_  

گروه خبری سیاسی

ظریف به باکو و آستانه می‌رود


سخنگوی وزارت خارجه گفت که وزیر خارجه ایران به منظور شرکت در 2 نشست در باکو و آستانه فردا (چهارشنبه) راهی جمهوری آذربایجان شده و از آن جا به قزاقستان سفر می‌کند.
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه فردا (چهارشنبه) در صدر هیاتی سیاسی به آذربایجان و پس از آن به قزاقستان می‌رود.

قاسمی افزود: ظریف برای شرکت در اجلاس چهارجانبه با حضور جمهوری اسلامی ایران، آذربایجان، ترکیه و گرجستان به باکو سفر خواهد کرد و همچنین پس از آن، به منظور شرکت در نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در چارچوب روند آستانه به قزاقستان سفر می‌کند.

نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه با حضور وزرای خارجه ۳ کشور ضامن روند آستانه روز جمعه ۲۵ اسفند ماه در آستانه برگزار خواهد شد.

انتخاب گزینه‌های شهرداری پشت درهای بسته


اعضای شورای شهر تهران در جلسه هم اندیشی صبح امروز خود فرآیند انتخاب شهردار را مورد بررسی قرار دادند.

اعضای شورای شهر تهران دقایقی پیش جلسه خود را برای انتخاب شیوه و فرآیند انتخاب شهردار آغاز کردند.

این جلسه که به صورت غیرعلنی و پشت درهای بسته در سالن عباس شیبانی در طبقه اول شورا در حال برگزاری است با حضور تمامی اعضای شورای شهر تهران برگزار شد.

بنا بر اظهارات روز گذشته افشین حبیب زاده، معاون نظارت شورای شهر تهران، قرار است در این جلسه فرآیند و روش انتخاب شهردار و همچنین احتمالا گزینه‌های نهایی پست شهرداری تهران اعلام شود.

جلسه امروز شورای شهر تهران بنا به مصوبه چندی پیش شورا مبنی بر تغییر تقویم برگزاری جلسات به صورت علنی برگزار نشد و خبرنگاران نیز از ساعتی پیش پشت درهای بسته ایستاده‌اند تا اخبار این جلسه را مخابره کنند.

غروی: منافع ملی ایجاب می‌کند کنار روسها باشیم


-

آخرین تحولات سوریه اعم از حمله موشکی به آمریکا، آزاد سازی غوطه شرقی و حمله شیمیایی به دوما و چشم انداز بحران را با وحید غروی، مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل بین المللی در کافه خبر مورد بررسی قرار داد که مشروح آن را از نظر می گذرانید:

 
 تنش شکل گرفته بین آمریکا و روسیه در صحنه میدانی سوریه را چطور می‌بینید؟

در این بحران، آمریکا و روسیه در گذشته هماهنگی‌هایی داشتند که باعث می شد حوزه نفوذ هر کدام در معرض هدف و برخورد دیگری نباشد و هر کدام فعالیت خود را در مناطق تعریف شده داشته باشند ولی حمله شیمیایی در دوما و پس از آن عملیات موشکی امریکا ‌باعث شد روند جدید با تنشهایی تولید شود.

به نظرتان این روند شدت پیدا می کند؟ این روند با خان شیخون و اقدام آمریکا پس از آن چه فرقی دارد؟

سوال خیلی خوبی است.  ترامپ پس از حمله شیمیایی در دوما و پس از یک بزرگنمایی تبلیغاتی اعلام کرد که ما به زودی در سوریه کاری خواهیم کرد و تهدید به حمله کرد. از ابتدا هم احتمال یک حمله موشکی هوایی به چند پایگاه‌ و اهداف مشخص شده در سوریه می رفت، تنها گستره و ابعاد آن مشخص نبود. به جز این موضوع که پیچیدگی ها در سوریه را افزایش داد اقدام اسرائیل و حمله آن به یک پایگاه در سوریه بود که چند تن از ایرانی‌ها نیز در آن‌جا به شهادت رسیدند و این موضوع نیز اقدام پر از ریسک برای منطقه بود و  همچنین همراه با مسائلی خاص بود که روند سوریه و تضاد منافع را بیشتر کرد.

من معتقد هستم که در حال حاضر این روند با قضیه خان شیخون خیلی فرق دارد. در آن زمان آمریکا و روسیه توافق کرده بودند که در آسمان سوریه با کدهایی که رد و بدل می‌کردند، متعرض همدیگر نشوند. این هماهنگی مشخص بود و روسها تسلیحات خود را از منطقه خارج کرده بودند. یادتان است که حتی وقتی آمریکا آن حمله را به خان شیخون شکل داد، روس‌ها اعلام کردند اگر فراتر از این بروید، توافق هوایی را نقض می‌کنیم و کنار می‌گذاریم. از این رو مشخص است که درآسمان سوریه، بین نیروهای آمریکایی و روسیه هماهنگی وجود داشته است و عدم برخورد آنها از این است که قبول کرده‌اند که با همدیگر کاری نداشته باشند. الان وضعیت فرق کرده است؛ من معتقدم که در حال حاضر جنگ سرد دومی شروع شده است. جنگ سرد ۱۹۴۷، دو سه سال بعد از جنگ جهانی دوم شروع شد و با ریختن دیوار برلین، فروپاشی شوروی و جنگ سرد به نوعی به پایان رسید. واقعا هم تمام شده بود؛ اما در حال حاضر خیلی از تحلیلگران و ناظران معتقدند با توجه به مسائل مختلف از جمله، ادامه پرونده دخالت روسیه در انتخابات، گسترش پرونده مسمومیت جاسوس سابق روسی در انگلیس، جنگ سرد جدیدی شروع شده است و دو طرف در مقابل همدیگر صف‌آرایی کرده‌اند. همه این مسائل باعث می شود بگوییم که روسیه به شدت بر این مسئله مصّر است که در صحنه سوریه عقب نکشد و قراین نشان می دهد بر مواضع خود استوار است.

 

این روند می تواند گفت و گوهای صلح آستانه را هم دچار تزلزل کند؟ ترکیه از اقدام امریکا در سوریه حمایت کرده، در حالی که یکی از پایه های آستانه است.

به نظر می رسد که این گفت و گو ها متزلزل نمی شود. نشست اخیری که در آنکارا در سطح سران برگزار شد، روسای جمهور سه کشور در پشت درهای بسته با هم صحبت کردند. می توان گفت روند آستانه باعث شده است برای سوریه تصمیماتی گرفته شود تضمین هایی را همراه داشته باشد. یکی از این تضمینها این است که به هر طریقی شده، غوطه شرقی که اهمیت بسیاری را داراست و در نزدیک دمشق است، تروریست‌ها از بین بروند که البته این با توفیق همراه بود و می‌دانید که هزاران تروریست را از آن‌جا خارج کردند و در حملات شکل گرفته قلع و قمع شدند و سوریه نیز عملیات در آن‌جا را خاتمه یافته اعلام کرد. به نظر می رسد خاتمه این جریان در غوطه می تواند باعث شکل گیری مواضع بالای دولت سوریه شود و می توان گفت آقای اسد دیگر از این بحران بیرون آمده است؛ غوطه شرقی اهمیت حیاتی در خاتمه یا گسترش بحران می تواند داشته باشد.

 

به نظرتان روسیه نیز این گفت و گوها را تا پایان همراهی می کند یا احتمال بازی با کارت آن وجود دارد؟

به اعتقاد من روسیه بازی خوبی را در سوریه شروع کرد و آنرا با همراهی ایران و سوریه ادامه می دهد؛ هر چند اما و اگرهایی در مورد بازی روسیه با کارت ایران و احتمال خالی کردن پشت ایران در سوریه مطرح می شود و اینکه روسها قابل اعتماد نیستند، اما می توان گفت در برهه کنونی ایران باید منافع ملی خود را به شکلی تنظیم کند که در گفت و گوهای صلح سوریه با همراهی روسیه دست برتر و مطرح را داشته باشد.  منافع ملی ما در حال حاضر این چنین ایجاب می کند که این همکاری ادامه داشته باشد. من معتقدم در عین حالی که ما در معرض این خطرها هستیم، در عین حال ما به‌عنوان قدرت منطقه‌ای با ترکیه و با روسیه یک مثلث شکل داده ایم. این مثلث به نظر من مهم است و باید به آن بها دهیم و واقعا این را تقویت کنیم و رها نکنیم.

حملات موشکی سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه به عنوان یک کشور مستقل و عضو سازمان ملل، هیچگونه مشروعیت بین المللی ندارد و زیر پا گذاشتن حق حاکمیت یک کشور است و شاهد بودیم که مخالفتهایی در درون آمریکا، اروپا و کلا در سطح جهانی با این تجاوز صورت گرفت.

یکی از انگیزه های این تجاوز، نشان دادن واکنش به شکست نهایی تروریست ها در غوطه شرقی بود. اگر این کار انجام نمیگرفت ترامپ که اخیرا اعلام کرد از سوریه خارج میشود، از سوی جناح افراطی نو محافظه کاران مورد سوال قرار میگرفت و اقتدار آمریکا زیر سوال میرفت.

البته آنچه که در فردای این حمله و تجاوز مشهود است ایستادگی دولت سوریه و متحدان اصلیش یعنی روسیه و ایران است و حصول اطمینان از اینکه قدرت تروریست ها و حامیان آنها در سوریه دچار افول شده و اوضاع پیشین دیگر قابل بازگشت نیست.

تداوم تماس ها و رایزنی ها میان روسیه، ترکیه و ایران که رسما بر حفظ تمامیت سرزمینی سوریه تاکید کرده اند، نقطه مثبت و بسیار مهمی است که نشان میدهد آمریکا، اسرائیل و عربستان از روند امور در سوریه کنار گذاشته شده اند.

 

روحانی حامی مشایی: بحث احمدی‌نژاد آزادی بقایی نیست


بهمن شریف‌زاده در واکنش به اینکه گفته می شود حکمتی در برخورد نکردن با احمدی‌نژاد است، گفت: اینکه می گویند حکمتی وجود دارد تنها بحث حفظ آبرو است.
 گویا حافظه‌شان پاک شده است؛ یادشان رفته در هشت سالی که زمام امور را به دست داشتند چه بر سر منتقدان می‌رفت، حالا درفش مخالفت و دادخواهی به دست گرفته اند و گاهی در حرم عبدالعظیم بست می نشینند و گاهی برای آزادی زندانیان سیاسی در امامزاده صالح مراسم دعا برگزار می کنند.

این حلقه مرید و مراد که هر روز بساط اعتراض را یک جایی پهن می کنند وقتی صحبت از گذشته به میان می آید خود را به هر دری می زنند تا گذشته نه چندان درخشان‌شان را توجیه کنند؛ بهمن شریف زاده یکی از همان یاران غار احمدی نژاد و مریدِ بی چون و چرای مشایی است؛

همان کسی که سال ۹۲ ستاد "زنده باد بهار" را به راه انداخت. همان دوران بود که  مشایی را همچون شهید باکری و شهید همت دانسته و گفته بود که مشایی به مقام "رضای الهی" رسیده است. البته سال ۹۳ شریف‌زاده با حکم دادگاه ویژه روحانیت روانه زندان شد.

حالا که اعتراضات احمدی‌نژادی ها به اوج رسیده است وقتی از شریف زاده سکوت گذشته را می پرسیم می گوید برای حفظ نظام بود و اعتراض امروز هم برای حفظ انقلاب است. او درباره اینکه دادستان گفته است در برخورد با احمدی نژاد حکمتی وجود دارد می گوید حکمت آنها آبرویشان است. شریف زاده در باره اعلام برائت وزرای احمدی نژاد هم می گوید آنها اصلا وزرای احمدی نژاد نبودند یا اگر بودند امروز از روی ترس و عافیت طلبی است.

سرپرست دفتر انتشارات سازمان اوقاف و امور خیریه، و سردبیر روزنامه الوفاق دوران احمدی نژاد وقتی صحبتش با خبرآنلاین گرم می شود تیر انتقادش را علاوه بر قوه قضائیه به سمت برخی از اطرافیان رئیس دولت نهم و دهم می گیرد و با کنایه نسبت به افرادی چون امیری فر انتقاد می کند؛ آنچه در ادامه می خوانید مشروح این گفتگو است که در حاشیه بست نشینی امام زاده صالح انجام شد؛

                                                                                  ****

برخی مقامات قضایی عنوان کردند اگر با احمدی نژاد برخورد نمی شود حتما حکمتی در آن است؛ به نظر شما این حکمت چیست؟

آبروی خودشان.

مسئله رهایی آقای بقایی در حقیقت یک نماد است و با رهایی آقای بقایی و مشایی اتفاقی می افتد آن اصلاحی که آقای احمد نژاد به دنبال آن هستند محقق می شود. ایشان با نامه ای که به رهبری نوشتند پیشنهاد اصلاحات اساسی دادند که یک بند از آن آزادی همه کسانی بود که به دلیل انتقاد به نظام در زندان به سر می برند.

منظورتان چیست؟

من فکر می کنم تنها حکمتی که می تواند وجود داشته باشد حفط آبروی دادگاهی است که آقای بقایی را محاکمه کرده است. واقعیت این است که از نظر آقای بقایی و وکلای ایشان هیچ دلیل محکمه پسندی وجود ندارد و لذا اگر دادگاه علنی برگزار شود همه شاهد خالی بودن پرونده از مدارک می شوند؛ وقتی این علنی شود دیگر کار تمام است و می توان گفت یک پایان است برای بعضی ها.

فارغ از بحث آقای بقایی آیا آقای احمدی نژاد مدارکی در دست دارد که یک احتیاط در مواجهه مستقیم با او وجود دارد؟

نه؛ اصلا این نیست. اینکه می گویند حکمتی وجود دارد تنها بحث حفظ آبرو است چراکه وقتی دادگاه علنی شود همه چشم های دنیا شاهد خواهند بود که چه مدارکی قوه قضائیه و دادگاه برای محکوم کردن آقای بقایی ارائه می کند. آقای احمدی نژاد، آقای بقایی و  آقای مشایی و همه وکلایی که پرونده بقایی را دیده اند اعتقاد دارند هیچ مدرکی برای محکوم کردن آقای بقایی وجود ندارد وقتی در شرایطی که هیچ مدرکی وجود ندارد دادگاه علنی شود همه می بینند بدون وجود هیچ مدرک محکمه پسندی یک فردی محکوم می شود؛ سوال اینجاست که اینجا چه کسی نابود می شود؟ بنابراین قوه قضائیه باید پاسخ گو باشد و علت اینکه تا حالا دادگاه را علنی برگزار نکرده اند همین است.

البته بحث ما دادگاه آقای بقایی نیست بحث این است که چرا وقتی دائما از تخلفات آقای احمدی نژاد صحبت می شود درباره برخورد می گویند حکمتی در آن هست؟

آنها اول بیایند تخلف خود را در این رابطه که دادگاه را علنی برگزار نکردند بگویند بعد به تخلفات فرضی و پنداری احمدی نژاد بپردازند. اینکه دادگاه علنی برگزار نشد مخالف نص صریح قانون اساسی است؛ این سوالی است که در ذهن مردم هم وجود دارد دادستان هنوز به این سوال پاسخ نداده اند ادعایی خیالی و پنداری دیگری را مطرح می کنند.

نمی شود برای فرار از پاسخ طرح دعوای جدید کرد و متاسفانه قوه قضائیه امروز این کار را انجام می دهد. من نمی گویم طرح دعوی نکند بلکه می گویم اول به سوالات مردم پاسخ بگوید و آنها را در مخالفت با قانون اساسی قانع کند بعد به سراغ طرح دعوی جدید بکند از هرکسی که دوست دارد طرح دعوی کند علیه احمدی‌نژاد اصلا طرح دعوا کند علیه خدا و پیغمبر اما اول پاسخ پرسشها را بدهد.

برخی می گویند آقای احمدی نژاد در زمان سرپرستی بر وزارت اطلاعات پرونده ای از این وزارتخانه با خود بیرون آورده و از این بابت گروکشی می کند؟

نه اصلا چنین چیزی نیست اینها مسائل انحرافی است که برای انحراف ذهن مردم مطرح می کنند. ما نمی گوییم آنچه ما می خواهیم را انجام دهند فقط می گوییم پاسخی قانع کنند بدهند. و از رسانه ها می خواهم این سوال را از قوه قضادیه بپرسد اقای بقایی با اعتصاب خود برای  علنی شدن دادگاه تلاش  کرد تا یک مطالبه عمومی شکل بگیرد الان این مطالبه شکل گرفته است. اگر پاسخی هم ندارند از مردم عذرخواهی کنند.

این توصیه ها و خط و نشان کشیدن ها تا آزادی بقایی است یا برای دیگر زندانیان سیاسی هم این دغدغه را دارید ؟

اصلا بر اساس قانون اساسی زندانی سیاسی در جمهوری اسلامی بی معناست. آقای احمدی نژاد هم دست روی همین گذاشتند گفتند  زندانی سیاسی می کنند با انگ اقدام بر خلاف امنیت ملی؛ من عقده سیاسی‌ام با شما تفاوت دارد این شد اقدام علیه امنیت ملی پس مخالفت سیاسی به چه معناست؟ آقای احمدی نژاد در نامه اش به رهبری نیز نوشتند که یک نفر زندانی سیاسی به دلیل انتقاد به نظام جمهوری اسلامی در زندان ها نماند.

آقایان می ترسند از مرجعیت سیاسی خارج شوند. یک موقع آقایان اصلاح طلب مدعی بودند مرجعیت شعار آزادی سیاسی،آزادی بیان، حق انتخاب و ... فقط با ماست اما امروز این مرجعیت را ندارند. برخی از اصلاح طلبان حق‌جو حساب خودشان را با اصلاح طلبان منفعت طلب جدا کردند یکی از آنها همین آقای تاجزاده که گفت احمدی‌نژاد را قبول ندارم اما حرف هایی که می زند را قبول دارم حداقل اینگونه باشید.

یعنی این بست نشینی ها و اعتراضات با آزادی آقای بقایی تمام نمی شود؟

ببینید مسئله رهایی آقای بقایی در حقیقت یک نماد است و با رهایی آقای بقایی و مشایی اتفاقی می افتد آن اصلاحی که آقای احمد نژاد به دنبال آن هستند محقق می شود. ایشان با نامه ای که به رهبری نوشتند پیشنهاد اصلاحات اساسی دادند که یک بند از آن آزادی همه کسانی بود که به دلیل انتقاد به نظام در زندان به سر می برند. این هدف،مطلوب و مطالبه است اما همه را که نمی تواند اسم برد که چه کسانی در زندان بسر می برند و در چه وضعیتی هستند یکی از اینها می شود نماد نه اینکه فقط آنها مطرح باشند. شما دیدید در بست نشینی امامزاده صالح آقای احمدی نژاد اسمی از آقای بقایی نیاورد و خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی شدند. بنابراین بحث آقای احمدی نژاد صرفا آزادی آقای بقایی نیست بلکه اصلاحی است در روندها و رویه های ما نسبت به انتقاداتی که درباره ضعف های نظام مطرح می شود.

اما در این بین تناقض های زیادی وجود دارد که نمی توان برداشت رفتار صادقانه از آقای احمدی نژاد داشت به هر حال ۸ سال ایشان رئیس قوه مجریه بود و اتفاقا در دولت دوم ایشان بیشترین زندان سیاسی را با حکم های سنگین آن هم به جرم توهین به رئیس جمهور در زندان ها داشتیم چرا آن زمان آقای احمدی نژاد چیزی نگفت و یادش نبود ظلم شده است؟

این چند جواب دارد. اول اینکه اعتراضات آقای احمدی نژاد به قوه قضائیه مربوط به الان نیست و در دوره ریاست جمهوری ایشان که اتفاقا در مطبوعات هم درج شده و شما اگر سرچ کنید می بینید.

اتفاقا ما سرچ کردیم و سال ۸۴ در انتقاد به آقای خاتمی دفاعیه بلندبالایی از قوه قضائیه داشتند یا ویدئویی را از آقای احمدی نژاد دیدیم که در مصاحبه با یک خبرگزاری خارجی رو به دوربین گفتند ما در ایران هیچ زندانی سیاسی نداریم

نه منظور من دفاعیه نیست. و البته آن یک مغالطه است که درباره‌اش توضیح می دهم. منظور من اعتراضاتی است که نسبت به قوه قضائیه در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد ثبت و ضبط شده است. بنابراین اعتراضات بوده است. ایشان در همان سال ها درخواست بازدید از زندان اوین را دادند.

این درخواست بازدید برای این بود که آقای جوانفکر در زندان بودند و اگر نبودند احتمالا هیچ درخواستی هم مطرح نمی شد؟

بله آن زمان آقای جوانفکر در زندان بودند  و همین حرف شما هم آن زمان مطرح می شد اما این درخواست بازدید به دلیل گزارشی بود که آقای جوانفکر از درون زندان دادند و آقای احمدی نژاد با خواندن آن گفتند باید یک بازدید از اوین داشته باشند اما مخالفت شد و مسائلی پیش آمد که نشد آقای احمدی نژاد بازیدی داشته باشند.

بحث آقای مرتضوی موضوع دیگری است و اول باید به این سوال پاسخ داده شود که آیا موضوعات کهریزک متوجه آقای مرتضوی است یا آقای طائب. شاید ما بازی بخوریم. یعنی ما را بازی بدهند تا اینکه آن فرد مقصر سالم بماند.

چه مسئله ای؟

همینکه بحث استقلال قوه قضائیه را مطرح کردند و بر همین اساس اجازه بازدید رئیس جمهور از اوین داده نشد و اگر ایشان جلوتر می رفت باعث می شد درگیری پیش بیاید خب از آنجایی که هم ایشان منع شده بود از درگیری و هم تمایلی به ایجاد تنش نداشت این موضوع انجام نشد. در مورد مسئله حصر هم شما هیچ جمله ای از ایشان پیدا نمی کنید دال بر موافقت اقای احمدی نژاد با موضوع حصر.

اما بحث سر اعتراض است وقتی آقای احمدی نژاد هیچ مخالفتی نکرده است این خودش دلیلی بر رضایت است.

نه این علت دارد به هر حال آقای احمدی نژاد ۴ سال هم در دولت اقای روحانی سکوت کرد و هیچ نگفت. شما درباره سکوت های اقای احمدی نژاد بیشتر می دانید  و می دانید که دلیل بر رضایت نبوده همانطور که در دولت اول آقای روحانی سکوت کرد و هیچ نگفت آیا این به معنی رضایت اوست؟ هیچ کدام از جناح های سیاسی کشور هیچگاه سکوت احمدی‌نژاد را دال بر رضایت نگرفتند و اتفاقا آن را نوعی تدبیر برای مقابله تحلیل کردند.

بخش دیگر جواب من این است که ایا تقاضاهایی که آقای احمدی نژاد نسبت به اصلاحات اساسی امور دارند تقاضای منطقی و درست هست یا نیست ؟ اگر هست چرا ما بیش از آنچه به این تقاضاها توجه کنیم به گذشته و سابقه توجه نمی شده است؟ خب امروز که توجه شده چرا در حال حاضر به آن نمی پردازیم نه به اسم احمدی نژاد؟ من از بعضی از آقایان سیاسی شنیده ام که گفته اند ما اگر از احمدی‌نژاد دفاع کنیم گویی پشت سر احمدی نژاد حرکت کرده ایم. او که نمی خواهد لیدر باشد اگر با این حرف ها موافق هستند تصریح کنند ما طرفدار ایشان نیستیم اما این حرف ها درست است. اما متاسفانه شاهدیم جناح های مختلف سیاسی یک سکوت مرگ‌بار اختیار کرده اند.

نکته دیگر این است که آقایان می ترسند از مرجعیت سیاسی خارج شوند. یک موقع آقایان اصلاح طلب مدعی بودند مرجعیت شعار آزادی سیاسی،آزادی بیان، حق انتخاب و ... فقط با ماست اما امروز این مرجعیت را ندارند. برخی از اصلاح طلبان حق‌جو حساب خودشان را با اصلاح طلبان منفعت طلب جدا کردند یکی از آنها همین آقای تاجزاده که گفت احمدی‌نژاد را قبول ندارم اما حرف هایی که می زند را قبول دارم حداقل اینگونه باشید.

متاسفانه برخی از آقایان که رفتند بازداشت شدند بعد از آن عافیت طلب شدند یا ترسیدند گفتند حفظ جان کنیم و ...

دقیقا این بحث عافیت طلبی و منفعت طلبی درباره احمدی نژاد مطرح است اینکه تا وقتی رد صلاحیت نشده بود و بقایی به زندان نیافتاده بود هیچ صحبتی نمی کردند اما امروز علم مخالفت به دست گرفته است

اجازه بدهید؛ تند نروید. الان که آقای بقایی در حال مرگ است و آقای مشایی که رفت جلوی سفارت انگلستان یک تنه همه چیز را منتسب به انگلستان کرد و کیفرخواست را آتش زد. چه ترس و واهمه ای؟ شما می گویید آقای احمدی نژاد چرا قبلا هیچ چیز نگفته است.

بله شما می گویید گذشته مهم نیست ولی همین گذشته است که می گوید در حقانیت آقای احمدی نژاد شک و تردید هست؟

شما صبر کنید من صحبت هاین تمام بشود به همه آنها می پردازم. گفتم که جواب من از چند بخش تشکیل می شود. الان من جواب آنها را هم می دهم. اقای احمدی نژاد که گفت من خیلی چیزها می دانم اما بسیاری از آنها را با خود به گور می برم برای حفظ انقلاب و تنها ۱۰ درصد آن را گفته ام. خود ایشان گفت اگر من دهن باز کنم همه چیز به باد می رود.

یعنی همان زمان که در قدرت بودند گفتند سکوتشان درباره برخی مسائل این است که مردم به یاس نرسند و این را یک سال قبل از انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردند که همان زمان صحبت هایی هم درباره آقای متکی و برخی آقایان دیگر هم عنوان کردند که بلوایی به پا شد آقای احمدی نژاد گفت من فقط چند درصد آن چیزهایی را که می دانستم گفتم و بخش اعظم آن را با خود به گور می برم. ( شما گوش بدهید قول می دهم قانع شوید) آقای احمدی نژاد سکوت کردند تا اینکه گفتند مردم به یاس رسیدند و بی‌اعتمادی به مسئولان اوج گرفته است.

خب این کار احمدی نژاد که میزان یاس را بالاتر برد.

شما صبر کنید من جواب می دهم. همان موقع که یاس افزایش پیدا کرده است استکبار هم به دنبال پایان دادن به جمهوری اسلامی ایران است و شما این را در مطبوعات خارجی می بینید که چهل سالگی پایان کار است. بی اعتمادی که غوغا می کند و در اصفهان می بینید شعارهای عجیب و غریب می دهند و می گویند "ما اشتباه کردیم که انقلاب کردیم" شما این کدها را داشته باشید. در این شرایط است که آقای احمدی نژاد این موضوعات را به عرض رهبری رسانده است و گفته خطر جمهوری اسلامی ایران را تهدید می کند. اقای احمدی نژاد گفت برای حفظ انقلاب دیگر نمی توان سکوت کرد. او می خواست مردم به یاس نرسند اما اینها کاری کردند که مردم نا امید شدند. و انقدر فاسد شدند. من نمی دانم شما چه گرایش سیاسی دارید اما آیا مسئولان زمان آقای خاتمی با مسئولان امروز یکی هستند امروز که ماشالله همه لیدر ثروت هستند. ما در این مورد شیب داریم شیبمان هم تند است.

خب رفتار آقای احمدی نژاد این شیب را تندتر کرد دائما گفت همه دزد هستند و تخلفات دولت خودش هم زیاد بود؟

نه اصلا این طور نیست اتفاقا آقای احمدی نژاد وقتی این وضعیت را دید شروع کرد به اعتراض کردن. البته زیرکان خارج می دانستند تنها نیروی جمهوری اسلامی ایران مردم هستند و اگر مردم نباشند کار تمام است برای همین دائم شکاف درست کردند؛ الان آنها می خواهند جمهوری اسلامی را ذبح کنند احمدی نژاد آمده است کار آنها را به تعویق بیاندازد. برای همین می گویند احمدی نژاد آمده است و دوباره در مردم امید ایجاد کرده است؛

چه امیدی ؟

اینکه کسی هست که حرف مردم را می زند و می توان پشت سر او قرار گرفت و انقلابی ماند. حالا بعضی ها می گویند اینها بازی است تا انقلاب را حفظ کنند اما بازی نیست. بقایی در زندان در حال جان دادن است؛ مشایی حکم زندان دارد خود آقای احمدی نژاد در معرض خطر است. اصلا اینها بازی نیست. کار آقای روسای قوا تمام است و باوری نسبت به آنها وجود ندارد. حالا شما می گویید چرا آن زمان گفته نشد و الان می گویید. امروز اجحاف زیاد شده؛ تا یکجایی می توان سکوت کرد. تا یک‌جایی می توان گزارش داد. اقای احمدی نژاد انتقادش را ابتدا به خود روسای قوا گفت اهمیت ندادند به رهبری گزارش داد ایشان هم مسئولان را مسئول بررسی کردند؛ آقای احمدی نژاد گفت وقتی این شرایط را دیدم مجبور شدم خودم وارد عمل شوم.

یک زمانی ایشان پیوسته گزارش ها را پیوسته خدمت رهبری می برد و این اواخر هم چند نامه برای ایشان نوشت وقتی به جایی نرسید خودش به خیابان آمد اگر به جایی می رسید مسلما به اینجا نمی رسد. اما می دانم دل شما راضی نمی شود چون قبلا این صحبت ها گفته نشده است.

واقعیت هم همین است ما دلمان راضی نمی شود.

بله ما دوست داریم همیشه داد زده شود اما بعضی موقع ها همه چیز بهم می خورد. با وجود همه این حرف ها من نمی خواهم گذشته را توجیه کنم که چرا در گذشته این اعتراضات صورت نگرفت چون یک موقع خود آقای احمدی نژاد گفت کسانی که این صحبت را می کنند ( چرا در گذشته اعتراض نکردید) راست می گویند ما باید داد می زدیم ولی نزدیم.

دقیقا وقتی کسی سالها پیش اعتراض مردم را خس و خاشاک می خواند نمی تواند امروز دم از اعتراض بزند.

البته آن زمان هم آقای مشایی می گفت  ما نمی دانستیم وضعیت اینگونه است و امروز که خودمان دیدیم می فهمیم چه خبر است. البته نمی گویم این حرف را کاملا قبول دارم اما تا اندازه ای درست است. به هر حال اخبار و اطلاعات به مرور می رسد من تا زمانی که خودم به زندان نرفته بودم نمی دانستم چه خبر است. وقتی رفتم گفتم چقدر خوب شد که آمدم؛ چراکه اگر فردا روزی حرفی خواستم بزنم بدانم مشکل کجاست. قبلش می شنیدم اما بین شنیدن و دیدن فاصله زیاد است. حتی اگر شما به عنوان یک قاضی بروید ببینید نمی توانید به درکی برسید که به عنوان یک زندانی می روید و می بینید.

الان کسی بود که در مرحله بازجویی بود و هنوز به دادگاه نرسیده بود گزارشی داد که ما شاخ در می آوردیم که چرا باید اینگونه باید باشد. آقای جوانفکر از درون زندان این گزارشات را داد که آقای احمدی نژاد تصمیم گرفت بازدید کند. آقای بقایی وقتی از هفت ماه انفرادی بیرون آمد به اقای احمدی نژاد گزارش داد که در آنجا چه می گذرد.

آقای شریف زاده باز من نمی توانم قانع شوم چرا که درست زمانی که سه نفر در بازداشتگاه کهریزک کشته شدند آقای احمدی نژاد تمام قد پشت سعید مرتضوی که مسئولیت داشت ایستاد و حتی حاضر شد وزیر کارش را برای عامل کهریزک قربانی کند؟

ببنید بحث مرتضوی با بحث کهریزک دوتا است.

زیرکان خارج می دانستند تنها نیروی جمهوری اسلامی ایران مردم هستند و اگر مردم نباشند کار تمام است برای همین دائم شکاف درست کردند؛ الان آنها می خواهند جمهوری اسلامی را ذبح کنند احمدی نژاد آمده است کار آنها را به تعویق بیاندازد.

نه اتفاقا یکی است.

نه آقای احمدی نژاد که با بحث کهریزک به جد مخالفت کرد. اما موضوع آقای مرتضوی موضوع دیگری است و اول باید به این سوال پاسخ داده شود که آیا موضوعات کهریزک متوجه آقای مرتضوی است یا آقای طائب. شاید ما بازی بخوریم. یعنی ما را بازی بدهند تا اینکه آن فرد مقصر سالم بماند. البته می دانم این سوال خطرناکی است اما یک سوال است. خب همین دادگاهی که می خواست سر به تن آقای مرتضوی نباشد که ایشان را تبرئه کرد. آیا از آقای مرتضوی می ترسد؟ اگر می ترسد چرا این همه مشکل برایش درست کرد اما نتوانست حکم بدهد شاید؟ چون مدرکی نیست

شاید چون آقای مرتضوی قاضی است و راه فرار را به خوبی می داند شاید هم همان بازی هایی که شما می گویید مطرح است؟

نه بحث این است که چرا آن کسی را که باید رسیدگی کنند رسیدگی نمی کنند بازی این است. شما بازی نخورید. آنجا را که باید بررسی کنند بررسی نمی کنند و هنوز هم نمی خواهند بررسی کنند. تا کی قرار است تخلفات مراکز امنیتی را بررسی نکنیم. موضوعات روشن است. اصلا مرتضوی آدرس غلط دادن است. نمی خواهم او را تبرئه کنم اما من می دانم ماجرا چیست و از اول هم می دانستم.

آقای شریف زاده اگر آقای احمدی نژاد این طور که شما می گویید حقانیت دارد چرا هر روز از دایره حامیانش کم می شوند؟ امروز کمتر کسی از وزرای دولت نهم و دهم را می بینیم که طوماری علیه احمدی‌نژاد امضا نکرده باشد؟

شاید می ترسند. و خبردارم که نامه ها نوشته اند و توی دهانشان زده اند.

منظورتان چه کسانی هستند؛ یعنی صفارهرندی و حسینی و...

آنها  کی وزیر احمدی نژاد بودند؟ آقای احمدی نژاد یکبار گفت وزیر اطلاعات وزیر من بود؟ او گفته بود وزرای رئیس جمهور وزرای خودش باشند. نمی شود این موضوعات را باز کرد. صفارهرندی کجا وزیر احمدی نژاد بود؟ متکی و مصلحی کجا وزیر احمدی نژاد بودند؟.. بگذریم

یعنی آقای احمدی نژاد هیچ کدام از وزرا از حاجی بابایی گرفته تا لنکرانی و ... را خودش انتخاب نکرده؟

نه بعضی ها هم اینگونه نبوده است به هر حال فشارها هست و می ترسند. مسلما وقتی مشایی که خود احمدی نژاد بود امروز توی زندان است اگر حاجی بابایی حمایت می کرد کجا بود؟ معلوم است که می گوید مخالف است یا سکوت می کند. مردش آن است که سکوت کنند. آن نامردش هم که ...

شما می بینید برخی که خودشان را امام جماعت نهاد ریاست جمهوری معرفی می کنند و علیه احمدی نژاد موضع می گیرند زمانی به زندان رفته اند و در این رابطه  گزارش مفصل از زندان دادند حالا که می خواهی با احمدی نژاد مخالفت کنی یادت نیست چه گزارش مفصلی از زندان دادی؟ تناقض تا کجا؟  شما خودتان داوری کنید؟

منظورتان آقای امیری فر است؟

بماند. ایشان را به بهانه مستند ظهور بازداشت کردند و بعد از انکه بیرون آمد نامه نوشت و به قول خودش آن نامه باعث شد خیلی ها تغییر بکنند.  حالا می آیند مخالف حرف می زنند. باید از ایشان پرسید آن حرف ها و گزارش ها درست بود یا این دفاعیه ها؟ به هر حال افرادی از اول دلشان با احمدی نژاد نبودند یا اصلا وزیر احمدی نژاد نبودند و یا ترسیدند. من تمام حرف هایی که می زنم مستند است.

آقای شریف‌زاده! شما فکر می کنید احمدی نژاد ۸۴ چه تفاوتی با احمدی نژاد ۹۷ دارد؟

آقای احمدی نژاد همیشه در حال تغییر و تعالی است. من یکبار گفتم احمدی نژاد سال ۸۴ تلاش می کرد برای عدالت در ایران یک چهره ملی بود اما بعد از آن رفت در بعد جهانی و دموکراسی ملل را مطرح کرد به این معنا که کل کره زمین یک ملت هستند. به هرحال از آن زمان هم باز رشد داشتند. من فکر می کنم همه آدمها رشد می کنند.

قوه‌قضاییه از ایجاد ثبات در بازار ارز حمایت می‌کند


رئیس قوه‌قضاییه گفت که این نهاد از هر اقدامی در جهت صیانت از ارزش پول ملی و ایجاد ثبات در بازار ارز که لازمه کار اقتصادی است، حمایت همه‌جانبه می‌کند.
آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی، با اشاره به در پیش بودن ۲۹ فروردین روز ارتش و سوم شعبان روز بزرگداشت مقام پاسدار، این دو روز را به نیروهای مسلح و مردم ایران تبریک گفت و تصریح کرد: امروز نیروهای مسلح جمهوری اسلامی اعم از سپاه و ارتش موجب افتخار ملت بزرگ ایران هستند و از مرزهای اقتدار داخلی و خارجی کشور حراست می‌کنند. وحدت نیروهای مسلح و افتخاراتی که در طول سالهای پس از پیروزی انقلاب به دست آورده‌اند در منطقه و جهان مثال‌زدنی است. زمانی در این کشور نیروهای مسلح تحت سیطره مستشاران آمریکایی بودند اما امروز به‌برکت انقلاب و رهنمودهای داهیانه امام راحل (قدس الله نفسه الزکیه) و مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)، نیروهای مسلح در کمال عزت و استقلال راه خود را کنار مردم طی می‌کنند و دوست و دشمن به این موضوع اذعان دارند.

رئیس قوه قضاییه، یکی از علل هجمه‌های روزافزون کشورهای سلطه و اذناب منطقه‌ای آنها به کشورمان را اقتدار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی دانست و اظهار کرد: این اقتدار، آنها را به‌هراس افکنده و موجب شده که مدام در جهت ایران‌هراسی گام بردارند اما به‌خوبی می‌دانند که جمهوری اسلامی در مقام دفاع از خود به هیچ عنوان کوتاه نخواهد آمد.

آملی لاریجانی افزود: شاخصه مهم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، ایمان، تعهد و پایبندی به ارزشهای الهی است. در کجا می‌توان نیروی مسلحی پیدا کرد که شهادت را برای خود افتخار بداند و زمانی که استغاثه مظلومی را می‌شنود در دفاع از او سر از پا نشناسد. نیروهای مسلح ما به‌دعوت برادران عراقی و سوری خود به کمک آنها شتافتند و با جان‌فشانی و ایثار، بساط تروریست‌ها را از عراق و بخش عمده‌ای از سوریه برچیدند. چنین افتخارآفرینی‌هایی بدون شهادت‌طلبی و ایثار ممکن نیست.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ادعاهای آمریکا در زمینه مقابله با داعش نیز گفت: امروز آمریکایی‌های فریبکار و حیله‌گر که خود، داعش را ایجاد، تسلیح و تشویق کرده‌اند ادعای مقابله با آن را دارند، دروغ و فریبی بزرگ‌تر از این در روزگار معاصر ما وجود ندارد. ترامپ در کارزار رقابت‌های انتخاباتی به‌صراحت اذعان کرد که دولت آمریکا داعش را به‌وجود آورده و با مسلح ساختن آن، این گروه تروریستی را به منطقه ما گسیل داشته است.

آملی لاریجانی در ادامه، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی را بزرگ‌ترین افتخار ملل مسلمان در عصر حاضر دانست و گفت: امیدواریم حق تعالی بیش از پیش بر کمال، سلامت، ایثار و پایبندی نیروهای مسلح به ارزش‌ها بیفزاید و ما بتوانیم قدردان ایثارگری‌ها و جانبازی‌های این عزیزان و خانواده‌های بزرگوارشان باشیم.

رئیس قوه قضاییه در ادامه سخنان خود با اشاره به حمله اخیر آمریکا، انگلیس و فرانسه به مناطقی از سوریه، خاطرنشان کرد: در روزهای اخیر شاهد هجمه جنایتکارانه محور شرارت و جنایت در منطقه علیه سوریه بودیم. آمریکا با همدستی انگلیس و فرانسه به‌خلاف تمام موازین بین المللی، اخلاقی و انسانی بیش از ۱۰۰ موشک به سوریه شلیک کرد، چنین اقدامی را نه سازمان ملل تجویز کرده بود و نه موازین حقوق بین الملل چنین اجازه‌ای را می‌داد اما آمریکا و متحدانش موازین بین‌المللی را به‌سخره گرفتند و با طرح دروغ تکراری استفاده از سلاح‌های شیمیایی به این منطقه حمله کردند.

آملی لاریجانی با ابراز تأسف شدید از اقدام برخی حاکمان خودفروخته جهان اسلام که در شب مبعث پیامبر(ص)، حمله جنایتکارانه به سوریه را مورد حمایت قرار دادند، اظهار کرد: خوشبختانه این اقدامات موجب بصیرت‌افزایی و نزدیکی هرچه بیشتر ملت‌های مسلمان می‌شود و آنها به‌خوبی متوجه می‌شوند که امثال آمریکا و متحدانش به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به برخی زیاده‌خواهی‌های آمریکا مبنی بر مذاکره با ایران در خصوص توانمندی موشکی نیز گفت: در چنین فضایی بحث مذاکرات در حوزه موشکی را مطرح می‌کنند. باید از آنها پرسید که؛ چگونه گمان می‌برید ملت‌های مسلمان و کشورها به شما اعتماد کنند؟ با رفتاری که در قبال برجام داشتید و اخیراً نیز این حملات جنایتکارانه، آیا توقع مذاکره با جمهوری اسلامی دارید؟

آملی لاریجانی گفت: آمریکا و متحدان بین المللی و منطقه‌ای آن به‌محض آنکه می‌بینند تروریست‌ها در معرض زوال قرار دارند و ارتش سوریه پیشروی‌هایی در مبارزه با تروریست‌ها داشته است فوراً با اتخاذ سیاست‌هایی خبیثانه، نیروهای مسلح سوریه را تحت فشار قرار می‌دهند و همین مسئله به‌خوبی مشخص می‌کند که چه‌کسانی در پس پرده فعالیت‌های تروریست‌‌ها در منطقه قرار دارند.

رئیس قوه قضاییه بابیان اینکه چنین اقداماتی موجب منسجم‌تر شدن هرچه بیشتر ملت‌های منطقه در مبارزه با آمریکا و متحدانش می‌شود، تصریح کرد: امروز حاکمان سعودی و برخی همدستان آنها برای اقدام علیه برادران عرب و مسلمان خود و حمایت از کشورهای استعمارگر و سلطه‌جو چه توجیهی دارند؟ما مطمئنیم که پیروزی نهایی متعلق به محور مقاومت است. آمریکا نیز اذعان کرده که هفت تریلیون دلار در منطقه هزینه کرده اما چیزی به دست نیاورده است. بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب آمریکایی‌ها مطمئن باشند که بعد از این هم چیزی در منطقه به دست نخواهند آورد.

آملی لاریجانی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به التهابات اخیر در بازار ارز و تدابیر دولت برای مدیریت بازار اظهار کرد: بحمدالله با تدبیر دولت محترم، تلاطم‌های موجود در بازار ارز تا حدی حل شده است گرچه توقع داشتیم که دولت محترم و بانک مرکزی زودتر وارد عمل شوند اما به‌هرحال قوه قضاییه از هر اقدامی در جهت صیانت از ارزش پول ملی و ایجاد ثبات در بازار ارز که لازمه کار اقتصادی است حمایت همه‌جانبه می‌کند.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر پشتیبانی از تعادل در بازار ارز و مجموعه اقدامات برای بسترسازی این امر، تصریح کرد: نیروی انتظامی و سایر نهادهای امنیتی نیز برای اجرای سیاست‌های دولت در ساماندهی و مدیریت بازار ارز همکاری کامل را خواهند داشت وامیدواریم که دولت نیز برخی کاستی‌های موجود را اصلاح کند تا تجار و بازرگانان نیز نگران فعالیت‌های خود نباشند.

آملی لاریجانی افزود: در بحث مبارزه با قاچاق کالا نیز امیدواریم که همه دستگاه‌ها با انجام وظایف قانونی خود تلاش کنند که اقتصاد ملی از این ناحیه آسیب نبیند.

وی در ابتدای سخنان خود نیز پیشاپیش حلول ماه معظم شعبان و موالید مقدسه این ماه را تبریک گفت و اظهار کرد: از خداوند می‌خواهیم که در این ماه گرامی که ماه پیامبر است، به‌یمن اعیاد مبارکه این ماه، الطاف بی‌پایان خود را شامل حال همه ما بگرداند.

رئیس قوه قضاییه با ذکر روایتی از پیامبر اکرم(ص) در خصوص شأن ماه شعبان افزود: ایشان می‌فرمایند «شعبان شهری، رحم الله من اعاننی علی شهری». این روایت کوتاه هم دعوتی است برای اعانت پیامبر و تشویق به انجام امور خیر و الهی که موجب تقرب به ساحت حق تعالی می شود و هم دعایی است از ناحیه پیامبر اعظم اسلام نسبت به هر کسی که ایشان را از طریق اعمال خیر اعانت کند.

آملی لاریجانی ادامه داد: دعای پیامبر(ص) همواره مستجاب است و باید تلاش کنیم که به‌نحوی مشمول این دعا و مصداق اعانت رسول الله(ص) با انجام فرایض، نوافل و امور خیر شویم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به برکات ماه شعبان، مناجات شعبانیه را از مناجاتهای عظیم مروی از اهل بیت (علیهم السلام) توصیف کرد و افزود: حسب نقل برخی بزرگان، فقرات پایانی این مناجات علاوه بر دعوت به‌سوی حق تعالی به‌نحو خاص، مشتمل بر اشاراتی به معرفت نفس است.

آملی لاریجانی در این باره توضیح داد: آنجایی که صحبت از شکافتن پرده‌های نورانی است، بعید نیست مقصود کنار زدن حجاب‌های نفس آدمی باشد. آنچه انسان مستقیماً می‌تواند بدون حجاب دریافت کند، مراتب باطنی نفس خود اوست. در این مناجات می‌خوانیم «هَبْ لِی كَمَالَ الانْقِطَاعِ إِلَیْكَ وَ أَنِرْ أَبْصَارَ قُلُوبِنَا بِضِیَاءِ نَظَرِهَا إِلَیْكَ». عبارت «ابصار قلوب» نشان می‌دهد که قلب هم دارای نگاه و بصر است. در ادامه آمده است «حَتَّی تَخْرِقَ أَبْصَارُ الْقُلُوبِ حُجُبَ النُّورِ فَتَصِلَ إِلَی مَعْدِنِ الْعَظَمَة». وصول به این معدن عظمت بدون رفتن به اعماق باطن ممکن نیست. در اینجا مقصود، وصول شهودی است که راه آن حرکت و سیر درون است.

رئیس قوه قضاییه گفت: اگر انسان حجاب‌های درونی را کنار بزند به باطن خود دست خواهد یافت و با فناء از این مراتب نظر به وجه الهی می‌کند؛ در واقع  انسان از طریق شهود می‌تواند به وجه الله نظر کند.

آملی لاریجانی در همین زمینه ادامه داد: انسان غالباً از حقیقت خود فقط بدنش را می‌شناسد در حالی که حقیقت روح آدمی، اقوی از بدن او است. انسان ممکن است نسبت به بدن خود اطلاع و استحضار کاملی نداشته باشد اما نسبت به نفس خود حضور دارد و البته باید هنر دیدنِ خود را تحصیل کند.

رئیس قوه قضاییه مناجات شعبانیه و سایر مناجات‌ها را از نعم بزرگ الهی برای تقرب به ساحت حق تعالی توصیف کرد و گفت: حسب تعابیر بزرگان اهل معنا، ما در مناجات‌ها به معارف و علومی دست می‌یابیم که از طرق دیگر به دست نمی‌آید. امیدواریم خداوند چشمان ما را بصیرتی ببخشد که بتوانیم آنچه مطلوب اوست انجام دهیم.

بر اساس این گزارش، ادامه بحث و بررسی پیرامون لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق انسان و عبوردهندگان افراد غیرمجاز از مرز در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت و مواد دیگری از آن به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید.


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن