_  

گروه خبری سیاسی

واکنش بعیدی‌نژاد به برکناری تیلرسون


سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن با انتشار توئیتی به برکناری رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا واکنش نشان داد.
واکنش بعیدی‌نژاد به برکناری تیلرسون
بعیدی نژاد در صفحه توئیتری خود نوشت:
 

حمایت از تحریم ایران در اروپا رو به افزایش است


دیپلمات‌های آگاه در گفت‌وگو با روزنامه وال‌استریت‌ژورنال از افزایش حمایت‌ها از تحریم‌ ایران خبر داده‌اند.
دیپلمات‌های اتحادیه اروپا از افزایش حمایت  برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به منظور جلب حمایت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا جهت ماندن در برجام خبر می‌دهند.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال نوشته در جریان دیدار وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوگزامبورگ روز دوشنبه تصمیمی در این راستا گرفته نشد زیرا برخی از کشورها هنوز قانع نشده‌اند که اعمال تحریم‌های جدید ترامپ را از خروج از برجام منصرف کند.

با وجود این، منابع مطلع از رایزنی‌های انجام شده در روز دوشنبه می‌گویند وزرای خارجه اتحادیه اروپادر آستانه توافق بر سر این موضوع هستند که لازم است در این باره اقدام شود.  

وزیر خارجه دانمارک گفت: «فکر می‌کنم اکثریت کشورهای اروپایی بر این باورند که لازم است در زمینه تحریم‌ها گام‌های بیشتری برداشته شود.»

وزیر خارجه ایرلند می‌گوید ممکن است کشورهای اروپایی تا قبل از ضرب‌الاجل ۱۲ می برای تحریم‌های جدید علیه ایران اقدام کنند.  

به نوشته وال‌استریت‌ژورنال، میان وزرای خارجه اتحادیه اروپا رایزنی‌هایی برای اعمال تحریم‌هایی علیه اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وجود دارد.

دولت‌های سه کشور اروپایی همزمان، در حال تلاش برای پیش بردن تحریم‌های جدید علیه ۱۵ فرد و نهاد ایرانی هستند. هر گونه تصمیم‌گیری در این مورد، نیازمند حمایت تمامی ۲۸ عضو اتحادیه اروپا است.

از طرف دیگر دیپلمات‌ها از کاهش اختلافات میان سه کشور اروپایی با طرف‌های آمریکایی در مذاکرات هفته‌های گذشته خبر داده‌اند. هدف از این گفت‌وگوها توافق بر سر اصلاح برجام و برطرف کردن نگرانی‌های ترامپ است.

 

رژیم صهیونیستی دیر یا زود از کرده خود پشیمان خواهد شد


سخنگوی وزارت امور خارجه: زمان زدن و فرار کردن گذشته است و رژیم صهیونیستی دیر یا زود از کرده خود پشیمان خواهد شد.
رژیم صهیونیستی دیر یا زود از کرده خود پشیمان خواهد شد
 
 
به گزارش پارسینه، بهرام قاسمی در نشست هفتگی با خبرنگاران با ابراز تسلیت به بازماندگان شهدای ایرانی این حادثه افزود: این اقدامات در ادامه سیاست های تجاوزکارانه و ددمنشانه رژیم صهیونیستی صورت می گیرد اما بدانند دیر یا زود پاسخ لازم را دریافت خواهند کرد و از کرده خود پشیمان خواهند شد.

وی تاکید کرد: رژیم صهیونیستی باید بداند نمی تواند دست به اقدامی بزند و در کناری بنشیند و از مجازات معاف باشد و نیروهای مقاومت و سوری هم در منطقه در زمان لازم و مقتضی پاسخ بجا و بموقع خواهند داد.
 
قاسمی درباره خبری مبنی بر نشست موفقیت آمیز آمریکا و اروپا برای اصلاح برجام اظهارداشت: من از نشست های برخی کشورهای اروپایی با آمریکا اطلاعی ندارم و موضوعات مورد بحث آنها را نمی دانم.

وی تصریح کرد: برجام موضوعی میان ایران و گروه۱+۵ است و مطالب عنوان شده در رسانه ها درباره اصلاح برجام از سوی آمریکایی ها و اروپایی ها سندیت ندارد و گمانه زنی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درمورد دستاوردهای سفر اخیر وزیر امور خارجه به آفریقا و آمریکای لاتین گفت: در جایگاهی نیستم که در حال حاضر در خصوص دستاورد این سفر سخنی بگویم ولی قطعا این قبیل سفرها سودمند است و سفر مفیدی بود و تعدادی اسناد میان دو طرف منعقد شد.

قاسمی به ظرفیت های بسیار بالای کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین به خصوص برزیل اشاره کرد و یادآور شد: امضای قراردادها تا عملیاتی شدن توافق ها زمان بر است و این از خواص و ذات همکاری های فنی و اقتصادی است.

وی ادامه داد: در برزیل خط اعتباری مشخصی مطرح شد که توافقات اولیه در این زمینه صورت گرفت. کارهای کارشناسی آن باید انجام شود چرا که رقمی بالای میلیارد است که امیدوارم همکاری های بین ایران و برزیل با توجه به اقتصاد این کشور و جایگاه آن به عنوان یک اقتصاد نوظهور و کشوری که در رده بالایی از کشورهای صنعتی جهان قرار دارد بتوان همکاری های این دو کشور از توسعه بالایی برخوردار باشد.

سخنگوی وزارت امورخارجه یادآور شد: به طور قطع زمان امضای یادداشت تفاهم و عقد قرارداد بین کشورها تا اجرایی شدن مفاد تفاهمات زمانبر است. حوزه های اقتصادی و بازرگانی این گونه نیست که بعد از یک یا دو روز هرآنچه که تفاهم شده به مرحله اجرا گذاشته شود و این از خواص و ذات اقتصادی و تجاری در پی این سفرها و نشست ها و رایزنی ها است.

قاسمی گفت: امیدوارم که در پی این سفرها، در نشست ها و رایزنی ها بتوانیم در آینده از سطح مناسب و متعادلی در همکاری های اقتصادی به خصوص با قاره آفریقا و آمریکای جنوبی بهره مند شویم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا در آفریقا نیز سندی امضا شد، تصریح کرد: ما در کشورهای آفریقایی سندهایی بالغ بر ۵۴۰ میلیون یورو امضا کردیم که البته در برزیل بیشتر از این مبلغ بود. در تمامی این کشورها هم بخش خصوصی و هم دولتی حاضر بودند و نشست های مشترک میان طرف های ایرانی و خارجی در این کشورها برگزار شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: در این نشست ها سعی شد که تبادلات و اطلاعات اولیه رد و بدل شود و نهایتا نقطه آغازین و سنگ بنای اولیه برای گسترش همکاری ها در این چهارکشور گذاشته شد.

قاسمی خاطرنشان کرد: امیدواریم در آینده سطح تعاملات اقتصادی بالاتری را با کشورهای آفریقایی و آمریکایی جنوبی داشته باشیم.

حمله به سوریه اقدامی غلط و جنگ افروزانه است

وی در پاسخ به این سوال که آیا حمله آمریکا به سوریه با مشارکت انگلیس و فرانسه می تواند برای فشار به ایران بر سر مسایل موشکی و منطقه ای باشد؟ تاکید کرد: اقدام علیه سوریه توسط این سه کشور تجاوزکارانه، نابجا، غلط ، جنگ افروزانه و خلاف همه موازین و کنوانسیون های بین المللی است.

قاسمی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همانگونه که در دهه های گذشته نشان داده با جدیت تمام و با پشتوانه مردم خود از اصول کلان جمهوری اسلامی ایران پیروی می کند و سیاست های منطقه ای و جهانی خود را دنبال کرده است و هرگز این نوع اقدامات نمی تواند بر سیاست های جمهوری اسلامی ایران تاثیر خاصی داشته باشد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره این اگر حملات به سوریه شدت بگیرد ایران چه واکنشی خواهد داشت؟ گفت: این نوع اقدامات خلاف موازین بین المللی و توسعه طلبانه و جنگ افروزی از طرف آمریکا که آخرین آن در سوریه اتفاق افتاد، اقدام جدیدی از سوی این کشور نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: آمریکا نشان داده است که با سیاست های توسعه طلبانه خود هرزگاهی به دروغ در تامین متامع خود و با بهانه واهی و دروغ هایی که بیان می شود دست به این گونه اقدامات در کشورهای مختلف زده و احتمال دارد این نوع رفتار را تکرار کند.

قاسمی ادامه داد: امروز هرآنچه که در وضعیت نابهنجار منطقه و جهان کنونی مشاهده می شود، ناشی از اشتباهات استراتژیک و راهبردی فاحش آمریکا در دهه های گذشته است که همواره کمک کرده است که وضعیت منطقه از یک بی ثباتی جدی و نابسامانی رنج ببرد و در واقع وضعیت منطقه ناشی از اشتباه های کلان آمریکا است.

سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: این سیاست و ادامه آن نهایتا آمریکا را با مشکلات عدیده و وضعیت نابهنجاری در منطقه و جهان امروز روبرو خواهد کرد.

قاسمی درمورد حملات اخیر اسرائیل به سوریه گفت: ایران در خصوص تجاوز رژیم تجاوزگر قدس به سوریه، مواضع لازم را به موقع بیان کرد و این حق مردم سوریه است که در قبال این اقدامات موضع اتخاذ کنند.

شاید از موفقیت روند آستانه خشنود نبودند

قاسمی در پاسخ به سوالی در باره تاثیر حمله موشکی اخیر آمریکا، انگلیس و فرانسه بر راهکارهای سیاسی حل و فصل بحران سوریه اظهارداشت با وجود اینکه فرانسه و انگلیس در اروپا هستند اما ما نمی توانیم همه کشورهای اروپایی را در یک سطح قرار دهیم و کشورهای اروپایی دیدگاه های متفاوتی نسبت به مسائل منطقه و سوریه دارند.

وی همچنین درباره تاثیر این اقدام در فرآیند سیاسی آستانه گفت یکی از اهداف اساسی و کلان این اقدام عجولانه و غیرخردمندانه آمریکا و دو متحد دیگرش در تهاجم به حاکمیت و سرزمین سوریه ایجاد شکاف بین سه کشور ضامن آتش بس بود که روند آستانه را پی ریزی کرده و با موفقیت های بسیاری روبرو شدند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: شاید آن ها از موفقیت های روند آستانه خشنود نبودند و این اقدام اخیر آن ها به منظور ایجاد شکاف بین سه کشور ایران، روسیه و ترکیه انجام شد.

وی تصریح کرد: این تصور خیال خامی است و سه کشور کما فی السابق و با تمام توان علیرغم اختلاف نظرهایی که حتی قبل از ایجاد روند آستانه وجود داشت، به همکاری خود در مبارزه با تررویسم و کمک به حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه ادامه خواهند داد.
 
قاسمی خاطرنشان کرد اگر چه اختلاف نظرهایی بین سه کشور وجود داشته است، در عین حال تبادل نظرها و گفت وگوها برای کاهش این اختلاف نظرها وهمچنین افزودن بر اشتراکات سه کشور است.

پاسخ وزارت خارجه ایران به بیانیه اجلاس سران عرب


سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: مایه تاسف است اتحادیه عرب ظرفیت های خود را صَرف اتهامات و تلاش های فرسایشی و باطل می کند.
بهرام قاسمی در واکنش به بیانیه پایانی اجلاس سران اتحادیه عرب، ضمن تأکید مجدد برسیاست اصولی و دایمی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها، اتهامات وارده به ایران در برخی از بندهای این بیانیه را  کاملا مردود دانست.

وی با ابراز تأسف عمیق از برخی مفاد بیانیه پایانی اجلاس سران اتحادیه عرب  که در ظهران عربستان تشکیل شد، اظهار داشت: این بیانیه نیز  مانند دیگر  بیانیه های پیشین با تکرار ادعاها و دروغ های واهی و بی ثمر علیه جمهوری اسلامی ایران، در شناخت دقیق علل بحران های منطقه بار دیگر با نادیده انگاشتن حقایق، بی راهه را بر راه  ترجیح داده است.

 قاسمی تصریح کرد: امیدواری بسیاری وجود داشت  که این اجلاس به دور از اتخاذ استاندارهای چندگانه  همیشگی و تکراری، در شناخت عوامل مؤثر و اصلی برای ایجاد ثبات و بازگشت آرامش به منطقه، گامی مثبت در جهت همگرایی منطقه ای بردارد اما سایه سنگین سیاست های مخرّب سعودی بر بندهایی از بیانیه پایانی اجلاس کاملا مشهود است.   
   
سخنگوی وزارت امور خارجه با ایرانی خواندن جزایر سه گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی، تلاش برخی همسایگان جنوبی برای جعل نام این جزایر و تکرار ادعاهای نادرست ، غلط و  اساسا بیجای آنان را «آب در هاون کوبیدن» توصیف کرد و آن را منسوخ، بی اثر و دخالت در امور داخلی ایران دانست و شدیدا محکوم کرد.

قاسمی تأکید کرد: مایه  تأسف  فراوان است که برخی کشور های عضو این اتحادیه عربی  با چشم فرو بستن روی واقعیت های تاریخی و جغرافیایی، حق حاکمیت همسایگان را نادیده گرفته و از  سیاستی خردورزانه و مبتنی بر حسن همجواری پیروی نمی کنند و با وارونه جلوه دادن واقعیت های مسلم  تاریخی، ظرفیت و  توان بالقوه کشورهای عربی و اسلامی برای بُرون رفت منطقه از بحران ها را صرف اتهامات و تلاش های فرسایشی و باطل می کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان افزود: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران همواره بر حفظ همگرایی هر چه بیشتر و احترام متقابل به حق حاکمیت کشورها به ویژه همسایگان و رعایت حسن همجواری استوار بوده و انتظار دارد کشورهای منطقه ضمن حفظ احترام متقابل و عدم مداخله در امور یکدیگر بر طبل اتهامات و ادعاهای واهی نکوبند و واقع بینی، تعامل، تامل، منطق، گفتگو و حسن نیت و آینده نگری را برای کاستن از  تنش ها و نگرانی های بی حاصل و اتخاذ تدابیر لازم جهت اقدامات اعتمادساز و ثبات بخش سرلوحه سیاست های خود قرار دهند.

نتانیاهو: غرب باید با ایران همان کاری را کند که با سوریه کرد


نخست وزیر رژیم اسرائیل با حمایت از حمله آمریکا و متحدانش به سوریه گفت غرب باید همین کار را با ایران کند.
نتانیاهو: غرب باید با ایران همان کاری را کند که با سوریه کرد

به گزارش خبرنگار «پارسینه» به نقل از جروزالم پست، بنیامین نتانیاهودر گفتگوی تلفنی با ترزا می، نخست وزیر انگلیس، گفت راه حلی که آمریکا، بریتانیا وفرانسه در مقابل استفاده دولت بشار اسد از سلاح شیمیایی اتخاذ کردند باید برایجلوگیری از دستیابی دولت ها و سازمان های تروریست (اشاره به ایران) به توانایی های هسته ای هم بهنمایش درآید.

نتانیاهو جزئیات گفتگوی شب گذشته خود با ترزا می را در جلسه امروزکابینه رژیم اسرائیل بیان کرد.

او دوباره تاکید کرد که اسرائیل از تصمیم ترامپ برای اقدام علیهاستفاده از سلاح های شیمیایی توسط اسد کاملا حمایت می کند و اضافه کرد که این رژیماز مشارکت فرانسه و بریتانیا در این عملیات استقبال کرده است.

نتانیاهو گفت به نخست وزیر انگلیس گفته است: «پیام مهم بین المللی کهاز این حمله دریافت شد این بود که استفاده از سلاح های غیرمتعارف به هیچ وجه تحملنمی شود. همچنین من اضافه کردم لازم است که این سیاست برای پیشگیری از دستیابیدولت ها و سازمان های تروریست به توانایی های هسته ای ابراز شود».

نخست وزیر رژیم اسرائیل افزود به می گفته است منبع اصلی بی ثباتی درمنطقه ایران است و اسد باید بفهمد زمانی که اجازه می دهد نیروهای ایران و گروه هایمورد حمایتش در سوریه مستقر شوند، سوریه و کل منطقه را به خطر می اندازد.

نتانیاهو شب گذشته هم در پیامی ویدیوئی اظهار داشته بود: «یک سال پیش تاکید کردم که اسرائیل کاملا از تصمیم ترامپ برای اقدامعلیه استفاده از سلاح‌های شیمیایی حمایت می‌کند. عزم راسخ ترامپ و همچنین حمایتاسرائیل همچنان پا برجا هستند».

نخست وزیر اسرائیل در این پیام مدعیشد: «رئیس‌جمهوری سوریه باید آگاه باشد که تلاش‌های غیر مسئولانه وی برای دسترسیبه سلاح کشتار جمعی و استفاده از این نوع تسلیحات، به معنای نادیده گرفتن قوانین بین‌المللیاست. اسد همچنین باید بداند وقتی که به ایران و نمایندگان این کشور اجازه استقرارنظامی در سوریه را می‌دهد، خودش را به خطر می‌اندازد».

هشدار نتانیاهو درباره نفوذ ایران


نخست وزیر رژیم صهیونیستی ضمن تمجید از حملات هوایی ائتلاف سه گانه واشنگتن- پاریس- لندن علیه سوریه، در مورد تداوم حضور نیروهای ایران در سوریه هشدار داد!
به گزارش رویترز، «بنیامین نتانیاهو» روز شنبه از حملات هوایی تروئیکای جنگ طلب واشنگتن- پاریس- لندن علیه اهدافی در سوریه تمجید کرد و در عین حال مدعی شد که تداوم حضور ایران در این منطقه، سوریه را در معرض خطر قرار می دهد.

گفتنی است که نیروهای نظامی آمریکا، انگلیس و فرانسه بامداد روز شنبه، چهاردهم آوریل، به بهانه دادن پاسخی دندان شکن به یک حمله شیمیایی ادعایی به شهر دوما در سوریه- که دولت قانونی بشار اسد را مسئول آن می دانند- به اهدافی در این کشور حمله کردند.

پس از این حمله، رئیس جمهور آمریکا از آمادگی این کشور برای ادامه حملات خود تا زمانی خبر داد که دولت «بشار اسد» رئیس جمهور قانونی سوریه استفاده ادعایی این کشور از تسلیحات شیمیایی را متوقف کند.

بنیامین نتانیاهو در بیانیه ای مکتوب اعلام کرد: «در ساعات ابتدایی صبح امروز، [نیروهای نظامی] آمریکا، فرانسه و انگلیس به رهبری واشنگتن نشان دادند که پایبندی و تعهد آنان تنها به اعلان اصول اخلاقی منحصر نمی شود»!

وی در ادامه این بیانیه ادعا کرد که «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه باید بفهمد که «تهیه و تدارک یک پایگاه برای ایران و نمایندگان آن [در خاک خود]، سوریه را در معرض خطر قرار می دهد!»


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن