابی صهیونیست در عرصه جهانی و تبلیغات سوء آنان، امروز افکار عمومی دنیا به خوبی می داند که اروپا و کشورهای باقی مانده در برجام نتوانستند مطالبات قانونی ایران را برطرف کنند بنابراین نمی توانستند از تهران بخواهند که به تعهدات خود به طور کامل عمل کند چراکه اساسا هیچ توافق بین المللی نمی تواند به صورت یکجانبه و فقط از سوی یکی از طرفین اجرا شود.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی یادآور شد: یکی از مطالبات قانونی و مشروع ایران، اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک از سوی کشورهای عضو بود ولی زمانی که این خواسته محقق نشد و توازن در برجام به صورت تمام و کمال از بین رفت، جمهوری اسلامی نیز اقدام به کاهش تعهدات خود کرد و در واقع گام سوم ایران بیانگر ناتوانی اروپایی ها در پایبندی به تعهداتشان است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ایران می توانست به صورت کامل تعهدات خود را لغو کند، گفت: جمهوری اسلامی هم به لحاظ فنی و هم به لحاظ سیاسی این توانایی را داشت که در روز نخست خروج آمریکا از برجام، به صورت کامل اجرای تعهدات خود ذیل این توافق را تا زمان عمل اروپایی ها به تعهداتشان لغو کند ولی چنین نکرد و یک سال صبر راهبردی در پیش گرفت.

نماینده اصولگرای کبودر آهنگ افزود: صبر راهبردی ایران و فرصت یکساله به کشورهای عضو توافق هسته ای برای اجرای این توافق و همچنین کاهش گام به گام تعهدات برجامی خود، بهانه را از دشمنان و بدخواهان گرفت و عملا توانست موضع برحق جمهوری اسلامی را به جهانیان اثبات کند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کاهش گام به گام تعهدات ایران، تمایل تهران به حفظ برجام را نشان داد، اظهارکرد: گام سوم ایران عملا اتمام حجتی تمام عیار با کشورهای اروپایی به علاوه چین و روسیه است. ایران نشان داده است حاضر به نادیده گرفتن منافع مردم خود نیست و اروپا امروز راهی جز عمل به تعهدات خود و تامین منافع ایران ندارد.

او همچنین درباره گام چهارم جمهوری اسلامی نیز بیان کرد: جزئیات بنا به دلایلی هم اکنون اعلام نخواهد شد ولی ایران تک تک اقدامات خود را برنامه ریزی کرده است و به عنوان مثال در گام بعدی و در صورت ادامه بدعهدی اروپایی ها و تامین نشدن منافعش، محدودیت هایی را در مقابل بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی ایجاد خواهد کرد.

منبع: پانا