تبلیغات در تلکسیران

آزادسازی سقف رقابت محصولات پتروشیمی/ ضرورت اصلاح مالیات بر ارزش افزوده برای حمایت از تولید


وزیرصنعت ، معدن و تجارت با اشاره به افزایش ظرفیت تولید فولاد به 120میلیون تن در آینده ای نزدیک ، به مزیت های سرمایه گذاری در ایران پرداخت و گفت: بیش از 52 هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ در سراسر کشور در حال تاسیس است.

به گزارش شاتا ، محمد شریعتمداری در سفر به استان گیلان ضمن بازدید از زیرساخت های صنعتی این استان در نشست مشترک با مجمع نمایندگان گیلان گفت : در شرایطی از کشور قرارداریم که حفظ وحدت بین قوای سه گانه و همه مسئولین کشور برای پیشبرد اموربسیار راهگشا است.

وزیرصنعت، معدن و تجارت به پیشرفت های صنعتی در کشوراشاره و اظهار کرد: درسال گذشته 6 هزار واحد صنعتی در کشور به بهره برداری رسید که گیلان سهم قابل توجهی از این تعداد داشت.

وی افزود :در گیلان یک هزار و 700 واحد صنعتی در حال طی کردن مراحل مختلف ساخت هستند.

شریعتمداری با اشاره به اینکه با همه مشکلات موجود همچنان در زمینه احداث واحدهای صنعتی مسیر رو به رشدی را طی می کنیم، افزود: هم اکنون بالغ بر 400 واحد صنعتی در گیلان بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

ضرورت همکاری مجلس و دولت درایجاد قوانین حمایتی از تولید

شریعتمداری ادامه داد: با وجود تمام تلاش هایی که درسال های گذشته صورت گرفت، آنطور که باید شیرینی سرمایه گذاری در بخش تولید را احساس نکرده اند و به همین دلیل فعالیت های سوداگرانه در کشور بیشتر رواج پیدا کرده است.

وی رفع این نقص تاریخی را مستلزم همکاری مجلس با ایجاد قوانین حمایتی و عزم جدی دولت دراجرای این قوانین برشمرد و گفت: مصوبات کارشناسی مجلس و اجرای صحیح آن از سوی دولت در بهبود وضع تولید بسیار اثرگذار خواهد بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به روند رو به رشد سرمایه گذاری در بخش های صنعتی ومعدنی اشاره و افزود: به رغم تمام دغدغه هایی موجود مردم هنوزاز حضور در عرصه تولید استقبال می کنند و روند سرمایه گذاری در فعالیت های صنعتی همچنان بالا است و باید از این فرصت بهره گرفت.

وی به صدور 177 مورد جواز تاسیس صنعتی در گیلان از ابتدای سال اشاره کرد و بیان داشت: در طول سال 96، 188 پروژ صنعتی در گیلان به بهره برداری رسید و در 5 ماهه نخست سال جاری نیز 70 واحد صنعتی در گیلان افتتاح شد.

ترویج ناامیدی در جامعه ترفند بزرگ دشمن

شریعتمداری ترویج ناامیدی در جامعه را ترفند بزرگ دشمن دانست و افزود : در حالیکه بزرگترین قدرت‌های دنیا از جمله آمریکا می‌خواستند ایران را منزوی کنند، نتایج برجام و خروج یکطرفه امریکا در نهایت به انزوای آمریکا منجر شد.

وی فشارهای ناشی از عهد شکنی آمریکا در برجام را به گلوله ای برفی تشبیه کرد و گفت: با هشیاری و همکاری نباید اجازه دهیم این گلوله برف که ریشه سیاسی دارد به بهمن تبدیل شود، چون عرصه در اختیار ماست و باید کنترل کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به دست گذاشتن دشمن بر روی صنایع اشتغالزای کشور اشاره کرد وافزود: خودروسازی، فولاد و پتروشیمی از جمله این صنایع هستند چون اشتغال و درآمد صادراتی بالایی دارد و باید با وحدت و هم آهنگی مشکلات را پشت سر بگذاریم.

شریعتمداری با توجه‌ به نقش مردم در هدایت و مدیریت کشور افزود : مردم نمایندگان مجلس را انتخاب می‌کنند و مطالبات خود را از آنها پیگیری می‌کنند، شایسه سالاری و استفاده از افراد موثر حق و حتی مسئولیت نمایندگان است، حتی انتقاد با دولت حق افراد است و یکی از برکات کشور چند صدایی است و فقط باید نسبت به خطوط قرمز و منافع ملی حساس باشیم، اما این منافاتی با همکاری و همراهی و تلاش برای کاستن از مشکلات مردم ندارد.

وی افزود : فشار نقدینگی یکی از مسایل مهم در اقتصاد کشور است که باید برای برنامه ریزی کرد، همه شاهد بودیم وقتی خودرو عرضه شد 53 میلیون مراجعه با 6 میلیون ای پی اختصاصی و یک میلیون چهارصد فرم تکمیل شده و آماده پرداخت خود نشانه وجود نقدینگی بالاست.

وزیر صنعت، معدن وتجارت با توجه به نقش نخبگان در هدایت افکار عمومی افزود: باید برای تبیین سود آنی خرید دلار و در مقابل ضرر هنگفت آینده با کاهش ارزش پول ملی برای مردم تلاش کرد و نباید فقط به دنبال چرایی گشت بلکه بهتر از تاثیرات عدم مشارکت فعال اقتصادی برای افکار عمومی سخن گفت.

شریعتمداری با اشاره به پتانسیل های موجود در توسعه ظرفیت تولید فولاد در کشور گفت: تولید فولاد ایران با تکمیل واحدهای صنعتی بالای 60درصد پیشرفت فیزیکی به بیش از 120 میلیون تن افزایش خواهد یافت.

وزیرصنعت،معدن وتجارت رتبه اول ایران در تولید آهن اسفنجی را از مزیت های دیگر صنایع فلزی در کشوربرشمرد و گفت: پیشرفت های ایران در صنایع مختلف به گونه ای بوده که محدودیت های ایجاد شده بیشتر این صنایع را هدفگذاری کرده است.

تمهیدات ارزی دولت

وی بر لزوم به روز شدن قوانین مطابق شرایط جدید تاکید کرد و گفت: زمانی که دولت ارز 4200 تومانی را اعلام کرد، تصمیمی برای شرایط موقت بود و امروز دولت به دنبال این شرایط تمهید لازم را انجام داد تا ارز رسمی به کالاهای اساسی و ویژه و دارو و تجهیزات پزشکی تخصیص پیدا کند.

ضرورت اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده

وی همچنین بر ضرورت اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده تاکید کرد و گفت: هم اکنون این قضیه فشار زیادی به تولید کنندگان وارد کرده در صورتیکه مالیات بر ارزش افزوده باید از مصرف کننده نهایی دریافت شود.

وی گفت: پیشنهاد میکنم برای کوتاه مدت حداقل مالیات بر ارزش افزوده در برخی حوزه های تولید حذف شود و امیدوارم با همراهی مجلس در تسریع اصلاح مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تصمیمی مه می‌توان در حلسه هماهنگی سران سه قوه گرفت در این حوزه به تولید کمک کرد.

وی تصمیم دولت برای آزاد کردن نرخ ارز را واکنشی به سوداگری‌های احتمالی دانست و گفت: بسیاری از تقاضاهایی که برای ارز 4200 تومانی وجود داشت غیر واقعی بود و با توجه به وضعیت حوزه پتروشیمی و بازار برای حمایت از این صنایع ارز نیمایی در نظر گرفتیم.

درعرضه محصولات پتروشیمی سقف رقابت آزاد خواهد شد

شریعتمداری با توجه به افزایش نرخ ارز و راهکارهای مختلف برای دولت افزود: دولت دو راه در پیش دارد یا در نظر کرفتن ارز 4200برای معاملات کالایی و کنترل رانت و نظارت شدید بر بازار و یا استفاده از نرخ ارز و سقف رقابت آزاد و هزینه در حوزه رفاهی و‌حمایتی که کشور در حال حرکت به سمت بازار غیر رانتی است و به تدریج روندها اصلاح خواهد شد و از هفته آینده در عرضه محصولات پتروشیمی نیز سقف رقابت آزاد خواهد شد.

وزیر صمت با اشاره به سیاست صادراتی دولت گفت: صادرات بدون واردات ارز و صادرات کالاهای اساسی که نرخ ارز رسمی به آن تعلق می‌گیرد مورد حمایت دولت نیست و باید با بازگردادندن ارز حاصل از صادرات تامین مواد اولیه و تولید کشور را حمایت کرد.

پیام تسلیت وزیر صنعت معدن و تجارت در پی حادثه تروریستی اهواز


وزیر صنعت ، معدن و تجارت در پیامی شهادت مظلومانه تعدادی از هموطنان عزیز کشورمان در حادثه تروریستی اهواز را تسلیت گفت.
پیام تسلیت وزیر صنعت معدن و تجارت در پی حادثه تروریستی اهواز

به گزارش شاتا، محمد شریعتمداری در متن این پیام ضمن عرض تبریک و تسلیت به خانواده های شهدای این حادثه تروریستی آورده است:

باز بوی خون از خاک اهواز آمد

باز خبر از رشادت سربازان وطن آمد

در روز ? نمایش اقتدار ایران ? پرده‌ای دیگر از مظلومیت ? مردم ? شهید پرور اهواز رقم خورد و رشادت آن ? سرباز ? خدوم، یاد رشادت‌های محمد ? جهان‌آرا ?را زنده کرد. ?

بار دیگر مردم باغیرت و شجاع خوزستان عزیز هدف یک حمله تروریستی کور که منشا آن دلهای سیاه وطن فروشان، با سرکردگی معاندین و ایادی استکبار جهانی بود قرار گرفتند و در روزی که خاطره حمله صدامیان را به خاک کشور تداعی می‌کرد غلطیدن جمعی از هموطنان خود را در خون به نظاره نشستند.

بی شک اینگونه حوادث مردم ایران را در پیگیری آرمانهای خود مصمم‌تر می‌کند و مسئولین کشور با تاسی به خون جانباز 75 درصد و محمدطاهای عزیز و دیگر جوانان حادثه که به فیض شهادت رسیدند، برای اقتدار کشور که این روزها از سوی استکبار بزرگ، امریکا و ارتجاع عرب به نشانه رفته است، تلاششان را دو چندان خواهند کرد و انتقام خون شهدای خود را خواهند گرفت.

شهادت ? هموطنان عزیزمان در ? حادثه تروریستی ? اهواز را تبریک و تسلیت می‌گویم و از خداوند برای بازماندگان صبر مسئلت می‌نمایم.

سرمایه‌گذاری 185 میلیون‌دلاری در ازنا برای ساخت مجتمع فولاد و ذوب آهن/ ظرفیت تولید1.2 میلیون تن ورق فولاد


در ادامه سفر وزیر صمت به استان لرستان و شهرستان ازنا از روند پیشرفت طرح فولادی مجتمع فولاد و ذوب آهن با ظرفیت 1.2 میلیون تن تولید بازدیدکرد.
سرمایه‌گذاری 185 میلیون‌دلاری در ازنا برای ساخت مجتمع فولاد و ذوب آهن/ ظرفیت تولید1.2 میلیون تن ورق فولاد

به گزارش شاتا، محمد شریعتمداری در سفر به استان لرستان و بازدید از مجتمع فولاد وذوب آهن ازنا ، این طرح صنعتی را در توسعه منطقه و ایجاد اشتغال پایدار موثر برشمرد و گفت: این پروژه با محدودیت های مالی روبه رو است که برای رفع مشکلات مالی ، توافقاتی با بانک صنعت و معدن انجام شده است.

شریعتمداری با تاکید بر کمک دولت در تسریع و تسهیل راه اندازی این طرح صنعتی گفت: علاوه بر کمک دولت ، سرمایه گذاران این طرح می‌توانند بدنبال تامین سرمایه از محل بخش خصوصی و از طریق سرمایه گذاری های مشترک باشند.

وی تاکید کرد: طرح احتیاج به مشارکت غیر بانکی هم دارد و امیدوارم در این زمینه موفق شوند و دولت هم برای جلب مشارکت های سرمایه‌گذاری از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد تا در آینده ای نزدیک شاهد افتتاح این پروژه عظیم در منطقه باشیم.

تمهیدات دولت در بسته ارزی

وزیر صنعت ، معدن وتجارت به تمهیدات دولت در بسته ارزی اشاره و خاطر نشان کرد: بهبود شرایط ارزی کشور به صورت جدی در دولت در حال پیگیری است که نرخ پایه ارز برای ورود و خروج سرمایه خارجی یکی از این تمهیدات است.

شریعتمداری ادامه داد: همه تدابیردر تنظیم بسته ارزی جدید دولت در نظر گرفته شده است که باید به دست مراجع اقتصادی تصمیم گیرنده اجرایی شود .

گفتنی است ،مجتمع فولاد و ذوب آهن ازنا تولید کننده ورق فولادی با ظرفیت 1.2 میلیون تن در فاز اول و 700هزار تن شمش فولادی در فاز دوم طی یکسال آینده به بهر برداری خواهد رسید.

این طرح صنعتی با ظرفیت سرمایه گذاری ارزی 185میلیون دلار وسرمایه گذاری ریالی 400میلیارد ریال در حال اجرا است که برای تکمیل به 120 میلیارد ریال دیگر نیاز دارد.

دیدار وزیر صمت با نماینده ولی فقیه در گیلان/تاکید امام جمعه رشت بر اطلاع رسانی و ارتباط موثر با افکار عمومی


وزیر صنعت , معدن و تجارت در دومین سفر به استان‌گیلان با نماینده ولی فقیه در استان و‌ امام جمعه رشت دیدار کرد.

به گزارش شاتا,محمد شریعتمداری در این دیدار, ضمن تشریح اهداف سفر به گیلان گفت: حضور در جای جای کشور و صحبت با مدیران و مسئولین محلی و بررسی میدانی مشکلات از اهداف دولت و هیات وزیران است.

وی افزود: دولت در حال تلاش برای ساماندهی مشکلات اقتصادی و برنامه ریزی برای رفع مشکلات است. بی شک در این مسیر,همراهی گروه‌ها و مراجع فکری جامعه می‌تواند در هدایت افکار عمومی موثر باشد.

شریعتمداری افزود: هیچ کس منکر مشکلات موجود نیست. اما تمرکز بر چرایی مشکلات و یادآوری آنها به جای هدایت و ارائه راهکار به مردم, وقت کشی است. باید در شرایط جاری کشور ,همه مسئولین و فعالان اقتصادی و مردم از این امتحان سخت موفق بیرون بیاییم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: آنچه در حوزه ارز و سکه رخ داد و یا حتی به علت تحریم, تقاضای کالا در بازار ایجاد شد, ممکن است سود آنی به همراه بیاورد, اما در بلند مدت با تاثیر منفی که بر اقتصاد ملی و ارزش پول ملی می‌گذارد, ضرر بزرگی در انتظار خواهد بود.

حجت الاسلام فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان نیز در این دیدار,با تاکید بر نقش مردم در مدیریت شرایط کشور افزود:دولت در حال تلاش برای رفع مشکلات مردم است و عدم توجه به این تلاش ها,صحیح نیست.

وی به جنگ روانی دشمن اشاره کرد و گفت:در شرایطی که دشمن برای سیاه نمایی تلاش می کند و جنگ روانی را خانه به خانه آغاز کرده است,باید افکار عمومی را مدیریت کرد و به قول ریاست محترم جمهوری,امروز,کاشتن بذر ناامیدی, خود, یک منکر است.

وی به نقش وزارت صمت در اقتصاد کشور اشاره کرد و افزود:شریان اقتصاد خرد در کشور در نظارت وزارت صمت است و امیدوارم برای اطلاع رسانی و ارتباط با افکار عمومی تلاش شود، چرا که اگر مسائل را با مردم در میان نگذاریم سیاه نمایی دشمنان و بزرگ نمایی آنها به جای تلاش مسئولین دلیل حل مشکلات قلمداد می‌شود، اما همه می‌دانیم دولت قبل از پروپاگاندای دشمنان, مشکلات را می‌داند و درصدد رفع آن است.

امام جمعه رشت در بخش دیگر سخنانش به مشکلات تولید اشاره کرد و گفت:در شرایط اقتصادی فعلی, طبیعتا بعضی از تولیدگران موفق نبودند و دچار مشکل اقتصادی شده اند.اما از سوی دیگر, مدیرانی هم توانسته اند موفق عمل کنند.لذا انتظار این است که ضمن تقدیر از مدیران لایق, از آنها برای کمک به مدیران بخش هایی که به ظاهر موفق نبوده اند,بهره ببریم تا از توانایی آنها در بخش هایی که عقب ماندگی وجود دارد,استفاده شود.

حجت الاسلام فلاحتی, تاکید کرد:کارها و تلاش ها نباید متوقف شود.وقتی کار رها شود, سواستفاده گران برای تغییرجهت افکار عمومی فعال می شوند.

امام جمعه رشت در آخرین بخش سخنانش به بازار کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت:حضور ما در بازارهای کشورهای همسایه از جمله عراق,کمک به بازسازی سوریه و کشورهای آسیای میانه, اقدام بسیار موثر و مثبتی است که باید تداوم یابد.

حضور وزیرصمت درمراسم بزرگداشت مردصنعت آذربایجان


وزیر صنعت,معدن و تجارت برای شرکت در مراسم بزرگداشت مرحوم سید رضامقیمی و همدردی با خانواده و بازماندگان این صنعتگر برجسته آذربایجان به تبریز سفر کرد.
به گزارش شاتامحمد شریعتمداری با حضوردر مراسم بزرگداشت این کارآفرین برجسته کشورضمن گرامیداشت یادوخاطره این کارآفرین و چهره صنعتی آذربایجان ازنزدیک با دوستداران آن مرحوم دیدار کرد.گفتنی است، وزیرصنعت ، معدن وتجارت در سفر به استان آذربایجان شرقی از چند طرح صنعتی وفولادی و البته کارخانه ایران خودور تبریز بازدید کرد.

تکذیب افزایش قیمت خودرو از سوی وزارت صنعت،معدن و تجارت


افزایش قیمت خودرو که به نقل از وزیر صنعت,معدن و تجارت اعلام شده کذب محض بوده و واقعیت ندارد.

افزایش قیمت خودرو که به نقل از وزیر صنعت,معدن و تجارت اعلام شده کذب محض بوده و واقعیت ندارد.

به گزارش شاتا،روابط عمومی وزارت صنعت و معدن و تجارت اعلام کرد:آنچه با عنوان افزایش قیمت برای خودروهای پایین 45 میلیون تومان وخودروهای بالای 45 میلیون تومانی به نقل از وزیر صنعت و معدن و تجارت در نشست مشترک کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از سوی یک سایت منتشر شده صحت ندارد.

لازم به ذکر است محمد شریعتمداری در این جلسه هیچ گونه صحبتی درباره افزایش قیمت خودروها نداشته و سایت مزبور به دروغ خبر افزایش قیمت خودرو را به وزیر صنعت،معدن و تجارت منتسب کرده است.

تاکید می شود، مرجع قیمت گذاری خودرو شورای رقابت است و تصمیم نهایی برای افزایش را ستاد تنظیم بازار خواهد گرفت.

روابط عمومی وزارت صمت حق پیگیری قضایی انتشار اخبار دروغ و انتسابی به وزیر صنعت و معدن و تجارت را حق قانونی خود دانسته و از رسانه ها تقاضا دارد تا با انتشار اخبار غیر موثق به نوسانات قیمتی در بازار خودرو و نیز نگرانی مردم در این زمینه دامن نزند.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟