تبلیغات در تلکسیران

واگذاری بیش از 153 میلیارد تومان ملک مسکونی و کشاورزی


روز شنبه 24 شهریورماه بیش از 5500 سند رایگان به واجدان شرایط شهرستان‌های بندرترکمن، بندرگر و جام‌خانه تحویل می‌شود.
واگذاری بیش از 153 میلیارد تومان ملک مسکونی و کشاورزی
>
به گزارش پارس نیوز، 

به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد مستضعفان، در راستای منویات مقام معظم رهبری و اجرای طرح بزرگ و ملی محرومیت‌زدایی واگذاری املاک به مردم مناطق کم برخوردار کشور، روز شنبه طی سه مراسم جداگانه در روستای «جامخانه شهرستان میاندرود» بیش از یک‌هزار سند، در روستای «نیازاباد بندر ترکمن» 3 هزار سند و در «درگز» نیز بیش یک‌هزار و پانصد سند مسکونی و کشاورزی تقدیم می‌شود.
 
‌‌در هر یک از این 3 آیین اهدای اسناد واگذاری املاک که با حضور ‌رئیس بنیاد مستضعفان و جمع از معاونان، نمایندگان ولی فقیه در مناطق مذکور، استانداران و مدیران استانی برگزار می‌شود، به نیت 14 معصوم (ع)، تعداد 14 سند به صورت نمادین به مردم اهدا خواهد شد.
 
قیمت زمین‌های زراعی و مسکونی که اسناد واگذاری آن‌ها براساس منویات مقام معظم رهبری به واجدان شرایط اهدا می‌شود، بیش از 153 میلیارد تومان و با متراژ کلی بیش از 6 هزار و 200 هکتار کشاورزی و مسکونی است که تقریباً به صورت رایگان به مردم کم برخوردار مناطق یاد شده در استان‌های گلستان و مازندران، واگذار خواهد شد.

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

وقتی شفر عصبانی می‌شود


ادعای«آلزایمر» شفر را عصبانی کرد.
وقتی شفر عصبانی می‌شود
>
به گزارش پارس نیوز، 
 
 

ادعای«آلزایمر» شفر را عصبانی کرد.استقلال دربی را می‌برد

 

 
انتهای پیام/
منبع خبر : فارس

سازمان ملل، یکی از ادارات دولت آمریکا نیست


?رئیس جمهور کشورمان گفت: درک آمریکا از روابط بین‌الملل، اقتدارگرایانه است.از شما دعوت می‌کنیم که به قطعنامه 2231 بازگردید؛ از شما دعوت می‌کنیم که به میز مذاکره‌ای که آن رابرهم زدید، بازگردید.
سازمان ملل، یکی از ادارات دولت آمریکا نیست
>
به گزارش پارس نیوز، 

حجت الاسلام حسن روحانی روز سه شنبه در نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با تاکید بر اینکه  نه جنگ، نه تحریم؛ نه تهدید، نه زورگویی؛ فقط وفای به عهد و عمل به قانون، اظهار داشت: سازمان ملل یکی از ادارات دولت آمریکا نیست و نباید اجازه دهد که مصوباتش، گروگانِ بازی‌های انتخاباتی و تبلیغاتی برخی از اعضا شود.

متن سخنان رئیس جمهور کشورمان به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و الصلوة والسلام علی رسول الله و آله و صحبه

خانم رئیس،

انتخاب شما را به ریاست هفتاد و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، تبریک می‌گویم.

امروز در شرایطی گرد هم آمده‌ایم که جهان، از خودسری و بی‌توجهی برخی از دولت‌ها به ارزش‌ها و نهادهای بین‌المللی در رنج است. پیام حضور ما در اینجا، آن است که ایجاد منافع و امنیتِ جهان با کمترین هزینه، در سای? هماهنگی و همکاری کشورها امکان‌پذیر است. اما متأسفانه در جهان امروز شاهد حاکمانی هستیم که فکر می‌کنند با تقویت ناسیونالیزمِ افراطی، نژادپرستی و بیگانه ستیزی که یادآور تفکر نازی هاست و با زیر پا گذاشتن مقررات جهانی و تضعیف سازمان‌های بین‌المللی بهتر می‌توانند به منافع خود دست یابند و یا حداقل برای کوتاه مدت، می‌توانند بر احساسات عمومی و جذب آرای مردم، تأثیر بگذارند و برای این منظور، به نمایش‌های مضحکی حتی در قالب تشکیل جلسه غیرمعمول شورای امنیت، دست می‌زنند.

باید برای همیشه، این خیال‌پردازی را کنار بگذاریم که می‌توان با سلب امنیت و صلح از دیگران، صلح و امنیت بیشتری را برای خود، دست و پا کرد. باید مجال رشد به این تفکر را ندهیم که می‌توان با ایجاد ناامنیِ ساختگی، از دیگران باج‌خواهی کرد. در این مسیر، مقابله با چندجانبه‌گرایی، نه نشانه قدرت بازو، که علامت ضعفِ اندیشه است و حکایت از عدم شناخت از جهانی درهم‌تنیده و پیچیده، دارد.

در این شرایط، بی‌تفاوتی و بی‌اثری نهادهای بین‌المللی می‌تواند خطری برای صلح جهانی باشد. دولت‌های اقتدارگرا دشمنان صلح و پدران جنگ هستند.

دولت ایالات متحده آمریکا، دست‌کم در صورت هیأت حاکم? کنونی خود، عزم آن دارد که کلیه نهادهای بین‌المللی را بی‌خاصیت سازد. این دولت در حالی‌ که بر خلاف قواعد و حقوق بین‌الملل، از یک توافق چندجانب? مصّوب شورای امنیت خارج شده، جمهوری اسلامی ایران را به گفت‌وگوی دوجانبه می‌خواند. دولتی که هنوز به دولت بودن خود آگاه نیست و عهد و پیمان سَلَف خود را نقض می‌کند و اصل حقوقیِ مسئولیت دائمیِ دولت‌ها را نمی‌شناسد. دولتی که به مشورت نخبگان، بها نمی‌دهد؛ از ایران می‌خواهد با او گفت‌وگو کند!

ما با چه معیاری می‌توانیم با چنین دولتِ بدعهدی، عهدِ جدیدی ببندیم! هرگونه گفت‌وگویی باید در تداوم برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت باشد، نه با اِعراض از آن و بازگشت به گذشته، که این ارتجاعی بزرگ است. ارتجاعِ بزرگ‌تر آن‌ که دولت آمریکا پنهان نمی‌کند که در پی براندازی همان دولتی است که خواستار گفت‌وگو با آن است!

حضار محترم؛

رویکرد جمهوری اسلامی ایران در حوزه سیاست خارجی همواره مبتنی بر چندجانبه گرائی و پایبندی به اصول شناخته شده حقوق بین‌الملل بوده است. احترام ما به معاهده عدمِ اشاعه و مذاکرات سخت و طولانی ما با گروه 1+5 که منجر به توافق برجام شد، نمونه بارزی از این رویکرد است.

 خرسندیم که جامعه بین‌المللی، خروج یک‌جانبه و غیرقانونیِ دولت آمریکا از برجام را برنتافت و در برابر آن موضعی قاطع اتخاذ نمود. برجام حاصل بیش از یک دهه تلاش دیپلماتیک و یک دوره مذاکرات فشرده برای رفع یک بحرانِ ساختگی بود. این سند توسط قطعنامه 2231 شورای امنیت به اتفاق آراء تأیید و به تعهدی بین‌المللی تبدیل شد. بر اساس این قطعنامه، همه کشورها و سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای موظف‌اند از هر اقدامی در مغایرت با آن خودداری کرده و از اجرای برجام حمایت نمایند.

بر پایه دوازده گزارش متوالیِ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران تا به امروز به کلیه تعهدات خود پایبند بوده است؛ لکن آمریکا از همان ابتدا به اجرای تعهداتش وفادار نماند. متعاقباً دولت فعلی آمریکا به بهانه‌های واهی با نقض تعهدات خود، از این توافق خارج شد. سازمان ملل متحد نباید اجازه دهد که مصوباتش، گروگانِ بازی‌های انتخاباتی و تبلیغاتی برخی از اعضا گردد و به هیچ عضوی نباید اجازه داد که به دلیل مسائل داخلی، از اجرای تعهدات بین‌المللی، شانه خالی کند.

علاوه بر این، آمریکا از سایر کشورها نیز می‌خواهد برجام را نقض کنند. خطرناک‌تر اینکه، آمریکا همه کشورها و سازمان‌های بین‌المللی را تهدید می‌کند که اگر به قطعنامه 2231 شورای امنیت عمل کنند، مجازات خواهند شد. این دو، یعنی «دعوت عام برای سرپیچی از قانون» و «تهدید قانون مداران به مجازات»، برای اولین بار است که در تاریخ این سازمان، اتفاق می‌افتد. این روش منحصر به برجام نیست و در برخورد آمریکا حتی با دیوان کیفری بین‌المللی نیز حاکم است.

ما از حمایت جامعه جهانی و تلاش‌های اتحادیه اروپا، روسیه و چین در حمایت از اجرای برجام، قدردانی کرده و تحقق کامل تعهداتِ مصرح در آن را، شرط بقای این دست‌آوردِ مهم دیپلماسی می‌دانیم.

خانم‌ها، آقایان؛

تحریمهای یکجانبه و نامشروع، خود نوعی تروریسمِ اقتصادی و ناقض حقِ توسعه است. جنگ اقتصادی که آمریکا تحت عنوان تحریم‌های تازه، آغاز کرده نه تنها مردم ایران را هدف قرار داده، بلکه آثار زیان‌باری برای مردم کشورهای دیگر داشته و در روند تجارت جهانی، اِخلال کرده است.

ملت ایران در خلال چهل سال گذشته نشان داده که علیرغم سختی‌ها و تنگناهای ناشی از تحریم‌ها، همچنان مقاوم است و می‌تواند از این مرحله دشوار نیز به خوبی عبور کند. تاریخ هزاران ساله کشور ما نشان می‌دهد که ایران و ایرانی، در مقابل طوفان حوادث هرگز نشکسته و حتی سر خم نکرده است. در اینجا به صراحت اعلام می کنم که سیاست آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران از ابتدا غلط بوده و رویکرد لجاجت در مقابل خواستِ مردم ایران که در انتخابات‌های متعدد بروز و ظهور یافته، یقیناً محکوم به شکست است. ایران با قدمت تاریخی و تمدنی و فرهنگیِ غنی و با جایگاه مهم ژئوپولیتیک خود، واقعیتی غیرقابل انکار است. بدون شک، سیاست مشارکت با ایران، آثار مبارکی برای ملت‌ها در بر داشته که یک نمونه آن همکاری ایران با کشورهای دوست در مبارزه با تروریسم است.

درک ایالات متحده آمریکا از روابط بین‌الملل، اقتدارگرایانه است. آمریکا فکر می‌کند چون زور دارد حق هم دارد. درک آن‌ها از قدرت، نه اقتدارِ مشروع و قانونی، که زورگویی است. هیچ دولت و ملتی را نمی‌توان به زور به پایِ میز مذاکره آورد و اگر چنین شود آنچه انباشت می‌شود، خوشه‌های خشم ملت‌هاست که نصیب زورگویان خواهد شد.

ما هم معتقدیم که در نهایت، راه بهتری جز گفت‌وگو وجود ندارد، اما گفت‌وگو، دوسویه است و براساس برابری، عدالت و منزلت انسان‌ها و بر مبنای قواعد و حقوق بین‌الملل. قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، «ورق پاره» نیست. ما از شما دعوت می‌کنیم که به قطعنامه 2231 بازگردید؛ ما از شما دعوت می‌کنیم که به میز مذاکره‌ای که آن را برهم زدید، بازگردید. اگر از برجام می‌ترسید و آن را کارنامه رقیبان سیاسی خود در آمریکا می‌دانید، ما از شما دعوت می‌کنیم به مصوبه شورای امنیت بازگردید. ما از شما دعوت می‌کنیم که در نهادهای بین‌المللی بمانید. تحریم نکنید که تحریم و تکفیر دو روی یک سکه است؛ در تکفیر، اندیشه انسان‌ها انکار می‌شود و در تحریم، زندگی و رفاه مردم نفی می‌گردد.

برای گفت‌وگو نیازی به گرفتن عکس‌های دونفره نیست، می‌توان در همین جا و در این مجمع عمومی، سخنِ یکدیگر را شنید. من گفت‌وگو را از همین جا آغاز می‌کنم و به صراحت اعلام می‌کنم: موضوع امنیت بین‌الملل، بازیچه سیاستِ داخلی آمریکا نیست. سازمان ملل، یکی از ادارات دولت ایالات متحده آمریکا نیست. هر گفت‌وگویی می‌تواند از همان جایی و از همان کسی که گفت‌گو را قطع کرده و پیمان را زیر پا گذاشته است، شروع شود. شروع آن، پایان دادن به تهدید و تحریم‌ ظالمانه‌ای است که ناقضِ اصولِ اخلاقی و حقوق بین‌الملل است.

سخن ما روشن است: تعهد در برابر تعهد، نقض در برابر نقض، تهدید در برابر تهدید و گام در برابر گام، به جای حرف در برابر حرف.

سیاست ایران روشن است: نه جنگ، نه تحریم؛ نه تهدید، نه زورگویی؛ فقط وفای به عهد و عمل به قانون. ما از صلح و دموکراسی در همه خاورمیانه، حمایت می‌کنیم. دانش هسته‌ای را واجب و سلاح هسته‌ای را حرام می‌دانیم.

ما به عنوان قربانیان دیروز و امروز تروریسم همواره در صف مقدم مبارزه واقعی با تروریسم بوده‌ایم و خواهیم بود. مردم ما امروز عزادار شهادت ده‌ها انسان بی‌گناه اند که روز شنبه توسط تروریست‌هایی به خاک و خون کشیده شدند که با کمال وقاحت از برخی پایتخت‌های غربی و در مصاحبه با رسانه‌هایی که در غرب با دلارهای نفتی اداره می‌شوند مسئولیت این وحشیگری را پذیرفتند. ما در ایران تمامی اقدامات تروریستی را بدون ملاحظه محکوم کرده و می کنیم. ما از بیانیه محکم شورای امنیت ملل متحد در این زمینه استقبال می کنیم. ولی چرا رؤسای سازمان‌های تروریستی منجمله سازمانی که مسئولیت رسمی عملیات شنبه را به عهده گرفت در کشورهای غربی فعالیت می کنند و برنامه رسمی برای جمع‌آوری پول می‌گذارند؟ آیا این اقدامات مغایر مقررات بین‌المللی نیست؟ چرا هیچ یک از ‌کشورهای تامین کننده مالی گروه‌های تروریستی ضد مردم ایران که سابقه تامین مالی و تسلیحاتی داعش و النصره و القاعده را نیز دارند نه تنها مورد مؤاخذه قرار نمی‌گیرند بلکه تشویق و تسلیح هم می‌شوند؟ برای اینکه دنیا ادعای مبارزه با تروریزم را جدی بگیرد، نیازمند یک اقدام مشترک جهانی برای برخورد جدی با این پدیده شوم بدون توجه به عاملین و قربانیان آن هستیم.

حضار محترم؛

بر همین اساس، ما از همان ابتدای بحران سوریه نسبت به هرگونه مداخله در امور داخلی این کشور و استفاده از راهکارهای غیر قانونی از جمله حمایت از گروه‌های افراطی و ترویستی برای اعمال فشار بر دولت سوریه، هشدار داده و تاکید کردیم که این بحران صرفاً از طریق گفت‌وگو میان طرف‌های سوری، قابل حل است. در همین راستا، حضور مشاورین نظامی ما در سوریه، به در خواست دولت سوریه انجام شده و منطبق بر حقوق بین‌الملل و برای مبارزه با تروریزم است. ایران، روسیه و ترکیه در همکاری با دولت سوریه و طرف‌های سوری موفق شده‌اند در قالب فرایند آستانه، که اوایل ماه جاری میلادی، سومین اجلاس سرانِ آن در تهران برگزار شد، نقش مؤثری در کاهش تنش در سوریه ایفا کرده و در آخرین اقدام مشترک، از درگیری و خونریزی در منطقه ادلَب جلوگیری کنند.

در طی بیش از سه سال گذشته، شاهد وضعیت وخیم انسانی در یمن هستیم که منجر به تخریبِ زیرساختها، کشتار و مجروح شدن صدها هزار نفر از مردم بیگناه و آوارگی میلیونها نفر و وقوع قحطی و بیماری‌های مزمن شده است. این اقدامات غیر انسانی، مصداق بارز جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی است. بحران یمن صرفاً از طریق گفت‌وگوی‌های یمنی - یمنی و بدون مداخله خارجی، قابل حل است و در این راستا، آماده هر نوع کمک هستیم.

اصلی‌ترین بحران خاورمیانه، بی‌تردید مسأله فلسطین است. گذشت زمان نباید و نمی‌تواند موجب توجیه اشغالگری باشد. جنایات بی شمار رژیم اسرائیل علیه فلسطینی‌ها بدون کمک‌های مادی و تسلیحاتی و سیاسی ایالات متحده، امکان‌پذیر نبوده است. اسراییل با داشتن زرادخانه هسته‌ای و تهدید صریح دیگران به نابودی با سلاح هسته‌ای، بزرگترین خطر برای صلح و ثبات منطقه و جهان است.

اقدام زشت دولت امریکا در انتقال سفارت این کشور به بیت المقدس و تصویب قانون نژادپرستانه «دولت یهود» در اسرائیل، ناقض موازین بین‌المللی بوده و مصداق بارز آپارتاید است.

خانم رئیس،

گسترش روابط با همسایگان و ایجاد منطقه امن‌تر و توسعه‌یافته‌تر، از اولویت‌های اصلی سیاست خارجی ایران است. چند هفته پیش، جمهوری اسلامی ایران به همراه چهار کشور ساحلیِ دیگرِ دریای خزر، کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را به امضا رساندند. اطمینان دارم این اقدام تاریخی موجب تقویت حُسن همجواری و پیشرفت برای همه کشورهای ساحلی خواهد بود. ما با همسایگان جنوبی خود در سواحل خلیج فارس نیز  همین روابط را می خواهیم. ما معتقد به تشکیل سازوکاری مشترک برای منطقه خلیج فارس با حضور و مشارکت همه کشورهای منطقه می‌باشیم. امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز، همیشه برای ما مهم بوده و همان‌طور که در طول جنگ تحمیلیِ عراق علیه ایران، از آن حفاظت کردیم، در آینده نیز با هرگونه تلاش برای اِخلال در این آب‌راهِ حیاتی، مقابله خواهیم کرد.

ایران نگاهی صلح‌طلبانه به مسائل سیاسی و بین‌المللی داشته و بنای جنگ با هیچ کشوری را نداشته و ندارد. ایران نیازی به امپراتوری ندارد. ایران نه بر اساس سیاست که در فرهنگ و تمدن خود یک امپراتوری است.

ایران حلقه وصل شرق به غرب بوده است و خواهد بود؛ دیدبانی هوشیار برای جهانی عاری از خشونت.

جمهوری اسلامی ایران همان دولتی است که قبل از همه جهان، ماهیت فاشیستیِ رژیمِ بعثی را شناخت و در برابر تجاوز آن مردانه  جنگید. ما با حزب بعث می‌جنگیدیم قبل از آن که کویت اشغال شود.

جمهوری اسلامی ایران همان دولتی است که در خط مقدم مبارزه با طالبان بود و در نبرد با تروریسم طالبان، شهید داد. ما با القاعده و طالبان می‌جنگیدیم قبل از آنکه به نیویورک حمله شود.

جمهوری اسلامی ایران همان دولتی است که با داعش جنگید و آن را تصویری مجعول از اسلام‌گرایی نشان داد. ما با داعش می‌جنگیدیم قبل از آن که در پاریس و لندن و بروکسل، عملیات کنند.

واقعیات تاریخی درباره ایران را بپذیرید. از تحریم دست بردارید و به تکفیر پایان دهید. جهان، دوستی بهتر از ایران نخواهد داشت، اگر صلح، آرمان شماست.

از توجه شما سپاسگزارم «.

 

منبع خبر : مهر

ایسکو 5 تا6 هفته‌ از میادین دور است


صبح امروز ایسکو هافبک رئال مادرید در تمرینات پیش از مصاف مقابل سویا غایب بود چرا که دچار عارضه آپاندیس شده و به سرعت برای مداوا راهی بیمارستان شد.
ایسکو 5 تا6 هفته‌ از میادین دور است
>
به گزارش پارس نیوز، 

صبح امروز ایسکو هافبک رئال مادرید در تمرینات پیش از مصاف مقابل سویا غایب بود چرا که دچار عارضه آپاندیس شده و به سرعت برای مداوا راهی بیمارستان شد. 

پزشک جراح ملی پوش 26 ساله اسپانیایی بعد از جراحی موفق زمان دوری ایسکو را اعلام کرد.

وی گفت ایسکو به موقع به اتاق عمل منتقل شد و با جراحی خوبی درمان وی صورت گرفت با این شرایط وی 5 تا 6 هفته قادر به همراهی رئال نخواهد بود.

ایسکو در بیمارستان سانتس مولاره‌خا و زیر نظر کادر پزشکی مجرب رئال جراحی و تحت مداوا قرار گرفت.

انتهای پیام/

منبع خبر : فارس

نایب قهرمان لیگ برتر والیبال کناره‌گیری کرد


تیم والیبال خاتم اردکان، نایب قهرمان فصل گذشته لیگ برتر باشگاه‌های کشور که به تازگی عنوان قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا را هم کسب کرده است از حضور در رقابت‌های فصل آینده کناره‌گیری کردند.
نایب قهرمان لیگ برتر والیبال کناره‌گیری کرد
>
به گزارش پارس نیوز، 

تیم والیبال خاتم اردکان، نایب قهرمان فصل گذشته لیگ برتر باشگاه‌های کشور که به تازگی عنوان قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا را هم کسب کرده است از حضور در رقابت‌های فصل آینده کناره‌گیری کردند.

به این ترتیب فصل پیش روی رقابت‌های لیگ برتر والیبال باشگاه‌های کشور در غیاب قهرمان و نایب قهرمان فصل گذشته برگزار خواهد شد.

گفته می‌شود با کناره‌گیری خاتم اردکان مسئولان فدراسیون نماینده خراسان رضوی را به رقابت‌های لیگ برتر اضافه خواهند کرد.

انتهای پیام/

منبع خبر : فارس

سود تسهیلات بافت های فرسوده 9 درصد کاهش یافت


مسئول پیگیری برنامه ملی بازآفرینی شهری گفت: رئیس جمهور فرمان اجرایی بازآفرینی پایدار را در تاریخ 19 بهمن 96 ابلاغ کرد و تکلیفی در خصوص نوسازی و بهسازی مسکن به وزارت راه و شهرسازی، شهرداری ها و وزارت کشور نهاده شد.
سود تسهیلات بافت های فرسوده 9 درصد کاهش یافت
>
به گزارش پارس نیوز، 

مسعود تارانتاش مسئول پیگیری برنامه ملی بازآفرینی شهری در برنامه گفتگوی 18:30 شبکه خبر درباره روند اجرای طرح نوسازی و بهسازی 2700 محله گفت: رئیس جمهور فرمان اجرایی بازآفرینی پایدار را در تاریخ 19 بهمن 96 ابلاغ کرد  و تکلیفی در خصوص نوسازی و بهسازی مسکن به وزارت راه و شهرسازی، شهرداری ها و وزارت کشور نهاده شد.

وی ادامه داد:تاکنون 64 هزار واحد برای اجرای این طرح تعریف شده که بیشترین آورده زمین از طرف  وزارت راه و شهرسازی بوده و بخشی از این طرح نیز به عهده مردم و بخش خصوصی است .

این مقام مسئول تصریح کرد:در این طرح قرار است 10 هزار واحد مسکونی بعنوان مسکن الگو با همکاری دولت و شهرداری ساخته شود و 90 هزار واحد مسکونی به صورت خود مالکی یعنی ساخت و ساز مردمی ساخته شود.

وی اظهار داشت: اگر 100 هزار واحد را هدف سال 97 درنظر بگیریم تا کنون این هدف 64 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی افزود:برای 36 هزار واحد باقی مانده اگر تسهیلات ارزان قیمت ساخت و خرید و ودیعه اسکان موقت درنظر بگیریم قطعا می توانیم به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.

تارنتاش در ادامه درباره روند بازسازی ها گفت: تکلیف نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده و ناکارامد شهری در برنامه های چهارم، پنجم و ششم توسعه تکرار شده است. بهترین درصد تحقق مواد 171 و 172 قانون برنامه پنجم در شهر تهران بوده که به طور متوسط 34 درصد نوسازی ثبت کرده که این درصد باید به 50 درصد برسیم.

وی افزود: هم دولت و هم شهرداری ها در قانون برنامه ششم توسعه اهتمام ویژه ای دارند و برای روش ها و الگوهای بازآفرینی تاکید شده است. قبلا در الگوهای بازافرینی درباره تخریب و ورود انبوه سازان صحبت می شد و قرار بود چیزی همانند بلوک های مسکن مهر در محلات هدف ساخته شود اما امروز تقریبا همه دستگاه ها اهداف مشترکی دارند.

این مقام مسئول ادامه داد:ستاد بازآفرینی تشکیل شده که تمامی شهرداری ها و دستگاهها عضو این ستاد هستند. رئیس جمهور رئیس ستاد هستند که به نیابت از ایشان وزیر راه و شهرسازی پیگیر کارها هستند و ما به عنوان دبیر مسئولیت گزارش پیشرفت کار هستیم اما دستگاه ها به فراخور باید در طرح نقش داشته باشند.

مسئول پیگیری برنامه ملی بازآفرینی شهری درباره فراهم سازی زیرساخت ها گفت: اکنون در کشور در شرایط انقباض اعتبارات هستیم و سازمان برنامه در این زمینه نقش جدی دارد.

وی  تصریح کرد:با توجه به اینکه نوسازی و بازسازی بافت های فرسوده به عنوان یک از اولویت های مهم تعریف شده و رئیس جمهور نیز بر این موضوع تاکید کرده است بنابراین باید این طرح در اولویت اعتباری در نظر گرفته شود. در خصوص بازسازی محلات به 85 میلیارد نیاز داریم که روساخت ها و زیرساخت ها و تسهیلات ارزان قیمت را تجهیز کنیم و بعد نوسازی به صورت خودسازی به مردم واگذر شود.

این مقام مسئول ادامه داد:ما برای انجام بازسازی محلات در هر سال به 25 هزار میلیارد تومان نیاز داریم که قرار است 8 هزار میلیارد تومان را دولت تامین کند و 7 هزار میلیارد تومان را شهرداری هزینه کند و بقیه 10 هزار میلیارد تومان نیز آورده بخش خصوصی و مردم باشد.

تارنتاش افزود: در این طرح کسری 4 هزار و 150 میلیارد تومانی داریم که در ذیل تبصره 18 قانون بودجه 97، استان ها، شهرها، محلات و جنس اقدام زیربنایی، روبنایی، توانمند سازی، تملک و مقدار تسهیلات به تفکیک هر محله تقدیم سازمان برنامه بودجه شده است.

وی درباره مشکلات این طرح نیز گفت: بازآفرینی نیاز به همکاری های فرابخشی دارد و با توجه به اینکه 30 درصد جمعیت در بافت های فرسوده هستند بنابراین از دستگاه ها انتظار داریم 30 درصد اعتبار را در بافت های فرسوده هزینه کنند تا هدف با سرعت و شتاب بیشتری محقق شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: دولت با برنامه ریزی نوسازی و بهسازی 270 محله در سال این کار را اولویت بندی کرده است بنابراین دولت در این کار با میانجیگری و تسهیل گری نوسازی محله وارد خواهد شد و برای توسعه زیربناها و روبناهای یک محله وارد هماهنگی های بین بخشی می شود همچنین از طریق بسته های تشویقی همچون تسهیلات ارزان قیمت ساخت و خرید به پیشرفت و شتاب کار کمک خواهد کرد.

وی تصریح کرد:تسهیلات ساخت در این بخش در کلانشهر ها 50 میلیون و در دیگر شهرها 40 میلیون تومان در نظر گرفته شده اما با توجه به گرانی مسکن در ماههای اخیر رایزنی ها در افزایش تسهیلات درحال انجام است.

وی ادامه داد:قرار است 2500 میلیارد تومان وجوه اداره شده نزد بانک مرکزی توزیع شود تا سود تسهیلات از 18 درصد به 9 درصد کاهش یابد، این کار موجب استقبال توسعه گران و بخش خصوصی خواهد شد.

این مقام مسئول افزود: همچنین در مدل ها و روش های مالی جایگزین و استفاده از اوراق بهادار و سکوک تاکید شده است ولی هنوز در رویه های اجرایی با مشکلاتی مواجه هستیم.

بر اساس این گزارش روانشادنیا کارشناس مسکن در ارتباط تلفنی درباره موانع و مشکلات پیش روی تحقق بهسازی بافت های فرسوده گفت: مداخله در حوزه بافت های ناکارامد شهری پیچیدگی های خاص خود را دارد، روش های گذشته که در توسعه استفاده شده ممکن است در این طرح پاسخگو نباشد بنابراین دولت با تسهیلات کم بهره و اختصاص زمین و تخصیص مالی در طرح های زیربنایی و روبنایی در نظر گرفته است که به نظر می رسد از نظر دستاوردی در ابر پروژه ملی در کوتاه مدت شاهد اتفاقات بزرگ در این حوزه نخواهیم بود.

وی افزود: با توجه به اینکه در این طرح موانع پولی، فنی و حقوقی، مشارکت های مردمی، همکاری های بین بخشی و موانع اجتماعی را داریم که باید اولویت بندی در توسعه بافت ها با توجه به محدودیت منابع داشته باشیم.

روانشادنیا در ادامه درباره نقاط ضعف و قوت طرح گفت: دولت موضوع محله محوری را مورد توجه قرار داده و مسائل اجتماعی که توجه شده است که نکات مثبت این طرح است اما در این طرح فقط به تسهیلات تکیه شده و به تامین مالی در مشکلات حقوقی و ساختاری مواجه هستیم که یکی از موانع مهم تحقق این طرح است.

انتهای پیام/

 

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟