گروه خبری سیاسی

ساداتی نژاد: ارایه بسته جدید ارزی پیام مثبتی به بازار دارد


عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: بسته ارزی اسفند ماه و ارز تک نرخی 4200 تومان، باعث ایجاد بازار رانت شد و 12 میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور برای واردات کالاهای غیر ضروری هدر رفت.
ساداتی نژاد: ارایه بسته جدید ارزی پیام مثبتی به بازار  دارد
به گزارش وانانیوز، 

 سید جواد ساداتی نژاد در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: با تک نرخی شدن ارز، بسیاری از صنایع و کارخانجات تولیدی برای مواد اولیه و صدور محصول دچار مشکل و حتی تعطیل شدند و ارایه بسته جدید ارزی پیام مثبتی به بازار است.


وی افزود: در بسته جدید ارزی دولت با ایجاد بازار ثانویه، محصولاتی مثل دارو، کاغذ نشریات، تجهیزات و ... با نظارت دولت از ارز 4200 تومان استفاده می کنند تا حوزه غذا و داروی کشور دچار اختلال نشود و سایر حوزه ها نیز با قیمت توافقی ارز در بازار را تهیه می کنند.

وی تصریح کرد: امیدواریم با اجرای بسته ارزی دولت، حوزه بازار و اقتصاد به شرایط مطلوبی برسد و دولت با ابزارهای نظارتی این آرامش را حفظ کند.

وی با اشاره به روز خبرنگار، تاکید کرد: رسانه نبض جامعه است و باعث تحرک و پویایی جامعه می شود و ابزاری برای کمک به مدیریت جامعه  در شناسایی و حل  مشکلات است، اما برخی خلاف این دیدگاه را داشته و به دنبال تنش هستند.

نماینده شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی گفت: خبرنگار باید خوب و دقیق ببیند و بشنود. باید صداقت را در سرلوحه امور خود قرار دهد و از دروغ پراکنی پرهیز کند که خیانت به جامعه است.

وی افزود: تعهد رکن نخست رسانه است و خبرنگار متعهدی که صداقت داشته باشد و خبر صحیح و دقیق را به موقع انعکاس دهد، عامل انسجام و وحدت جامعه است.

ساداتی نژاد با اشاره به تفاوت های بین نقد و تخریب، تصریح کرد: رسانه باید واقعیت را به مردم و مسئولان منتقل کند و راه حل آن را مطالبه کند تا مردم از آن بهره مند می شوند، اما مردم از تخریب و فتنه انگیزی سودی نخواهند برد.

انتهای پیام

بنیادی: تمام توسعه کشور فقط در بنیان آموزش و پرورش است


نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه باید دست دستگاه‌هایی که در آموزش و پرورش نفوذ کرده و تاثیرات منفی ایجاد کرده‌اند کوتاه شود، گفت: تمام توسعه کشور فقط در بنیان آموزش و پرورش است.
بنیادی: تمام توسعه کشور فقط در بنیان آموزش و پرورش است
به گزارش وانانیوز، 

 بهروز بنیادی صبح امروز در دیدار وزیر آموزش و پرورش با فرهنگیان منطقه ترشیز که در مجتمع فرهنگی هنری سرو کاشمر برگزار شد، وظیفه وزیر آموزش و پرورش را حتی از رییس جمهور نیز بیشتر دانست و اظهار کرد: اقدامات وزیر آموزش و پرورش از دورترین نقاط روستایی تا مراکز استان و بزرگترین شهرها به یادگار باقی خواهد ماند.

وی با اشاره به اینکه وزیر آموزش و پرورش وظیفه بسیار سنگین و سختی را برعهده دارد، عنوان کرد: وزیر آموزش و پرورش وزیر گروهی است که می‌خواهد انسان کاملی تربیت کند که کشور را نجات دهند.

بنیادی با اعلام اینکه اینکه هرچند برخی مواقع وزراء را تحت فشار قرار می‌دهیم اما باید وسعت کار آنها را هم مدنظر قرار دهیم، وسعت کار آموزش و پرورش را بسیار زیاد دانست و اظهار کرد: بدون شک در مدت چهار سال هیچ وزیری نمی‌تواند آموزش و پرورش را سروسامان دهد.

وی با بیان اینکه همه مشکلات مربوط به مسائل مالی نیست، تمامی تصمیم گیری‌ها را در اختیار وزیر آموزش و پرورش ندانست و گفت: متاسفانه در کشور به حدی تداخل وظایف و دستگاه‌هایی که نباید در امور یکدیگر دخالت کنند به وجود آمده که همه را خسته کرده است.

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از موازی کاری هایی موجود، بیان کرد: مشکلات معیشتی، سرانه آموزش و پرورش و نقل و انتقالات و بسیاری مشکلات دیگر به جای خود اما اگر وزیر آموزش و پرورش فقط بتواند دست دستگاه‌هایی را که در آموزش و پرورش نفوذ کرده و تاثیرات منفی ایجاد کرده‌اند را کوتاه و با آنها مبارزه کند گام بسیار بلندی را برداشته اند.

وی با اشاره به اینکه امروز وزیر آموزش و پرورش باید وزرای مختلفی را تربیت کند، عنوان کرد: تمام توسعه کشور فقط در بنیان آموزش و پرورش است.

بنیادی با بیان اینکه معلم قرار است آزادی بیان، صبوری، شایستگی، مهربانی و دینمداری را به فرزندان ما فرا دهد، گفت: اگر اجازه ندهیم این زبان کار خودش را انجام دهد هیچ کس دیگری نخواهد توانست.

انتهای پیام

عارف: برخی می خواهند قهرمان فضای مجازی شوند


رئیس فراکسیون امید با بیان این که متاسفانه نهادهایی که خود باید با فساد برخورد کنند بعضا آلوده به فساد می‌شوند، از تسویه حساب‌های سیاسی از سوی نهادهای نظارتی با برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: گاهی به برخی افراد که ظرفیت پذیرش مسئولیت نداشتند سمت‌های کلانی داده شد و آنها با عملکرد بدشان برای کشور مشکلات عظیمی را ایجاد کردند که هنوز تبعات سوء مدیریت آنها را مشاهده می کنیم و عجیب است که اکنون در مقام مدعی هم ظاهر می‌شوند.
عارف: برخی می خواهند قهرمان فضای مجازی شوند
به گزارش وانانیوز، 

محمدرضا عارف در جمع رئیس و مدیران ارشد دیوان محاسبات کشور با قدردانی از زحمات رئیس، مدیران و کارکنان این نهاد نظارتی با طرح این پرسش که مهم‌ترین ویژگی یک مدیر و کارگزار در یک نظام ارزشی و اسلامی چیست، گفت: قطعا در همه دولت‌ها و حکومت‌ها، کارآمدی، توانایی و تخصص ویژگی عمومی هر مدیر باید باشد ولی آن چه وجه تمایز مدیر در یک نظام ارزشی با سایر نظامات در دنیاست، تعهد، پاکدستی، سلامت و انگیزه معنوی برای خدمت است. اهمیت این ویژگی‌ها به قدری است که گاهی به خاطر آنها از ویژگی‌های تخصصی عدول می‌شود.

وی در ادامه با بیان این که اصلاحات انجام شده در قوانین و مقررات در 4 دهه گذشته در همین ارتباط بوده است و هزینه‌هایی هم در این خصوص داده شده است، خاطرنشان کرد: در اوایل انقلاب برخی از افراد که فارغ‌التحصیلان خوب دانشگاه‌ها و مدیران توانمندی هم بودند به خاطر تاکید بر ویژگی «تعهد» کنار گذاشته شدند و افرادی بعضا بی‌تجربه ولی دارای تعهد کاری به کار گرفته شدند و هزینه‌های جابجایی را دستگاه‌های اجرایی با توجه به اهمیت و ضرورت این ویژگی پذیرفتند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: گاهی به برخی افراد که ظرفیت پذیرش مسئولیت نداشتند سمت‌های کلانی داده شد و آنها با عملکرد بدشان برای کشور مشکلات عظیمی را ایجاد کردند که هنوز تبعات سوء مدیریت آنها را مشاهده می‌کنیم و عجیب است که اکنون در مقام مدعی هم ظاهر می‌شوند.

وی به اهمیت نقش نظارت در یک نظام ارزشی و دینی اشاره کرد و با برشمردن راهبردهای نظارت در یک نظام حکومتی گفت: باید بر اجرای دقیق قوانین و مقررات نظارت جدی شود و همچنین به جای مچ‌گیری و پیدا کردن سوژه از دستگاه‌ها باید راهکار پیشگیری از سوی نهادهای نظارتی دنبال شود.

عارف با انتقاد از تسویه‌حساب‌های سیاسی از سوی نهادهای نظارتی با برخی مدیران، این گونه برخوردها را باعث سرمایه‌سوزی در کشور دانست و تصریح کرد: متاسفانه شاهد هستیم بخاطر برخوردهای سیاسی با موضوع نظارت از وظیفه ذانی نهادهای نظارتی غفلت می‌شود و این موضوع باعث شکل‌گیری برخی تخلفات بخصوص زمینه‌ساز برخی فسادها در دستگاه ها شده است.

وی با تاکید بر این که یکی از وظایف دستگاه های نظارتی مبارزه با فساد است، گفت: برای مبارزه با فساد به یک عزم ملی نیاز داریم. اگر از تجربه های تاریخی استفاده کنیم می بینیم که عوامل فروپاشی اکثر نظام های حکومتی فساد بوده است؛ همانطور که یکی از عوامل سرنگونی رژیم پهلوی نیز فساد گسترده در آن رژیم بود. به همین خاطر نهادهای نظارتی باید به شدت نسبت به فساد در نهادهای مختلف حساس باشند و در برخورد با آن مماشات نکنند.

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان این که متاسفانه قبح فساد ریخته شده است و رومیزی  به جای زیرمیزی رایج شده است، خاطرنشان کرد: وقتی صحبت از فساد می شود نباید این تلقی ایجاد شود که فساد تنها در نهادهای اجرایی امکان رشد و نمو دارد. متاسفانه نهادهایی که خود باید با فساد برخورد کنند بعضا آلوده به فساد می شوند به همین دلیل دستگاه های نظارتی نباید برای هیچ فردی مصونیت قائل شوند.

وی با انتقاد از کوتاه بودن متوسط عمر مدیریتی در کشور،بر ضرورت سالم سازی دستگاه های اجرایی و حکومتی تاکید کرد و گفت:باید برای نهادهای نظارتی نیروی انسانی واجد شرایط برای نظارت تربیت شود؛ چرا که بعضا مشاهده می‌شود برخی از کارکنان نهادهای نظارتی با وظایف ذاتی خود آشنایی ندارند.

عارف با بیان این که نهادهای مختلف نظارتی باید با یکدیگر تعامل و همکاری های متقابل داشته باشند، بر ضرورت رعایت اخلاق در امر نظارت و حرکت در چارچوب قانون و حفظ حرمت ها تاکید کرد و گفت: به نظر می رسد دیوان محاسبات اگر با کمیسیون های مختلف مجلس با هدف بازنگری در قوانین و ساده سازی قوانین تعامل و همکاری بیشتری داشته باشد در رسیدن به اهداف خود موفق تر عمل خواهد کرد.

وی بر ضرورت اقتدار سازمانی دیوان محاسبات در راستای انجام وظایف محوله و نیز ارائه راهکار مناسب برای حل مشکلات دستگاه ها از سوی دیوان تاکید کرد و گفت: باید نظارت دقیق و غیر محسوس بر عملکرد ناظرین صورت بگیرد چرا که بخشی از مشکلات در فساد اداری ناشی از بی توجهی به نظارت بر عملکرد ناظرین است. اگر روزی ناظرین خود  مرتکب تخلف و عدول از قانون شوند باید فاتحه امر نظارتی را در کشور خواند و باید گفت وای به روزی که بگندد نمک!

رئیس کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با انتقاد از برخی اظهار نظرهای غیر دقیق و شایعه سازی در فضای رسانه ای کشور توسط برخی اشخاص و مسئولین تصریح کرد: گاهی برخی افراد برای آن که در فضای مجازی قهرمان شوند اظهار نظرها و شایعاتی را مطرح می کنند که تا مدت‌ها افکار عمومی ذهنشان درگیر این گونه شایعات می شود. متاسفانه در فضای مجازی هر چه تند و تیزتر صحبت شود با اقبال بیشتری رو به رو می شوند غافل از این که قهرمانان فضای مجازی فردا علیه خودشان در همین فضای مجازی عمل خواهند کرد.

وی یکی از مشکلات کشور را تورم قانون دانست و بر ضرورت تنقیح قوانین و  پاسخگویی همه دستگاه ها به نهادهای نظارتی  بر اساس قانون تاکید کرد.

پیش از سخنان عارف، عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کشور گزارشی از عملکرد دیوان محاسبات در دور جدید مدیریتی ارائه کرد. رئیس دیوان محاسبات با برشمردن ویژگی های اخلاقی عارف از وی به عنوان سیاستمدار اخلاق‌گرا یاد و از تلاش‌های رئیس فراکسیون امید در برقراری تعامل سازنده دیوان محاسبات با ارکان مختلف مجلس تقدیر کرد.

انتهای پیام

تغییرات نرخ ارز در رابطه با جذب گردشگر یک فرصت است


رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به نگرانی فعالان گردشگری استان کرمان در رابطه با بی ثباتی نرخ ارز گفت: اگر گردشگری را جذب گردشگر خارجی بدانیم، تغییرات نرخ ارز در این حوزه یک فرصت محسوب می شود و قطعا تاثیرات آن مثبت خواهد بود.
تغییرات نرخ ارز در رابطه با جذب گردشگر یک فرصت است
به گزارش وانانیوز، 

محمدرضا پورابراهیمی در نشست کمیسیون گردشگری اتاق کرمان، افزود: قیمت دلار برای گردشگر خارجی تغییر نکرده و شاید کمتر نیز شده باشد و به همین دلیل تمام هزینه‌های مربوط به اقامت، حمل و نقل و سایر هزینه های جانبی مربوط به گردشگر خارجی گرانتر نشده است. 

وی با بیان اینکه فعالان گردشگری کرمان می توانند در شرایط فعلی در زمینه حضور گردشگری خارجی در استان سرمایه گذاری کنند، اظهار کرد: در گردشگری داخلی به دلیل عدم تناسب تغییرات قیمت با نرخ تورم، مشکلاتی به وجود آمده و هزینه ها افزایش یافته است.

پورابراهیمی، در بخش دیگری از  سخنان خود یکی از پیامدهای کاهش ارزش پول ملی در دنیا را توسعه صادرات و کاهش واردات عنوان و خاطرنشان کرد:  باید از این فرصت طلایی برای جهش های صادراتی و افزایش رونق تولید بهره برد همانگونه که چین اخیرا در برابر افزایش تعرفه های آمریکا، خودخواسته ارزش پول ملی خود را با هدف مثبت شدن تراز تجاری با وجود افزایش تورم کاهش داده است. 

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: تحمیل هزینه های تورم به مردم در اقتصاد ایران را نمی توان پنهان کرد و خواه یا ناخواه نیازهای مردم با نرخ بازارهای غیررسمی تنظیم می شود که امیدواریم با اجرای کامل مصوبات بسته ارزی دولت، تا یک ماه آینده به ثبات در سیاست‌های ارزی برسیم و از این گردنه عبور کنیم.

پورابراهیمی اتاق کرمان را مجموعه ای توانمند، پویا، موثر و تصمیم ساز در کشور معرفی و از تلاش های کمیسیون گردشگری قدردانی کرد و گفت: ظرفیت کمیسیون گردشگری اتاق کرمان در حدی است که بتواند سیاست های گردشگری کشور را تعیین کند و نباید این ظرفیت را دست کم گرفت. 

وی در پاسخ به برخی سخنان اعضای کمیسیون گردشگری مبنی بر بی رقیب بودن شرکت شمسا در حوزه حج و زیارت گفت: باید به انحصار شرکت شمسا در این زمینه خاتمه داد و پس از پایان مراسم حج امسال، آمادگی لازم برای راه اندازی شرکتی دیگر با پایلوت استان کرمان وجود دارد تا به رقابت در این حوزه بپردازد که در صورت موفق بودن این تجربه، اینگونه شرکت ها می تواند در سایر استان ها نیز ایجاد شود.

پورابراهیمی همچنین در رابطه با طرح پرداخت نشدن جوایز صادراتی، تصریح کرد: امسال بودجه خوبی برای پرداخت جوایز صادراتی از محل واردات در نظر گرفته شده که این جوایز می تواند کمک قابل توجهی به شرکت های کوچک باشد. 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین آمادگی لازم برای اصلاح برخی قوانین و رفع قوانین مزاحم در حوزه گردشگری در مجلس شورای اسلامی وجود دارد و اولویت با قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده است زیرا تا دو هفته آینده به صحن علنی مجلس خواهد رفت.


انتهای پیام

لیست دارایی‌ام را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهم


رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی، با بیان اینکه «شفاف‌سازی یک اصل است که باید در همه زمینه‌ها اجرایی شود» گفت: مسلما یک مسئول در دوران مسئولیتش 1500 میلیارد تومان درآمد نخواهد داشت.
لیست دارایی‌ام را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهم
به گزارش وانانیوز، 

امیر خجسته در گفت‌وگویی با اشاره به کمپین مردمی که در چند روز اخیر اتفاق افتاده و برخی از مسئولین شغل‌های فرزندان خود را اعلام کرده‌اند، بیان کرد: شفاف‌سازی یک اصل است و باید تمام مواردی که وجود دارد، آشکار شود. مردم باید بدانند که مسئولین در چه سطحی قرار دارند. یکی از موارد شفاف‌سازی اتفاقی است که در چند روز اخیر رخ داده است و مسئولان شغل‌های فرزندان خود را اعلام می‌کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه «از دیگر بحث‌های مهم در امر شفاف‌سازی، پرداختن به مسائل مالی و حقوقی است»،‌ تصریح کرد: مردم باید بدانند که نمایندگان در دوران قبل از نمایندگی و پس از آن چه میزان دارایی داشته‌اند.

نایب رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با بیان اینکه «اموال نامشروعی که برخی از مسئولان به دست آورده‌اند باید به طور شفاف مشخص شود» اظهار داشت: مسلما یک مسئول در طول دوران مسئولیتش 1500 میلیارد تومان درآمد نداشته است و شفاف‌سازی باید به معنای واقعی در همه مسیرها انجام شود. شفاف‌سازی باید از مسئولین شروع شده و به وزارتخانه‌ها و مجلس و گمرک نیز برسد.

نماینده مردم همدان در مجلس ادامه داد: یکی از نکاتی که برای تمام نظام‌ها موفقیت‌آمیز بوده است، اجرا شدن امر شفافیت است. شفاف‌سازی باید در همه زمینه‌ها انجام شود، اکنون اصل ارتباطات است و نمی‌توان چیزی را از مردم پنهان کرد. کسانی که به ناحق چیزی را گرفتند باید آن را بحق برگردانند و قوه قضاییه باید با این افراد برخورد کند. ما نباید در وزارتخانه‌ها و مجلس چیز پنهانی داشته باشیم. یکی از راه‌های امیدوار ساختن مردم شفافیت است.

خجسته در پایان گفت: بنده همه چیز را در خصوص فرزندان و درآمدهایم آماده کردم و تا چند روز آینده در اختیار رسانه‌ها قرار خواهم داد.

انتهای پیام  

نوروزی: اکنون اقتدار لازم را برای مذاکره با آمریکا نداریم


سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی معتقد است اکنون اقتدار لازم را برای مذاکره با آمریکا نداریم و همه دستگاه‌ها باید برای دستیابی به این اقتدار قدم بردارند.
نوروزی: اکنون اقتدار لازم را برای مذاکره با آمریکا نداریم
به گزارش وانانیوز، 

حجت‌الاسلام حسن نوروزی در گفت‌وگویی، با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری درباره مذاکره با آمریکا اظهار داشت: ارتباط ما با آمریکا مانند رابطه گرگ و میش است. آمریکا یکبار با ما مذاکره کرد برجام امضاء شد، اما یک‌تنه عقب‌نشینی کرد و از سوی دیگر سازمان ملل هم از او پشتیبانی کرد و ما هم نتوانستیم کاری انجام دهیم.

وی افزود: هرگونه مذاکره دیگر بی‌فایده است. وقتی آمریکا قلدری می‌کند و این خوی فرعونانه دارد مذاکره بی‌فایده است. این‌که حضرت آقا اشاره فرموده‌اند مذاکره می‌کنیم در صورتی است که آمریکا از این خوی خود دست بردارد و زمانی که آمریکا این خوی فرعونانه را دارد مذاکره انجام نخواهد شد، چرا که دیگر مذاکره معنایی ندارد. نظر آقا هم همین است. ما یکبار مذاکره کردیم آنها امضاء کردند ولی یک طرفه عقب نشستند.

سخنگوی کمسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص لزوم دستیابی به اقتدار داخلی برای مذاکره با آمریکا، تصریح کرد: اکنون آمریکا در حال مقابله با روسیه و چین است. ما زمانی به آن اقتدار دست پیدا می‌کنیم که به حدی بالاتر از روسیه و چین برسیم. قطعا ما اکنون آن اقتدار را نداریم پس مذاکره هم معنایی ندارد.

نوروزی در خصوص متولیان ایجاد این اقتدار، گفت: همه نهادهای کشور، وزارت کشور و وزارت خارجه در واقع همه باید موجب این اقتدار شوند. تا زمانی که به اقتصاد مقاومتی توجهی نشود و در حوزه اقتصاد و سیاست خودکفا نشویم به اقتدار نخواهیم رسید.

وی در پایان تاکید کرد: زمانی به آن اقتدار لازم دست پیدا می‌کنیم که رییس جمهور، نمایندگان مجلس و در واقع تمام کشور از کالای داخلی استفاده و کالای داخلی را تقویت کنند. در آن زمان می‌توانیم به اقتدار دست پیدا کنیم و از موضع اقتدار و قدرت مذاکره کنیم.

انتهای پیام   

>